Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS  (Přečteno 3560 krát)

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Dobrý den,

předem bych rád napsal, že tohle je můj první příspěvek na tomto fóru a omlouvám se, pokud se mi nepodaří dodržet všechny vhodné konvence.
Potřeboval bych poradit s pár záležitostmi, které chci vědět, než se pustím do instalace Ubuntu, ale které se mi nepodařilo zatím na fórech vyčíst.
Momentálně jsem na tom tak, že studuji vysokou školu, kde potřebuji počítač prakticky pořád, mimo jiné na 3D grafiku (Blender) a editací videií. Ubuntu mám nainstalované na notebooku, ale ten používám spíše málo a jen na pár věcí jako je internet, psaní poznámek a podobně. Nyní musím kvůli selhávání vyměnit pevný disk ve stolním počítači a zvažuji, jaký systém dát na nový disk, jakmile přijde. Přesto mi po zkušenostech z notebooku zbývá pár otázek, které  bych rád měl zodpovězené před instalací, a většina z nich je spíš té povahy, že je zapotřebí osobní zkušenost někoho jiného, než příručky.
Na počítači mám procesor Intel Core-I3 a grafickou kartu nVidia 650Ti. Předpokládám, že integrované grafické jádro v procesoru zůstane i tak neaktivní, takže tam nebude co řešit. Jak je to ale s ovladači grafické karty? Existují pro nVidii dostatečně dobré ovladače? A je nutné instalovat proprietární, nebo stačí mesa?
Dále, na notebooku se mi po instalaci občas stávalo, že se po nabootování nerozběhl xserver a celý systém zůstal v příkazové řádce. Připisuji to tomu, že notebook má poměrně nestandardní duální grafiku (integrované grafické jádro v procesoru + diskrétní GPU v přepínacím módu), ale přeci jen - jak časté to je na konfiguracích s jednou grafikou, potažmo na stolních počítačích? S bashem si sice jakž-takž rozumím, ale ne vždy je čas a chuť řešit takovéto věci...
Poslední věc, co mne asi napadá, vychází napůl ze zkušeností z notebooku, kde rozběhat některé věci byl problém, a napůl ze čtení předchozích řádků... Je šance, že mi Ubuntu na počítači přinese i něco "navíc", oproti Windows? Chápu, že to zní trochu zvláštně, ale velmi často slyším spíše o omezeních (nedostatek her, neexistující implementace DirectX, problémy při provozu, nekompatibilita s flashem/silverlightem/kdečím), než o výhodách Ubuntu (tam slyším nejvíc argument "je to zdarma", což je sice pro studenta výhoda, ale přeci jen to není mnoho. :) ). Přesto bych se rád zeptal, jestli je nějaká výrazná výhoda, která se týká Ubuntu, potažmo Linuxu obecně, oproti Windows. Vím, že v minulosti se uvádělo efektivnější využití HW a větší modifikovatelnost a stabilita systému, ale už dlouho jsem nic podobného neslyšel.

Děkuji za názory a pomoc.

P.S.: Nevíte, jestli je stále ještě někde k sehnání linuxová verze Neverwinter Nights? Vím, že ji BioWare oficiálně vydal a mám originální disky pro windows, tak mě napadlo, že by to byla dobrá hra do začátku, abych si po práci mohl také u počítače oddechnout.

Rover623

Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #1 kdy: 24 Dubna 2014, 19:23:42 »
Tak to vezmeme postupně, ovladače nVidia na Linuxu podávají stejný nebo dokonce lepší výkon než na Windows, to je řeč o těch uzavřených. Svobodný ovladač udělal sice velký pokrok, ale pořád jeho výkon není tak dobrý jako u uzavřeného, i když vím, že do karet řady 210 je ten rozdíl minimální a úplně vklidu se dá fungovat i s nouvau.

Výhody Linuxu jsou stále stejné, není potřeba defrag a antivir. Kontrolu systému souborů dělá systém sám, software se instaluje z repozitářů. Lepší využití HW prostředků, téměř nezničitelný systém souborů a nepovolení přímého přístupu ke kritickým částem HW. To co Windows povolují na disku (kvůli tlačení DRM) to je dobrá cesta jak si brzo vyzkoušet reklamaci disku.

