Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Jaké prostředí používáte?

Unity
26 (30.6%)
KDE
14 (16.5%)
XFCE
11 (12.9%)
LXDE
2 (2.4%)
Cinnamon
4 (4.7%)
Gnome Shell
10 (11.8%)
Gnome Classic
6 (7.1%)
MATE
7 (8.2%)
jiné
5 (5.9%)

Celkem hlasů: 85

Autor Téma: Jaké prostředí používáte?  (Přečteno 8371 krát)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Jaké prostředí používáte?
« kdy: 07 Března 2014, 18:29:04 »
Svěřte se, jaké prostředí používáte na vaší instalaci Ubuntu.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2014, 19:53:05 »
GNOME je dnes trochu široký pojem. Je tu GNOME Shell, GNOME Shell Classic, GNOME Classic/Flashback, GNOME 2. Také ti tam chybí MATE, které je v U14.04 už v oficiálním repu a je poměrně oblíbené.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2014, 20:00:02 »
Gnome-panel. Jine?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2014, 20:10:04 »
Gnome-panel. Jine?

Takže GNOME Classic, protože nepředpokládám, žes downgradoval ;)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #4 kdy: 07 Března 2014, 20:14:42 »
Ak mam pravdu povedat tak uz sa v tom ani nevyznam ako sa ktore oficialne vola. Instaluje sa to ako balik gnome-panel.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #5 kdy: 07 Března 2014, 20:16:20 »
Vybral jsem ty možnosti, o kterých jsem si myslel, že jsou nejpoužívanější... ale že se používá i MATE, tak to jsem nevěděl :D Doplnil jsem.

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #6 kdy: 07 Března 2014, 20:20:12 »
Já mám KDE. Nainstalováno mám Unity a Gnome Shell a XFCE. Spíš jen pro vyzkoušení. Ani jedno z těchto dalších prostředí není pro mě použitelné. Bohužel. Unity to kazí GtK, takže příšernost všeho a ve všem. (Typicky - možnost si otevřít soubor v MNOU vybraném programu = nemožné... Zipování a opak... Dialogová okna.)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #7 kdy: 07 Března 2014, 20:37:14 »
Vybral jsem ty možnosti, o kterých jsem si myslel, že jsou nejpoužívanější... ale že se používá i MATE, tak to jsem nevěděl :D Doplnil jsem.

V anketě na mém ubuntím blogu (nyní v podstatě totožné s touto) má MATE 8%, stejně jako Jiné, takže tu pár nadšenců je :)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #8 kdy: 07 Března 2014, 20:37:34 »
Tak já už od dob nasazení Unity v Ubuntu přešel na Gnome Shell a už jsem u něj zůstal. Chvilku jsem si hrál s Linux Mintem se Cinnamonem, ale GS je prostě GS  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #9 kdy: 07 Března 2014, 20:42:20 »
Tak já už od dob nasazení Unity v Ubuntu přešel na Gnome Shell a už jsem u něj zůstal. Chvilku jsem si hrál s Linux Mintem se Cinnamonem, ale GS je prostě GS  ;)

Jen nechápu, že jsi se spokojil s 3.4.1. Já osobně uvažuju o tom, že Ubuntu kvůli GNOME Shell opustím, protože 3.12 vypadá daleko lépe, než 3.10.  3.12 je tak dobré, že zrušila potřebnost prvního rozšíření, které jsem napsal. A z toho mám radost, nemusím řešit upgrade :)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #10 kdy: 07 Března 2014, 20:57:10 »
Tak já už od dob nasazení Unity v Ubuntu přešel na Gnome Shell a už jsem u něj zůstal. Chvilku jsem si hrál s Linux Mintem se Cinnamonem, ale GS je prostě GS  ;)

Jen nechápu, že jsi se spokojil s 3.4.1. Já osobně uvažuju o tom, že Ubuntu kvůli GNOME Shell opustím, protože 3.12 vypadá daleko lépe, než 3.10.  3.12 je tak dobré, že zrušila potřebnost prvního rozšíření, které jsem napsal. A z toho mám radost, nemusím řešit upgrade :)
Tak teď mám GS 3.10.4 a ať hledám, jak hledám, tak pro 14.04 ještě nikde 3.12 nenacházím.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #11 kdy: 07 Března 2014, 21:03:45 »
Tak teď mám GS 3.10.4 a ať hledám, jak hledám, tak pro 14.04 ještě nikde 3.12 nenacházím.

No právě, 3.10 je v Ubuntu jen část a 3.12 (které vyjde koncem měsíce) v nedohlednu, navíc pokurvené..

