Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Do týdne po instalaci systém shnije  (Přečteno 4847 krát)

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Do týdne po instalaci systém shnije
« kdy: 10 Července 2014, 18:00:30 »
Zdar, předem se omlouvám za delší románové líčení!

Ale jsem už několik let začátečník - a poslední dobou se mi zdá, že čím dál zelenější! - a nějak nedokážu lokalizovat ani přibližně problém. Takže:

Už víc než rok používám úspěšně tento NTB: http://blog.ubuntu.cz/clanek/prvni-krucky-k-notebookum-s-predinstalovanym-ubuntu (Ten výkonnější, díky za doporučení!) s Kubuntu 13.04.

Teď jsem zkusil nasadit SSD disk (KINGSTON SKC300S37A60G (507KC4) - 60GB) a ten původní, jelikož měl 1TB, mám jako externí připojený přes USB na data, v takové té krabičce z Kingston soupravy, k tomu určené.

Nainstaloval jsem linuxMintKDE 14.04 LTS, protože v něčem je mi sympatičtější než Kubuntu; tak snad to nevadí, se tady na to ptát, když je to furt Ubuntu...

Při instalaci vždy volím šifrování celého disku vytvořením LVM.

Předtím jsem asi týden studoval od rána do večera problematiku SSD, Trim... a já nevím co ještě, ale asi málo, protože po čerstvé instalaci sice všechno vypadá dobře, ale tak do týdne používání to prostě shnije, líp to říct nedovedu!

Nikdy ten problém není stejnej, prostě programy se postupně začínají chovat divně, jako když odchází HDD, někdy některý zmizí (!) - třeba celá java -, někdy například Firefox hlásí, že nemůže uložit malinkej obrázek jelikož je "nedostatek místa na disku", ale přitom zároveň jde klidně odjinud stáhnout nebo překopírovat gigové video! A nezdá se mi, že by to byl problém s trimem, volné místo tam je, systém ho vidí a využívá,  jen některé programy tvrdí že ne a ne.

Občas nejde otevřít nějaký soubor, hlásí že je poškozen nebo "Obecná chyba přístupu"... - skoro mi napadá, jestli nemůže být problém s těma srágorama typu Akonadi, Baloo..., nebo jak se jmenujou ty pohrobci Nepomuku, které tam furt někde běhaj...

Systém ale přitom nijak nezpomaluje, jede jako blesk, jenom, ehm... - víte kam!

Někdy se to po několika restartech umoudří a je to zas pár dní jak nové. Třikrát ovšem všechno vyvrcholilo tím, že po restartu nenaběhla nabídka k zadání hesla, aby se systém rozšifroval a zůstala jen černá obrazovka.

Po dalším restartu se mě Grub ptal, který systém spustit (takže není poškozen?), ale když jsem jej spustil, zase jen černá a nic víc...

Dvakrát jsem to vyřešil kompletní přeinstalací. A vždycky to dopadlo stejně. Potřetí ale přišlo to nejhorší... NTB jsem odložil stranou, jako že to udělám někdy jindy a rozjel jsem starší se sedmičkama. Když jsem se pak nazítří k tomu dostal a zapnul ho, abych mohl vložit instalační DVD, tak ta svině normálně naběhla! A předtím asi nejmíň pětkrát ne, ani obnova mbr ze zálohy nepomohla, a teď... - Vůbec to nechápu!!!

Takže takhle už to jde téměř měsíc, a já vlastně celou dovolenou nic jiného nedělám, než že od rána do večera pořád dokola instaluju, konfiguruju, rozčiluju se, hledám po internetu, divím se a pak zase celé znova, aniž bych cokoliv pochopil, protože ta zkáza proběhne pokaždé jinak...

Závěr: Nevím, jestli má cenu instalovat jiný systém, třeba to Kubuntu rok staré, které se mi na tom docela osvědčilo (ale není LTS), nebo jestli tam vrátit klasický HDD, což se mi moc nechce, protože ta rychlost a odezva SSD je parádní a nevím, jestli za ty problémy může on. Každopádně moc času na bezcílné experimentování už nemám, takže už mě z toho bolí hlava, protože takhle proflákat léto a pak jít do práce bez funkčního technického zázemí je běs!

Každému budu tedy vděčný za nějakou racionální navigaci; jen ještě opakuju, že jsem věčný "klikač", takže v příkazech a hlavně v interpretaci jejich výpisů nejsem a přes veškerou snahu nikdy nebudu honěnej.

Na rozjezd aspoň to, co mám v fstab:

Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
/dev/mapper/mint--vg-root /               ext4    noatime,errors=remount-ro 0       1
# /boot was on /dev/sda2 during installation
UUID=78d93226-05f8-4d64-a4d5-0efe6b6e9886 /boot           ext2    defaults        0       2
# /boot/efi was on /dev/sda1 during installation
UUID=B4BC-E0E7  /boot/efi       vfat    defaults        0       1
/dev/mapper/mint--vg-swap_1 none            swap    sw              0       0
#
#Přemístění různých caches do RAM:
tmpfs      /tmp            tmpfs   nodev,nosuid,noatime,size=512M,mode=1777      0       0
tmpfs      /var/lock       tmpfs   nodev,nosuid,noatime,mode=1777          0       0
tmpfs      /var/run        tmpfs   nodev,nosuid,noatime,mode=755        0       0


Předem tedy vřelé díky za případný suport, jinak už ten krám fakt vyhodím!
« Poslední změna: 10 Července 2014, 18:17:34 od Angry Ubu »

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #1 kdy: 10 Července 2014, 18:57:00 »
Za sebe muzu poradit jedine kontrolu ramky, mel sem taky podivna chovani s "diskem" http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=56651.0 a ukazalo se ze to bylo vlivem cashovani souboru do vadne pameti.
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #2 kdy: 10 Července 2014, 19:20:54 »
Za sebe muzu poradit jedine kontrolu ramky, mel sem taky podivna chovani s "diskem" http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=56651.0 a ukazalo se ze to bylo vlivem cashovani souboru do vadne pameti.
Díky, Memtest86+ jsem ještě nedělal, ale vzhledem k tomu, že jde o stejný stroj, který před instalací běžel rok bezproblémově, tak to by musela být náhoda. (?)

