Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Doménový server na běžném Ubuntu 14.04  (Přečteno 2464 krát)

Jiří Šedý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
    • Portfolio
Doménový server na běžném Ubuntu 14.04
« kdy: 22 Července 2014, 21:11:05 »
Ahoj,
rád bych se zeptal, jestli je nutnou podmínkou mít pro tvorbu lokální domény serverový operační systém. Jestli by nestačil pouze obyčejný OS Ubuntu 14.04, který by poskytoval služby jako doménový server.

Popravdě chci udělat přihlašování do domény v lokální síti. Všechny PC disponují operačním systémem Ubuntu. Nainstaloval jsem si Sambu, nějakým způsobem nakonfiguroval, ale furt netuším, jestli mám vše správně. Když jsem chtěl chtěl spolu se sambou nainstalovat i to smbfs, přesně podle návodu, tak my vyskočila hláška, že SMBFS nemá kandidáta pro instalaci. Chápal jsem to tak, že nejspíš nemá/nezná zdroj, odkud by nainstaloval tento balík.

Mohl by mě někdo odkázat na nějaké osvědčený a NEJLÉPE český návod ke konfiguraci a nastavení takové domény?

Má představa je taková, že chci v rámci domény pro začátek zavést přihlašování a nějak správu zavedených uživatelů. Není pro mě nutný, aby doména byla viditelná/funkční i se systémy s WIndows. Stačí, když to půjde jen pod Ubuntu. :)

Jinak pokud není k dispozici český návod, tak se prokoušu s překladačem i něčím v angličtině. :) :)

Předem děkuju!! :)
jsedy7@xEps:~$ ./get_money.sh

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Doménový server na běžném Ubuntu 14.04
« Odpověď #1 kdy: 22 Července 2014, 21:18:38 »
ano, to je mozne, muze ti to bezet treba na telefonu .. nicmene budes potrebovat "providera" tech directory sluzeb (pravdepodobne tedy openldap) + samba jako domenovy ?kontroler (v cestine divne slovo)

https://help.ubuntu.com/10.04/serverguide/samba-ldap.html
http://www.samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/ ### tady je opravdu vse, i prislusna kapitola s konfiguraci "domain controller"u
« Poslední změna: 22 Července 2014, 21:21:51 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Doménový server na běžném Ubuntu 14.04
« Odpověď #2 kdy: 22 Července 2014, 21:34:26 »
Můžu se zeptat, jaké výhody si slibuješ od domény na ubuntích strojích, když tam jiné než ubu stroje nebudou?
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Doménový server na běžném Ubuntu 14.04
« Odpověď #3 kdy: 22 Července 2014, 21:55:17 »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Jiří Šedý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 32
    • Portfolio
Re:Doménový server na běžném Ubuntu 14.04
« Odpověď #4 kdy: 22 Července 2014, 23:04:19 »
ano, to je mozne, muze ti to bezet treba na telefonu .. nicmene budes potrebovat "providera" tech directory sluzeb (pravdepodobne tedy openldap) + samba jako domenovy ?kontroler (v cestine divne slovo)

https://help.ubuntu.com/10.04/serverguide/samba-ldap.html
http://www.samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/ ### tady je opravdu vse, i prislusna kapitola s konfiguraci "domain controller"u

Děkuji, všechno přečtu, vyzkouším. Jen mě předtím nenapadlo to OpenLDAP, takže děkuju za připomenutí i tohoto. :)

Můžu se zeptat, jaké výhody si slibuješ od domény na ubuntích strojích, když tam jiné než ubu stroje nebudou?

V případě, že by v síti byly i jiná zařízení než ta disponující operačním systémem Ubuntu, tak řešení k tomuto bych ladil později. K této problematice jsem našel řadu návodů, jen né návody s nastavením pro pouhé Ubuntí zařízení.
Touhle problematikou se nějaký čas už zabývám, doposud jsem ji nevyřešil a víceméně se chci na tomto přiučit jak to funguje, jaké jsou možnosti nastavení apod..
Absolutně o tom nemám moc páru co a jak nastavit, abych alespoň viděl první výsledky. Když vyřeším doménu pro Ubuntu, klidně to dodělám rovnou i pro ostatní zařízení, na kterých bude třeba Windows. :) Asi můj postup je pro vás trošku nelogický, ale postupuji tak. 
jsedy7@xEps:~$ ./get_money.sh

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Doménový server na běžném Ubuntu 14.04
« Odpověď #5 kdy: 22 Července 2014, 23:35:55 »
No problém je v tom, že obecně linuxové stroje doménu moc neakceptují, takže ten největší benefit (a zároveň kámen úrazu) - totiž přihlášení libovolného uživatele domény k PC skrze doménu nebude možný.

Toto se řeší skrz LDAP.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.