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #12 kdy: 07 Března 2014, 21:06:00 »
Děkuji za názory. S Gnome Shell jsem si před asi dvěma týdny zase pár dní hrál a zkoušel, co je nového, ale to prostředí je pro mě už od základu nevyhovující (skrývání Launcheru, záložky v panelu atd.). Unity je relativně fajn, celkem mi vyhovuje. Samozřejmě v porovnání s KDE hadr, trochu jsem si ho vylepšil, ale určitě to není ideální. Nejvíc mi vadí mizerná možnost přizpůsobení - třeba barev. A jak už jsem psal, už to, že vychází z Gnome, je podle mě z uživatelského hlediska špatně. Ale zase je různorodost a každý si může vybrat. Proto jsem tu dal tu anketu. Jsem rád, že si dáváte práci a odpovídáte. Děkuju.

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #13 kdy: 07 Března 2014, 21:07:06 »
Tak teď mám GS 3.10.4 a ať hledám, jak hledám, tak pro 14.04 ještě nikde 3.12 nenacházím.

No právě, 3.10 je v Ubuntu jen část a 3.12 (které vyjde koncem měsíce) v nedohlednu, navíc pokurvené..

Tak to je fakt nová informace. Takže když si nainstaluju Gnome Shell, neinstaluju kompletní Gnome?  :o

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #14 kdy: 07 Března 2014, 21:07:51 »
cinnamon :)
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #15 kdy: 07 Března 2014, 21:09:51 »
Asi bych měl hlasovat znovu, taky používám GNOME classic, ale předtím tam nebylo. No nevadí...
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #16 kdy: 07 Března 2014, 21:19:30 »
Tak to je fakt nová informace. Takže když si nainstaluju Gnome Shell, neinstaluju kompletní Gnome?  :o

Ne, v Ubuntu je vždy mix starého a nového, částečně přiohnutého. Jednou z věcí, které mi dost vadí, je nefunkčnost vyhledávání souborů z Aktivit. Tedy popravdě, ono to moc nefunguje ani ve Fedoře 20, kde je plné 3.10, ale v Ubuntu vůbec :)

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #17 kdy: 07 Března 2014, 21:42:01 »
Tak to je fakt nová informace. Takže když si nainstaluju Gnome Shell, neinstaluju kompletní Gnome?  :o

Ne, v Ubuntu je vždy mix starého a nového, částečně přiohnutého. Jednou z věcí, které mi dost vadí, je nefunkčnost vyhledávání souborů z Aktivit. Tedy popravdě, ono to moc nefunguje ani ve Fedoře 20, kde je plné 3.10, ale v Ubuntu vůbec :)

Dík, to jsem nevěděl. A jak lze nainstalovat plné Gnome? Na vyzkoušení...

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #18 kdy: 08 Března 2014, 19:55:56 »
Vyzkoušel sem snad většinu prostředí a spoustu dister. Zakotvil jsem u Kubuntu12.04, takže KDE. Má IMHO nejlepší ovládání a funkce. Proto, že mám starý slabý PC, musím držet jádro 3.2 a KDE 4.8.5. Trochu mne zlobil kwin, tak jsem ho nahradil openboxem, a vše běhá jako střela(samo, že bez efektů).

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Shodnocení
« Odpověď #19 kdy: 11 Března 2014, 01:22:46 »
Děkuji všem za hlasy. Čtvrtina z vás používá Unity, což je zřejmě dáno tím, že je pro Ubuntu specifické a sem chodí asi hlavně ubuntisté. Zajímavý podíl je KDE, drží se v těsném závěsu. Až potom je XFCE, což je taky zajímavé, čekal bych výraznější podíl Gnome.

Mám výhrady jak vůči Gnome, Unity tak i XFCE. Unity mě strašně štve např. tehdy, když mám jedno okno (třeba firefoxu) minimalizované, tím pádem se mi při cyklování Alt-Tab nezobrazí v nabídce oken. A taky mě štve, že se pořád ztrácí klávesovka Win+D pro zobrazení plochy, a musím používat výchozí.
Gnome Shell nemám rád. Při spouštění aplikace nutné stisknout ještě nějaké tlačítko... zmatek nad zmatek s aktivitami, ikony připojených periférií nesmyslně skryté dole... XFCE - tam mi vadí jen dvě věci. Zaprvé, nemůžu si přemísťovat tlačítka na panelu úloh (spuštěné aplikace). A za další, horní panel v kombinaci se záhlavím otevřených oken = velký čurbes a mám co dělat, abych se z toho nepo...

