Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Balíček pro instalaci GRUB4 [vyřešeno]  (Přečteno 3122 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Balíček pro instalaci GRUB4 [vyřešeno]
« kdy: 23 Května 2014, 10:26:34 »
Zdar.

Potřeboval bych do Lubuntu sehnat GRUB4DOS installer a radu, jak ho použít - pochybuji, že bude ve verzi s GUI jako pro Wokna.

A taky jestli mi poradíte s řešením úprav zápisu v něm:

Mám bootflash se Slax (tam je tuším GRUB2) a chci k tomu přidat Lubuntu, tak aby když flash nabootuje, se tam objevily dvě kolonky, kdy každá odkáže do základního menu jednotlivých systémů. Tedy, aby byl k dispozici plnohodnotný výběr možností u obou z nich.

Kód: [Vybrat]
menuentry "Try Lubuntu without installing" {

linux /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/lubuntu.seed boot=casper
 iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --

initrd /casper/initrd.lz

}

menuentry "Install Lubuntu" {

linux /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/lubuntu.seed boot=casper
 only-ubiquity iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --

initrd /casper/initrd.lz

}

menuentry "Check disc for defects" {

linux /casper/vmlinuz  boot=casper integrity-check iso-scan/filename=${iso_path}
quiet splash --

initrd /casper/initrd.lz

}

menuentry "Test memory" {

linux16 /install/mt86plus

}

Hezký den...

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 10 Června 2014, 13:15:54 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2014, 20:17:51 »
Trosku off-topic, ale pozor, neni to GRUB 4, je to Grub4DOS (anglicky GRUB for DOS, nejnovejsi verze z 06/2009 ma cislo 0.4.4), z GRUBu vychazi, ale jinak s nim nema nic spolecneho.
https://gna.org/projects/grub4dos/
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #2 kdy: 24 Května 2014, 21:12:51 »
Co to je prosím off-topic?

Díky za odkaz. Je tam všechno .zip - není to pro Wokna? Myslel jsem že pro linux jsou .tar a .gz ?

Tak ten src.zip možná bude pro Linux, ale stejně nebudu vědět, jak s tím zacházet.
« Poslední změna: 24 Května 2014, 21:40:47 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #3 kdy: 24 Května 2014, 21:26:19 »
Co to je prosím off-topic?

Díky za odkaz. Je tam všechno .zip - není to pro Wokna? Myslel jsem že pro linux jsou .tar a .gz ?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Off_topic jo, ten Google, to je věc.  :D
.zip můžeš používat i v Ubuntu
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #4 kdy: 24 Května 2014, 21:45:35 »
Tak do jakého se hodí víc :-) ? Já tam spojitost viděl :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #5 kdy: 25 Května 2014, 01:14:40 »
Tak do jakého se hodí víc :-) ? Já tam spojitost viděl :-)

Nějak nerozumím řeči tvého kmene, ale hledáš něco takového ?  https://gist.github.com/mrgamer/7532037

btw v tom zipu je fakt exe.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #6 kdy: 25 Května 2014, 22:55:51 »
Citovaný dotaz byl k výtce o off-topicu, takže jsem se ptal do jakého tématu jsem měl dotaz zasadit spíše.

Něco takového, ale chci se vyhnout mapování a hákování ISO. Na plnohodnotném menu již netrvám - vypracuji si textový rozvrh pomocí configfilů. U Slaxu jsem již úspěšný - tam se již počítá se zavedením přímo. Ale Ubuntu se odkazuje na CD a na tom mi to padá.

Toto je převzaté loopback.cfg a upravené dle konkrétního adresování:

title Lubuntu Live
kernel /Lubuntu14/casper/vmlinuz file=/Lubuntu14/preseed/lubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
initrd /Lubuntu14/casper/initrd.lz

No a problém je v této části:

iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
 
Ta odkazuje na obraz CD a tu potřebuju vhodně nahradit, ale nevím čím. Takto se Lubuntu načte jen do toho BUS terminálu, čijaksetojmenuje, a hlásí to, že nelze najít dev/sr0 - předpokládám že to je mechanika, což ještě potvrzuje další chybové hlášení, že nelze načíst soubory pro Live prostředí, protože není žádné médium v cd mechanice. OS se tedy spustí, ale bez GUI.
« Poslední změna: 25 Května 2014, 23:00:37 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #7 kdy: 25 Května 2014, 23:58:22 »
Citovaný dotaz byl k výtce o off-topicu, takže jsem se ptal do jakého tématu jsem měl dotaz zasadit spíše.

Něco takového, ale chci se vyhnout mapování a hákování ISO. Na plnohodnotném menu již netrvám - vypracuji si textový rozvrh pomocí configfilů. U Slaxu jsem již úspěšný - tam se již počítá se zavedením přímo. Ale Ubuntu se odkazuje na CD a na tom mi to padá.

Toto je převzaté loopback.cfg a upravené dle konkrétního adresování:

title Lubuntu Live
kernel /Lubuntu14/casper/vmlinuz file=/Lubuntu14/preseed/lubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
initrd /Lubuntu14/casper/initrd.lz

No a problém je v této části:

iso-scan/filename=${iso_path} quiet splash --
 
Ta odkazuje na obraz CD a tu potřebuju vhodně nahradit, ale nevím čím. Takto se Lubuntu načte jen do toho BUS terminálu, čijaksetojmenuje, a hlásí to, že nelze najít dev/sr0 - předpokládám že to je mechanika, což ještě potvrzuje další chybové hlášení, že nelze načíst soubory pro Live prostředí, protože není žádné médium v cd mechanice. OS se tedy spustí, ale bez GUI.
Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR, Snb mé Dkw si stoplo na TK....

