Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nečte mi občas disk [vyřešeno]  (Přečteno 1507 krát)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Nečte mi občas disk [vyřešeno]
« kdy: 13 Března 2014, 06:37:29 »
Ahoj,
resim takovou zahadu, mam Ubuntu 13.10 a obcas se mi stane, ze system z niceho nic nemuze cist z disku, zacnou kolabovat programy atd. Restartuji a pak je to v poradku. Tohle se stava opravdu zridkakdy, 1x za dva mesice, kdybych to mel kvantifikovat. No vcera jsem aktualizoval pres synaptic a najednou, ze nektere aktualizace se nezdarily a duvod byl nasnade. Restartoval jsem a po restartu Grub rescue a ze nemuze cist ani zapisovat do systemu, tak jsem nekolikrat restartoval a potom Grub uz jenom oznamil: "Write error" a konec. Vypnul jsem PC a sel jsem spat. Dneska rano jsem to zapnul a byly nejake chyby na disku, opravil jsem je, asi po vcerejsi aktualizaci, ktera se nedokoncila a restartoval a vse OK, pocitac zase jede normalne. Ja mel asi pred pul rokem na tom PC jeste Linux Mint 14 a tam to presne toto udelalo nekolikrat taky, jenomze jsem stejne chtel prejit na Ubuntu, tak jsem to neresil. Respektive data jsem tehdy prehral na jiny disk tak, ze jsem tento "/" pripojil jako datovy v jinem PC a provedl jsem jeho kontrolu utilitou od WD (disk je Velociraptor), vse OK. Rovnez i ted jsou SMART hodnoty OK.

Takze jsem na vazkach, je skutecne problem v disku nebo je v zakladni desce, nic jineho me nenapada a protoze deska je MSI B75 (procesor Ivy Bridge), tak kdyby to bylo deskou, jeste stale muzu koupit novou bez obmeny procesoru. Co si o tom myslite?
« Poslední změna: 09 Dubna 2014, 18:10:55 od Petr Merlin Vaněček »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Nečte mi občas disk
« Odpověď #1 kdy: 13 Března 2014, 06:59:56 »
Otestovat disk a pak se uvidí... podívat se do dmesg, jestli tam nejsou chyby související s diskem, případně s něčím jiným.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Nečte mi občas disk
« Odpověď #2 kdy: 13 Března 2014, 17:56:03 »
/var/log/dmesg ?

jestli je to ono, tak tam vidim soupis hardware, nejaky nic nerikajici veci a zadny chyby ci upozorneni na problem s diskem.

O vikendu zkusim ten disk testnout utilitou od vyrobce.

Zeptam se uz dopredu, pokud utilita rekne, ze disk OK, je pravdepodobny problem na desce asi ze?

didicko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 99
Re:Nečte mi občas disk
« Odpověď #3 kdy: 13 Března 2014, 19:19:23 »
Takto sa zvykne správať zdroj, tesne pred svojim odchodom do večných lovíšť.
Ubuntu 14.04, 32-bit. , AMD Athlon 64 X 2 4400+, 2 GB RAM, nVIDIA GeForce 7300 GS

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Nečte mi občas disk
« Odpověď #4 kdy: 09 Dubna 2014, 17:35:05 »
Musel jsem se smat, pry ze to muze byt zdrojem, ha ha. Jenze ja mam super znackovy Enermax Liberty a nemam ho snad ani 5 let, proste to mohlo byt cimkoli jinym nez tim spickovym zdrojem.  ;D

Reknu to asi takhle: at jde Enermax do *censored* (vite kam), samozrejme ze to bylo zdrojem. Vymenil jsem zdroj a je to OK.

Takze moc dekuju za nakopnuti, Enermax nikdy vice.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nečte mi občas disk [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 10 Dubna 2014, 00:22:36 »
Díval bych se spíš do /var/log/syslog, jelikož je tam i časová stopa a dá se zpětně dohledat, co se v danou chvíli dělo. Takhle , bohužel, ví houby i ten pověstný čert. Vypálit od boku, že je to zdroj a že je to "těsně" před jeho odchodem - těsně je zhruba jak dlouho?:)
Problém může být klidně jenom v blbým sata kabelu, aneb začal bych výměnou těch levnějších věcí. Pokud se to stávalo opravdu zřídka jak píšeš, těžko říct, jestlis' na to fakt kápnul...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:Nečte mi občas disk [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 10 Dubna 2014, 19:21:53 »
Kdyby to nahodou nebylo zdrojem a zacalo to delat zase, tak napisu, ale na 99,9% to zdrojem bylo, druhej den, co sem napsal ten didicko mi to udelalo zase a ja doma nahradni Eurocase zdroj mam, tak jsem ho tam jen tak na zkousku picnul, abych mohl rict, ze tim to opravdu neni a hle najednou to bylo OK. Nechal jsem ho tam tyden a pak tam vrazil zpatky ten Enermax a disk zase spatnej. Koupil jsem hned novej zdroj a vrazil ho tam a jeste jsem cekal asi 10 dni, po kterych to bylo zase OK a az ted jsem sem napsal. Teda proto jsem si docela jistej, ze to bylo zdrojem, prijde mi to na drahy znackovy zdroj Enermax dost spatny, ze odesel po 5 letech. To bych opravdu necekal. :-/

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Nečte mi občas disk [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 10 Dubna 2014, 21:07:01 »
Kdyby to nahodou nebylo zdrojem a zacalo to delat zase, tak napisu, ale na 99,9% to zdrojem bylo, druhej den, co sem napsal ten didicko mi to udelalo zase a ja doma nahradni Eurocase zdroj mam, tak jsem ho tam jen tak na zkousku picnul, abych mohl rict, ze tim to opravdu neni a hle najednou to bylo OK. Nechal jsem ho tam tyden a pak tam vrazil zpatky ten Enermax a disk zase spatnej. Koupil jsem hned novej zdroj a vrazil ho tam a jeste jsem cekal asi 10 dni, po kterych to bylo zase OK a az ted jsem sem napsal. Teda proto jsem si docela jistej, ze to bylo zdrojem, prijde mi to na drahy znackovy zdroj Enermax dost spatny, ze odesel po 5 letech. To bych opravdu necekal. :-/
Aha, po pěti letech. To myslím není špatný poločas.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Nečte mi občas disk [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 11 Dubna 2014, 07:38:28 »
Se zdroji je to těžké, i ten kvalitní může odejít po 2 letech a někdy ten největší šmejd vydrží i 8 let ...
5 let opravdu není špatný poločas.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Nečte mi občas disk [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 11 Dubna 2014, 08:28:35 »
Se zdroji je to těžké, i ten kvalitní může odejít po 2 letech a někdy ten největší šmejd vydrží i 8 let ...
5 let opravdu není špatný poločas.
Naprostý súhlas.
Mám zdroj od 2007 čo nie je taká dlhá doba, ale funguje. Zatracovaný 350W Mercury samozrejme štart je cca 30sekúnd hrozivý(postupný nábeh vr vrr vrrrrr...), ale funguje ;D
Takto si povrrrkáva už pekných pár rokov. Samozrejme, že ho už mením za nový, tiež už pár rokov :D
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.