Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Misto na disku  (Přečteno 2372 krát)

Jiri463

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Misto na disku
« kdy: 02 Listopadu 2013, 15:58:56 »
Pouzivam Kubuntu 12.04 64bit zhruba tak rok. Nemam moc velky disky a muj /home ma prirazeno zhruba 25GB. Problem je v tom, ze kdyz projedu vsecky adresare v /home a sectu zaplneni tak mi vyjde zhruba 7GB, ale system mi hlasi, ze mam zaplneno 18GB. Kde je chyba, existuji nejake skryte adresare, ktere se daji prozmazat, existuji nejake programy na muj problem. Dekuji.

Jiri463

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Misto na disku
« Odpověď #1 kdy: 02 Listopadu 2013, 16:00:57 »
Jo, kos mam samozreme prazdny...

lubos66

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Misto na disku
« Odpověď #2 kdy: 02 Listopadu 2013, 17:19:57 »
Prohledej disk v programu GParted nebo ve správci disků.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Misto na disku
« Odpověď #3 kdy: 02 Listopadu 2013, 17:47:34 »
Filesystem si obvykle rezervuje 5 % volneho mista pro uzivatele root. Ja osobne u datovych partitions (/home, externi disk...) tento rezervovany prostor uplne rusim (napr.: sudo tune2fs -m 0 /dev/sda2) a u partition pro / necham jedno procento (napr: sudo tune2fs -m 1 /dev/sda1).

Je treba mit na pameti, ze pokud je rezervovane misto zruseno, pri velkem zaplneni disku se muze objevit velka fragmentace.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

janek-m

  • Host
Re:Misto na disku
« Odpověď #4 kdy: 02 Listopadu 2013, 19:10:22 »
Nebolo by zlé zverejniť výpisy z terminálu:
Kód: [Vybrat]
df -h
df -i

aspoň pre predstavu, ako sú obsadené oddiely a čo je najviac "zapratané". V systéme najviac miesta zaberajú staré jadrá, pokiaľ sa z času na čas neodstránia.

A keď už budeš v terminále, tak tam zadaj aj:
Kód: [Vybrat]
dpkg --list | grep linux-image
« Poslední změna: 02 Listopadu 2013, 22:38:21 od janek-m »

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Misto na disku
« Odpověď #5 kdy: 02 Listopadu 2013, 23:43:55 »
nevymazaval ste nahodou nejake data ktore sli vymazat len cez gksudo nautilus/sudo nautilus?
ak ano,tak jak ste pri vymazavani dat nepodrzali klavesu SHIFT,tak sa vam presunuli do zlozky---> /root/.local/share/Trash/files.
odtial ich vymazte natrvalo.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Misto na disku
« Odpověď #6 kdy: 03 Listopadu 2013, 00:02:42 »
pekny disk analyzer je baobab, KDE ma svoji obdobu (ale nevim jak valne kvality), ktera se jmenuje filelight
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Jiri463

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Misto na disku
« Odpověď #7 kdy: 08 Listopadu 2013, 16:48:32 »
Tak jsem se k tomu konecne dostal :D Program baobab je paradni, diky. Diky nemu jsem zjistil, co mi to misto zabira a chci se zeptat jestli to muzu smazat.

Nejvice mista mi zabira Nepomuk a to ve slozce .kde/share/apps/nepomuk/repository/main/data/virtuosabackend/  je soubor soprano-virtuoso.db , ktery ma 2,3GB. Muzu ho smazat? Co se stane, kdyz ho smazu?

Dale mi jedno giga zabira slozka .ccache . V ni jsou slozky 1 2 3 atd. Muzu to taky smazat?

Slozka .cache . Zde maji sve slozky chromium, mozilla atd. Muzu to taky smazat? Nevidim duvod proc by si napr. chmium melo brat ppu giga.

Diky za rady.


Jiri463

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Misto na disku
« Odpověď #8 kdy: 08 Listopadu 2013, 16:49:53 »
dpkg --list | grep linux-image

po napsani vyse uvedeneho prikazu se mi objevilo opravdu mnoho kernelu. Jak je muzu smazat? Diky?

