Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Čistá instalace a dual boot [VYŘEŠENO]  (Přečteno 3542 krát)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Čistá instalace a dual boot [VYŘEŠENO]
« kdy: 27 Června 2014, 23:59:06 »
Ahoj všem,

prosím o radu, rady.
Mám HP ProBook 4510s s grafikou ATI Mobility Radeon HD4330, Intel® Core™2 Duo CPU T5870, 4GB RAM a doteď jsem používal dual boot Win7 64 bit a Ubuntu 13.04 64bit. Disk mám rozdělený takto: http://tinyurl.com/qbrdw4y.

Rád bych teď udělal čistou instalaci a trochu změnil velikosti jednotlivých oddílů.

1. mám tedy stáhnout gparted, pravděpodobně tuto verzi gparted-live-0.19.0-1-i486.iso, vypálit na cd nebo přes usb, restartovat pc
2. zformátovat všechny oddíly (zálohy mám), oddíl pro windows (ntfs 105 GB) zmenšit, respektive z těch 105 GB nechat jen 50 GB (win jsem používal jen když nebylo zbytí, vlastně jsem v něm víc jak rok nebyl) a o 55 GB zvětšit oddíl home a možná trochu zvětšit oddíl pro linux (z 32 GB na třebas 40 GB)
3. znovu restartovat pc a nainstalovat win 8.1 64bit na ten oddíl ntfs - předpokládám, že si jej instalačka win sama vybere, protože ty ostatní oddíly by ani vidět neměl (nevím, nejsem v tomto znalec, až na ten ntfs 330 GB)
4. znovu restart a instalace ubuntu 14.04 64 bit z dvd buď volbou vedle win a nebo tak že bych mu nějak řekl kam se umístit - tedy do kořenového oddílu+home+swap, které už tam mám definované - a nebo si to zase nějak sám rozpozná?
5. hotovo - tedy že pustím pc a ono mi to nabídne kam chci jít ubuntu/win - nebo musím nějak upravovat grub - to je pro mě dost tajemný a strašidelný slovo

Jsem realista, nebo si to představuju jako Hurvínek válku? Kde můžou nastat problémy, čeho se vyvarovat a co ta moje grafika - vím, že už na to nejsou žádné aktualizované ovladače - bude si s tím Ubuntu 14.04 nějak rozumět a utáhne to tenhle stroj?

Prosím tedy o rady a předem děkuji za pomoc
« Poslední změna: 01 Září 2014, 09:58:59 od m_v »

samot65

Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #1 kdy: 28 Června 2014, 17:40:09 »
Jen bych doplnil není třeba extra Gparted je součástí Ubuntu - stačí spustit live (vyzkoušet).

janek-m

  • Host
Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #2 kdy: 28 Června 2014, 21:01:23 »
Osobne by som navrhol zmazať všetky oddiely a vytvoriť ich odznova. Nejaké zmenšovanie a zväčšovanie starých oddielov v tomto prípade nemá nejaký zmysel.

Inštalátor Win7 by mal vidieť všetky oddiely na HDD, vrátene tých linuxových. Tu postupne klikaj na každý oddiel a zmaž ich (okrem 100 MB závádzacej oblasti), čím dosiahneš súvislý priestor. Podľa uváženia vytvor nové oddiely – na Windows (C: Systém) + prípadne aj na dáta (D:) a ešte  jeden pre Ubuntu (odpadne tým problém s vytváraním voľného miesta pre Ubuntu).

Po inštalácii WIN, nabootuj Ubuntu → v inštalátore vybrať „Niečo iné“ a rozdeliť pripravený oddiel pre Ubuntu (/, /home, swap).

Postupov je samozrejme viacero. Opísal som jeden, ktorý praktizujem, ak sa maže celý HDD a všetko sa inštaluje odznova.

Ďalšími možnosťami sú napr. použiť Gparted, nechať sformátovať celý HDD a potom vytvárať potrebné oddiely, alebo použiť súčasné rozdelenie HDD.

Citace
Mám HP ProBook 4510s s grafikou ATI Mobility Radeon HD4330....
Ako si aj spomenul, uvedená GK už nie je podporovaná, ale na slobodných ovládačoch by 14.04 mala ísť bez problémov. Otázkou je, či sa nebude NTB trochu prehrievať. Ale ak  13.04 išla so slobodnými ovládačmi, tak pôjde aj 14.04

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #3 kdy: 29 Června 2014, 07:52:49 »
Ahoj a díky,

udělám to jak navrhuješ, jen prosím o doplnění, protože win jsem dlouho neinstaloval.
Mám tedy začít instalací win8 a v instalátoru smazat všechny oddíly (vyjma toho zaváděcího) + ještě v instalátoru vytvořit c, d (pro data bych to tak chtěl) a třebas u pro ubuntu, které si pak při instalaci ubuntu rozdělím?

