Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze naintalovat stažené věci  (Přečteno 3394 krát)

Paulios

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Nelze naintalovat stažené věci
« kdy: 29 Června 2014, 20:22:18 »
Dobrý den, Zajímá mě jedna věc jako začínajícího linuxáka.
Mám asi 3tí den Kubuntu 14 a všecko mi tu funguje asi jak má ale mám problém s instalací programů, které nejsou v softwarovym centru Muon  Discover.

Př: Otevřu Muon a zadám skype, který se mi nenačte. přejdu na officiální stránky skype, kde stáhnu soubor s koncovkou .deb, který následně spustím. Spustí se mi instalační okno po vepsání hesla proběhne instalace, která je ukončená nápisem hotovo. Kde spustím skype když ne v muonu? Kontroloval jsem to podle youtube a nenašel jsem rozdíl.

Dělá mi to u všech programů (zkoušel jsem skype, wine, Opera)
Děkuji

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #1 kdy: 29 Června 2014, 20:42:45 »
Skype a Wine sa nachádzajú v zdrojoch softvéru. Pre inštaláciu Skype je nutné zaktivovať zdroj Partneri Canonicalu:
Otvor terminál a zadávaj - (copy&paste):
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository "deb http://archive.canonical.com/ubuntu $(lsb_release -sc) partner"
sudo apt-get update
sudo apt-get install skype
Po inštalácii Skype ho nájdeš: KMenu → Aplikácie → Internet
Inštalácia Wine:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wineWebový prehliadač OPERA by som zatiaľ neodporúčal inštalovať, jeho vývoj pre Linux nejak stagnuje.
« Poslední změna: 29 Června 2014, 20:45:02 od janek-m »

Paulios

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #2 kdy: 29 Června 2014, 20:51:12 »
Zatím to tam není, až po restartu?

Paulios

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #3 kdy: 29 Června 2014, 20:53:22 »
Screenshot. Vždycky když budu chtít něco instalovat musím vepisovat nejaky hovadiny do terminálu. Bez něj se neobejdu?

[příloha smazaná administrátorem]

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #4 kdy: 29 Června 2014, 20:55:57 »
Buď konkrétny, čo tam nie je?? Ak si postupne zadával všetky príkazy do terminálu, tak sa skype musí objaviť automaticky v KMenu. Netreba reštartovať PC. Či je Skype nainštalované sa dá overiť aj cez Muon - správcu balíkov (KMenu → Aplikácie → Systém → Správca balíkov). Alebo keď otvoríš KMenu, tak do vyhľadávača napíš skype.

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #5 kdy: 29 Června 2014, 20:57:43 »
Citace
Vždycky když budu chtít něco instalovat musím vepisovat nejaky hovadiny do terminálu. Bez něj se neobejdu?
Nie, terminál nemusíš používať vôbec.
AD: Obrázok terminálu - sudo apt-get install skype a stlač ENTER

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #6 kdy: 29 Června 2014, 21:01:29 »
DODATOK: Na inštaláciu budeš používať Centrum softvéru. Uvedený zdroj Partneri canonicalu sa dá aktivovať aj cez centrum softvéru - Nastavenie → Nastavenie zdrojov → Ostatný softvér.

Ja som zvolil terminál, lebo je to rýchlejšie :) nechcel som ťa vyľakať

Prečítaj si WIKI Nejaké základy sa ti zídu  ;)

Paulios

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #7 kdy: 29 Června 2014, 21:02:08 »
Ajo až dopracoval terminál tak jsem zmačknul parkrát enter a začal mi stahovat instalačku na skype i když jsem  ju už měl v komplu. Nejsem zvykly na instalaci pro instalaci.  ;D
 Terminál používat nemusím ale teď jsem ho používat přeci musel ne?

