Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zaloha dat pred novou instalaciou  (Přečteno 1171 krát)

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
zaloha dat pred novou instalaciou
« kdy: 17 Ledna 2014, 17:23:01 »
Dobry den, prosim vas. potreboval by som zalohovat data zo stareho ubuntu pretoze sa chystam preinstalovat system.
Najprv som chcel rozdelit disk a priecinok HOME nechat na jednej casti a ostatne preinstalovat. Zial, disk je plny.
Disk je rozdeleny ako ukazuje fotka.
http://postimg.org/image/ubifh0hud/
problem je v tom, ze neviem heslo od UZ nainstalovaneho systemu ubuntu.
Nabootoval som Lubuntu a teraz mozem prezerat vsetky subory.
PC je stary, 80 gb disk, pomalicky mrmle ale ide.

Prosba:
1. Nejake napady na zalohu?   (USB mam len 16 GB, prinajhorsom mozem preniest subory na viac krat)

2. Neda sa uvolnit miesto na disku (koli vytvoreniu diskoveho oddielu na zalohu) vymazanim nejakych systemovych suborov? (system aj tak preinstalujem)

3. Neviete, ci sa da nejak pripojit moj druhy PC (s ubuntu) a preniest donho subory, ktore potrebujem zalohovat?

Dakujem Vam za napady.


RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:zaloha dat pred novou instalaciou
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2014, 17:36:21 »
1. Můžeš si obnovit heslo na nějaké nové a používat ntb dál tak jak je.
http://wiki.ubuntu.cz/recoverymode
Kód: [Vybrat]
mount -o remount,rw /
passwd
<nove-heslo-roota>
<nove-heslo-roota>

2. Pomocí té flešky v live můžeš překopírovat data, to snad netřeba popisovat že :)

3. V live můžeš vymazat vše krom dat které se mají zachovat a složku přejmenuješ třeba na "Zaloha_Home" a při instalaci zvolíš možnost ruční rozdělení disků a vybereš právě ten disk jako hlavní disk Přípojný bod / ale bez zaškrtnutého formátování a nainstaluješ a data pak nalezneš na disku v té složce, ovšem pokud uděláš chybu... :D

No asi bych ti doporučil bod 1 a 2, ale já bych dělal bod 3 :)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re:zaloha dat pred novou instalaciou
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2014, 17:54:51 »
No asi bych ti doporučil bod 1 a 2, ale já bych dělal bod 3 :)
Vzhledem k tomu, ze se chysta disk rozdelit na vic oddilu, tak to nebude spravna cesta.

K puvodnimu dotazu:
1- Vlastne sis odpovedel sam, pres flashdisk to urcite pujde, ale bude to chvili trvat. Nejrychlejsi by mohlo byt pripojit hdd do druheho PC a tam to zkopirovat. (teda pokud to jde, PATA vs. SATA)

2- To samozrejme jde, jak pise Radek, muzes vymazat vše krom dat které se mají zachovat. Ale rozdeleni disku pak bude trvat mnohem dele nez zaloha pres flashdisk a stejne se doporucuje pred touto operaci data zalohovat, takze si nepomuzes.

3- urcite to jde sitovym kabelem a http://wiki.ubuntu.cz/nfs nebo http://wiki.ubuntu.cz/samba
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:zaloha dat pred novou instalaciou
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2014, 17:57:27 »
Rozdělení disků jsem si nevšiml...  :) Potom by to následné dělení opravdu trvalo déle než to vykopírovat ven. :-\

Asi pro BFU bude nejlepší vykopírovat ty data ven jakýmkoliv způsobem. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:zaloha dat pred novou instalaciou
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2014, 14:11:03 »
Dakujem za odpovede, nakoniec som sa rozhodol urobit to s USB klucom.

rozmyslal som, ze vymazem vsetko ostatne okrem Home, ale vraj nemam opravnenie.

Co sa tyka hesla, heslo som chcel resetovat editovanim suboru "shadow". Na moje prekvapenie tam nebolo co vymazat.
Tak som isiel do recovery modu a zmenil som heslo. Zial, pri zapnuti systemu som dostal hlasenie, ze sa system spusti z low graphic mode. Nieco z grafickou kartou. tak mi heslo nepomohlo a teraz od rana cakam a kopirujem :/   (Z nabootovaneho live Lubuntu)

Diky moc, aj ked som ostatne navrhy nevyuzil, nabuduce uz budem skusenejsi.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.