Poslední část platí jen z části a to (zatím) v případě flashe, který v nejnovější verzi existuje pouze jako jako modul prohlížeče Chrome (v repozitářích je poslední verze pro Linux od Adobe ve verzi 11.2+bezpečnostní aktualizace). Plnohodnotná náhrada za Silverlight existuje, i když nevím k čemu, sám MS ukončil jeho podporu. Co se týče her, je Linuxový Steam a her už je poměrně dost a kdyby to nestačilo, Wine v současné verzi 1.6 už spustí kdejakou blbost.

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #2 kdy: 24 Dubna 2014, 23:07:23 »
Linuxový installer pro Neverwinter Nights k sehnání je, ale je zastaralý.
Tady více:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1981870

Neverwinter Nights mám s datadisky ze Score a rozjet nativně se mi nepodařilo.
Toto však neřeším, protože mi jede ve Wine perfektně.
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #3 kdy: 25 Dubna 2014, 00:04:18 »
Děkuji za obě odpovědi.

Tak to vezmeme postupně, ovladače nVidia na Linuxu podávají stejný nebo dokonce lepší výkon než na Windows, to je řeč o těch uzavřených. Svobodný ovladač udělal sice velký pokrok, ale pořád jeho výkon není tak dobrý jako u uzavřeného, i když vím, že do karet řady 210 je ten rozdíl minimální a úplně vklidu se dá fungovat i s nouvau.

Výhody Linuxu jsou stále stejné, není potřeba defrag a antivir. Kontrolu systému souborů dělá systém sám, software se instaluje z repozitářů. Lepší využití HW prostředků, téměř nezničitelný systém souborů a nepovolení přímého přístupu ke kritickým částem HW. To co Windows povolují na disku (kvůli tlačení DRM) to je dobrá cesta jak si brzo vyzkoušet reklamaci disku.

Poslední část platí jen z části a to (zatím) v případě flashe, který v nejnovější verzi existuje pouze jako jako modul prohlížeče Chrome (v repozitářích je poslední verze pro Linux od Adobe ve verzi 11.2+bezpečnostní aktualizace). Plnohodnotná náhrada za Silverlight existuje, i když nevím k čemu, sám MS ukončil jeho podporu. Co se týče her, je Linuxový Steam a her už je poměrně dost a kdyby to nestačilo, Wine v současné verzi 1.6 už spustí kdejakou blbost.

Dovolím si to vzít trochu od konce. Se Silverlightem jsem se potkal hlavně ve škole, vím, že není příliš rozšířený, jen mne napadl když jsem příspěvek psal. Je ale pravda, že to do budoucna bude spíš nejmenší problém. Se Steamem mám na notebooku velké problémy a instalovat jinak zakoupené hry (například Ravensword: Shadowlands z humble bundle) se mi nedaří. Tak snad na stolním počítači budu mít víc štěstí.
Mám jen dotaz k Wine - vždycky jsem si myslel, že používání Wine může vést k problémům s operačním systémem. Vím, že před nějakou dobu jsem na počítači měl Ubuntu (tehdy ve verzi 11.10) a po instalaci Wine a pár aplikací do jeho prostředí mi začaly padat systémové části. Ale možná tam nebyla žádná souvislost a příčinu jsem jednoduše nenašel.

Linuxový installer pro Neverwinter Nights k sehnání je, ale je zastaralý.
Tady více:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1981870

Neverwinter Nights mám s datadisky ze Score a rozjet nativně se mi nepodařilo.
Toto však neřeším, protože mi jede ve Wine perfektně.

Děkuji za informaci. Věřím, že ve Wine by se mi podařilo případně rozjet velké množství her i jiných aplikací. Spíš jsem doufal v tu možnost instalace jako nativní hry. Ale jsem rád, že aspoň vím, jak si případně na počítači NWN zahrát.

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #4 kdy: 25 Dubna 2014, 13:14:54 »
Hlásím zajímvý pokrok. Podařilo se mi konečně na notebooku rozjet Steam klient pro Linux. Po instalaci s oficiálních repozitářů Ubuntu 14.04 LTS padal, v konzoli bylo možné najít chybu "SEGSERV". Zkusil jsem nainstalovat Play On Linux a v něm Steam klienta pro windows. Nějakou záhadou se mi poté rozjel nejen klient pro Windows, ale po jeho vypnutí i původně nefunkční klient pro Linux. Zjistil jsem díky tomu, že mám 14 her pro Linux. Pokud z nich alespoň některá pojede, asi bych měl vyřešenou část svých otázek.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #5 kdy: 25 Dubna 2014, 15:06:42 »
a nejede ti ten steam proto, protože byla aktualizována verze Steamu?
viz. http://www.root.cz/zpravicky/aktualizace-steamu-prinasi-kompatibilitu-s-ubuntu-14-04/
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #6 kdy: 25 Dubna 2014, 15:34:51 »
a nejede ti ten steam proto, protože byla aktualizována verze Steamu?
viz. http://www.root.cz/zpravicky/aktualizace-steamu-prinasi-kompatibilitu-s-ubuntu-14-04/
To je mnohem pravděpodobnější možnost. :) Děkuji za upozornění. Nevšiml jsem si, že by mi v mezičase naběhla aktualizace Steamu. To je normální, že se aplikace aktualizuje takto "sama od sebe"?