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #3 kdy: 10 Července 2014, 21:36:56 »
Ono, ty letni vedra muzou byt pro starsi masiny posledni kapka.
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #4 kdy: 11 Července 2014, 00:14:49 »
POKROK?

Teď mi došla malá část problémů, s tím padání některých programů, že něco nešlo náhle uložit nebo vypadal soubor poškozeně - to všechno souviselo s tou JAVOU! Mám tam od Oraclu7, a ta se prostě buď poškodila, nebo nevím jak zmizela? - Nezbylo po ní v systému ani stopy!

A když jsem ji znovu nainstaloval, je to zas chvíli v pohodě.

Ovšem to asi neřeší ten zbytek bootovacích problémů + jak se mohla tak najednou vypařit? (Asi tím vedrem...)

Rover623

Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #5 kdy: 11 Července 2014, 10:45:50 »
Lock ani Run u novějších jader a vlastně ani tmp, nedávej do RAM to si koleduješ o hromadu problémů a povol swap, je to sice blbost,ale když není alespoň minimální, systém odstřeluje některé programy sám od sebe. Prostě tomu disku zkrátíš životnost z 12 na 10 let. Tedy pevně doufám, že to není ten nový Kingstone kde je výrazně rozdílná rychlost čtení a zápisu, to je ten největší krám co jsem kdy měl a vypakoval jsem ho pěkně rychle

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #6 kdy: 12 Července 2014, 00:29:33 »
Re: Rover623, Pavel Kratochvíl
Citace
Prostě tomu disku zkrátíš životnost z 12 na 10 let.
Ale já myslel, že se to dělá právě proto, aby se prodloužila!  :)

Nakonec jste mě teda nalomili a dva řádky s /var/lock a /var/run do tmpfs jsem zakomentoval. Tmp jsem zatím nechal, ono se to fakt hodně a všude doporučuje, i u žhavě aktuálních a současných článků týkajících se Ubuntu 14.04 a SSD.

Swap povolenej mám (snad to nevypadá, že ne, podle fstabu?), protože chci uspávat na disk. Swappiness mám nastavenou na "1", takže hibernace funguje, ale normálně neswapuje.

Citace
Ještě koukám, že nemáš deklarovanou velikost toho RAM disku
Myslíš u těch dvou, co jsem teď zakomentoval? U tmp mám "size=512M", to je snad ono? A snad to stačí.

Citace
Zkusil bych se vyprdnout na EFI a zkusil klasiku. ... Zašifrovat home.
No, když ale já chci šifrovat celej disk! A taky upřímě vůbec nevím nejenom jak EFI nebo UEFI, kýho čerta, fungujou, ale ani na co jsou, přestože jsem o tom  četl.

Takové všeobecné postesknutí: Kromě toho, že věřím těm teoriím, že U/EFI má jen pod záminkou bezpečnosti zkomplikovat instalace svobodných systémů na zařízení. Jinak furt nechápu jakýkoliv reálný přínos uživateli. (A asi nejsem sám, viz i tady probíraný případ, jak si někdo bricknul nový ntb, jen jedním špatným přepnutím toho v biosu. Docela jsem měl z toho děs, při instalaci!)

Minulých pět let jsem měl PC s winXP a disky šifrované Truecryptem + NTB s LTS Ubuntu, šifrovaný LVM - co mi to dalo práce, pomocí Alternate DVD tam ty šifrované oddíly ručně vytvořit! Ale zvlád jsem to a léta obojí provozoval, když mi u ntb odešel disk, vyměnil jsem sám, a zpátky tam nakopíroval zálohovaný systém i se všemi nastaveními... Pohoda, už jsem se cítil, že to chápu!

A pak, před rokem, když jsem si musel koupit tenhle novej notebook a dával tam Kubuntu 13.04., tak najednou koukám:
  • Nedělá se už "Alternate DVD", leda Debian, a to jsem si zas netrouf, takže v instalátoru je možné vytvořit LVM jen automaticky, čili jsem si moc oddíly a jejich velikosti vybírat nemoh',
  • Ovládácí prvky prostředí jsou zas jinde, některé podstatné spíš chybí, než že by přibyly,
  • WTF U/EFI?!!!!!!!!!!!!!!!!

Už jsem s tím uměl, a oni přijdou s takovouhle kokotinou... Všechno zas jinak!!! Teď vůbec nechápu, co se kdy, kde a jak zavádí, jakej je rozdíl mezi bootem a boot/efi, proč jsou tam dva... K všeobecné depresi se přidávají ještě nějaké změny ve všech XYbuntu, ale i třeba takový Firefox... Ne že bych byl proti změnám, ale hýbání furt se vším z roku na rok, takže člověku není nic platné, co se naučil loni, jelikož je to zas všechno jinak - ovšem s přínosem ZERO! -, to jsem málem brečel, když jsem koukal na ta "vylepšení". Bohužel (naštěstí?) se ta debilizace týká ve stejné, ne-li větší míře i Win a Macu, takže nějaká emigrace taky není IMHO řešení, není vlastně kam jít, chjo...

