Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)  (Přečteno 3339 krát)

asiJa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« kdy: 27 Července 2014, 13:47:42 »
Pripada mi ze odezva GUI a mysi/tabletu v ubuntu je trosku pomalejsi nez we Windows (XP).
nejde o vylozene o nejake viditelne "lagovani" ale spise o spozdeni << 1 sekunda ktere je ale precejenom znatelne pri nejake hodne real-time interaktivni cinosti jako treba malovani tabletem nebo kresleni ... pripadne i hybani s oknem.

Vlastne pri "kancelarske praci" nebo "programovani" to ani v podstae vubec nejde poznat. Horsi je to ale kdyz delam nejake 3D modelovani (mysi) nebo kresleni/malovani v GIMPU/MyPaint pomoci Wacom Tabletu.

Je mozne ze Linux ma nejak pomaleji nastavenou napr. "obnovovaci frekvenci" se kterou snima periferie (mys, tablet) nebo se kterou "refresuje" GUI ? bylo by to celkem pochopitelne s ohledem na to ze linux neni platforma na ktere by moc lidi treba delalo grafiku ( nebo neco co potrebuje velice rychlou odezvu ve smyce ruka-pocitac-oko ) a pri kancelarske praci nebo programovani se to neprojevi.

Dalsi vec ktera je dost pomala je odezva GUI v jave ( napr. kdyz napisu aplikaci s tlacitkem ktere vypise "Hellow" do konzole po kliknuti ... tak trva tak 0.5s nez se to hellow po stisknuti tlacitka vypise .... to je ale mozna problem IcedTea oproti Oracle Jave a nema to s pomalosti zbytku ubuntu GUI nic spolecneho  )

Nemyslim ze by to melo neco spolecneho s nedostatecnym vykonem meho pocitace, protoze
  • mam 4 jadra a ani jedno neni vytizene na > 10%
  • mam 4GB ram a zabranych jen 1.5GB, podle nejakeho navodu jsem nastavil minimalni swapness
  • pouzivam Gnome fleshback no effects (a v jinych prostredich - unity, compiz ... to neni moc jine)
« Poslední změna: 27 Července 2014, 20:10:53 od asiJa »

Rover623

Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #1 kdy: 27 Července 2014, 14:01:47 »
Použij real-time jádro

asiJa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #2 kdy: 27 Července 2014, 20:08:03 »
Citace
Použij real-time jádro
o tom jsem jednou neco zaslechl kdyz sem chtel nainstlovat Muse na tvorbu midu, ( a taky ze to ma Ubuntu Studio ) ale nemam moc predstavu
  • co to je? Resp. ma to nejake nevyhody proc se to nepouziva normalne?
  • da se to nainstlaovat do bezneho ubuntu 14.04 dodatecne (bez nutnosti nejake reinstlace, a bez nejakych velkych rizik ze neco pokazim?)

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #3 kdy: 27 Července 2014, 20:58:55 »
Je to běžné jádro jen nastavené pro rychlejší odezvu pro desktopy a vestavěné (embedded) systémy kde je žádoucí ta odezva jako jsou mobily, dotek. přístroje, kiosky, pro audio-profíky atd. Není žádoucí ale pro servry a desktopy sloužící i jako servr. Používám ho také právě kvůli odezvě gui. Instalovat lze v každém buntu tak jako lze instalovat buntu do každého buntu. Ale ani toto jádro nejde až na hranici možného.


[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 27 Července 2014, 21:32:45 od jadd »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #4 kdy: 27 Července 2014, 21:10:52 »
Otázkou je, zda ten rozdíl nedělají spíš ovladače HW, jmenovitě grafické karty.

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #5 kdy: 27 Července 2014, 21:39:33 »
Ne, to je věc jádra, s jakou frekvencí pracuje a také jaký používá plánovač. Instalací i toho nejlepšího ovladače nezmění odezvu v procesech. Nejvíc je tohle znát, při pohybu mezi prvky v menu u KDE4.
Já nejsem žádný odborník, ale už jsem si vyzkoušel nespočet konfigurací, nejdůležitější volba je ta frekvence, tu má i toto jádro na maximu ale stále má kompromis pro servry a plánovač nepoužívá třeba jako Sabayon  14.01. 
« Poslední změna: 27 Července 2014, 21:51:51 od jadd »

asiJa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #6 kdy: 28 Července 2014, 14:15:51 »
OK,
a teda pri te instalaci neni protreba delat nejake specialni bezpecnostni opatreni (napr. vypnout x-sever, dat nejaky nizsi runlevel .... odinstalovat pretim puvodni jadro ... ) ?
... jako mam takovou naivni predstavu ze preinstalovavat jadro je nejradikalnejsi zasah do systemu co muze byt.

