Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem [vyřešeno]  (Přečteno 2844 krát)

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem [vyřešeno]
« kdy: 07 Července 2014, 17:19:40 »
Ahojte, mohli byste mi prosim poradit, v čem může být problém, že POUZE v Lubuntu 14.04 nefunguje USB modem Huawei E3131 od T-mobile?

Již cca měsíc mám nainstalované Lubuntu, ale stále v něm nemám připojení na internet. Přitom USB modem stačí nastavit a funguje pod XP, Vista, Win7, Win8, i v LiveCD Mint, PC Linux OS, Kali, Makulu, Tails ... i na jiných počítačích ... prostě všude funguje, ale pod Lubuntu nee (ani po nastavení ve Start > Volby > Připojení k síti).

Začínám si zoufat, cca měsíc googluji, pročítám různá fora a zkouším, ale bez zdárného výsledku. Minutý týden jsem zkusil Lubuntu nainstalovat na druhý-jiný počítač ... a je to úplně stejné - tam USB modem nejde taky. Soudím z toho tedy, že je to Lubuntem.

Na USB modemu mám vyplý PIN, po zasunutí se přihlásí CD s instalací (ale soubory jsou jen pro win). Našel jsem sice z odkazů ubuntu fora i tento návod
http://www.abclinuxu.cz/hardware/pripojeni-na-sit/cdma-umts/vertex-vw110l
ale soubor /lib/udev/rules.d/61-option-modem-modeswitch.rules já v pc nemám.
Ten USB_ModeSwitch jsem si stáhnul, ale nějak mi to nefunguje.

V /etc/NetworkManager/system-connections mám jednu položku "T-Mobile výchozí 1" (mnou nastavený).

Jeden návod z ubuntu fora odkazoval na
https://launchpad.net/ubuntu/+source/usb-modeswitch-data/+changelog
ale vůbec nevím, k čemu to je? Jsou-li to logy, to mám někam nakopírovat?

Ve výpisu lsusb je vidět Huawei E398 ...
V apletu v liště dole u hodin "Spravovat sítě" je jen "eth0".

Můžete mne prosím s tím pomoci, či nasměrovat? Díky.
« Poslední změna: 12 Července 2014, 15:12:08 od lubu »

Rover623

Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #1 kdy: 07 Července 2014, 19:22:10 »
Je nějaký důvod instalovat zrovna Lubuntu? když pominu fakt, že tam dost věcí chybí je vydání 14.04 dost zabugované, když už Lubuntu, tak raději 12.04.4

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #2 kdy: 07 Července 2014, 23:45:12 »
V podstatě ano, jeden ten počítač chci dát rodičům na internet místo XP, a verze "Lubuntu W7 professional" se podobá win a je CS, takže jim to nedělá problémy.  Zkoušel jsem jim dát jiný linux, ale jak je to jiné, či to mluví Anglicky, neví kudy kam ...

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #3 kdy: 08 Července 2014, 13:24:53 »
Co se týče toho "USB_ModeSwitch", tak po rozbalení, v terminálu, po "make install" to vypíše, že chybí "libusb.h", který jsem také stáhnul, ale po rozbalení se musí kompilovat, a v jeho adresáři vidím soubor "configure", ale zadám-li v tom adresáři"./configure" > vypíše "bash: ./configure: operace zamítnuta",  a na příkaz "sudo ./configure" > vypíše "sudo: ./configure: command not found".

Ve file manageru, spuštěném jako root,  ten soubor "configure" má ikonku Script shellu, a práva "only owner", ale ve Spustit: je "Nikdo", které se po změně neuloží, (tzn. změním to na "only owner" nebo "kdokokiv", po uložení a znovuotevření to má stále "Nikdo").

Můžete mi prodit, co dělám špatně, a nebo to prostě pod Lubuntu nefunguje?

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #4 kdy: 08 Července 2014, 14:08:09 »
Ještě dotaz:
Kde najdu originální české repozitáře na internetu pro stáhnutí balíčků na offline instalaci, když potřebuji nainstalovat tyto balíčky:

dnsmasq-base
libmbim0
comgt
ppp
mobile-broanabd-provieder-info
modemmanager
networkmanager:

Protože např: modemmanager, nebo networkmanager, i jeho applet, jsou prázdné:
http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/m/modemmanager/
http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/n/network-manager/

Díky za radu.

Rover623

Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #5 kdy: 08 Července 2014, 14:17:30 »
Balíky stáhneš snadno, v Synapticu je poznač a dej, že je chceš jenom stáhnout, nikoli instalovat, pokud tam nejsou, jsou vyřazeny. Ten skript musíš nastavit jako spustitelný
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x a v terminálu ho potom spustíš takto
Kód: [Vybrat]
sudo ./skript.h

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #6 kdy: 09 Července 2014, 15:15:55 »
Vzal jsem pc ke známým, kde jsem ho připojil na kabel, a Synapticem nainstaloval všechny ty balíčky, kromě "networkmanager". Ten tam není. Byl tam nějaký balíček "gir1.2-networkmanager-1.0_0.9.8.8-0ubuntu7_i386.deb", taky jsem ho nainstaloval. Nicméně mobilní internet přes USB modem stále nefunguje. Ten networkmanager ani není vidět v menu Lubuntu, že byl nainstalován. Není ani ve /usr/share/applications. Ani není v nabídce Apletů panelu.

Příkaz v terminálu "sudo chmod +x" vypisuje, že mu po "+x" chybí operand. Zkoušel jsem mu dopsat ten script
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x= ./configureale stále script "configure" nevidí, i když je ve stejném adresáři.


lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #7 kdy: 11 Července 2014, 16:43:24 »
Tak jsem vygoogloval a vyzkoušel, že se automaticky nespustí applet se startem Lubuntu, ale jde mi ho zapnout manuálně přes  terminál:
Kód: [Vybrat]
nm-applet --sm-dnmcli dev... tím dole v liště applet naskočí > dá se v něm mobile broadband zapnout > a pak mi mobilní USB internet funguje.
Ale po restartu to zase samo nefunguje, ani když připojím USB modem ... až dokud applet nezapnu znovu manuálně.

Soubor "nm-applet.desktop" nemám ani v adresářích:
/etc/xdg/autostart/
/etc/xdg/openbox/
/usr/share/applications/
~/.config/autostart/
~/.config/openbox/autostart/
... respective ty dva poslední tam neexistují ani jako adresáře, ani jako soubory.

Jak to spouštět automaticky, když ani při prohledání celého /   soubor ""nm-applet.desktop" nemám?

lubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Pouze v Lubuntu nefunguje USB modem.
« Odpověď #8 kdy: 12 Července 2014, 15:10:35 »
Nebylo potřeba doinstalovávat žádné další balíčky, i když u mě soubor "nm-applet.desktop" v počítači chybí.
Vyřešeno zdárně tímto:

Zkusit ho spustit v terminálu příkazem
nm-applet --sm-disable &

Pokud v liště naskočí, nastavit ho do automatického spouštění s počítačem, takto:
Start menu > Volby > Default applications for LXSession
tam klik vlevo na tab "Autostart"
a pod "Manual autostarted applications" do volné kolonky napsat
nm-applet
a nakonec klik na "+ Add" tlačitko vlevo od toho.
Restartovat PC.

Ještě se to dá taky opravit tím, že se přepíše v souboru
/etc/xdg/autostart/nm-applet.desktop
uvnitř ve "Exec" line, ze
nm-applet
na
dbus-launch nm-applet
a uložit a restart.
« Poslední změna: 12 Července 2014, 15:15:00 od lubu »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.