Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po překocení PC Ubuntu nebootuje [vyřešeno]  (Přečteno 1333 krát)

Ctirad

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Po překocení PC Ubuntu nebootuje [vyřešeno]
« kdy: 20 Dubna 2014, 23:03:02 »
Ahoj všem, rád bych poprosil o radu.

Mám na PC nainstalováno Ubuntu 13.11. Od ledna t.r., jsem začátečník. Do dneška bylo vše ok, ale synek mi povalil case PC(!) OS se seknul. Počítač jsem vypnul hrubě (dlouhý stisk tlačítka). Po novém zapnutí se nepodařilo nabootovat. Provedl jsem z GRUBu MemoryTest - výsledek ok. Po novém restartu jsem v GRUB zvolil "Ubuntu with Linux 3.11.0-19-GENERIC (Recovery mode)". Tento boot se zdařil, ale to bylo naposledy. Všechny ostatní pokusy bez úspěchu. Přikládám obrazovku, ze které lze něco vyčíst.

Sám hádám poškozený HDD, ale jak se o tom přesvědčit? Případně jak disk dostat do kondice, nebo jak zachránit data? Byl bych moc rád, kdybyste pro mne měli nějakou radu.

Děkuji pěkně předem.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 23 Dubna 2014, 06:20:48 od Ctirad »

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Po překocení PC Ubuntu nebootuje
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2014, 23:23:57 »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Po překocení PC Ubuntu nebootuje
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2014, 07:41:53 »
tipl bych že ti vypadly nějaké kabely
otevři PC a všechny spoje překontroluj

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Po překocení PC Ubuntu nebootuje
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2014, 14:45:53 »
Kolik je tam disků? Bootloader nevidí oddíly..
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Ctirad

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Po překocení PC Ubuntu nebootuje
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2014, 21:04:47 »
Díky zatím za odpovědi.

- Kabely nevypadly. To je první, co jsem kontroloval.
- Disky byly dva. Jeden s oddíly pro systém, druhý pro většinu dat. Ten druhý je ok, ale PC se chová stejně blbě, ať je ten druhý připojen nebo není. Teď ten datový disk připojen není...

Upřesňuji stav: bios disk vidí. Když nabootuju do nějakého OS (LiveCD nebo winXP), OS disk vidí. Linux reader (v XP) přizná všechny oddíly. Nedostanu se ale k datům. Live Ubuntu hlásí, že nelze provést mount,   Linux reader hlásí "check HDD a try again" (nebo něco podobného).

Na disku mi nezáleží samozřejmě, ale potřeboval bych se dostat k datům. Mám tam uloženou poštu například... Současně ale pochybuju, že se to vůbec někomu může podařit.

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
« Poslední změna: 21 Dubna 2014, 21:17:20 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Ctirad

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Po překocení PC Ubuntu nebootuje
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2014, 22:09:50 »
Vyřešeno díky prvnímu linku z přispěvku Dano V . Byl skutečně poškozen systém souborů.

Nabootoval jsem LiveCD, spustil terminál, vynutil si roota a zadal kouzelný příkaz:
Kód: [Vybrat]
e2fsck -f -y -v /dev/sda1 Po vyjmutí CD proběhl normálně boot systému z hdd. Zatím mám dojem, že k žádné ztrátě dat nedošlo.

Díky moc Danovi V ale i ostatním, jsem moc rád, že se to podařilo(!)

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re:Po překocení PC Ubuntu nebootuje [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 25 Dubna 2014, 19:00:05 »
I když je problém vyřešen, neodpustím si Ctirade jednu radu, kterou jsem nezaznamenal:

Nastuduj si pojem záloha/zálohování, pač příště už tolik štěstí mít nemusíš :-).
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.