Pavel Kratochvíl

  • Host
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #7 kdy: 12 Července 2014, 09:35:43 »
Máš to dobře, přehlédl jsem  :-[
Kód: [Vybrat]
tmpfs      /tmp            tmpfs   nodev,nosuid,noatime,size=512M,mode=1777      0       0
Otestoval jsi už tu RAMku? Možná budu vypadat hloupě,  ale nedá mi to a zeptám se, proč chceš  šifrovat celý disk? Nestačí ti jen zašifrovat /home?

Citace
Ne že bych byl proti změnám, ale hýbání furt se vším z roku na rok, takže člověku není nic platné, co se naučil loni, jelikož je to zas všechno jinak - ovšem s přínosem ZERO! -, to jsem málem brečel, když jsem koukal na ta "vylepšení". Bohužel (naštěstí?) se ta debilizace týká ve stejné, ne-li větší míře i Win a Macu, takže nějaká emigrace taky není IMHO řešení, není vlastně kam jít, chjo
Souhlasím Ubuntu používám od verze 6.06 a musím říct, že postupná komercionalizace a honba za blikátkama (Unity) je spíš na škodu.
« Poslední změna: 12 Července 2014, 10:11:43 od Pavel Kratochvíl »

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #8 kdy: 12 Července 2014, 22:54:53 »
RAMku jsem testoval hned jak mi to Savalas poradil, ale pokud ten memtest chápu dobře, tak žádnou chybu nevyhodil, nebýt toho, že běžel asi tři hodiny a pak už mě to přestalo bavit... Vím, že má běžet dlouho, ale nikde jsem se nedočet jak přibližně - třeba u mojí RAM 8G? A taky mi napadá, že třeba nemá vůbec konec a furt dělá další testy... :)

Jinak zatím to se systémem vypadá furt stejně, takže možná to napotřetí byla zbytečná panika a tentokrát "nevyhnije". Ale zas mě trochu znervózňuje, že netuším proč, všechno jsem udělal stejně (ten fstab jsem zakomentoval až teprve teď, včera,  jak jsem psal).

No, to šifrování... Možná jsem jen moc velkej paranoik, ale mně to vždycky přišlo naprosto samozřejmé, ještě mnohem dřív, než to přišlo do módy, jako třeba zamykat byt nebo se zavírat na záchodě... Prostě soukromí je důležité; a co se teď událo s TrueCryptem, je důkaz, že někdo jiný si to myslí taky!

Když se zašifruje jenom home, tak je pořád dost jednoduché spoustu věcí zjistit ze systému - a to nemluvím o nějakých extra expertech. Mě se třeba už asi třikrát ptaly různé kámošky, jak se jde někomu dostat do počítače, že prostě "potřebujou něco zjistit". Takže ten pověstný "útočník" nemusí být jen z NSA :)

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #9 kdy: 13 Července 2014, 05:52:20 »
Ted sem narazil na obdobne problemy zpusobene SSD http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=127&t=206871 .
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

scopres

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #10 kdy: 13 Července 2014, 20:54:44 »
Citace
Nedělá se už "Alternate DVD", leda Debian, a to jsem si zas netrouf, takže v instalátoru je možné vytvořit LVM jen automaticky, čili jsem si moc oddíly a jejich velikosti vybírat nemoh',

pokud tě zajímá jak to udělat abys mohl vybrat oddíly s LVM a šifrovat celý disk, tak ti můžu napsat postup, je to dost komplikované, ale nakonec se mi to povedlo (jako linuxovému laikovi). Takže pak stačí přeinstalovávat jen /root a zbytek nechat.

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #11 kdy: 14 Července 2014, 13:57:19 »
Citace
Savalas: Ted sem narazil na obdobne problemy zpusobene SSD http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=127&t=206871
To nestraš...! Samozřejmě tam je ve hře strašně moc faktorů, někdo doporučuje pravidelný update firmwaru SSD, to bych se asi fakt už zbláznil, navíc jiný ti to zas rozhodně nedoporučuje...!

Zatím to běží (a parádně!), tak uvidíme. Vzpomněl jsem si, když pro program Apollo testovali nosnou raketu Saturn 5, tak ta tryska, obrovská tak, že jako bábovička překryje dvojpatrový domek, měla nějaké turbulence hoření paliva, takže se jim to roztrhalo, pokud to nevypli... A pak, najednou, to přestalo. Načež Wernher von Braun říkal, že je jenom jedna horší věc, než neznat příčinu problému, a to, když neznáš příčinu, proč problém zmizel. Nicméně v tomto směru proběhly všechny starty naprosto bezproblémově a už se to nikdy nevrátilo! Takže ona ta technika si někdy fakt dělá co chce a někdy se člověk nikdy nedoví proč.

Citace
scopres: pokud tě zajímá jak to udělat abys mohl vybrat oddíly s LVM a šifrovat celý disk, tak ti můžu napsat postup

Já teď spolíhám na to, že tahle instalace už vydrží, ale myslím, že nejen pro mě by byl takový klikací postup úplně perfektní a užitečná věc - ROZHODNĚ NAPIŠ!

Já jsem tenkrát použil tenhle krásný třístránkový manuál s obrázkama, prostě krok za krokem, nepředpokládá žádnou znalost, žádné zkratkovité vyjadřování, díky kterému se pak pitomec jako já nějakých kroků prostě nedovtípí... Paráda: http://www.linuxbsdos.com/2011/05/10/how-to-install-ubuntu-11-04-on-an-encrypted-lvm-file-system/. Taky pěkně komplitydli, ale právě tou přesností je to blbovzdorné.

Bohužel ale pak u Ubuntu 13.04 se mi to už podle toho nepodařilo zreplikovat, s tím "přívětivějším" instalátorem. Takže i proto by takový návod for dummys byl i někde na wiki super!

Ono jsem zjistil, že sice ty LVM svazky používá už víc lidí, ale nikdo tomu pořádně nerozumí, takže by mě zajímaly i další praktické věci, například jak se s tím dá klonovat systém - myslím, že Clonezilla to umi, ale podle toho, co jsem o tom četl v angličtině bych si na to netrouf spolehnout, vůbec nevím, co bych dělal, to by nedopadlo dobře.