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #8 kdy: 29 Června 2014, 21:03:09 »
Citace
Webový prehliadač OPERA by som zatiaľ neodporúčal inštalovať, jeho vývoj pre Linux nejak stagnuje.

co tohle : http://www.omgubuntu.co.uk/2014/06/opera-linux-chromium-download-released
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #9 kdy: 29 Června 2014, 21:04:40 »
Terminál používat nemusím ale teď jsem ho používat přeci musel ne?
Vysvetlil som ti to vyššie - chcel som to urobiť rýchlejšie, ale všetko vieš urobiť aj graficky cez klikátka  :)

Paulios

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #10 kdy: 29 Června 2014, 21:15:57 »
Ok Vím co se mi aktivovalo jeden ze 4 zdrojů, měl jsem před tím 2 teď mám 3, ale wine bez terminálu teď naistaluju jak ( vím že je ve foru napsany ter. kód)

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #11 kdy: 29 Června 2014, 21:20:00 »
co tohle : http://www.omgubuntu.co.uk/2014/06/opera-linux-chromium-download-released
Pozerám, že je to pomerne čerstvá informácia. Vývoj OPERY pre Linux bol pred nejakým časom zastavený. Tak ako vidím, opäť sa vyvíja., toto mi nejak ušlo.  ;)

@Paulios - ak teda chceš inštalovať OPERU, tak si stiahni DEB balíček, potom klikni naň pravým tlačidlom myši → Vlastnosti → Oprávnenia a tu zafajknúť je spustiteľný. Potom už len ľavý klik na balík a otvorí sa inštalátor balíkov, ktorý nainštaluje balík.

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #12 kdy: 29 Června 2014, 21:22:46 »
Ok Vím co se mi aktivovalo jeden ze 4 zdrojů, měl jsem před tím 2 teď mám 3, ale wine bez terminálu teď naistaluju jak ( vím že je ve foru napsany ter. kód)
Normálne otvor Centrum softvéru alebo Muon - správcu balíkov (máš dva grafické programy na inštaláciu) a do vyhľadávača napíš wine a potom klikni na "Inštalovať"
alebo otvor terminál a zadaj:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wine + ENTER
Dôležité
Ak sa inštalujú programy cez terminál centrum softu alebo správca balíkov musia byť zatvorení!!!
« Poslední změna: 29 Června 2014, 21:25:18 od janek-m »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #13 kdy: 29 Června 2014, 21:32:44 »
@Paulios - ak teda chceš inštalovať OPERU, tak si stiahni DEB balíček, potom klikni naň pravým tlačidlom myši → Vlastnosti → Oprávnenia a tu zafajknúť je spustiteľný. Potom už len ľavý klik na balík a otvorí sa inštalátor balíkov, ktorý nainštaluje balík.

Jen pro pořádek - deb není spustitelný soubor, je to prostý archiv, ze kterého je aplikace kopírována do systému. File manager spustí aplikaci, která ho nainstaluje, na základě koncovky.
« Poslední změna: 29 Června 2014, 21:34:20 od GdH »

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #14 kdy: 29 Června 2014, 21:36:45 »
Jen pro pořádek - deb není spustitelný soubor, je to prostý archiv, ze kterého je aplikace kopírována do systému. File manager spustí aplikaci, která ho nainstaluje na základě koncovky.
Samozrejme máš pravdu ale v Kubuntu neviem prečo, ak nie je DEB balíček označený ako spustiteľný, tak sa niekedy jednoducho nenainštaluje. Iba preletí informácia "Hotovo" ale v skutočnosti nie je nič nainštalované. Tak isto sa DEB balík nenainštaluje, pokiaľ je umiestnený v nejakom adresáre. Je ale možné, že je to v 14.04 opravené.  ;)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #15 kdy: 29 Června 2014, 21:44:18 »
Samozrejme máš pravdu ale v Kubuntu neviem prečo, ak nie je DEB balíček označený ako spustiteľný, tak sa niekedy jednoducho nenainštaluje. Iba preletí informácia "Hotovo" ale v skutočnosti nie je nič nainštalované. Tak isto sa DEB balík nenainštaluje, pokiaľ je umiestnený v nejakom adresáre. Je ale možné, že je to v 14.04 opravené.  ;)

