Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: externí monitor - gpu jede naplno  (Přečteno 1620 krát)

Břeťa Král

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
  • Jsem takový, jaký jsem
externí monitor - gpu jede naplno
« kdy: 24 Července 2014, 21:13:28 »
Dobrý den,

po připojení externího monitoru k notebooku s grafickou kartou nvidia gf8400m gs (ntb je hp dv6655ec) se zvýší i na prázdné ploše, frekvence gpu naplno. Hledal jsem možnost jak toto omezit, ale nic jsem nenašel. Všude jsem viděl jen omezování frekvence cpu u gpu ne. V nastavení nvidia x serveru u powermizeru  mám nastavený preferred mode na auto (jinak tam je adaptive a maximum performance), je jedno, který mám nastavený - chová se to při připojení externího monitoru stejně - frekvence je na maximu.
Takhle se notebook zahřívá, ale ventilátor je zapne jen v případě, až teplota cpu je vyšší než 60°C, jinak ne. Pro jistotu jsem koupil chladící podložku, přepastoval a vyčistil chladič, ovšem furt nevím proč ta maximální frekvence.

Zkoušel jsem hledat nějakou pomoc, ovšem bez úspěchu.

Takže by mě zajímalo, jestli někdo ví, jestli jde omezit frekvence gpu a jak, případně jestli to tak má být.

BIOS žádnou změnu nenabízí, je aktuální, ovladače jsem taktéž aktuální, nainstalované ze správce ovladačů.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:externí monitor - gpu jede naplno
« Odpověď #1 kdy: 24 Července 2014, 22:31:59 »
Nevím jak je to u mobilních verzí čipů této řady, ale desktopová grafika 8xxx mi neškálovala, frekvence je naplno. Umí to myslím až řady GTxxx, mám doma jednu Fermi a ta to umí určitě. Je teda úplně jedno jakou tam nastavíš úroveň výkonu. Frekvenci můžeš upravovat pomocí parametru coolbits v xorg.conf, který si tam přidáš. Ještě než začneš s tím taktováním, zkus jinou verzi ovladačů.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=197&num=2

EDIT: opraveno jedno písmenko
« Poslední změna: 26 Července 2014, 21:03:32 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Břeťa Král

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
  • Jsem takový, jaký jsem
Re:externí monitor - gpu jede naplno
« Odpověď #2 kdy: 26 Července 2014, 02:21:32 »
Tady ta mobilní škálování umí, od 169/100MHz po 400/400MHz. Po vypnutí externího monitoru (v nvidia-settings) frekvence krásně klesne na základ, ovšem po zapnutí zase vyletí. Nainstaloval jsem nejnovější ovladače co jsou (337.25) a aktivoval Coolbits, ovšem při změně frekvence mi obraz zamrzl a měl jsem po ptákách - musel jsem natvrdo vypnout notebook.
Windows na něm nemám, takže nemůžu zjistit, zdali se to tak chová i v nich. Nechám to tak.

Díky za radu.

Rover623

Re:externí monitor - gpu jede naplno
« Odpověď #3 kdy: 26 Července 2014, 15:04:03 »
Taky jsem se s tím pral, nakonec jsem vyhodil uzavřený za otevřený ovladač a je klid

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:externí monitor - gpu jede naplno
« Odpověď #4 kdy: 26 Července 2014, 21:16:57 »
Nevím, jestli je nejnovější ovladač dobrá volba, spíš jsem myslel starší. Mrkl ses do logu, jestli ti to něco zařve, když připojíš ten druhý monitor? Zkusil bych dmesg a xorg.0.log.. Pokud se nic nebojeví je možnost zkusit to z livecd, třeba s nějakou starši distribucí, abys měl srovnání, jak se to chová na různých jádrech v kombinaci se svobodným/uzavřeným ovladačem.

Je totiž možný, že jde o hw záležitost, nenašel jsem žádný téma s problémem podobným tvému.Jednomu známému nešel pro tuto gf ve windows nainstalovat ovladač, v servisu mu překuličkovali přímo čip gpu a jednu paměť a hotové.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.