A pak další věci, třeba samotné Ubuntu to rozdělí tak, že potom ve výpisu sudo fdisk -l se u každého svazku vždycky vypíše "Na „/dev/sdX“ nalezena GPT (GUID tabulka rozdělení disku)!", což zneklidní, ale někdo - tuším tady na fóru? - psal, že se to má ingorovat, že tomu ten nástroj sám prd rozumí... (Asi jako já!) :)

A tak dále.

Vlastně všechno, co se člověk naučil o dělení disků a primární, či co, Gparted a nebo o zálohování celého systému prostým sbalením do archivu je mi teď s LVM dost na nic.

Já je sice používám jen kvůli tomu šifrování, když to TrueCrypt v Linuxu neuměl, ale spousta lidí píše, že to má budoucnost, kvůli tomu plynulému spojování, rozšiřování třeba i jednoho svazku o víc fyzických disků (takže konec s problémem, že každý disk se jednou zaplní ;) - teď je nekonečně "nafukavací") apod. Tak něco moderního do wiki by to o LVM určitě - nejen kvůli mě :) - chtělo...

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #12 kdy: 14 Července 2014, 17:13:22 »
...
Já je sice používám jen kvůli tomu šifrování, když to TrueCrypt v Linuxu neuměl, ale spousta lidí píše, že to má budoucnost, kvůli tomu plynulému spojování, rozšiřování třeba i jednoho svazku o víc fyzických disků (takže konec s problémem, že každý disk se jednou zaplní ;) - teď je nekonečně "nafukavací") apod. Tak něco moderního do wiki by to o LVM určitě - nejen kvůli mě :) - chtělo...

Plně s tebou souhlasím. Značím si a vytvořím další vlákno, jelikož s příchodem 14.04.1 budu řešit stejný problém.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #13 kdy: 14 Července 2014, 17:48:05 »
lvm je naprosto v poradku, standardni oddily jsou minulost:

Kód: [Vybrat]
# blkid | grep sda
/dev/sda1: UUID="0a79d253-aded-4410-83f9-60cd4d52f8eb" TYPE="ext4" PTTYPE="dos"
/dev/sda5: UUID="10bf770a-0fce-453b-a5e9-a7e6dbcd7a4a" TYPE="crypto_LUKS"


# vgdisplay -v 2>/dev/null
  --- Volume group ---
  VG Name               rpool
  System ID             
  Format                lvm2
  Metadata Areas        1
  Metadata Sequence No  4
  VG Access             read/write
  VG Status             resizable
  MAX LV                0
  Cur LV                3
  Open LV               3
  Max PV                0
  Cur PV                1
  Act PV                1
  VG Size               465.46 GiB
  PE Size               4.00 MiB
  Total PE              119157
  Alloc PE / Size       119156 / 465.45 GiB
  Free  PE / Size       1 / 4.00 MiB
  VG UUID               SMwFqy-8bsX-p6FM-7j6l-iu8j-jMpJ-kKZKuc
   
  --- Logical volume ---
  LV Path                /dev/rpool/home
  LV Name                home
  VG Name                rpool
  LV UUID                oVmz2H-xhY4-UIL3-aa3h-sNk5-74bG-Y9TDuK
  LV Write Access        read/write
  LV Creation host, time guest218.guest.i.cz, 2014-01-03 16:36:39 +0100
  LV Status              available
  # open                 1
  LV Size                437.45 GiB
  Current LE             111988
  Segments               1
  Allocation             inherit
  Read ahead sectors     auto
  - currently set to     256
  Block device           253:1
   
  --- Logical volume ---
  LV Path                /dev/rpool/root
  LV Name                root
  VG Name                rpool
  LV UUID                R1WdvZ-s8fe-L03d-MBoO-k548-NF6z-Xsk1FY
  LV Write Access        read/write
  LV Creation host, time guest218.guest.i.cz, 2014-01-03 16:36:39 +0100
  LV Status              available
  # open                 1
  LV Size                20.00 GiB
  Current LE             5120
  Segments               1
  Allocation             inherit
  Read ahead sectors     auto
  - currently set to     256
  Block device           253:2
   
  --- Logical volume ---
  LV Path                /dev/rpool/swap
  LV Name                swap
  VG Name                rpool
  LV UUID                ED17Eb-o5b6-SiDf-BF6b-Zw8p-Zwia-2e3xvN
  LV Write Access        read/write
  LV Creation host, time guest218.guest.i.cz, 2014-01-03 16:36:39 +0100
  LV Status              available
  # open                 2
  LV Size                8.00 GiB
  Current LE             2048
  Segments               1
  Allocation             inherit
  Read ahead sectors     auto
  - currently set to     256
  Block device           253:3
   
  --- Physical volumes ---
  PV Name               /dev/mapper/cr_ata-ST9500423AS_W2V00YP9-part5     
  PV UUID               aRdyQm-l1Oe-Hc2c-TL0g-voPp-nNQh-DAE6vx
  PV Status             allocatable
  Total PE / Free PE    119157 / 1
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

scopres

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #14 kdy: 14 Července 2014, 18:35:10 »
Jsem linuxový začátečník, takže jako rodilý windowsák se snažím dostat ke korektnímu výsledku co nejrychleji někdy i za cenu malých nekorektností.