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #7 kdy: 25 Dubna 2014, 21:36:07 »
Sama od sebe se neaktualizuje ale pravidelně se ti nabídne Software Updater který po odkliknutí všechny dostupné aktualizace nainstaluje.

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #8 kdy: 28 Dubna 2014, 23:27:37 »
Dobrý den,

takže jsem po instalaci systému na počítač. Zkusil jsem neinstalovat jiné role, než jen Ubuntu Desktop. Jenže to asi byla docela chyba... Po instalaci na mě vyběhlo naprosto nepřehledné prostředí (Unity), ve kterém je problém najít cokoliv, kromě "placených aplikací ke stažení" - ty se objevují naopak velmi často. Nenašel jsem žádný ekvivalent normálních nabídek, žádný ekvivalent programových skupin, nic. Jen spouštěcí lištu, která zavazí na boku obrazovky - byť se mi ji podařilo po chvíli skrýt - a "menu", ve kterém si mohu vyhledat aplikaci, pokud tedy zrovna přesně vím, jak se jmenuje.
Dá se nyní, po instalaci systému, přejít v případě potřeby plně na jiné prostředí? Když jsem zkusil nainstalovat xubuntu-desktop v domění, že se tím změní mé prostředí na xfce, zjistil jsem, že i po restartu mám stále Unity, jen v modré barvě a s myší na pozadí, místo červeného schématu s neurčitým mlhoidním pozadím.
Vím, že přeinstalací a výběrem voleb "Audio Editing Suite" a "2D/3D graphic editing suite" v taskselu se dostanu na Ubuntu Studio s použitelným prostředím XFCE, ale tiše doufám, že se mohu podobného efektu dočkat i bez reinstalace. Taskselu s volbou Kubuntu Desktop moc nevěřím - jestli zelenomodrou "xfce myš", nebo sytě modrou "kdemyš" je mi v celku jedno. Zkusím v Unity ještě fungovat, jestli si na něj nezvyknu, ale pokud je jediná další možnost kompletní reinstalace, rád bych to věděl předem.

EDIT:
Jen jsem si uvědomil, že poslední příspěvek zní dost jako "četl jsem, že Unity je špatné, tak jsem se rozhodl, že je špatné". Jen zkusím namátkou vyjmenovat pár věcí, na které jsem přišel, které mi vadí:
1) každá aplikace má jinde volbu pro její ukončení / minimalizaci / maximalizaci. FireFox si je dá do lišty nahoru, Centrum software do svého okna, Steam je pro změnu používá jen v liště atd.
2) Chybí mi programové skupiny v menu a možnost organizovat nainstalovaný SW. Zatím sice mám jen "pár" aplikací, ale bojím se, že jak budou přibývat, začne jednolitá dashovská plocha být trochu nepřehledná  a bez toho, abych si hned vzpomenul jak se daná aplikace jmenuje, ji nebudu moci najít. Což se po pravdě moc neliší od příkazové řádky, vlastně...
3) Nevidím, jaké aplikace běží v jakém je právě stavu. Ani po stisknutí klávesy Meta není z Unity jasné, která aplikace zrovna běží a která ne, případně co dělají. Při představě, že bych dělal například videoeditaci a enkoding, nebo že bych pracoval s více téměř celoobrazovkovými aplikacemi a neviděl, která už běží a nemohl mezi nimi přepínat, mi zrovna fajn není.
4) Všudypřítomné odkazy na "placené aplikace". Podařilo se mi je vypnout, ale netuším, jestli se neobjeví znova po restartu...
5) Když si nechám postranní panel zobrazený, zabírá buď hromadu místa a ruší, nebo je tak malý, že je k ničemu. Když si ho dám schovat, netuším, jak ho zavolat a na myš reaguje jen když se mu chce (v mezičase mě napadlo zapnout si nastavení, abych se podíval jestli se nedá změnit chování panelu. Samozřejmě jsem na to zapomněl a divil se, že ho mám zapnuté...).
Ufff... Prozatím asi vše k Unity. Jestli někoho k něčemu z toho napadá řešení, uvítám jakoukoliv pomoc.
« Poslední změna: 29 Dubna 2014, 00:02:35 od Illsteward »

