Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7  (Přečteno 9605 krát)

janek-m

  • Host
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #50 kdy: 03 Dubna 2014, 11:07:18 »
Vyzerá to dobre, aj fdisk už identifikuje oddiely ako NTFS    bluepeter máš u mňa uznanie, že si to nevzdal a dotiahol to do konca  :) K+

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #51 kdy: 03 Dubna 2014, 11:13:00 »
JJ až na pár osobních výtek to je vše v pořádku. Sám bych asi při 4GB RAM dal swap o stejné velikosti, protože tady už se nestává, že by nestačil a pak bych ještě oddělil /home pro snadnější migrace bez ztráty konfiguračních a uživatelských dat. Doufám, že grafika nebude zlobit  a jak spotřeba baterie, tak hlučnost a teplota bude v mezích. Také pochvala za odhodlání +K

bluepeter

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #52 kdy: 03 Dubna 2014, 11:19:46 »
Hlavne vám ďakujem za pomoc bez vas by som to už dávno vzdal. Musím začať pomaly chápať to ovládnie  je to dosť iné oproti windows.  Už hodinu skúšam pridat zastupcu programu na plochu , normálne ho myškou pretiahnem , kliknem pravým tlačidlom že zaškrtnem povolenie spustiť ako program a nejde to píše tam nie ste vlastníkom , tak nemôžete meniť tieto oprávnenia. Ale v nastaveniach účtu mam práva ako správca , ani tu v návode otom nieje ani zmienka len postup ako to spraviť cez terminál a texťak. Existuje nejake jednoduche riešenie takejto trivijalnej veci ?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #53 kdy: 03 Dubna 2014, 11:42:27 »
Osobně zástupce na ploše nepoužívám stačí mi launcher, dash a cairo-dock, ale normálně si program najdeš v Dash a přetáhneš na plochu. Pak jen dvojklikem spustíš. Testoval jsem to na firefoxu.
http://wiki.ubuntu.cz/unity/launcher

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #54 kdy: 03 Dubna 2014, 11:43:54 »
Hlavne vám ďakujem za pomoc bez vas by som to už dávno vzdal. Musím začať pomaly chápať to ovládnie  je to dosť iné oproti windows.  Už hodinu skúšam pridat zastupcu programu na plochu , normálne ho myškou pretiahnem , kliknem pravým tlačidlom že zaškrtnem povolenie spustiť ako program a nejde to píše tam nie ste vlastníkom , tak nemôžete meniť tieto oprávnenia. Ale v nastaveniach účtu mam práva ako správca , ani tu v návode otom nieje ani zmienka len postup ako to spraviť cez terminál a texťak. Existuje nejake jednoduche riešenie takejto trivijalnej veci ?

graficky by to šlo, kdybys v terminálu napsal
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilusa případně změnil práva souboru http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/datov%C3%A1_%C3%BAlo%C5%BEi%C5%A1t%C4%9B/pr%C3%A1va_soubor%C5%AF
takže zase ten terminál
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

bluepeter

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #55 kdy: 03 Dubna 2014, 11:53:25 »
Osobně zástupce na ploše nepoužívám stačí mi launcher, dash a cairo-dock, ale normálně si program najdeš v Dash a přetáhneš na plochu. Pak jen dvojklikem spustíš. Testoval jsem to na firefoxu.
http://wiki.ubuntu.cz/unity/launcher
Takto som si to predstavoval aj ja lenže ked ikonku pretiahnem z Dash tak popis ostane ale graficky je prazdna a ked na nu kliknem vypíše nedoveryhodny spustac. A ked dam prave tlačitko a vlastnosti  je tam vlastník root a preto mi nepovolí zaškrtnuť apustenie ako subor programu.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #56 kdy: 03 Dubna 2014, 11:58:39 »
Osobně zástupce na ploše nepoužívám stačí mi launcher, dash a cairo-dock, ale normálně si program najdeš v Dash a přetáhneš na plochu. Pak jen dvojklikem spustíš. Testoval jsem to na firefoxu.
http://wiki.ubuntu.cz/unity/launcher
Takto som si to predstavoval aj ja lenže ked ikonku pretiahnem z Dash tak popis ostane ale graficky je prazdna a ked na nu kliknem vypíše nedoveryhodny spustac. A ked dam prave tlačitko a vlastnosti  je tam vlastník root a preto mi nepovolí zaškrtnuť apustenie ako subor programu.

Tak změň práva, už jsem to psal.

edit : z wiki :
Kód: [Vybrat]
Pokud si nainstalujete balík nautilus-gksu a přihlásíte se znova, získáte možnost snadno spouštět aplikace a manipulovat se soubory pod správcovským oprávněním. Na libovolné složce či souboru pak v Nautilu v kontextové nabídce na pravém tlačítku myši přibude položka Otevřít jako správce.
ale opatrně s tím.
« Poslední změna: 03 Dubna 2014, 12:05:43 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

bluepeter

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #57 kdy: 03 Dubna 2014, 13:02:25 »
Takže zmena prav nepomohla , vypisalo ze nemam opravnenie .
Balík nautilus-gksu nainštalovaný ale tak isto nestačí na zmenu , odškrtnutie spuštacieho suboru.
Cairo-Dock mrzne takže tiež nepoužiteľný
Začínam chápať prečo Linux nieje veľmi používaný aj keď je zadarmo. Taketo non userfriendly vady zabijaju bežne použitie tohto systemu. :-\