Tak tady je můj "lehce" komplikovaný postup jak mít LVM a rozdělit si disky podle svého:

1. vytvořit šifrovaný oddíl:
z flashky nainstalovat ubuntu a zvolit šifrovat celý disk a LVM, zvolit si rovnou heslo k šifrovanému oddílu. Zbytek voleb je nepodstatný. Linuxáci asi kamenujou, protože instalovat celý systém jen kvůli tomu aby se vytvořil šifrovaný disk je pitomost, ale vzhledem k tomu že instalace trvá 15min a pro mne nalezení způsobu jak udělat grub, zašifrovat disk atd trvá rozhodně déle než 15min je to rychlejší volba.

2.vytvoření oddílů:
a) nabotujeme zase z flashky a zvolíme vyzkoušet ubuntu
b)rozšifrujeme svazek - v průzkumníku (linuxáci prominou) klepnem na disk a vyzve nás to k zadání hesla k šifrovanému disku
c) smažeme vytvořené oddíly - nyní vše z terminálu:
>>>sudo bash
kontrola oddilu:    >>>lvdisplay
smazat oddily:
>>>lvremove /dev/ubuntu-vg/swap_1
>>>lvremove /dev/ubuntu-vg/root
kontrola oddilu:
>>>lvdisplay
d) prejmenovani logickeho svazku (pokud chceme, není nutné)
kontrola svazku:   >>> vgdisplay
prejmenovani:   >>>vgrename ubuntu-vg volume
kontrola svazku:   >>>vgdisplay
e)vytvoreni svazku
>>>lvcreate -L 20G volume -n lv_root
>>>lvcreate -L 7G volume -n lv_swap
>>>lvcreate -L 15G volume -n lv_home
tady pozor lv root a swap už bych nastavil na konečnou velikost, home pak jen něco, dále se pak dá rozširovat i za běhu. Dobrý je si to správně pojmenovat aby se v tom člověk pak při následné instalaci vyznal.
tady je odkaz na další případné příkazy: https://wiki.archlinux.org/index.php/LVM_%28%C4%8Cesky%29#Nastaven.C3.AD
f)spustit instalaci ubuntu z plochy a až se nás to bude ptát na rozdělení disku - zvolit vlastní a ručně u každého oddílu zvolit přípojný bod tedy /,/home,/swap a /boot. Všechny oddíly nechat naformátovat. Protože jsme si disky hezky pojmenovali tak víme kde co připojit.
g)dokončit instalaci, s tím že volíme uživatele a hesla tak jak mají být

3.dokončení
bohužel ubuntu nepozná že se instaluje do šifrovaného disku, protože jsme ho před instalací rozšifrovali tak po instalaci nenaběhne a ani nás nevyzve abychom zadali heslo. Takže:
a) nabotujeme z flashky a dáme vyzkoušet ubuntu
b) vše terminál:
>>>sudo bash
>>>blkid ..... zjisteni cisla UUID crypto zadáváme o řádek níž
>>>cryptsetup luksOpen UUID=c9fff73a-c4a3-4ea8-958f-bef219dcf60c sda5_crypt

>>>gedit /media/ubuntu/24b7f89c-7c6d-4aa8-97b2-7823f54c8a0c/etc/crypttab  ...... číslo svazku zjistíme ve vlastnostech když na to koukáme přes průzkumníka, je to náš zašifrovaný disk ale ten soubor potřebujeme otevřít jako root
 doplnit do tohoto souboru:  sda5_crypt UUID=c9fff73a-c4a3-4ea8-958f-bef219dcf60c none luks,discard ......UUID je číslo našeho zašifrovaného disku

kontrola jak jsou disky
>>>blkid

>>>mkdir /target
>>>mount /dev/mapper/volume-lv_root /target
>>>mount /dev/sda1 /target/boot
>>>mkdir /target/boot/efi

a tady je trošku problém: potřebujeme odmoutovat flashku jenže jsem nepřišel na to jak, když z ní jede systém. Takže jako nejjednodušší je ji vytáhnout a hodit do jiného slotu :). Bohužel se občas stane, že linux všechno zavře a zbytek příkazů už nejde dodělat, takže nezbývá než restart a znova (kromě toho doplnění do etc, to už zůstane na furt). Řešení by mohlo být mít ještě 1 flashku nebo CD, ale nezkoušel jsem to.

>>>blkid ..... zjisteni kde je nyni usb
>>>mount /dev/sdc1 /target/boot/efi
>>>mount --bind /dev /target/dev
>>>mount --bind /proc /target/proc
>>>mount --bind /sys /target/sys
>>>chroot /target
>>>update-initramfs -k all -c -v

a nyní restarujeme a to je vše.

pokud v budoucnu je třeba přeinstalovat systém se zachováním /swap a /home tak zopakujeme bod 2f(home již neformátujeme), 2g a 3. Doporučuju si to pro sichr natrénovat :).

kovaný linuxák to asi zmákne líp, ale já žádný jednodušší návod nenašel, takže pokud s tím někdo bojuje jako já, může použít tenhle postup než objeví něco lepšího.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #15 kdy: 14 Července 2014, 18:58:26 »
@Ntz

1.
Můžeš mi tedy prosím poradit, jak na instalaci s 2 disky?

Laptop je osazen disky:
Kód: [Vybrat]
sda HDD 300 GB
sdb SSD 60 GB

Moje vize je:
Kód: [Vybrat]
/dev/sdb1 -> /boot [SSD]
/dev/sdb2 -> LVM / [SSD]

/dev/sda1 -> LVM2 /var [HDD]
/dev/sda2 -> LVM2 swap [HDD]
/dev/sda3 -> LVM2 /home[HDD]

Na arch wiki jsem se dočetl, že pro šifrování přes více disků je nutné použít metodu LUKS on LVM , přesto pokud chci použít LUKS přes SDD a HDD disk, naskýtá se mi otázka - Nebude problém s parametrem discard pro samotné SSD? -> Nebude tedy potom lepší rozdělit šifrování nadvakrát? -> V případě, že ano, nemá smysl následně použít raději metodu   LVM on LUKS ?

