Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.  (Přečteno 2525 krát)

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« kdy: 02 Prosince 2013, 11:14:43 »
Ahoj,
na svůj notebook jsem si nainstaloval Xubuntu 13.04 - a to hlavně kvůli rychlosti a stabilitě (původní OS byl W7) a také proto, že bych se chtěl naučit něco nového. Jedním slovem - jsem nadšen, prostě super.
Zatím sice jen tak poznávám ale i přesto bych měl pár dotazů.

1) co by se mělo udělat bezprostředně po instalaci - zda se musí něco doinstalovat, nastavit a tak. Četl jsem článek na Ubuntu Wiki - a tak jsem nějak udělal vše co bylo popsáno - stačí to? Tiskárnu jsem už bez problémů nainstaloval.

2) nabídka aplikací - rád bych si jí předělal podle svého gusta - roztřídit programy tak jak jsem zvyklí. Chtěl bych si udělat třeba nabídku "LibereOffice" a tam přesunout všechny programy, které pod tento balík patří - a můj dotaz je, zda musím dělat znovu spouštěče či se ty původní dají přesunout a popřípadě jak - pač já jsem nic takového nenašel  :)  .

3) Odinstaloval jsem si nějaké programy o kterých jsem si myslel, že je nebudu potřebovat ale při restartu a přihlášení se mi prostředí nespustilo. Poučil jsem se a OS přeinstaloval, pač jsem nevěděl jak z toho ven. Proto bych se rád zeptal jestli v Linuxu existuje něco jako "nouzový režim" a "obnovení systému" nebo jak se řeší situace, kdy si svým experimentováním shodím systém?  :)

Děkuji moc za odpovědi. :)

M.
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #2 kdy: 02 Prosince 2013, 14:50:22 »
Děkuji za odpověď...
sice jsem se ptal na něco jiného a i má verze je starší... :) ale děkuji, jsem o něco chytřejší... :)
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #3 kdy: 02 Prosince 2013, 19:34:09 »
Je otázkou, jestli ti nestačí ten desktop tak, jak je po instalaci. Já si xfce upravuju třeba ručně z jednopanelového na dvoupanelové, tak jak bylo v předchozích verzích nastaveno po vzoru gnome2. Jinak ono těch rozšíření do xfce moc není, chybí mi třeba konverze obrázků přímo v thunaru (jako v nautilu gnome2), jde to sice přes "Vlastní příkazy", ale není to ono. Jinak co se týče nějakých úprav, je dobré si doinstalovat třeba pavucontrol, kvůli nastavení zvuku, medibuntu, atd. Ale to není vázáno přímo k xfce...

PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #4 kdy: 02 Prosince 2013, 22:10:31 »
Děkuji,
desktop jsem si už nastavil podle sebe-jen pár detailů a moc se mi líbí.
Myslel jsem spíše co by se mělo doinstalovat aby systém správně fungoval. :) Jak se správně nastavuje nabídka s aplikacemi v levém horním rohu a tak... :)
Rád bych se dopátral jak se řeší situace, kdy si při "experimentování" něco špatně nastavím a do systému se nemůžu třeba přihlásit. Chtěl bych se vzdělávat, proto ty mé otázky... :)
Děkuji za trpělivost. :)
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #5 kdy: 02 Prosince 2013, 23:49:50 »

2) nabídka aplikací - rád bych si jí předělal podle svého gusta - roztřídit programy tak jak jsem zvyklí. Chtěl bych si udělat třeba nabídku "LibereOffice" a tam přesunout všechny programy, které pod tento balík patří - a můj dotaz je, zda musím dělat znovu spouštěče či se ty původní dají přesunout a popřípadě jak - pač já jsem nic takového nenašel  :)  .

Na tohle existuje program jménem: Hlavní nabídka najdeš ho v: Nabídka aplikací -> Nastavení -> Hlavní nabídka
Také se dá spustit z terminálu příkazem:
Kód: [Vybrat]
alacarte
Pokud ho nemáš nainstalovaný, dá se to udělat třeba takto:
Centrum softwaru pro Ubuntu -> Do vyhledávacího pole zadat: alacarte -> zvolit: Hlavní nabídka->NAINSTALOVAT

PS: Nemyslím, že 13.04 je nejlepší volba. 12.04.3 je LTS vydání - tedy s rozšířenou podporou a je tedy doporučenou volbou, mě se nicméně více osvědčila verze 13.10, která odstranila problémy s nefunkčním apletem počasí, duplicitním zobrazením některých disků při dialozích Uložit, či uložit jako, navíc Thunar 1.6.3 dospívá a stává se již téměř použitelným a vůbec Xfce 4.10 se od dob 4.8 znatelně zlepšilo.
« Poslední změna: 03 Prosince 2013, 00:00:29 od majakmp3 »

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #6 kdy: 03 Prosince 2013, 07:56:09 »
Díky, díky...
stačí systém jen povýšit na verzi 13.10 nebo budu muset instalovat a nastavovat vše od začátku?
A jak zjistím svojí verzi Xfce?
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #7 kdy: 03 Prosince 2013, 15:48:16 »
Zůstaň na verzi 13.04, počkej si na verzi 14.04 a nainstaluj ji nejdříve měsíc po té co vyjde. Bude to LTS verze, a bude udržovaná 5 let. Ovšem pro přechod na ní bude optimální úplná přeinstalace systému.
Na 13.04 si zvykneš na systém a tak na 14.04 bude vše snadnější (snad :) ).
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

janek-m

  • Host
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #8 kdy: 03 Prosince 2013, 17:43:24 »
Zůstaň na verzi 13.04, počkej si na verzi 14.04 a nainstaluj ji nejdříve měsíc po té co vyjde. Bude to LTS verze, a bude udržovaná 5 let.
Ja len máličko poopravím: Xubuntu  LTS má len 3-ročnú podporu. Je to iné ako pri Ubuntu.

Na stránkach HowtoForge vychádzajú pravidelne články "Perfect Desktop":http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-xubuntu-12.04

Mykci

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 41
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #9 kdy: 03 Prosince 2013, 18:14:10 »
No vidíš, než jsem si přečetl příspěvek tak jsem dopoledne povýšil na verzi 13.10. Teď už to nebudu předělávat. :) Jsem začínající uživatel a tak se budu učit, poznávat a zkoumat na této verzi a snad do dubna se něco naučím :)
Mohl bych se ještě zeptat jak se řeší situace, kdy systém nejde spustit? Ve Windows se to řešilo nouzovým režimem či obnovením systému ale v Xubuntu nemám tušení.  :) Taktéž nenacházím na internetu nějakou literaturu v češtině. Stránky Xubuntu.cz nejdou... :(
Jsem začínající uživatel Linuxu. Mějte se mnou, prosím, pochopení. :)

unkabunka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Všichni jste blázni,jenom já jsem letadlo.
Re:Xubuntu - co udělat a nastavit po instalaci.
« Odpověď #10 kdy: 03 Prosince 2013, 18:39:16 »
Zkus při startu podržet shift, tam si vybereš nouzový režim nebo boot se starším jádrem.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.