Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spuštění Live CD z RAM  (Přečteno 2812 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Spuštění Live CD z RAM
« kdy: 27 Února 2014, 11:30:49 »
Zdravím všechny. Jsem úplný nováček ve světě linuxu a ani za dva dny jsem na internetu nenašel přesný návod.

Dočetl jsem se (i zde), že Ubuntu Live CD mohu volitelně spustit úpravou řádku, který si F-kem vyvolám a že s parametrem copy2ram mohu navolit načtení celého Live CD do operační paměti.

Na rady zkušených jsem si tedy stáhl Lubuntu 13.10 (prý to samé jako Ubuntu s lehčím grafickým prostředím) , vyvolal si řádku a na konec dopsal copy2ram. Vzhledem k tomu, že to nefungovalo, tak mi došlo, že tak jednoduché to asi nebude.

Můžete mi někdo tady napsat přesně jak a s jakou syntaxí tento parametr zapsat, abych vyvolal požadované ? Třeba rovnou s příkladem ?

Děkuji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #1 kdy: 27 Února 2014, 11:48:26 »
Po nabootování se instalátor zeptá, jestli se má Ubuntu spustit nebo nainstalovat. Není třeba nic nikam psát...

Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #2 kdy: 27 Února 2014, 13:58:58 »
Klikni sem: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1tu máš krásny a jednoduchý návod ako vyskúšať alebo nainštalovať *UBUNTU
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #3 kdy: 27 Února 2014, 15:33:43 »
Já nemám problém s instalací.

Tyto věci jsem již předtím načetl (všechny odkazy v odkazu jsem projel též) - jinak bych o tom nevěděl - nicméně mnou dotazovaný parametr v návodu není uveden, neboť tam jsou vypsány jen základní bootovací parametry a copy2ram asi mezi ně nepatří. Lukáš Svoboda a Walard v jiném threadu psali, že tento parametr v Ubuntu lze využít a Walard dával odkaz na návod na stránkách, které vyžadovali dvojí registraci a dvojí inicializaci a ani potom jsem se k tomu návodu nedostal.

Tak jestli to někdo víte, tak mi to prosím napište.

P.S. : Tak jsem se k tomu návodu nakonec dostal a je to pro naprostého začátečníka jen s min. znalostí AJ naprosto neuchopitelné.
« Poslední změna: 27 Února 2014, 15:57:06 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #4 kdy: 27 Února 2014, 16:32:17 »
Takze si skusal aj stlacit pri starte F6 a tam zadat toram?
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2014, 11:05:05 »
Zkusil jsem na konec řádku dopsat copy2ram a jelo to stejně. Nevěděl jsem, že správný tvar je "toram"

Hned jak bude k dispozici PC s dostatečnou RAM, tak to zkusím znovu s tímto tvarem - ale moc tomu nedávám, v tom návodě je popsán docela složitý proces úprav snad i jádra či čeho všeho. Ale dík za typ.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #6 kdy: 28 Února 2014, 14:47:59 »
Zkusil jsem na konec řádku dopsat copy2ram a jelo to stejně. Nevěděl jsem, že správný tvar je "toram"

Hned jak bude k dispozici PC s dostatečnou RAM, tak to zkusím znovu s tímto tvarem - ale moc tomu nedávám, v tom návodě je popsán docela složitý proces úprav snad i jádra či čeho všeho. Ale dík za typ.

Jen ze zvědavosti, a jaký účel má mít spouštět LiveCD v RAM ?
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #7 kdy: 28 Února 2014, 17:08:54 »
Jen ze zvědavosti, a jaký účel má mít spouštět LiveCD v RAM ?
Predpokladam, ze to moze byt rychlost naslednej instalacie z RAM, moznost vybratia/odpojenia media, ci uz usb, alebo CD/DVD, mensi hluk ked sa nemusi roztacat CDROM :)...
Ale pravdu povediac som to nikdy neskusal a spokojil sa s tym co je default.
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #8 kdy: 28 Února 2014, 17:34:52 »
Jen ze zvědavosti, a jaký účel má mít spouštět LiveCD v RAM ?
Predpokladam, ze to moze byt rychlost naslednej instalacie z RAM, moznost vybratia/odpojenia media, ci uz usb, alebo CD/DVD, mensi hluk ked sa nemusi roztacat CDROM :)...
Ale pravdu povediac som to nikdy neskusal a spokojil sa s tym co je default.

No právě. Ale umím si představit provoz Live z USB kdy načteš celý systém do RAM a pak to máš rychlé. Ale zase praktické využití nevidím. Ale technicky je to zajímavé
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #9 kdy: 01 Března 2014, 15:19:18 »
Petergula - touche.

Přesně to jsou ty důvody včetně rychlejšího běhu v případě dostatku zbylé RAM.

Stáhnul jsem si kvůli tomu SLAX - malý, modulový systém aplikací a doporučená RAM 256 MB a při běhu komplet doporučeno 512 MB - komu by se nelíbil. Jaké zklamání při zjištění, že pravda je tak na dvojnásobných hodnotách, ne-li více.

Na mém věstonickém notebooku (512MB) jsem to z USB spustil právě jen v režimu copy2ram (Jako Live USB to nešlo) a odezva byla taková, že se s tím nedalo pracovat a na internet ani pomyšlení. Jako Live CD to šlo, ale moc se to taky nehnalo.