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #9 kdy: 29 Dubna 2014, 08:29:11 »
ad 1) když je okno přes celou obrazovku tak jsou ty tlačítka v horním panelu jinak jsou v okně
steam je něco jiného není totiž udělán v GTK3 takže ho do sebe unity neumí integrovat jako firefox

ad 2) dá se doinstalovat classics menu applet návod tady http://www.howtogeek.com/118908/10-awesome-indicator-applets-for-ubuntus-unity-desktop/ ty skupiny existují ale dash to sesype do všeho ale má výhodu toho vyhledávání

ad 3) nevím co tím myslíš

ad 5) nevím jaké máš rozlišení, já mám fullHD a 48px široký panel mi nevadí

pokud ti unity nevyhovuje jde nainstalovat jiné prostředí KDE(náročné na grafiku - plno efektů), xfce(odlehčené), LXDE(odlehčené), GNOME na googlu najdeš spousty obrázků jak vypadají

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #10 kdy: 29 Dubna 2014, 09:39:56 »
Zdar,

jak vidím, všechny nezvyklosti se týkají spíše prostředí Unity než systému jako takového. Potom bych apeloval stejně jako Marun. Zkus si vyzkoušet i jiné dekstopové prostředí. Ať už skrze virtualizaci nebo si prohlédněte jednotlivé DE na videích. Vřele doporučuji Xubuntu - review
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

janek-m

  • Host
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #11 kdy: 29 Dubna 2014, 11:19:13 »
Netreba hneď inštalovať prvé lin. distro, ktoré sa dostane pod ruku. Takmer všetky distrá sú zároveň aj Live systémy, čiže je tu možnosť riadne "prevetrať" systém a tým zistiť, či mi pre prácu vyhovuje alebo nie, či sa cítim pri práci so systémom dobre alebo nie.
Je k dispozícii viacero veľmi dobrých lin. systémov, ktoré vychádzajú z Ubuntu:
Xubuntu - 14.04 je pekne spracovaná, má široké možnosti nastavenia
Kubuntu - vzhľadovo sa podobá Win a má neskutočné možnosti nastavenia. Niekedy je toho až príliš veľa  ;D
LinuxMint - s prostredím Cinnamon vyzerá veľmi dobre, tak isto sú tu veľké možnosti nastavenia
Zorin OS - distro, ktoré sa netají tým, že sa snaží čo najviac priblížiť  k užívateľom, ktorí sú zvyknutí na  Windows. Distro sa naozaj podobá Win7 a to nielen vzhľadom ale aj ovládaním.

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #12 kdy: 29 Dubna 2014, 13:09:54 »
Předem bych chtěl znovu poděkovat za stále přibývající odpovědi. Přiznám se, že i když jsem viděl že je fórum aktivní, tolik ochoty jsem nečekal. :)

ad 1) když je okno přes celou obrazovku tak jsou ty tlačítka v horním panelu jinak jsou v okně
steam je něco jiného není totiž udělán v GTK3 takže ho do sebe unity neumí integrovat jako firefox

ad 2) dá se doinstalovat classics menu applet návod tady http://www.howtogeek.com/118908/10-awesome-indicator-applets-for-ubuntus-unity-desktop/ ty skupiny existují ale dash to sesype do všeho ale má výhodu toho vyhledávání

ad 3) nevím co tím myslíš

ad 5) nevím jaké máš rozlišení, já mám fullHD a 48px široký panel mi nevadí

pokud ti unity nevyhovuje jde nainstalovat jiné prostředí KDE(náročné na grafiku - plno efektů), xfce(odlehčené), LXDE(odlehčené), GNOME na googlu najdeš spousty obrázků jak vypadají

ad 2) Classic menu applet určitě zkusím, a možná i jiné applety z toho článku. Netušil jsem, že je Unity možné rozšiřovat, mea maxima culpa.