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #58 kdy: 03 Dubna 2014, 13:05:59 »
Přečetl sis, co jsem napsal jako první ? Když nejsi root, nemůžeš měnit práva. http://wiki.ubuntu.cz/root_sudo

nemyslím si, že by nebyl Linux user-friendly. Prostě když ho člověk nikdy nepoužíval, měl by si o něm něco přečíst. Na wiki je spoustu užitečných informací. Zajímalo by mě, když si poprvé v životě spustil windows, jestli si  všechno věděl a uměl, nebo ne ?  ;)
« Poslední změna: 03 Dubna 2014, 13:09:57 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

bluepeter

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #59 kdy: 03 Dubna 2014, 13:16:47 »
Ja to samozrejme všetko beriem že je to nove a ine ako to čo som používal doposiaľ , preto som čítal návody na Wiki , problém je v tom že v návode nieje o tom ani zmienka , tam to len pretiahnu na plochu a funguje to , no u mna to nefunguje ani ked sa snažim ako chcem .
Kód: [Vybrat]
http://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D

janek-m

  • Host
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #60 kdy: 03 Dubna 2014, 13:37:41 »
Ubuntu je s nástupom Unity prispôsobené tak, aby sa spúšťače spúšťali hlavne z Launchera (postranného panelu) a nie z plochy. Ja už teda Ubuntu takmer dva roky nepoužívam, ale to čo uviedol Cuore - pretiahnutie spúšťača z Dash na plochu -  ešte v 12.04 fungovalo.
Chápem, že ovládanie Unity môže byť pre začínajúcich užívateľov trochu zmätočné. V tomto smere musím povedať, že Kubuntu/Xubuntu/Lubuntu sú viac intuitívnejšie. No a samozrejme najviac podobné  Windowsu je Kubuntu (pozri obr. mojej plochy)

Ono každému Unity nemusí vyhovovať a preto sú tu rôzne alternatívy desktopových prostredí - stačí si len vybrať:
Xubuntu
Lubuntu
Kubuntu
Zorin OS - je vlastne kópia pracovnej plochy Windows

[příloha smazaná administrátorem]

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #61 kdy: 03 Dubna 2014, 13:38:58 »
Ja to samozrejme všetko beriem že je to nove a ine ako to čo som používal doposiaľ , preto som čítal návody na Wiki , problém je v tom že v návode nieje o tom ani zmienka , tam to len pretiahnu na plochu a funguje to , no u mna to nefunguje ani ked sa snažim ako chcem .
Kód: [Vybrat]
http://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D

Vždyť si napsal, že vlastníkem je root. Je potřeba to změnit na tebe. Otevřeš nautilus s rootovským oprávněním
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus
otevřeš si plochu, najdeš ten soubor, a přepíšeš. Co že to vlastně je za program ?

edit : a pokud opravdu chceš "bordel na ploše" doporučuji změnit prostředí unity na něco jiného, jak psal janek.
« Poslední změna: 03 Dubna 2014, 13:40:41 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

bluepeter

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #62 kdy: 03 Dubna 2014, 13:46:55 »
Jej díky takto už to funguje , len nechapem ako im to mohlo automaticky fungovat v tom návode.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #63 kdy: 03 Dubna 2014, 13:48:32 »
Jej díky takto už to funguje , len nechapem ako im to mohlo automaticky fungovat v tom návode.

Asi nepředpokládali, že někdo bude dělat spouštěč, kde je vlastníkem root.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

janek-m

  • Host
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #64 kdy: 03 Dubna 2014, 13:51:50 »
edit : a pokud opravdu chceš "bordel na ploše" doporučuji změnit prostředí unity na něco jiného, jak psal janek.
No prepáč, chceš povedať, že mám na ploche bordel??  :) :P

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #65 kdy: 03 Dubna 2014, 13:54:42 »
edit : a pokud opravdu chceš "bordel na ploše" doporučuji změnit prostředí unity na něco jiného, jak psal janek.
No prepáč, chceš povedať, že mám na ploche bordel??  :) :P

Jé promiň, ale já tomu tak říkám   :D Já jsem prostě zastánce toho, že na ploše má být wallpaper a hotovo  8) max. conky

edit : ale máš to hezky srovnané
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #66 kdy: 03 Dubna 2014, 13:56:19 »
Citace
No prepáč, chceš povedať, že mám na ploche bordel??  :) :P
takhle jemně bych to nenazval, spíš zase ty tvoje windows manýry  ;D
Správná plocha je bez ikon  8)

[příloha smazaná administrátorem]

janek-m

  • Host
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #67 kdy: 03 Dubna 2014, 14:10:14 »
@Cuore - pekná plocha. Na jednej strane sa dá Unity "vymazliť", no na druhej strane má aj veľa obmedzení. No a neviem, či mám ešte Windows - maniere, možno áno, i keď už Win doma vôbec nepoužívam.  :)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #68 kdy: 03 Dubna 2014, 14:11:28 »
Citace
No prepáč, chceš povedať, že mám na ploche bordel??  :) :P
takhle jemně bych to nenazval, spíš zase ty tvoje windows manýry  ;D
Správná plocha je bez ikon  8)

Ale taky tam máš bordel  :D http://s27.postimg.org/rl5dfb2pv/minimalistic_gnome_by_martyjelen_d71do9p.png
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nedá sa nainštalovať Ubuntu 12,04 vedľa Windows 7
« Odpověď #69 kdy: 03 Dubna 2014, 14:20:23 »
Citace
No prepáč, chceš povedať, že mám na ploche bordel??  :) :P
takhle jemně bych to nenazval, spíš zase ty tvoje windows manýry  ;D
Správná plocha je bez ikon  8)

Ale taky tam máš bordel  :D http://s27.postimg.org/rl5dfb2pv/minimalistic_gnome_by_martyjelen_d71do9p.png
tak to už je opravdu vyčištěné  :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.