Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ukončení Win XP a instal.na disk [vyřešeno]  (Přečteno 7809 krát)

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Ukončení Win XP a instal.na disk [vyřešeno]
« kdy: 11 Dubna 2014, 20:01:08 »
Zdravím .Chtěl bych se zeptat,nainstaloval jsem si 13.10 na  Dečko které bylo naformátováno.,vše fachčí jak má kromě některých zásuvných modelů ale to se doladí,ale jak mam udělat nebo co?: abych dostal Wind.pryč z pc a zustal by jenom čistý pc z ubuntu???jestli  mi někdo poradí tak prosím polopatě ,lama a pc a angličtina je můj nepřítel.díky za odpověď
« Poslední změna: 16 Dubna 2014, 21:11:20 od Petr Merlin Vaněček »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2014, 20:05:16 »
Nainstalovat si to pro trénink znovu a při přeinstalaci přeformátovat disk s Windows XP (nejprve si zazálohujte důležitá data). Samozřejmě to lze řešit i jinak - úpravou zbylé diskové particie např. v programu Gparted, ale tohle bude pro nováčka nejrychlejší řešení.
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

geofre

Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2014, 20:06:31 »
Zdravím .Chtěl bych se zeptat,nainstaloval jsem si 13.10 na  Dečko které bylo naformátováno.,vše fachčí jak má kromě některých zásuvných modelů ale to se doladí,ale jak mam udělat nebo co?: abych dostal Wind.pryč z pc a zustal by jenom čistý pc z ubuntu???jestli  mi někdo poradí tak prosím polopatě ,lama a pc a angličtina je můj nepřítel.díky za odpověď
Jak bylo Ubuntu instalováno?? pomocí instalačního média (LiveCD/LiveUSB) nebo přes wubi??
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2014, 20:16:31 »
stahnul jsem  v iso pak na DVD a pak už to šlo ,do mechaniky,win nebo ubu a postupoval podle rad :D

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #4 kdy: 11 Dubna 2014, 20:25:28 »
Jde o to že data nic moc duležité na C nemam ,tak jestli když dam naformátovát  cečko  jestli mi  zustane ,utub na dečku  a kdyby byl o vše v pryč jestli to pujde znovu z toho DVD nainstalovat

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #5 kdy: 11 Dubna 2014, 20:38:54 »
všechno jde, pokud nemáš žádné důležité data, tak dotoho  ;)

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #6 kdy: 11 Dubna 2014, 22:54:52 »
když dam naformátovat c čko tak pořad píše windows nedokončil formátování :o a když znovu instaluji ubut tak kde to najdu že mam naformátovat c čko?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #7 kdy: 11 Dubna 2014, 23:08:11 »
Pokud mas ubuntu nainstalovano jak pises na disku D tak v nem pomoci GParted zrusis oddil s windows a tim je zrusis. Pak jen volne misto priradis k oddilu s ubuntu a mas hotovo. Nakonec aby si vyradil z grubu moznost bootu windows provedes update grubu. Pokud chces ubuntu instalovat znovu nabootuj Live system a v nem v GParted zrus komplet oddily. Pak vytvor v ext4 oddil 20GB pro / dvojnasobek RAM pro swap (pokud mas RAM 4GB a vic staci swap=RAM) a zbytek pro /home. Postup instalace je na mistni wiki

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #8 kdy: 11 Dubna 2014, 23:26:55 »
Pokud mas ubuntu nainstalovano jak pises na disku D tak v nem pomoci GParted zrusis oddil s windows a tim je zrusis. Pak jen volne misto priradis k oddilu s ubuntu a mas hotovo. Nakonec aby si vyradil z grubu moznost bootu windows provedes update grubu. Pokud chces ubuntu instalovat znovu nabootuj Live system a v nem v GParted zrus komplet oddily. Pak vytvor v ext4 oddil 20GB pro / dvojnasobek RAM pro swap (pokud mas RAM 4GB a vic staci swap=RAM) a zbytek pro /home. Postup instalace je na mistni wiki

najdu kde?GParted  sem psal pc je muj nepřítel na důchodce musíš pomalu :D

janek-m

  • Host
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #9 kdy: 12 Dubna 2014, 00:00:55 »
Pokud mas ubuntu nainstalovano jak pises na disku D tak v nem pomoci GParted zrusis oddil s windows a tim je zrusis. Pak jen volne misto priradis k oddilu s ubuntu a mas hotovo.
Toto nie je vôbec dobré riešenie a pre začiatočníka už vôbec nie, nakoľko dodatočné priraďovanie oddielov v Linuxe nie je také jednoduché ako vo Windows. Čiže zmazaním oddielu C ani zďaleka nie je "HOTOVO". Bude takto musieť upravovať fstab.