Sice jsem přehlédl to KDE, ale stejně by mě to nenapadlo, nikdy jsem tam nic tímto způsobem neinstaloval  :)

Paulios

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #16 kdy: 29 Června 2014, 22:41:00 »
No dal jsem ve vlastnostech spustitelný a píše je hotovo ale ve File manageru Dolphin jsem to nenašel ( ve složce root)
Absolutně nevim co dělam spatne. napadlo me ale .deb prohnat archivem a zvažuju že zkopíruju složky na místa kde by měli pravděpodobně být. Má to smysl?

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #17 kdy: 29 Června 2014, 23:03:28 »
Moc nechápu, s čím máš vlastně problém. Pokud jde o novou Operu, je dostupná pouze pro 64 bit systém, pokud máš náhodou 32 bit, nenainstaluješ ji. Jinak by neměl být problém kliknout na stažený deb soubor v Dolphinu (kam jsi to stáhnul, je věc nastavení prohlížeče, pokud jsi cestu nevybíral, bude to ve složce Stažené), což spustí software, který je schopný balík nainstalovat a instalaci potvrdit.

Paulios

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #18 kdy: 29 Června 2014, 23:19:47 »
A přesně stím mám problém. Kliknu na balík naistaluju pak až je hotovo tak nainstalovaný buď není. Nebo je a Nevím jak ho mám najít protože ve startu není ( Vlevo dole)

lajka27

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 201
    • linux mint czech
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #19 kdy: 29 Června 2014, 23:31:57 »
jojo to se mi taky stávalo když jsem používal KUBUNTU já jsem to řešil dost prasácky nainstaloval jsem normálně přes Muon centrum softwaru Ubuntu a pravým tlačítkem jsem nastavil aby se to otevřelo v centru softwaru Ubuntu a tam jsem to nainstaloval je to sice prasácké řešení ,ale alespoň nějaké ;D
první pes ve vesmíru
sestava:  intel core i5  gigabyte amd R9-270  8 GB ram
ubuntu 16.04 ssd samsung 120MB  baracuda 1TB

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #20 kdy: 29 Června 2014, 23:45:36 »
Pak je rozumnější použít terminál a nainstalovat to pomocí příkazu:
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i /cesta/k/balíku.debpřípadně nainstalovat gdebi-kde, a nastavit spouštění deb z Dolphina na něj.

janek-m

  • Host
Re:Nelze naintalovat stažené věci
« Odpověď #21 kdy: 30 Června 2014, 08:12:15 »
A přesně stím mám problém. Kliknu na balík naistaluju pak až je hotovo tak nainstalovaný buď není. Nebo je a Nevím jak ho mám najít protože ve startu není ( Vlevo dole)
KMenu → Aplikácie → Internet alebo KMenu a do vyhľadávača napíš opera.
Citace
No dal jsem ve vlastnostech spustitelný a píše je hotovo ale ve File manageru Dolphin jsem to nenašel ( ve složce root)
Absolútne nechápem, čo týmto myslíš. Ako už uviedol GdH, DEB balíček nájdeš pravdepodobne v priečinku "Stiahnuté" v Dolphine a po kliknutí  na balíček sa otvorí inštalátor balíkov, ktorý balíček nainštaluje. Všímaj si, čo inštalátor vypisuje - musí sa objaviť zopár riadkov textu a potom "Hotovo".  Ak preblikne iba slovko "Hotovo", tak DEB balíček pretiahni na plochu a inštaláciu zopakuj. V Kubuntu 12.04, ktoré mám, sa balíček nenainštaluje, pokiaľ je v umiestnený v nejakom adresári. Neviem, či je to už v najnovšej verzii opravené alebo nie.

Východzie nastavenie Kubuntu nie je veľmi praktické, pokiaľ chceš používať ikony na ploche.




 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.