Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rada jak doinstalovat další OS Linux  (Přečteno 1353 krát)

fdroid

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Rada jak doinstalovat další OS Linux
« kdy: 06 Února 2014, 11:24:37 »
Ahoj,

mám nainstalované Ubuntu 13.10 na NTB s 1x HDD - celý vyčleněn pro UBUNTU. Můj dotaz zní jak nejednodušeji nainstalovat na tento disk ještě FEDORU a DEBIAN, tak aby vše bylo na tom jednom HDD a při startu se mě NTB dotázal jaký systém chci nabootovat, také jak nejvhodněji rozdělit disk (má 500GB), s tím, že nejlepší by pro mě bylo aby větší část byla vyčleněna na data, ke kterým budu moct přistupovat ze všech OS?

Předem díky za odpovědi.

Rover623

Re:Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #1 kdy: 06 Února 2014, 11:53:57 »
Tak nejlepší by bylo, kdyby jsi měl oddělený /home, oba systémy pak jen doinstaluješ na volné místo bez instalace zavaděče a už během instalace jim nalinkuješ odkaz kde máš /home (musíš mít ve všech stejného uživatele). Nakonec potom jen v Ubuntu spustíš
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub ten by měl oba další systémy detekovat a přidat je do výběru. Samozřejmě bude také nutné nasdílet oddíl se swapem.

geofre

Re:Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #2 kdy: 06 Února 2014, 12:03:56 »
...jak nejednodušeji nainstalovat na tento disk ještě FEDORU a DEBIAN, tak aby vše bylo na tom jednom HDD a při startu se mě NTB dotázal jaký systém chci nabootovat...

Řekl bych, že na tohle  budou odpovědi na příslušných stránkách Fedory a Debianu... Každopádně bych řekl, že postup bude stejný jako s instalací Ubuntu... Stáhnout liveCD, nabootovat liveCD, a pokračovat za vedení klikacího menu instalace...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2014, 14:31:12 »
Tak nejlepší by bylo, kdyby jsi měl oddělený /home, oba systémy pak jen doinstaluješ na volné místo bez instalace zavaděče a už během instalace jim nalinkuješ odkaz kde máš /home (musíš mít ve všech stejného uživatele). Nakonec potom jen v Ubuntu spustíš
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub ten by měl oba další systémy detekovat a přidat je do výběru. Samozřejmě bude také nutné nasdílet oddíl se swapem.
"doinstaluješ...bez instalace zavaděče...nalinkuješ odkaz..." mi zneje ako prepis mandarínskej čínštiny do latinky keď som ešte Linuxový greenhorn...  :'(
Šlo by to nejako polopatistickejšie prosím? Ja by som rád takto vyskúšal Xubuntu + Zorin.
Ďakujem
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #4 kdy: 06 Února 2014, 15:03:35 »
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1
Rover623 to napsal jak nejvíc polopatě to jde. Prostě to uděláš podle návodu, jen vynecháš patřičné kroky.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2014, 15:20:21 »
ok, tak to skúsim. Vďaka
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

geofre

Re:Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2014, 17:38:38 »
Ja by som rád takto vyskúšal Xubuntu + Zorin.
Ďakujem

Já zkoušel Xubuntu na LiveUSB...Při vytvoření se dá nastavit prostor na tom USB, který se potom využívá na tvé změny, takže se ti některá nastavení uloží, na rozdíl od LiveCD... Takže pokud ho chceš jen takhle vyzkoušet, tak LiveUSB mi přijde jako lepší volba než čistá instalace... Pokud máš v plánu ho zkoušet dlouhodoběji, tak viz odpověď od Cuore :-)
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #7 kdy: 06 Února 2014, 19:26:19 »
@geofre: Xubi mi funguje ako hodinky, len by som rád vyskúšal popri ňom aj iné distro. Ďakujem Ti za odpoveď  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #8 kdy: 07 Února 2014, 09:04:58 »
Pokud se jedná vysloveně o zkoušku, zvolte VirtualBox a instalaci do něj.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Rada jak doinstalovat další OS Linux
« Odpověď #9 kdy: 07 Února 2014, 10:43:43 »
@Pavel: o tejto možnosti som nevedel, vyzerá to skvele, ďakujem  ;)
dopĺňam informáciu - VirtualBox som nainštaloval, alokoval som 512M RAM, 8GB HD (fix) a úspešne nainštaloval distro Zorin. Všetko funguje ako má.
« Poslední změna: 10 Února 2014, 12:43:47 od vxmery »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.