@avion najlepšie bude urobiť inštaláciu ešte raz → nabootovať live systém → Vyskúšať Ubuntu a ak všetko funguje ako má, klik na "Inštalovať Ubuntu". V inštalátore vybrať "Niečo iné". Tu sa ukážu všetky oddiely, ktoré sú na HDD vytvorené. Postupne klikajte na každý a pod tabuľkou tlačidlom ZMAZAŤ odstráňte všetky oddiely, čím zostane prázdny priestor. Neviem, aký veľký je HDD v NTB, tak ako modelovú ukážku uvediem v krátkosti postup:
 
Kód: [Vybrat]
V tabuľke oddielov klik na vytvorené miesto a PRIDAŤ → vyskočí ďalšia tabuľka→ tam určiť veľkosť na systém →
napr. cca 20 000 - 25 000 MB, Použiť ako: ext4, Prípojný bod: /  → zafajknúť formátovať→ OK
klik na voľné miesto → PRIDAŤ → 4 000 MB → Použiť ako: swap → OK
klik na voľné miesto → PRIDAŤ→ zvyšok sa použije na dáta = Použiť ako: ext4, Prípojný bod: /home

Zavádzač systému (bootloader) nainštalovať na sda bez čísla.

Toto všetko sa dá samozrejme urobiť aj jednoduchšie a to automatickou inštaláciou - voľba "Nahradiť Win za Ubuntu" - čím sa Ubuntu nainštaluje na celý HDD. keďže na NTB bude iba jeden OS, odporúčam ísť cez "Niečo iné" a mať vytvorený samostatný HOME oddiel.

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #10 kdy: 12 Dubna 2014, 06:05:27 »
Pokud mas ubuntu nainstalovano jak pises na disku D tak v nem pomoci GParted zrusis oddil s windows a tim je zrusis. Pak jen volne misto priradis k oddilu s ubuntu a mas hotovo. Nakonec aby si vyradil z grubu moznost bootu windows provedes update grubu. Pokud chces ubuntu instalovat znovu nabootuj Live system a v nem v GParted zrus komplet oddily. Pak vytvor v ext4 oddil 20GB pro / dvojnasobek RAM pro swap (pokud mas RAM 4GB a vic staci swap=RAM) a zbytek pro /home. Postup instalace je na mistni wiki

najdu kde?GParted  sem psal pc je muj nepřítel na důchodce musíš pomalu :D

Gpardet jsem našel nainstaloval a dal odstranit oddíl z windows ,a ted je konec a tma  pořad to píše že něco snad udělat,

Prepparating to start your computer
This may take  a few minutes.please wait
MSCDEX version2,25
Copyringht(C)IBM corp 1986-1984 All rights resered
Drive C :=Driver MSCD001 unid 0
komčí to
THe IBM Personal system/2 mouse program
(C) copyringht international Business machines Corp1987
(C) copyringht Microsoft Corp.1983-1987
Mouse driver installed successfully
A:¨\_bliká

tož nevím :D

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #11 kdy: 12 Dubna 2014, 08:41:54 »
neupravený zavaděč a PC chce zavádět win, které tam nejsou a nebo něco jiného....  ::) Nic se neděje, udělá se možnost "2" nová instalace. Za 1. doporučuji místo 13.10 stáhnout 12.04, která je vhodnější. Pak nobootovat LiveCD a instalovat jak psal janek-m, hlavně si udělat zvlášť oddíl pro /home, aby byla uživatelská data chráněná. Pokud ti není práce s terminálem cizí (ctrl+alt+t) můžeš udělat v Live systému výpisy z
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l
sudo fdisk -l
lspci
tady to omrkneme ať máme představu jak to vypadá. Jinak jsem psal wiki.
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1
a 12.04 stáhneš tady
http://releases.ubuntu.cz/precise/
Výhody jsou v tom, že je to LTS
opět wiki  :D
=lts]http://wiki.ubuntu.cz/vyd%C3%A1n%C3%AD?s[]=lts

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #12 kdy: 12 Dubna 2014, 12:50:40 »
Dik budu zkoušet:-)