Rozdíly jsou sice popsány v   tabulce , ale nikdy se mi to nepodařilo rozchodit.  :-\

2.
Ještě by mě zajímalo, zda je nutné použít GPT nebo si vystačím s MBR v případě podpory BOISu, i když podpora UEFI je na stroji taky dostupná.

3.
Bylo by možné v případě použití dvou rozdělených lvm a luks, zadávat vždy při startu pc pouze jedno passphrase? Něco na způsob tohohle ? Tedy vytvoření jakého si keyfile, který po dešifrování, dešifruje i všechny ostatní disky?

4.
Tohle je otázka asi spíše priorit, ale je lepší rozdělovat pomocí LVM nebo Btrfs uvnitř/na LUKS?
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #16 kdy: 14 Července 2014, 20:33:57 »
to je jednoduchy

ad.swap) nedaval bych swap na HDD, proste za tech par giga to stoji, navic ty na tom sdd nic nemas a mas ho dost velky.

na sdd udelej:

sdd1 (normalni pro /boot, velikost 200-300MB)
sdd2 (ja tady delam logickej oddil do konce)
sdd5 (logickej svazek kryptovanej LUKS - tedy jak jsi se ptal tak asi LVM on LUKS)

Kód: [Vybrat]
# fdisk -l /dev/sda

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk label type: dos
Disk identifier: 0x000e7324

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      610303      304128   83  Linux
/dev/sda2          610304   976773119   488081408    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5          612352   976752639   488070144   8e  Linux LVM


# blkid | grep sda
/dev/sda1: UUID="0a79d253-aded-4410-83f9-60cd4d52f8eb" TYPE="ext4" PTTYPE="dos"
/dev/sda5: UUID="10bf770a-0fce-453b-a5e9-a7e6dbcd7a4a" TYPE="crypto_LUKS"


tam udelej normalne lvm a rozdel ho na:

swap - ?2GB
root - 20GB
home - zbytek (viz nize)

ten HDD si klidne zformatuj celej normalne (a nebo btrfs - at si ho muzes snapshotovat a vubec delat si na mem psi kusy), nekam ho pripoj a prolinkuj si ho do svyho /home (eg treba jeden symlink $HOME/data /mnt/that_hdd a nebo i vickrat na ruzna mista v tom btrfs) ..

Pokud se chces ptat proc, tak je to proto, aby ti ze tvyho home zustala na zasifrovanem a rychlem (ssd) disku veci jako cache, klicenka, dalsi veci co zacinaji teckou a dalsi potencionalne citlive informace (jako hesla, cookies, whatever) .. navic tyhle soubory se hodne zapisuji a ctou a pokud das celej home na bezny HDD tak degradujes vykon tech dvou disku ..

ps. v tom vypusu z fdisku vyse mi to prekvapive pise linux lvm misto luks device, asi protoze tam instalator dal tenhle flag misto luks .. blkid uz to ukazuje dobre
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #17 kdy: 14 Července 2014, 20:38:13 »
Kód: [Vybrat]
# blkid
/dev/sda1: UUID="0a79d253-aded-4410-83f9-60cd4d52f8eb" TYPE="ext4" PTTYPE="dos"
/dev/sda5: UUID="10bf770a-0fce-453b-a5e9-a7e6dbcd7a4a" TYPE="crypto_LUKS"
/dev/mapper/cr_ata-ST9500423AS_W2V00YP9-part5: UUID="aRdyQm-l1Oe-Hc2c-TL0g-voPp-nNQh-DAE6vx" TYPE="LVM2_member"
/dev/mapper/rpool-swap: UUID="a7fd6f21-7268-4d44-93b3-3062caadec4a" TYPE="swap"
/dev/dm-1: UUID="0273d1c5-fb80-4b11-a668-3025f4371405" TYPE="ext4"
/dev/dm-2: UUID="a8e72779-a120-4f2f-a175-6be1689173ce" TYPE="ext4"

# ls -l /dev/mapper/
total 0
crw------- 1 root root 10, 236 Jul 13 17:48 control
lrwxrwxrwx 1 root root       7 Jul 13 17:48 cr_ata-ST9500423AS_W2V00YP9-part5 -> ../dm-0
lrwxrwxrwx 1 root root       7 Jul 13 17:48 rpool-home -> ../dm-1
lrwxrwxrwx 1 root root       7 Jul 13 17:48 rpool-root -> ../dm-2
lrwxrwxrwx 1 root root       7 Jul 13 17:48 rpool-swap -> ../dm-3

na konci by to melo u tebe vypadat presne takhle s tim rozdilem, ze moje sda je tve sdd a ty tam budes mit navic pripojenej ten disk uplne zvlast jako sdbx ..

jedina nevyhoda tohodle je, ze ja az zas tak moc neverim ssd a radsi bych na tvem miste casto zalohoval ten home (treba do nejakyho gpg sifrovanyho tgz - nemelo by to bejt zas tak velky, pokud si budes ta staticka data davat na ten druhej disk) ..

kdyz to udelas jak ti rikam, tak ti bude zbyvat porad dost v /home (cca 60 - 20 (root) - 4 (swap) GB) a to by melo na vsechny .tecka adresare + nejaka dalsi data bohate stacit
« Poslední změna: 14 Července 2014, 20:45:09 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #18 kdy: 14 Července 2014, 22:18:03 »
Díky za odpověď ntz.  :)

SDD je překlep, omlouvám se. Mělo tam být samozřejmě SSD.