Pokud nevíš co je to off-topic, možná přemýšlíš, jen tak mimochodem, i nad tím, co je btw. Vítej ve světe internetštiny, lakonické mluvy a moderních zkratek. Tak a abyste se teda nakonec pochopili - kdyby donny místo "off-topic" napsal, že  "trochu odbočí" tím, že tě upozorní na nepřesnost názvu tématu (Grub4 bez DOS vypadá jako nějaká nová verze Grubu), asi by se nerozjela tahle plodná diskuze. Takže výtka k tématu se vůbec netýkala toho, kam jsi dotaz zařadil, ale jak jsi ho nazval.

Název tvého tématu by měl být spíš: GRUB4DOS a multisystémová fleška - jsem v koncích...

 Ale jinak mazec - 3 Češi a mají problém se domluvit... To by mohl být začátek nějakýho vtipu: Sejde se Čech, Čech a Čech...a mluví spolu jako blbej s hluchým:D.

A nyní k tématu. Nikdy jsem neřešil víc systéů, ale první bootovací flešku jsem měl díky těmto stránkám:

http://www.pendrivelinux.com/tag/boot-multiple-isos-from-flash-drive/
http://www.pendrivelinux.com/multiboot-create-a-multiboot-usb-from-linux/#more-5069
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #8 kdy: 26 Května 2014, 08:41:50 »
Díky.

Tyto stránky znám. Problém je v tom, že ty programy používají GRUB2 a já chci pracovat s GRUB4DOS, pro velkou variabilitu a jednoduchost přidávání dalších systémů. Mám už na tom některé flashky postavené. Také jsem četl varování (množné číslo), že v GRUB2 nesmím upravovat soubor *.cfg. Takže nevím, jak bych tam přidal vlastní záznam, dle svých potřeb.

Tady mi jde o to, abych tomu Lubuntu v pravou chvíli řekl, že má brát data z toho flash disku a né z CD.
Což, dle mého, obstarává ta vybraná pasáž parametrů. Je jasné, že je třeba ji modifikovat, ale vůbec nevím kudy se vydat, neboť o Linuxu vím pendrek, neheldě na to, že parametry jádra Linuxů mají každé svou syntaxi, dle libovůle tvůrců.

Možná, že to je spíš otázka na vývojáře - ty by jistě věděli, jak modifikovat danou skupini parametrů. Dají se nějak kontaktovat?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #9 kdy: 26 Května 2014, 08:46:36 »
upravovat grub.cfg samozrejme muzes, ale neni to "natrvalo". Tento soubor se generuje skriptem, a tudiz pri dalsim vygenerovani (napr. po updatu jadra) se ti prepise.
Vlastni polozky, ktere nevygeneruje grub-mkconfig, se doplnuji obvykle do /etc/grub.d/40_custom, pak se znovu vygeneruje konfigurace (sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg)
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #10 kdy: 26 Května 2014, 09:19:06 »
Díky, ale potřebuji to víc polopaticky - mě chybí i úplné základy příkazové orientace- a tu 1. část nechápu. Co je to přesně za soubor, kde si určím vlastní konfiguraci, jak se jmenuje, jak ho vytvořím,co je to za typ? (v G4D to vím) Ty složky si taky vytvořím - kde? (/etc/grub.d/40_custom). Tomu příkazu potom asi už rozumím.

Ještě k původnímu:

Napadlo mě zkusit přemýšlet jednoduše - jak přesně, linuxovými příkazy, ukážete na konkrétní adresář? Předpokládám, že ty podstatné soubory budou všechny ve složce "casper" Takže bych tu pasáž iso-scan ...  nahradil prostým "mrkni sem", ale potřebuji pomoct se syntaxí.
« Poslední změna: 26 Května 2014, 09:26:35 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Balíček pro instalaci GRUB4
« Odpověď #11 kdy: 27 Května 2014, 11:58:39 »
Takže problém zdá se vyřešen neboť nyní píši z Lubuntu via GRUB4DOS Flash:

Všechny základní složky Lubuntu musí být v Root.
Pasáž iso-scan jednoduše vypuštěna.
Myslím, že neměla by v Root chybět složka boot.images obsahující no_emul.00. Flash se totiž montuje jako virtuální CD.
Zrušena hodnota savedefault - vyvolávala samostatné chybové hlášení.
U volby instalace zrušena i hodnota root (hd0,0) - také vyvolávala chybové hlášení.
U volby Memtest zjednodušen zápis na kernel /install/mt86plus
Volbu CheckDisk jsem si netroufnul prubnout.

Doplním sem výtah z menu.lst - to musím ze Slaxu, neboť mi Lubuntu spuštěné z flash nedovolí k ní přístup. A pak to třeba může někdo z moderujících vhodně přejmenovat a přesunout k návodům nebo rovnou doplnit jako další možnost do příslušné části wiki.

Kód: [Vybrat]
foregfround ffff00
splashimage /dunes.xpm.gz

timeout 60
default 9

title
root

title Try Lubuntu without installing
root (hd0,0)
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/lubuntu.seed boot=casper quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
boot
 
title
root

title Install Lubuntu
kernel /casper/vmlinuz file=/preseed/lubuntu.seed boot=casper only-ubiquity quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
boot
 
title
root

title Check disc for defects
root (hd0,0)
kernel /casper/vmlinuz boot=casper integrity-check quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz
boot

title
root

title Test memory
kernel /install/mt86plus
 
title
root

title Zpatky
configfile /menu.lst

title
root

Jinak mám stále zájem o instalátor G4D z Linuxu, tedy z Lubuntu a ze Slaxu - tuším, že to je na jiných jádrech. Spokojím se s jedním z nich :-) .
« Poslední změna: 28 Května 2014, 11:53:17 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.