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Misto na disku
« Odpověď #9 kdy: 08 Listopadu 2013, 16:54:32 »
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

Jiri463

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Misto na disku
« Odpověď #10 kdy: 08 Listopadu 2013, 19:33:55 »
Ubuntu-Tweak mi bohuzel nejde nainstalovat, mam totiz Kubuntu  a vypada to ze to vyzaduje gnome...

janek-m

  • Host
Re:Misto na disku
« Odpověď #11 kdy: 08 Listopadu 2013, 20:31:39 »
Ubuntu-Tweak mi bohuzel nejde nainstalovat, mam totiz Kubuntu  a vypada to ze to vyzaduje gnome...

V Kubuntu ani neodporúčam používať Ubuntu-tweak, správa sa dosť nespoľahlivo a zmaže aj to, čo nemá a môže znefunkčniť systém.

Citace
dpkg --list | grep linux-image
po napsani vyse uvedeneho prikazu se mi objevilo opravdu mnoho kernelu. Jak je muzu smazat?
ja mám tiež Kubuntu a obyčajne stačí zadať do terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremovesleduj výpisy, mal by odtrániť aj staré jadrá. Ak by to tak nebolo, tak klikacou cestou to môžeš urobiť cez správcu balíčkov Moun/alebo aj cez Synaptic (ten je síce určený pre Ubuntu, ale dobre funguje aj v Kubuntu)
Treba si len zistiť aktuálne používané jadro - to nesmieš odstrániť - príkazom:
Kód: [Vybrat]
uname -rvšetky nainštalované jadrá, ukáže:
Kód: [Vybrat]
dpkg --list | grep linux-imageNo a potom v Moun-e/Synapticu odinštaluješ linux-image-xxxxx-generic, linux-headers-xxxxxx-generic - xxxxx sú samozrejme čísla jadier. Odporúčam aspoň dve staršie jadrá ponechať, v prípade, že by sa nové nejak pokazilo.


Jiri463

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Misto na disku
« Odpověď #12 kdy: 08 Listopadu 2013, 20:58:40 »
OK stare kernely odinstalovany, diky a co s tim Nepomukem atd. ?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Misto na disku
« Odpověď #13 kdy: 08 Listopadu 2013, 21:42:03 »
Pokud nepomuk (a strigi a pripadne dalsi kraviny pro indexaci obsahu) nepouzivas, tak by melo stacit ho nekde v nastaveni vypnout (evidentne to bezi) a smazat jeho databazi.
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Jiri463

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Misto na disku
« Odpověď #14 kdy: 10 Listopadu 2013, 01:32:44 »
CCashe muzu taky smazat celou? Nemam totiz tuseni, co by se tam melo nachazet...

janek-m

  • Host
Re:Misto na disku
« Odpověď #15 kdy: 10 Listopadu 2013, 09:26:04 »
Priebežne si kontroluj, čo ešte zaberá miesto na disku. To ukážu aj príkazy, ktoré som sem už dal:
Kód: [Vybrat]
df -h
df -i
Skontroloval si, koľko ostalo nainštalovaných strarých jadier? Po sudo apt-get autoremove by ich tam nemalo byť viac ako 4.
Ešte na uvolnenie miesta môžeš zadať:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
a potom znova skontrolovať miesto na disku.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Misto na disku
« Odpověď #16 kdy: 11 Listopadu 2013, 18:05:24 »
CCashe muzu taky smazat celou? Nemam totiz tuseni, co by se tam melo nachazet...

Reknu ti to takle. Pokud vis co delas, klidne to smaz. Pokud nevis, tak se nediv, ze ti pak neco bude treba blbnout
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Misto na disku
« Odpověď #17 kdy: 12 Listopadu 2013, 00:04:07 »
pokial sa bojite,ze nieco pokazite,tak si spravte zalohu,a potom skusajte aj vsetko mozne a nemozne,co vas napadne.

Ctrl+Alt+F1

zadat meno pouzivate,a nasledne heslo.

Kód: [Vybrat]
sudo -i
tar czf /backup.tgz --one-file-system --ignore-failed-read --sparse --exclude=/backup.tgz /
zaloha /home:

Kód: [Vybrat]
sudo -i
tar czf /backup-home.tgz --one-file-system --ignore-failed-read --sparse /home
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.