Díky výpisu
Kód: [Vybrat]
# blkid alespoň vidím, jak to máš udělané ty. Jsem rád, že lze použít i klasická DOS tabulka. Dám tedy na tvou radu a pokud jsem tě pochopil správně, mělo by to vypadat následovně:

Kód: [Vybrat]
/dev/sdb1 -> /boot (ext2, 300 MB, Partition Type 8300) [SSD] nešifrované
/dev/sdb2 -> LVM / (Partition Type 8E00) [SSD] šifrováno
        rpool-root -> ../dm-1 (např. 30GB)
        rpool-swap -> ../dm-2 (RAM mám 8GB)
        rpool-home -> ../dm-3
rpool-home -> ../dm-3 (Použít lvcreate -l 100%FREE MyStorage -n rpool-home (tedy rozšířit /home do konce SSD disku) a k tomu přidat HDD vgextend MyStorage /dev/sda1, kde /dev/sda1 je HDD) -> /home je následně roztažen přes SSD i HDD???
Docela sadomaso řešení  :o

Pochopil jsem to správně, nebo tím:
ten HDD si klidne zformatuj celej normalne (a nebo btrfs - at si ho muzes snapshotovat a vubec delat si na mem psi kusy), nekam ho pripoj a prolinkuj si ho do svyho /home (eg treba jeden symlink $HOME/data /mnt/that_hdd a nebo i vickrat na ruzna mista v tom btrfs) ..

Myslíš, ať mám šifrované jen SSD (/dev/sdb2) a ten HDD(/dev/sda1) bude běžně nešifrován a nějak pomocí symlink bude přidružen v /home. (S tím symlinkem to zatím neumím.) A jak by to bylo řešeno ve fstabu v tomto případě (mám na mysli parametr discard apod.)?

Ntz díky za trpělivost, už jsem si s tím kdysi dávno hrál na Archlinuxu, ale nepřišel jsem na to. :-( Ty tvé výpisy rozdělení disku jsou z instalace openSUSE? Co si pamatuji vždy tam byl docela hezký GUI na rozdělení disku.

« Poslední změna: 14 Července 2014, 22:19:37 od Odra »
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #19 kdy: 15 Července 2014, 04:46:29 »
Ten druhej hdd je jedno jak ho budes mit .. zformatuj ho jak chces a udelej si symlink(y) do svyho home. A nebo mount --bind (viz manual) .. samozrejme zadne pridavani do lvm

30gb na root je zbytecne moc. 20 staci I s rezervou .. 8gb je na swap taky moc, snad jen kvuli uspavani na disk pokud mas 8gb ram (to ti bude porad na ssd casti homu zbyvat dost - asi 30GB)
« Poslední změna: 15 Července 2014, 04:56:16 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #20 kdy: 15 Července 2014, 16:21:41 »
Ten druhej hdd je jedno jak ho budes mit .. zformatuj ho jak chces a udelej si symlink(y) do svyho home. A nebo mount --bind (viz manual) .. samozrejme zadne pridavani do lvm

30gb na root je zbytecne moc. 20 staci I s rezervou .. 8gb je na swap taky moc, snad jen kvuli uspavani na disk pokud mas 8gb ram (to ti bude porad na ssd casti homu zbyvat dost - asi 30GB)

Díky Ntz. Upřímně, mě takové řešení na linuxu nenapadlo, i když na windows mám něco podobného (složky jako dokumenty, hudba, obrázky a videa mám přesměrované na HDD). To je to co mi doporučuješ?

Vypadá to jako nejjednodušší řešení, teď si jen vybrat mezi ln a mount --bind olddir newdir a nebo jsem našel jak změnit xdg-user-dirs .

Co říkáš na následující postup, tedy upravit ~/.config/user-dirs.dirs a /etc/xdg/user-dirs.defaults z:
Kód: [Vybrat]
XDG_DESKTOP_DIR="$HOME/Desktop"
XDG_DOWNLOAD_DIR="$HOME/Downloads"
XDG_TEMPLATES_DIR="$HOME/Templates"
XDG_PUBLICSHARE_DIR="$HOME/Public"
XDG_DOCUMENTS_DIR="$HOME/Documents"
XDG_MUSIC_DIR="$HOME/Music"
XDG_PICTURES_DIR="$HOME/Pictures"
XDG_VIDEOS_DIR="$HOME/Videos"

na
Kód: [Vybrat]
XDG_DESKTOP_DIR="/mnt/another_home/Desktop"
XDG_DOWNLOAD_DIR="/mnt/another_home/Downloads"
XDG_TEMPLATES_DIR="/mnt/another_home/Templates"
XDG_PUBLICSHARE_DIR="/mnt/another_home/Public"
XDG_DOCUMENTS_DIR="/mnt/another_home/Documents"
XDG_MUSIC_DIR="/mnt/another_home/Music"
XDG_PICTURES_DIR="/mnt/another_home/Pictures"
XDG_VIDEOS_DIR="/mnt/another_home/Videos"

V případě, že ještě přidám do fstabu něco jako:
Kód: [Vybrat]
#/dev/sda1
UUID=f302d765-7e48-46eb-b8ee-6be1836df776   /mnt/another_home   ext4   rw,auto   0   2
Mohlo by to takhle fungovat?
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #21 kdy: 15 Července 2014, 17:21:42 »
ja nevim :) ..

ten bind nebo symlinky jsou asi v podstate jedno ... ja bych si proste linkoval postupne pomoci ln -sn podle potreby nektere adresare na ten druhej normalni disk .. me by realne stacilo pouze par (=< 5) symlinku ;)

asi bych to nedelal slozite jak pises, proste pokud bych chtel mit ~/Desktop vedle, tak udelam:

mkdir -p /pripojnej/bod/druheho/disku/nekde
cp -rv ~/Desktop  /pripojnej/bod/druheho/disku/nekde
mv -v ~/Desktop ~/Desktop.old
ln -sn /pripojnej/bod/druheho/disku/nekde/Desktop ~

atd .. (tohle asi budes muset delat z konzole mimo DE pac to asi nebude mit rado) .. Jinak ono to zavisi i na tom, co vse chces mit na ssd a co na hdd .. Ja bych treba svoje dokumenty mel na ssd a v podstate jen takova ta staticka data jako muziku a filmy vedle ... opravdu to zavisi na Tvych bezpecnostnich preferencich ..