Díky za pomoc, jak se do toho pustím tak dám vědět jak jsem dopadnul

janek-m

  • Host
Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #4 kdy: 29 Června 2014, 08:36:22 »
Prehliadol som, že chceš inštalovať WIN 8. Osmičku som ešte neinštaloval, ale predpokladám, že aj táto verzia potrebuje zavádzaciu oblasť - len neviem, či nemá byť väčšia (cca 200 MB) oproti Win 7 - pogoogli :) Aj v prípade zmazania tohto oddielu, by si Win mal automaticky vytvoriť novú zavádzaciu oblasť.
Citace
ještě v instalátoru vytvořit c, d
Vo Win vždy vytváram dva oddiely C: systém  + ešte jeden na ukladanie dát - písmeno sa určí neskôr, lebo u niekoho môže byť už písmenko D: obsadené, napr. DVD-mechanikou.
Čiže vytvor 3 oddiely - C:- systém,  + ešte 2 oddiely - jeden bude slúžiť na Win-dáta  + ten tretí použiješ pri inštalácii Ubuntu.

Po vytvorení oddielov klikni v Inštalátore Win na oddiel, kam sa bude inštalovať Win. Po inštalácii Win, bude potrebné vyhľadať položku "Správca diskových oddielov" a oddiel na Win-dáta naformátovať a priradiť mu písmeno. S oddielom pre Ubuntu nemusíš robiť nič.

nezabudni, že pri inštalácii Ubuntu, musíš vybrať "Niečo iné" a sám vytvoriť oddiely pre Ubuntu:
cca 20- 25 GB  ext4, /
cca 4 GB swap
+ ext4, /home na dáta

« Poslední změna: 29 Června 2014, 09:30:12 od janek-m »

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #5 kdy: 13 Července 2014, 15:24:29 »
Ahoj a ještě jednou díky za rady.

Konečně jsem se do toho pustil a dopadlo to výborně. Jen několik doplnění pro další:
1. při instalaci win jsem musel smazat i oddíl HP TOOLS abych mohl vytvořit oddíly které jsem chtěl - nejspíš proto, že asi existuje omezení počtu oddílů na disku. Dále si win automaticky vytvořil spouštěcí oddíl o velikost 360 MB a to rovnou při vytváření oddílů
2. instalace ubuntu proběhla bez problémů, swap jsem dal raději 8 GB (dvojnásobek RAM), kvůli uspávání
3. grafika rovnou běží na svobodných ovladačích a super je tichost PC - na 13.04 to řvalo stále, po probuzení z uspání větrák ani jednou neklesl pod 100%, po restartu to bylo lepší, ale stále to byl rachot. Teď to neslyším, jednou za čas se rozjede větrák na plné obrátky asi na 15 vteřin (když běží více aplikací). Přijde mi, že se to tolik nehřeje, ale tohle jsem nikdy moc neřešil, protože tenhle model se hřál na win i ubuntu.
4. Trochu mi vadí, že některá okna se mi otevřou tak, že nemůžu chytit horní lištu protože je schovaná pod horním panelem, pomůže klávesová zkratka na maximalizaci a pak už si to upravím jak potřebuji. Perfektně funguje funkční klávesa - ve win nefungoval jas v ubuntu to jde

Jsem spokojen a díky za pomoc

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #6 kdy: 13 Července 2014, 16:14:13 »
skoda ze jsem si tohodle thereadu nevsiml driv ..

prosim pouzivejte lidi lvm pro linux .. je to opravdu lepsi (a nebo btrfs) :)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #7 kdy: 01 Září 2014, 09:32:27 »
Ahoj,

vše fungovalo až do nedávna bez problému - teď se mi při pokusu o otevření disku kde mám data (ntfs) objeví toto:

Error mounting /dev/sda4 at /media/martin/F87AECE87AECA49A: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda4" "/media/martin/F87AECE87AECA49A"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda4': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

Několikrát jsem pouštěl Win8, ale vždycky jsem to vypnul a neuspával, takže jsem nikdy nepouštěl ubuntu, při win ve spánku/hibernaci. Takže to úplně nechápu - nesouvisí to s aktualizacema win? Jinak home a / fungují v ubuntu bez problému...

Prosím o pomoc a předem děkuji

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Čistá instalace a dual boot
« Odpověď #8 kdy: 01 Září 2014, 09:40:02 »
Evidentní je to že Windows vypnutý určitě není. Máš ve Windows zrušený ten jejich fastboot díky čemuž tak rychle bootují.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:Čistá instalace a dual boot [VYŘEŠENO]
« Odpověď #9 kdy: 01 Září 2014, 09:58:24 »
Díky za pomoc a rovnou se omlouvám, mezitím jsem to vyřešil tím fastbootem (http://itsfoss.com/solve-ntfs-mount-problem-ubuntu-windows-8-dual-boot/), měl jsem se nejdřív podívat na net a pak psát. Jinak mi nepřijde, že by win startovaly o poznání pomaleji bez fastbootu a hlavně ubuntu startuje pořád rychleji (tedy aspoň u mě:))

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.