Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Řazení souborů v manažerech  (Přečteno 2715 krát)

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Řazení souborů v manažerech
« kdy: 18 Července 2014, 04:02:44 »
Jedna naprostá maličkost mě pořád na Ubuntu prudí; myslel jsem že to přejde, ale furt jsem si nezvykl: když v jakémkoli (zdá se) souborovém manažeru dám seřadit soubory podle abecedy, tak se seřadí tak, že první je "A" - to se zdá mít logiku. Když ale dám "seřadit podle data", tak v každém, který jsem kdy zkoušel, se seřadí od nejstaršího (nahoře), po nejmladší (dole), což se mi zdá jako objektivně hrozná blbost, protože většinou hledáte to, co se stalo naposled, takže musím kliknout znovu a celé se to přeřadí "správně". Pokaždé. Zbytečně...

Nevíte o nějaké možnosti, jak tohle (nejlépe celosystémově!) změnit - používám KDE, ale zdálo se mi, že stejné je to i jinde. Kdyby to šlo alespoň v Doublecommanderu, stačilo by mi to, ale taková možnost tam není, a že je teda docela nadstavitelnej! Docela mě to překvapuje, že to nikomu nevadí, protože

PS: příbuzná věc je, že když člověk vyhodí položku do koše, tak jen málo manažerů nabízí (podle mého většinou nejchtěnější možnost) "seřadit podle data smazání". Vím, že to dovede třeba mintovská Caja nebo Nemo, nevím, jestli Nautilus, byl bych si je ochoten nainstalovat jen pro ten koš, ale vím, že když jsem to posledně před časem dělal, tak se mi nějak "nechytly"; zpočátku jely, ale po pár dnech přestaly startovat, nevím proč...

Tak kdybyste měli někdo nějaké elegantnější řešení i této druhé drobné lapálie, byl bych happy!

Samms

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #1 kdy: 18 Července 2014, 06:49:15 »
Nechápu tě. Většina správců souborů má volbu vzestupně/sestupně... (Nautilus, Dolphin, MC, PCManFM, JCommander,...)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #2 kdy: 18 Července 2014, 07:11:55 »
Na to se dá zvyknout, mě také poněkud vadí, že soubory a adresáře začínající číslicí řadí až za názvy začínající písmenem, ale zvykám si. ;) Prostě Ubuntu (Linux) je OS se svými zvyklostmi, které mohou být jiné než třeba ve Windows.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #3 kdy: 18 Července 2014, 08:08:19 »
Citace
Nechápu tě. Většina správců souborů má volbu vzestupně/sestupně... (Nautilus, Dolphin, MC, PCManFM, JCommander,...)

Ale ano, u Nautila mám "sestupně", takže když to otevřu, tak je to tak jak chci, ovšem stačí jednou přeřadit (třeba abecedně) a když kliknu zpět na sloupeček času, tak první kliknutí to stejně seřadí od nejstaršího. Teď jsem zjistil, že nejsem sám, na fóru DoubleCommandera jsem našel dvě zoufalé prosby, aby to udělal opačně, jako v TotalCommanderu - nějak se k tomu nevyjádřil.

Citace
Prostě Ubuntu (Linux) je OS se svými zvyklostmi, které mohou být jiné než třeba ve Windows.

Ale já jsem přecházel k Linuxu právě proto, abych si nemusel zvykat na blbosti. A navíc tady nejde o pouhou "zvyklost". Tohle je zcela objektivně horší, protože se myslím dá statisticky doložit, že lidé chtějí spíše to nejnovější. Já tedy řekl bych z 99,9 %! Takže nejde o něco podobného, jakože jeden systém má zavírání okna vlevo, druhý zas vpravo, vždyť je to holt jedno, tak se přeučím (ovšem i to se dá měnit - většinou v linuxu, slává mu!). Tohle je zcela jistě drbání se levou rukou za pravým uchem.

Prostě jen z principu mě uráží ručně pracovat za systém, který by to měl umět tak, jak potřebuju. Si připadám jak klikající opička cvak - a zbytečně znovu cvak. Pokaždé. Furt. Proč mě to má bavit?

Vážně tohle zřejmě výchozí chování nejde obrátit už - třeba - někde v konfigurácích systému/KDE?

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #4 kdy: 18 Července 2014, 08:33:49 »
Re: Myrmica

Jo, chtěl jsem dodat! Zrovna to, co vadí tobě se mi neděje (Dolphin, DC). Vždy mám napřed čísla, pak ABCD...

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #5 kdy: 18 Července 2014, 09:18:50 »
Obvykle používám řazení podle jména a v Double Commanderu někdy řazení podle extenze, ale jen nouzově. Podle data používám řazení minimálně.

Přijde mi, že pokud používáš řazení podle data (Že by špatný návyk z Windows ;)? ), nemáš pro svou práci optimálně nastavenou adresářovou strukturu a pojmenování souborů.

Dále:
V Nautilu (mám Ubuntu) se mi složky při poklepnutí na řazení podle data poslední úpravy souboru se soubory řadí od nejmladší změny.

K Double Commanderu jsou k dispozici zdroje (je psaný pomocí Lazarusu a fpc), neměl by být problém si to upravit :D

To řazení číslic za písmena možná lze někde upravit, ale nepátral jsem po tom.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Angry Ubu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #6 kdy: 19 Července 2014, 21:52:07 »
Citace
neměl by být problém si to upravit :D

No jo, ale JAK?! Na to se právě ptám těch moudřejších tady, jelikož tam rozhodně moje schopnosti nesahají...

