Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL  (Přečteno 3623 krát)

hrochja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« kdy: 09 Prosince 2013, 17:34:31 »
Dobrý den,

mám nemalý problém a jelikož už jsem bezradný, prosím vás, odborníky, o radu. Měl jsem nainstalovaný jako hl. OS W7 a chtěl jsem zkusit Ubuntu. Stáhnul jsem verzi 13.10, vytvořil boot USB disk podle návodu, restart, ESC, boot z USB a načetla se jenom fialova obrazovka. Tak sem si něco přečetl nejen na tomto fóru pár příspěvků a stáhnul jsem podle rad 12.04 alternative. Opět na USB, tentokrát se instalátor načetl, vše jsem nainstaloval (Nebyl jsem si jistý u části s výběrem balíčků softwaru a tak jsem to nechal beze změny. Chyba?). Dokonce - díky mé naivitě - jsem zformátoval celý disk (data byla předtím zálohována). Instalátor mě pobídl k restartu, ale k mému nemilému překvapení... černá obrazovka s blikajícím podtržítkem vpravu nahoře. Zkoušel jsem reinstalaci Ubuntu a při opětovné instalaci zaškrtnout "nomodeset", ale bez výsledku. Když držím shift, nenačte se GRUB, nic. Jsem upřimně trochu zoufalý. S linuxem nemám téměř žádné, ne-li žádné zkušenosti. Hodně lidí psalo, že je to kvůli GPU od nvidie.

Můj notebook: http://www.czc.cz/asus-f5gl-ap031c/59613/produkt

Děkuji předem za odpověď.

Jarek

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #1 kdy: 09 Prosince 2013, 18:04:10 »
Na tomto ntb s Ubuntu 12.04.3 64bit by neměl být problém. Spíš hádám ke stáří ntb na nějakou vadnou součástku, ale to jsou jen spekulace. Pokud jste z prahy tak se na to mohu osobně podívat.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

hrochja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #2 kdy: 09 Prosince 2013, 18:13:45 »
Děkuji za rychlou odpověď.  :)
Já jsem právě nainstaloval verzi 32bit. Zkusím tedy 12.04 alternative amd64 a dám vědět jak to dopadlo. Při instalaci a "výběru softwaru" nemám zaškrtnout nic? Jestli by problém nevyřešilo zaškrtnutí balíčku obsahující nějaké drivery na gpu. A mám dát boot parametr nomodeset? A co ty ostatní? Ahcpi (nevím jak to je přesně, pardon)...

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #3 kdy: 09 Prosince 2013, 18:32:20 »
Proč Alternáte? Pokud nedocílíte toho aby vám naběhlo standardní live CD tak nemá cenu instalovat, pokud ovšem nevíte přesně co děláte.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

hrochja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #4 kdy: 09 Prosince 2013, 18:39:03 »
Protože sem nedocílil toho, aby mi naběhlo LiveCD. Jak už sem psal na začátku - boot z usb -> Ubuntu logo načítání -> blik -> fialova obrazovka. Možná mi můžete poradit jak zprovoznit LiveCD. Pročítáním jiných vláken a fór sem došel k závěru, že jíná cesta než přes alternative není.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #5 kdy: 09 Prosince 2013, 18:43:02 »
Může to blokovat wifina, už jsem to zažil. Odšroubujte zezadu víko a vymontujte wifi modul a zkuste live cd znovu.

Opravdu instalovat distro pokud nejde live je opravdu zbytečné vyjma nových počítačů kde může být jiný problém ale i tak.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #6 kdy: 09 Prosince 2013, 18:49:40 »
A co bios? Doufám že máte poslední verzi 222 ?
http://www.asus.com/cz/supportonly/F5GL/#support_Download
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

hrochja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #7 kdy: 09 Prosince 2013, 19:00:48 »
Ano, mám tam poslední verzi 222. Montovat wifi anténu se mi nechce a hlavně si myslím, že tím to určitě není. Problém je někde jinde. Prej je to kvůli g. karte nVidia. Žeprý je to ojedinělý problém vyskytující se jen u pár karet. Hodně lidí psalo že mají taky problému s Asusama, avšak trochu jiné. Ve většině případů se to řeší vstupem do Kernelu a napsáním pár kódů. Já se však ani do Kernelu nedostanu.

Tauchy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 179
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #8 kdy: 11 Prosince 2013, 21:02:55 »
Na tento NTB (Asus F5GL) jsem kdysi Ubuntu 12.04 instaloval.
Při spuštění Live CD i USB trvalo strašně dlouho než systém nabootoval. Myslel jsem si, že start zamrzl, ale po několika minutách a to myslím tak po 5-ti a víc systém nastartoval. Instalace pak už proběhla normálně. Ubuntu na tom běhalo bez sebemenších problémů. Proč boot z Live CD/USB trval tak dlouho na to jsem nepřišel.

hrochja

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #9 kdy: 12 Prosince 2013, 20:34:08 »
Nakonec jsem nainstaloval veri 9.10 a to bez bez problémů. Verze je však zastaralá a když jsem se pokusil o upgrade na 10.4. tak se vyskytl opět problém s černou obrazovkou. Bude to asi tou grafickou kartou. Jak mám tedy zaručit, aby zůstal ovladač, který je nainstalovaný nyní a nebyl a nebyl nahrazován jiným?

TRYX

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #10 kdy: 14 Prosince 2013, 23:06:07 »
Dnes jsem instaloval Ubuntu na hardwarove podobný ntb od Fujitsu, nejprve jsem zkoušel verzi 13.10 jak USB tak CD ani z jednoho to nenabootovalo ani po půlhodině čekání, tak jsem tedy zkusil verzi 12.04 LTS ta už naistalovat šla ale na boot z CD jsem musel čekat asi 20 minut (při čekání bylo vidět jen černé okno s blikající pomlčkou jak popisujete) a z usb to bylo a trochu rychlejší (cca 10 min) a po restartování se opět čekání s potržítkem opakovalo - zkuste při instalaci verze 12.04 chvíli počkat a třeba se povede

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Problém s instalaci Ubuntu na ntb Asus F5GL
« Odpověď #11 kdy: 15 Prosince 2013, 19:43:11 »
pokud tam tuhne ubuntu, tak bych zkusil jiny distro .. co treba suse ? :P
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.