Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Příkaz pro Alt+F2 do terminálu  (Přečteno 1932 krát)

Tomaskocz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« kdy: 30 Září 2013, 14:08:04 »
Ahojte.

Pokud zmáčknu ALT+F2 a zadám -r provede se restart Shellu. Jak toho docílím přes terminál?
Hledal jsem na internetu, ale nic jsem nenašel. Často se zaměňují pojmy Command Line s Terminálem. Někdo píše, že po zadání ALT+F2 se spustí Command Line a někdo píše, že Command Line je terminál.

Děkuji.

Ubuntu 12.04LTS+GnomeShell

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #1 kdy: 01 Října 2013, 12:35:24 »
Nevím jestli je to to co chceš, ale pro restart unity by měl fungovat příkaz:
Kód: [Vybrat]
unity --replaceJenže často při tom dojde ke ztrátě zobrazení panelů a dekorací oken, pak je potřeba provést ještě hlubší restart:
Kód: [Vybrat]
#Restart Unity (není vidět panely a dekorace oken), instalaci stačí dát jen při prvním použití
sudo apt-get install dconf-tools
dconf reset -f /org/compiz/
setsid unity
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #2 kdy: 05 Října 2013, 20:29:43 »
Tato kombinace slouží k ovládání Cinnamonu (možná i Gnome Shellu nebo naopak? - to nevím) a není totožná s klasickým příkazovým řádkem/terminálem. Příkaz r provede znovunačtení všech parametrů Cinnamonu bez restartu x-windows. Používá se např. k zavedení nových modulů nebo když se Cinnamon "rozpadne" - typicky např. po probuzení ze standby režimu.
Pokud se mýlím, opravte mě.
Nobody is perfect!

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #3 kdy: 05 Října 2013, 22:25:03 »
To je zase guláš...  ;) Tazatel jasně píše, že používá GNOME Shell. Jelikož je Cinnamon od GS odvozen má to zatím stejně. U obou tedy po stisku Alt+F2 stačí odentrovat "r" pro restart shellu. Z příkazového řádku se pak stejného docílí pomocí
Kód: [Vybrat]
nohup gnome-shell -r &>/dev/null &viz
Kód: [Vybrat]
gnome-shell --helpnohup a & na konci zajistí, že se GS spustí na pozadí a neukončí se po zavření terminálu.
Ovšem pokud někdo potřebuje restartovat GS z terminálu, většinou nemá GS funkční a pak zbývá jen konzole přes Alt+Fx a tam je již třeba definovat i proměnnou $DISPLAY, aby bylo jasno, kde se to má zobrazit.

Kód: [Vybrat]
DISPLAY=:0 gnome-shell -r &

Jinak command line je příkazová řádka a zpracování příkazu je už na interpretu, který je za ní schovaný - okénko Alt+F2 je oproti řádce běžného terminálu (v zásadě Bashe) velmi omezené a umí spustit vždy jen jeden příkaz. Ačkoliv to neznamená, že v tom jednom příkazu nemůže být zapsán celý skript.
« Poslední změna: 05 Října 2013, 22:26:40 od GdH »

Tomaskocz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #4 kdy: 14 Října 2013, 10:02:47 »
Děkuji všem.

Restart tedy provádím z terminálu 1 (ctrl+alt+F1) a zadám:
Kód: [Vybrat]
DISPLAY=:0 gnome-shell --replaceNebo ještě pokud kill-nu proces gnome-session, tak se celé prostředí automaticky znovu nastartuje.

+ děkuji za vysvětlení ohledně terminálu.
« Poslední změna: 15 Října 2013, 07:12:36 od Tomaskocz »

Tomaskocz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #5 kdy: 15 Listopadu 2013, 08:48:48 »
Ahojte.
Nevím proč, ale příkaz:
Kód: [Vybrat]
DISPLAY=:0 gnome-shell --replace mi přestal fungovat když mi zamrzne prostředí gnome-shell. Pokud zamrzne, přepnu se ctrl+alt+f1 zadám zmíněný příkaz a nic se nestane. Terminál je jakoby volný k psaní, musím dát ctrl+c abych mohl zadat další příkaz. Dokonce nejde ani killnout proces gnome-shell.
Jinak jsem si ještě všimnul, že příkaz
Kód: [Vybrat]
DISPLAY=:0 gnome-shell --replace mi nezanechá otevřené programy na jednotlivých plochách, jako když zadám z prostředí gnome-shell alt+f2 a 'r'.

Jde nějak přijít na to, proč prostředí zamrzne? O tom asi žádný log nebude :|
« Poslední změna: 15 Listopadu 2013, 08:50:50 od Tomaskocz »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #6 kdy: 15 Listopadu 2013, 15:52:05 »
...
Jde nějak přijít na to, proč prostředí zamrzne? O tom asi žádný log nebude :|

Nejprve zkontroluj, zda to nedělá nějaké rozšíření, pokud používáš. Nejprve všechna zakázat a pak postupně povolovat. Problém by mohl být vidět v terminálu, pokud tam shell přes --replace spustíš.

Tomaskocz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #7 kdy: 18 Listopadu 2013, 07:16:57 »
Rozšíření jsem všechna zakázal, zapomněl jsem to dopsat (na přednášce o Gnome3 jsem se dozvěděl, že rozšíření TODO list způsoboval mrznutí). Pokud v term.1 spustím shell s param. --replace žádná odezva na terminál se právě nekoná, akorát do term. mohu libovolně psát. Pokud zadám ctrl+c, tak opět naskočí čekání na příkaz (tomas@tom:$). Něco to musí způsobovat, protože doma mi Gnome Shell v Ubuntu nemrzne.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #8 kdy: 18 Listopadu 2013, 09:51:51 »
Nefunguje ti to už po přihlášení? Myslel jsem hodit to do terminálu hned po startu a podívat se tam, až to zdechne. Jinak zkusit jiného uživatele, zda to není nastavením v $HOME, případně ho smazat, reinstalovat gnome-shell, .................................

Tomaskocz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Re:Příkaz pro Alt+F2 do terminálu
« Odpověď #9 kdy: 19 Listopadu 2013, 08:39:01 »
Musím říct, že bez doplňků už druhý den bez problémů. Uvidíme dál. Děkuji všem.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.