Tak jsem dal požadavek zkušeným na doporučení HW nenáročné distribuce s uživatelsky příjemným prostředím (pro total lajky jako já) a doporučili mi Lubuntu a to se mi pozdává. Nicméně v případě PC s RAM 2 GB by se mi líbila právě ta funkce kompletního nakopčení do RAM a běhu z ní - odezva by se jistě oproti flešce a CD jistě mnohonásobně zlepšila + ty další výhody výše.

Ještě mě napadlo, jestli by se nedal použít GRUB4 a v něm nadefinovat gigovej ramdisk, nakopírovat to do něj a spustit z něj (klíčová část - to definování, vytvoření ramdisku a to nakopčení by mi asi poradil kdekdo) - to by měl tento zavaděč teoreticky mít ve svých schopnostech - ale také, bohužel, nevládnu používáním příkazů a jejich syntaxe.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #10 kdy: 01 Března 2014, 16:11:50 »
Petergula - touche.

Přesně to jsou ty důvody včetně rychlejšího běhu v případě dostatku zbylé RAM.
............zkraceno..................funkce kompletního nakopčení do RAM a běhu z ní - odezva by se jistě oproti flešce a CD jistě mnohonásobně zlepšila + ty další výhody výše. ...................zkraceno................

Ano to je hodně zajímavé. Ale prosím na odpověď na otázku, a proč to nenainstaluješ na ten věstonický laptop ?
Přeci jen LiveCD je určeno k instalaci, a nebo k servisním zásahům vůči nainstalovaným OS.

Mám sice USBLive, a používám to na cizích PC, ale ty jsou dostatečně výkonné takže spíše hledám USB3 aby to bylo ještě rychlejší.

Ale jinak zajímavé technicky...
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #11 kdy: 01 Března 2014, 16:47:36 »
Petergula - touche.

Přesně to jsou ty důvody včetně rychlejšího běhu v případě dostatku zbylé RAM.

Stáhnul jsem si kvůli tomu SLAX - malý, modulový systém aplikací a doporučená RAM 256 MB a při běhu komplet doporučeno 512 MB - komu by se nelíbil. Jaké zklamání při zjištění, že pravda je tak na dvojnásobných hodnotách, ne-li více.

Na mém věstonickém notebooku (512MB) jsem to z USB spustil právě jen v režimu copy2ram (Jako Live USB to nešlo) a odezva byla taková, že se s tím nedalo pracovat a na internet ani pomyšlení. Jako Live CD to šlo, ale moc se to taky nehnalo.

Tak jsem dal požadavek zkušeným na doporučení HW nenáročné distribuce s uživatelsky příjemným prostředím (pro total lajky jako já) a doporučili mi Lubuntu a to se mi pozdává. Nicméně v případě PC s RAM 2 GB by se mi líbila právě ta funkce kompletního nakopčení do RAM a běhu z ní - odezva by se jistě oproti flešce a CD jistě mnohonásobně zlepšila + ty další výhody výše.

Ještě mě napadlo, jestli by se nedal použít GRUB4 a v něm nadefinovat gigovej ramdisk, nakopírovat to do něj a spustit z něj (klíčová část - to definování, vytvoření ramdisku a to nakopčení by mi asi poradil kdekdo) - to by měl tento zavaděč teoreticky mít ve svých schopnostech - ale také, bohužel, nevládnu používáním příkazů a jejich syntaxe.

A co takhle puppy linux, ten taky běží z RAM.
« Poslední změna: 01 Března 2014, 16:51:28 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #12 kdy: 01 Března 2014, 18:46:55 »
Jo - ten Puppy mi zrovna dneska padl do oka jen se musím zorientovat v těch verzích.

Takže se zeptám rovnou: Nabízí se ve 3 verzích Slacko, Wary a Precise a verze Slacka jsou dvě PAE a non-PAE. Tak jestli mi někdo prosím popíše rozdíly , abych si mohl dobře vybrat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #13 kdy: 01 Března 2014, 18:54:25 »
Jo - ten Puppy mi zrovna dneska padl do oka jen se musím zorientovat v těch verzích.

Takže se zeptám rovnou: Nabízí se ve 3 verzích Slacko, Wary a Precise a verze Slacka jsou dvě PAE a non-PAE. Tak jestli mi někdo prosím popíše rozdíly , abych si mohl dobře vybrat.

No, nevím jestli je to otázka na tohle fórum, ale já osobně bych si vybral precise puppy cituji "Precise Puppy is compatible with Ubuntu Precise binaries"

tady ještě info : http://unix.stackexchange.com/questions/60347/slacko-vs-precise-vs-lucid-puppy-linux
« Poslední změna: 01 Března 2014, 18:56:06 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #14 kdy: 01 Března 2014, 19:27:21 »
Jsem myslel, že jsou to nějaké obecné linuxové kategorie, jinak tedy omluva.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Spuštění Live CD z RAM
« Odpověď #15 kdy: 01 Března 2014, 19:37:08 »
Jsem myslel, že jsou to nějaké obecné linuxové kategorie, jinak tedy omluva.

Asi by se to spíš hodilo do volné diskuze. Jinak puppy má taky svoje fórum. (english)
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.