Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mir, Wayland, Intel Drivery atd.  (Přečteno 1539 krát)

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Mir, Wayland, Intel Drivery atd.
« kdy: 28 Prosince 2013, 01:49:57 »
Dobrý den,
chtěl bych se Vás zde zeptat na toto téma. Moc se v tomto neorientuji a vrtá mi hlavou pár věcí... Např.: Výhody Miru oproti Waylandu, přechází na Mir i nějaký jiný OS než Ubuntu? A proč je Wayland nevyhovující? Jak je to u Mir s výkonem? Viděl jsem video srovnání XServeru a Waylandu, ale nikde se o Mir nemluví (nebo alespoň já neslyším :)). Dále bych chtěl vědět jak je to s ovladači Intel HD Grafik pro Mir. Kamarád mi říkal, že Intel ani vydávat nic nebude... Vím, že zdroj "kamarád povídal" není slovo Boží, ale kdyby to tak bylo, tak grafické rozhraní na notebooku s Intel HD grafikou nespustím???
Možná to s tím ani nesouvisí, ale bude Mir třeba přívětivější k dynamickému přepínaní grafik? Bohužel přepínání mezi AMD - Intel nebude tak "jednoduché" jako NVidia - Intel.
Opravdu se v tomto moc neorientuji, jen tak mě to zajímá, tak když budete mít čas, tak napište, nebo opravte :)...
Děkuji za odpovědi :)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Mir, Wayland, Intel Drivery atd.
« Odpověď #1 kdy: 28 Prosince 2013, 11:20:07 »
Ja sa v tom tiez velmi neorientujem tak ma snad niekto opravy ak napisem blbost.
Vyhoda miru oproti inym zatial nieje a je presadzovana preto lebo to chce Mark Shuttleworth. Inak v terajsej faze je wayland aj mir v stadiu vyvoja a neda sa porovnat ktori bude lepsi. Su len predstavy ako by to malo na konci fungovat.
Co sa tyka intel grafik tak kamarad ma pravdu ovsem treba povadat ze intel nepovadal ze nikdy nebude mir podporovat a tak je mozne ze az sa mir vyda ako finalny produkt tak ho podporovat zacne. Ale to sa este len uvidi.
Viac a presnejsich odpovedi najdes samozrejme na google.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Mir, Wayland, Intel Drivery atd.
« Odpověď #2 kdy: 28 Prosince 2013, 13:30:48 »
Mir byl původně představen kvůli údajným problémům Waylandu s grafikami v mobilních telefonech. Pokud si správně pamatuji, tak všechny tyto informace byly vyvráceny. V podstatě mezi těmito dvěma servery není nějaký podstatný rozdíl. Wayland je vyvíjen rychleji a plánuje na něj přejít většina linuxových distribucí. Naproti tomu na Mir pravděpodobně přejde jen Ubuntu a prostředí Unity. Porovnání výkonu XMir vs xserver je zde.

Co se týče Intelu, tak patche pro podporu Miru vydány byly, avšak posléze došlo k jejich odstranění (požadavek nevzešel z hlav vývojářů, ale vedení). To však neznamená, že by Mir na grafických kartách Intel fungovat nemohl. Pravděpodobně bude Canonical udržovat vlastní sadu patchů, kterými tuto podporu přidá jen do verze ovladače obsažené v Ubuntu.

Podporu pro Hybridní grafiky si musí zařídit jejich výrobci, ze začátku bude pro tyto situace určitě vhodnější xserver.
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re:Mir, Wayland, Intel Drivery atd.
« Odpověď #3 kdy: 30 Prosince 2013, 10:54:42 »
Rozdíl mezi Mirem a Waylandem je v architektuře. Zatímco Wayland je pouze protokol, který definuje komunikaci mezi jádrem a správcem oken, tak Mir je celá mezivrstva mezi těmito dvěma součastmi. Co se týče výhod a nevýhod, tak mezi nimi není prakticky žádný výrazný rozdíl, ač se snažili vývojáři Miru ze začátku tvrdit něco jiného.

Wayland má tu výhodu, že na něj kromě Ubuntu přechází všichni, takže se asi v budoucnu stane standardem. Navíc i to množství vývojářů linuxového grafického stacku, kteří se kolem něj pohybují, je výrazně vyšší. Navrhli ho a pracují na něm lidi, kteří mají roky zkušeností s vývojem X serveru. Phoronix nedávno vydal statistiky, podle kterých do Miru přispěli z >99 % je zaměstnanci Canonicalu, takže se ukazuje, že je to věc, o kterou nemá mimo Ubuntu/Unity zatím nikdo jiný zájem.

Zatím to vypadá, že se prosadí spíše Wayland a tak budou autoři grafických ovladačů mířit především na něj. Ale díky nové architektuře ovladačů EGL přímo v jádru budou nutné úpravy pro Mir minimální. Akorát si je bude muset Canonical udržovat a testovat sám.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.