nicmena ta metoda s editovanim /etc/xdg/user-dirs.defaults asi pujde taky, nicmene ja bych se s tim takhle neobtezoval a nechal bych tam vse defaultni, jen si v pripade potreby presunul tu kterou konkretni polozku na hdd a udelal do home misto toho symlink (v podtsate tohle muzes udelat s jakymkoliv adresarem)


edit: realne bych byl asi tak linej, ze bych se spokojil jen s temahle slozkama vedle (to jsou jedine, ktere u me rostou):

~/tmp #### moje asi nejoblibenejsi slozka .. opet zavisi na bezpecnostni policy
~/Downloads
~/Music
~/Movies
~/Vbox


Kód: [Vybrat]
# du -m . --max-depth=1 | sort -rn | head
138013  .
52079   ./Movies
31429   ./VirtualBox VMs
30446   ./+work
8344    ./tmp
7138    ./Downloads
4494    ./Documents
2459    ./.wine
413     ./.cache
262     ./opt

no, zjevne bych trosku bojoval se svou pracovni slozkou +work (urcite bych ji chtel mit na zasifrovanem ssd), ale ja tam mam tedka veci jako instalcni isa apod, takze bych ji urcite mohl udrzovat malou jen s dokumentama
« Poslední změna: 15 Července 2014, 17:40:38 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #22 kdy: 15 Července 2014, 17:33:19 »
Kód: [Vybrat]
# du -m +work/ --max-depth=1 | sort -rn | head -5
30446   +work/
16848   +work/solaris.repo
6507    +work/Installs
4393    +work/msmx
1287    +work/src

^^ no, nebylo by to tak strasny :), akorat bych 16GB solarisi offline repozitar mel jinde + pravdepodobne instalacky ...

schvalne si napis u sebe: `du -m $HOME --max-depth=1 | sort -rn' abys videl co je nejvic plne a z toho vychazej pri rozhodovani se kde co bude




***** JInak mit na tom druhem disku (alespon treba na pulce) btrfs, ktere muzes snapshotovat a vytvaret na nem ruzne separovane volumes je peknej napad :) nicmene pokud bude celej druhej disk ext4, tak to bude slouzit taky 100% ....

OPAKUJI: napis si kratkej skriptik, kterej ti jednou za cas zazalohuje obsah /dev/mapper/rpool-home (jen toho jednoho oddilu, ne $HOME) treba do nejake gpg sifrovaneho tgz na ten druhej disk .. nemuzu se sice chlubit z vlastni zkusenosti, ze by me odesly desitky ssd disku ale proste nemam k nim 100% duveru (a budu jen rad, pokud se iracionalne pletu)

Hlavne si prosim nedavej 30GB na "/" !!! Je to zbytecne moc, i 15GB ti bude stacit !!

Kód: [Vybrat]
# df -h | grep ^/dev
/dev/mapper/rpool-root   20G   11G  7.7G  59% /
/dev/sda1               280M   90M  171M  35% /boot
/dev/mapper/rpool-home  431G  136G  274G  34% /home

^^ mam nainstalovano vsechno vsecicko co potrebuju + spousta blbosti a urcite nechutne narostly logy a var a bohate se vejdu do 20GB
« Poslední změna: 15 Července 2014, 17:46:19 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #23 kdy: 15 Července 2014, 20:45:34 »
Ntz, velké díky tobě za vyčerpávající odpověď.  :D

Pokud je tady ta možnost udělám ono přesměrování raději pomocí změn v xdg-user-dirs. Přeci jen se mi to zdá jako elegantnější způsob pomocí konfiguráků. Člověk se vždy může zpětně podívat co kam přesměroval.  ;) Nicméně pro všechny ostatní soubory asi nezbyde nic jiného, než způsob, který si popsal.

Adresář /tmp mám namapovaný do RAMky a zatím nebyl problém (8GB mi bohatě vystačí.).
Co se / adresáře týče, dám na tebe.  Ale dosud co jsem na windows, tak mi SSD [60 GB] téměr pro pouze nainstalované programy nepostačuje.

OPAKUJI: napis si kratkej skriptik, kterej ti jednou za cas zazalohuje obsah /dev/mapper/rpool-home (jen toho jednoho oddilu, ne $HOME) treba do nejake gpg sifrovaneho tgz na ten druhej disk .. nemuzu se sice chlubit z vlastni zkusenosti, ze by me odesly desitky ssd disku ale proste nemam k nim 100% duveru (a budu jen rad, pokud se iracionalne pletu)

Myšlenka se snapshoty se mi taky hodně líbí, ale btrfs je podle mě stále ve stavu ladění (s každou verzi jádra, přibyla nějaká nová fičura) . V případě rozdílných souborových systémech by neměl být problém, je to tak?
Skriptik by byl rozhodně fajn, ale takové zkušenosti nemám.  :-\

Ntz ještě jednou díky, chtěl jsem si pořádně nastudovat fungování lvm, luks a  napsat třeba pořádné wiki know-how, nicméně ty jsi vyřešil můj problém.  :D Btrfs je další kapitola sama o sobě, a taky by si vyžádala dost času..
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Do týdne po instalaci systém shnije
« Odpověď #24 kdy: 15 Července 2014, 21:24:05 »
Me zase pripada neumerne slozite hrabat se v nejakejch souborech, kdyz si muzes udelat symlink. Jednou mi jeden vylozene osviceny clovek rekl, at se naucim pouzivat veci v defaultni konfiguraci ;)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.