ad 1) myslel jsem, že o takové věci se stará přímo desktopové prostředí, a tedy že nezáleží na tom, jak je aplikace napsána. Děkuji za objasnění.

ad 5) mám taky FullHD a panel mi překáží spíš při práci s programy, které už tak potřebují obrazovku nějak segmentovat (nejvíc mě rušil v Blenderu), navíc mě mate, že někdy vyjede už když se kursor dostane blízko okraje, někdy až když se dostanu na okraj a pokud ho mám zobrazený pořád, mám podvědomou tendenci ho  průběžně kontrolovat.

ad 3) malý příklad - právě jsem si zkusil pustit najednou NetBeans, Centrum Software a FireFox a psát dál. Po chvíli jsem zapomněl, co mám vlastně puštěné. Vyvolání Dashe nijak nepomohlo, až přes Alt+Tab jsem zjistil, které aplikace mi jedou a dokonce, že se mi zkouší spustit Steam Client, o kterém jsem do té doby nevěděl vůbec a měl jsem za to, že jeho zapnutí po startu jsem zakázal. Přitom NetBeans mezitím zvládl vygenerovat dva dialogy, jeden se žádostí o zasílání anonymní statistiky a druhý s oznámením, že otevřel projekt...

Zdar,

jak vidím, všechny nezvyklosti se týkají spíše prostředí Unity než systému jako takového. Potom bych apeloval stejně jako Marun. Zkus si vyzkoušet i jiné dekstopové prostředí. Ať už skrze virtualizaci nebo si prohlédněte jednotlivé DE na videích. Vřele doporučuji Xubuntu - review

Ano, jde spíše o Unity, linux v různých podobách potkávám už řadu let, ale poslední Ubuntu se kterým jsem měl tu čest bylo 11.04 a pak Ubuntu Studio 13.04, jinak spíše Android (nakolik jde považovat za linuxový systém), terminály vzdálených počítačů, nanejvýš párkrát Debian.
Mám  tedy vlastně mimo příkazové řádky vyzkoušených několik prostředí: KDE v Kubuntu, které používala - naskinované ve stylu Steam Punk - přítelkyně;  XFCE v Ubuntu Studio (momentálně mi běží na notebooku); GNOME ze staršího Ubuntu; a netuším co používá momentální Debian, ale taky jsem ho nějakou dobu měl. Unity mi zatím ve výchozím stavu přišlo nejméně přehledné. Zkusím jej ještě přizpůsobit podle rad výše.

Netreba hneď inštalovať prvé lin. distro, ktoré sa dostane pod ruku. Takmer všetky distrá sú zároveň aj Live systémy, čiže je tu možnosť riadne "prevetrať" systém a tým zistiť, či mi pre prácu vyhovuje alebo nie, či sa cítim pri práci so systémom dobre alebo nie.
Je k dispozícii viacero veľmi dobrých lin. systémov, ktoré vychádzajú z Ubuntu:
Xubuntu - 14.04 je pekne spracovaná, má široké možnosti nastavenia
Kubuntu - vzhľadovo sa podobá Win a má neskutočné možnosti nastavenia. Niekedy je toho až príliš veľa  ;D
LinuxMint - s prostredím Cinnamon vyzerá veľmi dobre, tak isto sú tu veľké možnosti nastavenia
Zorin OS - distro, ktoré sa netají tým, že sa snaží čo najviac priblížiť  k užívateľom, ktorí sú zvyknutí na  Windows. Distro sa naozaj podobá Win7 a to nielen vzhľadom ale aj ovládaním.


Cinnamon vypadá skutečně docela dobře. Jinak, neinstaloval jsem první distribuci, jen jsem instaloval první z nich, u které jsem čekal dostatečně širokou podporu. O tom, že lidé jsou s Unity nespokojení jsem věděl předem, ale protože Ubuntu Studio (s XFCE) se mi velmi osvědčilo, aniž bych prostředí jakkoliv upravoval, nenapadlo mne, že u tohoto prostředí budu narážet.

Mimochodem - dá se prostředí případně, kdyby nepomohly úpravy, nějak změnit zevnitř systému? Míněno aniž bych dělal kompletní přeinstalaci? Protože zavedení role "kubuntu-desktop" mi jen změnilo barevné schéma v Unity...

