Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: EFI instalace  (Přečteno 3369 krát)

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
EFI instalace
« kdy: 15 Dubna 2014, 23:45:37 »
Zdravím všechny,
hledal jsem, našel několik topiců, ale už ne to, co hledám..tak se zeptám, případně by to pak mohlo jít na Wiki do Instalace.
Mám notebook, který podporuje EFI režim, zatím jsem na něm úspěšně provozoval Ubu 12.04.4 (jako jediný systém) ale jen v Legacy BIOS režimu. V pátek mi má přijít nový SSD disk, takže mě čeká přeinstalace.
Chtěl bych to tedy zkusit už v EFI, otázka je Jak? Budu asi muset vytvořit nějakou FAT partišnu pro EFI,ale kdy a čím? Efi jsem ještě nikdy nezkoušel, tak se budu učit.. Chtěl bych znovu Ubu 12.04.4 i když...asi se k tomu dokopu až o výkendu, tak možná zkusím 14.04 :-)
Děkuju předem

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:EFI instalace
« Odpověď #1 kdy: 16 Dubna 2014, 00:28:44 »
no já to taky ještě netestoval, ale co jsem vyčetl, tak to zmákne istalátor. UEFI oddíl by měl být ve FAT32 a vše se nastavuje během instalace. Jediný rozdíl je jenom v tom, jak nabootuješ instalační CD (legacy nebo EFI).

Rover623

Re:EFI instalace
« Odpověď #2 kdy: 16 Dubna 2014, 04:18:58 »
Lze použít 2 postupy, legacy bez klíče na GPT nebo s klíčem.

U postupu s klíčem jsou tu 2 problémy, u některých desek se následně nedostaneš do BIOSu. Po resetu BIOSu na default (vyndání baterky, jumper) se vymaže i klíč a systém nenaskočí

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:EFI instalace
« Odpověď #3 kdy: 16 Dubna 2014, 10:08:58 »
a který způsob tedy zvolit? jak ho případně realizovat?

EDIT: Asi by byl lepší ten postup bez klíče, baterka je napevno :-)
« Poslední změna: 16 Dubna 2014, 11:40:59 od Honza Bouma »

janek-m

  • Host
Re:EFI instalace
« Odpověď #4 kdy: 16 Dubna 2014, 12:14:20 »
Myslím si, že bežný smrteľník sa s nejakými podpisovými kľúčami nebude nikdy zaoberať. Raz vyšli na root.cz o tomto články (žiaľ neviem ich už nájsť) a je to šialenosť, ktorú nebude realizovať ani linuxový fanatik.
 
Inštalácia s UEFI bude prebiehať rovnako ako bez neho, ak však na NTB/PC bude iba jeden systém (Ubuntu), tak sa ako prvá vytvorí zavádzacia efi oblasť (100 - 200 MB) a zvyšok, ako je uvedené na WIKI pri manuálnom delení.

Pri tabuľkách GPT v Legacy móde je miesto efi/boot oblasti potrebné vytvoriť ako prvú bios grub zavádzaciu oblasť.

Ako pomôcka môže pre všetkých poslúžiť BLOG Ubuntu, kde Tadeáš Pařík s Radkom Neužilom popisujú inštaláciu Ubuntu na NTB bez OS.

EDIT// našiel som ten článok: http://www.linuxexpres.cz/praxe/ne-upravujte-uefi-a-secure-boot-certifikat-a-podepisovani
« Poslední změna: 16 Dubna 2014, 13:24:30 od janek-m »

Rover623

Re:EFI instalace
« Odpověď #5 kdy: 16 Dubna 2014, 14:20:50 »
Tak v obou případech použiješ tabulku GPT, tu doporučuji vytvořit předem, třeba přes gparted, pak už je to lehké. Pokud vypneš secure boot a nabootuješ disk klasicky, tak nejprve vytvoříš oblast o velikosti asi 512MB a označíš ji jako rezervovaný prostor pro BIOS, pak už si klasicky doděláš oddíly. V případě, že použiješ secure boot a disk nabootuješ pomocí klasického UEFI, tak ti hned při startu dám systém na výběr co dělat, tam zvolíš instalaci a následně vytvoříš stejnou oblast jako v prvním případě, jen ji označíš jako efi, o klíče se postará systém a v BIOSu ti přibude v bootování položka ubuntu

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:EFI instalace
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2014, 12:58:17 »
A musí i flashka, ze které instaluji podporovat nějakým způsobem efi, nebo je to jedno?

janek-m

  • Host
Re:EFI instalace
« Odpověď #7 kdy: 17 Dubna 2014, 13:09:33 »
USB musí hlavne byť schopný bootovať systém  ;) Dôležité je nastaviť boot v UEFI móde. Live USB sa vytvára rovnako, či ide o UEFI alebo Legacy mód.

To je to isté, ako by ste sa spýtali, či je nutné inak napáliť ISO na DVD, aby bootoval v Uefi móde.  :)

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:EFI instalace
« Odpověď #8 kdy: 25 Dubna 2014, 00:09:56 »
Tak jsem to zkusil a fakt jsem při instalaci měl možnost udělat Efi oddíl..ale nějaké zrychlení bootu se pak nekonalo..stejně mi při spuštění vždy probliklo logo Samsung, takže efekt asi 0..Nebo je někde chyba?

PS ještě jsem měl při dělení disku možnost Vyhrazené místo pro BIOS zavaděče, co to může být?

janek-m

  • Host
Re:EFI instalace
« Odpověď #9 kdy: 25 Dubna 2014, 12:19:44 »
Tak jsem to zkusil a fakt jsem při instalaci měl možnost udělat Efi oddíl..ale nějaké zrychlení bootu se pak nekonalo..
Neviem, či inštalácia v UEFI móde má nejak zrýchľovať bootovanie. Asi nie  ;) Bios s UEFI je nová verzia klasického Biosu a tak to treba aj brať.
Citace
stejně mi při spuštění vždy probliklo logo Samsung, takže efekt asi 0..Nebo je někde chyba?
Podľa mňa je to v poriadku. Na niektorých PC/NTB logo výrobcu pred spustením OS breblikne na niektorých zas nie. Je to rozdielne.
Citace
PS ještě jsem měl při dělení disku možnost Vyhrazené místo pro BIOS zavaděče, co to může být?
Predpokladám, že myslíte možnosť v inštalátore Použiť ako: oblasť bios boot. Táto možnosť sa vyberá pri tabuľkách GPT a inštalácie systému pri výbere klasického biosu (legacy mód) . Niekedy sa však môže stať, že tabuľka GPT nerozpozná túto bootovaciu oblasť a potom sa tento maličký oddiel musí ešte doupravovať cez GParted - prideliť mu Flags boot grub a hidden.

Honza Bouma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 272
Re:EFI instalace
« Odpověď #10 kdy: 01 Května 2014, 22:31:03 »
Diky za vycerpavajici odpoved...prave jsem videl,ze na notasu s uefi bios ani neblikl a zacal rovnou nabihat system a o to byl boot rychlejsi...proto me to prekvapilo

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.