U KDE mi vadí... snad jedna věc. Kopírování souboru odněku + Ctrl + V na ploše = 0. Nutno použít kontextovou nabídku. To je teda hodně divoký.. jo a při víceronásobném odstraňování aktivit kolabuje... myslím, že X. Naštěstí se nastartuje zpátky (mám to tak nastavené). A nakonec - po stisknutí tlačítka napájení se mi nemilosrdně komp vypne, i když mám nastaveno, aby se zobrazila nabídka, co jako chci.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #20 kdy: 11 Března 2014, 05:39:23 »
Citace
Gnome Shell nemám rád. Při spouštění aplikace nutné stisknout ještě nějaké tlačítko... zmatek nad zmatek s aktivitami, ikony připojených periférií nesmyslně skryté dole...
Tak tohle nechápu... Proč při spouštění aplikace stisknout ještě nějaké tlačítko? Co je to za nesmysl? Nic není nutné stisknout - prostě klikneš na ikonu, stejně jako v jiných desktopech nebo třeba jako ve Windows!
A jaký zmatek s Aktivitami? Pokud je aktivované např. rozšíření Aplication Menu, tak jsou všechny aplikace PŘEHLEDNĚ rozdělené do kategorií, rozhodně přehledněji než v Unity (viz screenshot). Jinak nejvíce oblíbené aplikace lze mít v panelu vlevo, který se defaultně skrývá, aby se na ploše využilo co nejvíce místa. Unity tohle časem od GS okoukalo a dovoluje tuhle funkci taktéž nastavit a nemít stále zobrazený levý panel!
Ikony připojených periferií můžou být jak na ploše, tak nahoře v panelu, vůbec nemusí být defaultně dole v oblasti pro zprávy. Rozhodně je 10x více rozšíření pro Gnome Shell než pro Unity. Stačí se jen podívat zde: https://extensions.gnome.org/#, kde pro GS 3.10 je 150 rozšíření, přičemž rozšíření pro Unity existuje tak desítka. Nic nebrání člověku si svoje prostředí přizpůsobit ke svým potřebám. Například tzv. dynamické plochy je věc, která nemá jinde obdoby - není nutné mít napevno dané čtyři plochy, ale plochy se postupně přidávají, jak na ně člověk umisťuje okna aplikací, tj. třeba do nekonečna.
Ergonomie GS oproti dalším prostředím je naprosto ukázková.
Rozhodně bych se vyvaroval soudů na základě nějakého letmého vyzkoušení.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 11 Března 2014, 16:00:28 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #21 kdy: 11 Března 2014, 05:48:28 »
Jinak v počtech máš trošku taky zmatek  ;) Gnome 3 = Gnome Shell+Gnome Classic, tj. zde v tomto hlasování 10 hlasujících oproti 7 hlasujícím pro XFCE. A když to vezmeme do důsledku, tak defaultní Ubuntu s Unity používá taktéž Gnome 3, přičemž Unity je jen plugin do Compizu. Takže v závěru je 24 hlasujících, kteří používají Gnome 3, pak za nimi je 12 hlasujících, kteří používají KDE a jako třetí je 7 hlasujících s XFCE :D Každopádně Gnome 3 jasně vede!
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #22 kdy: 11 Března 2014, 08:19:23 »
Ahojte, som trojmesačný kojenec Linuxu, začal som s Unity, teraz jednoznačne Xfce, čiže Xubuntu a som veľmi spokojný.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

janek-m

  • Host
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #23 kdy: 11 Března 2014, 10:10:07 »
Ahojte, som trojmesačný kojenec Linuxu, začal som s Unity, teraz jednoznačne Xfce, čiže Xubuntu a som veľmi spokojný.
To tvrdíš iba preto, lebo si ešte nevyskúšal KDE (Kubuntu)  ;D :P

Osobne považujem za veľké plus, že je možnosť vybrať si pracovné prostredie podľa chuti.  Nech každý požíva to, čo sa mu najviac páči.  :)
« Poslední změna: 11 Března 2014, 10:12:25 od janek-m »

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Jaké prostředí používáte?
« Odpověď #24 kdy: 11 Března 2014, 10:35:35 »
Citace
To tvrdíš iba preto, lebo si ešte nevyskúšal KDE (Kubuntu)
KDE som neskúšal, pravdu máš  ;)  a predbežne sa ani nechcem vystavovať pokušeniu rýpať do krásne fungujúcej konfigurácie  :P  :)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.