Jeden z notebooků používám ve škole, kde jej propůjčuju na hodině studentům, pokud mají prezentaci atd. A ono je pak zajímavé sledovat jejich reakce, obávám se, že něco takového vývojáři vůbec nedělají, byť tvrdí že ano!

Lidi totiž naprosto nemají problém, když je například něco jinde (kdysi jsem měl lištu s programy nahoře, někteří zas ještě nepotkali dok), hned se ale zorientují a normálně jedou dál.

Pak je tady ovšem druhá kategorie "jinakostí" a tam lidi okamžitě intuitivně cítí, že to není jen jinak, ale blbějc. A to se pak teda za linux dost stydím, protože doma si můžu zvyknout na ledacos a omluvit to svými "špatnými návyky", ale tenhle test (stále novými, předem nezaujatými lidmi) člověk jen tak neošálí.

Už jsem tu jednou řešil problém, že mi Kubuntu nezdvíhalo okna do popředí, když např. člověk kliknul na link v office, tak Firefox otvíral to okno na pozadí a nabylo boha, abych ho donutil k získání zaměření. Spravilo se mi to až s novou verzí Kubuntu (jinak nastavení stejné, jen to teď funguje). No a taky mi někteří říkali, že to je detail, a já osobně jsem v tom taky našel dokonce i výhody, ale vidět neustále nové lidi, jak jsou z toho zmatení a pokaždé poslouchat otázky, jestli to nejde nastavit, případně nějaké to uřeknutí "jé, to je blbý"... tak to jsem fakt musel rezignovat a vyměnit správce oken.

Ale to jen na okraj, že ono někdy ty i kdyby ty jakékoli vlastnosti čehokoli byly objektivně lepší, tak pokud je 96 % lidí nechce / nepochopí během pár vteřin, tak prostě dobré nejsou.

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #7 kdy: 28 Března 2019, 11:24:19 »
Já bych potřeboval správce souborů v Lubuntu 18.04.02, který umí ruční řazení souborů (volně přetahovat).
PCmanFM to neumí, tak jsem tam dal caja.
Ten sice funguje, ale má moc velké mezery mezi soubory a hlavně mi nejde nastavit jako výchozí.
Když ho změním jako výchozí v "Výchozí programy pro LXSession" v správce souborů (více, ruční nstavení caja, session lubuntu, spravovat prostředí s tím?) tak nenaběhly ikonky na ploše atd.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #8 kdy: 28 Března 2019, 11:48:21 »
Já bych potřeboval správce souborů v Lubuntu 18.04.02, který umí ruční řazení souborů (volně přetahovat).
PCmanFM to neumí, tak jsem tam dal caja.
Ten sice funguje, ale má moc velké mezery mezi soubory a hlavně mi nejde nastavit jako výchozí.
Když ho změním jako výchozí v "Výchozí programy pro LXSession" v správce souborů (více, ruční nstavení caja, session lubuntu, spravovat prostředí s tím?) tak nenaběhly ikonky na ploše atd.

Protože ho taky musíš nastavit jako výchozího správce Plochy (aby se ti "staral" o ty ikonky).  O Plochu se ti totiž nyní stále stará původní správce souborů.
Můžeš to nastavit buďto příkazem nebo pomocí dconf-editor

Vyzkoušej Double Commander https://sourceforge.net/p/doublecmd/wiki/Download/
(nic se neinstaluje, stažený archiv rozbal a spusť soubor "doublecmd.sh")

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #9 kdy: 28 Března 2019, 13:06:14 »
Díky, zkusím, ale přes PPA: https://launchpad.net/~alexx2000/+archive/ubuntu/doublecmd ať mám aktualizace.
Ale spíš bych potřeboval něco jako je caja ale aby ikonky byly blíž k sobě.
Jak nastavím caju nebo podobný správce souborů tak, aby byl výchozím okením správcem?
dconf-editor je spíš pro gnome ne? Já mám lubuntu (LXDE).
Pokud tam, tak kde?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #10 kdy: 28 Března 2019, 13:24:47 »
Díky, zkusím, ale přes PPA: https://launchpad.net/~alexx2000/+archive/ubuntu/doublecmd ať mám aktualizace.
Ale spíš bych potřeboval něco jako je caja ale aby ikonky byly blíž k sobě.
Jak nastavím caju nebo podobný správce souborů tak, aby byl výchozím okením správcem?
dconf-editor je spíš pro gnome ne? Já mám lubuntu (LXDE).
Pokud tam, tak kde?

dconf-editor je pro všechny "buntu"
má vyhledávání - zadej tam výraz "desktop" a projdi všechny možnosti.

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #11 kdy: 28 Března 2019, 13:36:37 »
oki. co tam?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #12 kdy: 28 Března 2019, 13:51:51 »
 "show-desktop-icons"
druhý obrázek, třetí nebo čtvrtá položka odspodu
« Poslední změna: 28 Března 2019, 13:55:30 od juwa2 »

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #13 kdy: 28 Března 2019, 14:48:06 »
To nepomohlo.
Dal jsme zase výchozí caju a pak to cos psal odhlásil uživatele, přihlásil a na ploše nic.. :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Řazení souborů v manažerech
« Odpověď #14 kdy: 28 Března 2019, 15:03:14 »
No tak hledej dál...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.