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #13 kdy: 29 Dubna 2014, 13:14:50 »


Mimochodem - dá se prostředí případně, kdyby nepomohly úpravy, nějak změnit zevnitř systému? Míněno aniž bych dělal kompletní přeinstalaci? Protože zavedení role "kubuntu-desktop" mi jen změnilo barevné schéma v Unity...

musíš se odhlásit a jak je tak to logo ubuntu kliknout a vybrat plasma nebo kde nebo jak je to pojmenované
nebo pokud sis to přepnul na kdm tak jedno z těch tlačítek to dělá taky

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #14 kdy: 29 Dubna 2014, 13:20:42 »


Mimochodem - dá se prostředí případně, kdyby nepomohly úpravy, nějak změnit zevnitř systému? Míněno aniž bych dělal kompletní přeinstalaci? Protože zavedení role "kubuntu-desktop" mi jen změnilo barevné schéma v Unity...

musíš se odhlásit a jak je tak to logo ubuntu kliknout a vybrat plasma nebo kde nebo jak je to pojmenované
nebo pokud sis to přepnul na kdm tak jedno z těch tlačítek to dělá taky

Přepnuto na xfce, které jsem tam včera nahrál, děkuji mnohokrát.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #15 kdy: 29 Dubna 2014, 13:29:05 »
Citace
...dá se prostředí případně, kdyby nepomohly úpravy, nějak změnit zevnitř systému? Míněno aniž bych dělal kompletní přeinstalaci?...
Aj keď je možné doinštalovávať rôzne prostredia do Ubuntu/Unity (napr. Xubuntu-desktop) osvedčila sa mi rada, ktorú som dostal nedávno ja: treba si uvedomiť, že Ubuntu + Xubuntu-desktop nerovná sa Xubuntu. Inými slovami, každé prostredie si ťahá zo sebou vlastné knižnice až Ti z toho vznikne poriadne "zelí".
Ak ti vyhovuje Xfce, tak sa odhodlaj ešte raz na "čistú" inštaláciu Xubuntu, ak KDE tak Kubuntu atď.
Je to na Tebe, samozrejme  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Illsteward

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #16 kdy: 29 Dubna 2014, 13:48:52 »
Citace
...dá se prostředí případně, kdyby nepomohly úpravy, nějak změnit zevnitř systému? Míněno aniž bych dělal kompletní přeinstalaci?...
Aj keď je možné doinštalovávať rôzne prostredia do Ubuntu/Unity (napr. Xubuntu-desktop) osvedčila sa mi rada, ktorú som dostal nedávno ja: treba si uvedomiť, že Ubuntu + Xubuntu-desktop nerovná sa Xubuntu. Inými slovami, každé prostredie si ťahá zo sebou vlastné knižnice až Ti z toho vznikne poriadne "zelí".
Ak ti vyhovuje Xfce, tak sa odhodlaj ešte raz na "čistú" inštaláciu Xubuntu, ak KDE tak Kubuntu atď.
Je to na Tebe, samozrejme  ;)

Děkuji za tip. :) Zvážím, jakmile bude čas. Momentálně mne dohání potřeba začít dělat věci do školy a do práce, takže na další reinstalaci dojde asi až později, ale jestliže je v tom takový rozdíl, rozhodně to zvážím.

janek-m

  • Host
Re:Pár otázek před přechodem z Windows 8.1 na Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #17 kdy: 29 Dubna 2014, 14:10:13 »
Aj keď je možné doinštalovávať rôzne prostredia do Ubuntu/Unity (napr. Xubuntu-desktop) osvedčila sa mi rada, ktorú som dostal nedávno ja: treba si uvedomiť, že Ubuntu + Xubuntu-desktop nerovná sa Xubuntu. Inými slovami, každé prostredie si ťahá zo sebou vlastné knižnice až Ti z toho vznikne poriadne "zelí".
To je pravda, niekedy sa však objavia závažnejšie problémy s inštaláciou Xubuntu/Lubuntu - predsa len ide o odľahčené prostredia a problém sa zvykne vyriešiť inštaláciou Ubuntu a doinštalovaniím iného prostredia. Tým je síce "podvozok" Ubuntu ale doinštalovaním napr. xubuntu-desktop vznikne Xubuntu so všetkými aplikáciami, ktoré sa tu používajú.

Čiže doinštalovaním xubuntu alebo lubuntu -desktop nevznikne v systéme až také "zelí". Iné je to ale pri doinštalovaní kubuntu-desktop, keďže KDE používa iné knižnice ako Gnome, ktoré väčšinou ovplyvní vzhľad pôvodného prostredia. Túto kombináciu neodporúčam.



 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.