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #13 kdy: 12 Dubna 2014, 15:59:01 »
Dik budu zkoušet:-)

tak jsem stáhl ,a zase nic šel jsem do Biosu jak je v návodech wiki napřed to psalo

Disk boot failure,insert system disk and press enter
a v biosu je nastavené,tak abych něco nezmrvil tak prosím radu

opsal jsem pouze to kde bylo slovo boot

hard disk boot priority...(press enter)
Firstboot device......disabled
second boot device...disabled
Third boot device.....disabled
Boot other device.....disabled
boot up numlock status .....on

a jak něco změním dat potom Y -N

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #14 kdy: 12 Dubna 2014, 16:08:11 »
do toho first boot dej hard disk
ty máš zakázané bootovat z cehokoliv

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #15 kdy: 12 Dubna 2014, 18:48:38 »
no asi to vzdám,sem tam ten wind,měl nechat spolu ,a to ten ubut tak hesky šlapal,i tv a tv na tip sportu:-))měl jsem ho hlavně na sport přenosy,tak budu muset  čekat jestli mne drahá polovička pustí na notas

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #16 kdy: 12 Dubna 2014, 22:01:05 »
Ale kuš nic nevzdavat, pokud chces instalovat z cd tak jako first zvolit cdrom a je to. Ale. Myslim si ze pokud mas vsude disabled,  tak pokud bios zjisti ze se da z cdromky bootovat, tak to nabootuje i tak.

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #17 kdy: 13 Dubna 2014, 15:10:52 »
oprobujem ted ječtě necham znovu ztáhnout ubut v iso a znovu vypalit a uvidíme,kdybych někde našel stránku jak to má být v biosu když se to otevře o tom bootováni foto nebo popis bylo by líp:-))

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #18 kdy: 13 Dubna 2014, 15:16:35 »
Pokud v BIOSu najdeš položku BOOT device priotity stačí zmáčknout enter a na první místo přesunout CD/DVD.

http://motherboards-reviews.com/ASUS/socket_AM3/M2N68-AM_PLUS/images/ASUS_M2N68-AM_PLUS_BIOS_boot_settings.jpg
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

geofre

Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #19 kdy: 13 Dubna 2014, 15:31:32 »
oprobujem ted ječtě necham znovu ztáhnout ubut v iso a znovu vypalit a uvidíme,kdybych někde našel stránku jak to má být v biosu když se to otevře o tom bootováni foto nebo popis bylo by líp:-))
Já to mám takto:
po zapnutí PC stisknout Esc (může to klidně být i F10 a podobně, napíše se to většinou vpravo dole)
objeví se obr1 -> vybrat Boots device options stiskem F9 -> objeví se obr2 -> šipkami vybrat z čeho chci Bootovat a potvrdit Enter
snad to pomůže aspoň trochu...

EDIT:než jsem se porval s přílohami, odpověděl martyj, takže dvojitá odpověď...

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #20 kdy: 13 Dubna 2014, 19:08:09 »
http://uloz.to/xpJBgjNf/p1110401-jpg

To bude asi obrázek BIOSU ? A Heslo ?

edit : aha je to fuč
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #21 kdy: 13 Dubna 2014, 19:12:36 »
http://uloz.to/xhuDrJ5o/p1110401-jpg
http://uloz.to/xTEmzM6z/p1110410-jpg
http://uloz.to/xAtBnrP3/p1110412-jpg

a včil co z tym :'(

se omlouvam ale PC je nepřítel a foto mi tam nejde nějak dát

u toho prvního fota den kurzor dole bliká a nic nejde napsat
« Poslední změna: 13 Dubna 2014, 19:17:38 od avion »

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #22 kdy: 13 Dubna 2014, 19:21:41 »
Tam by se nemělo nic psát. Buď by se to mělo rozjet samo, nebo stisknout enter např.

edit : to nastavení vypadá v pořádku. Otázka je, jestli můžeme vyloučit chybu mechaniky, nebo CD.
« Poslední změna: 13 Dubna 2014, 19:28:11 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #23 kdy: 13 Dubna 2014, 19:59:36 »
koupim  zitra nové cd romy a pokusím se to  znovu vypálit

avion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Ukončení Win XP a instal.na disk
« Odpověď #24 kdy: 13 Dubna 2014, 20:17:46 »
koupim  zitra nové cd romy a pokusím se to  znovu vypálit
4mechanica by měla byt ok, už jsem to ubut,měl nainstalované,to spíše dvd

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.