dale si rikam jestli treba nVidia driver, ci nejake jine uz nainstalovane programy ktere pri instalci potrebuji stahnout header-files kernelu, tak jestli se pri preinstalovani jineho kernelu nepokazi ?

uplne nejlepsi - kdyby byl nekde vylozene  step-by-step navod ?

btw. tady jsem jeste nasel ze standartni kernel uz je lowlatency ( mam v tom ted dost zmatek )
http://askubuntu.com/questions/490766/what-kernel-does-ubuntu-studio-14-04-use

tady z tohodle uz jsem trochu moudrjsi, ale jeste ne uplne
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudio/RealTimeKernel

nejde treba jen nekde nastavit tu vyzsi obnovovaci frekvenci?
« Poslední změna: 28 Července 2014, 14:35:22 od asiJa »

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #7 kdy: 28 Července 2014, 16:37:44 »
Citace
OK,
a teda pri te instalaci neni protreba delat nejake specialni bezpecnostni opatreni (napr. vypnout x-sever, dat nejaky nizsi runlevel .... odinstalovat pretim puvodni jadro ... ) ?
... jako mam takovou naivni predstavu ze preinstalovavat jadro je nejradikalnejsi zasah do systemu co muze byt.
Odinstalovat předtím puvodní nepůjde (smazat ovšem lze) a když bys nevěděl jestli s novým všechno půjde, odinstalace by byla hloupost. Při instalaci se přidá nová položka do zavaděče, půjde na první místo ale stále půjde zavést i z toho staršího. Nic na tom nehledej než jiné nastavení.

Citace
dale si rikam jestli treba nVidia driver, ci nejake jine uz nainstalovane programy ktere pri instalci potrebuji stahnout header-files kernelu, tak jestli se pri preinstalovani jineho kernelu nepokazi ?
Od toho aby fungovaly takové ovladače slouží balík dkms, který je překonfiguruje při instalaci jádra. Pokud jde o jiné ovladače třeba nějaké tv karty (ovladače z internetu od výrobce) které nepodporují dkms, musí se přeinstalovat (tam je potřeba těch hlaviček).

Kód: [Vybrat]
btw. tady jsem jeste nasel ze standartni kernel uz je lowlatency ( mam v tom ted dost zmatek )Myslí se tím, že jsou součástí speciálně připraveného obrazu, jinak je stejné jako v Ubuntu.

Kód: [Vybrat]
nejde treba jen nekde nastavit tu vyzsi obnovovaci frekvenci?Nejde, musí se přitom zkompilovat jádro, to pak překonfiguruje všechny součásti v jádře které s tímto nastavením pracují, po zavedení jádra do paměti.
« Poslední změna: 28 Července 2014, 16:41:06 od jadd »

asiJa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 56
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #8 kdy: 28 Července 2014, 18:37:49 »
Super, totalni  uspech !!!  ;D

tak sem nainstaloval Complete lowlatency Linux kernel (linux-lowlatency 3.13.0.30.36) a naprosta spokojenost odstanilo to prakticky vsechny "neprijemne pocity" ktere jsem z nove nainstalovaneho ubuntu mel....
a wacom stylus lita po platne svizneji nez we windowsech

jako divim se ze Canonical pokud smeruje Ubuntu na BFU Desktop uzivatele (ne na servery) tak tam nedava to lowlattency jadro defaulte ... vyzdyt ona ta pomala odezva na cloveka pusobi silne neprijemne uplne na podvedome urovni, a vetsina lidi si ani neuvedomi co je na tom linuxu *censored*, natoz aby je napadlo hledat jestli neexistuje neco jako "lowlatency" jadro

( navic mam pocit ze tohle 14.04 melo s generic jadrem jeste o cosi pomalejsi response nez ubuntu 12.04 v praci  )

jadd > moc dik za radu a pomoc

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #9 kdy: 28 Července 2014, 21:06:35 »
jako divim se ze Canonical pokud smeruje Ubuntu na BFU Desktop uzivatele (ne na servery) tak tam nedava to lowlattency jadro defaulte ... vyzdyt ona ta pomala odezva na cloveka pusobi silne neprijemne uplne na podvedome urovni, a vetsina lidi si ani neuvedomi co je na tom linuxu *censored*, natoz aby je napadlo hledat jestli neexistuje neco jako "lowlatency" jadro

Ono nic není úplně zadarmo. Je tu nějaká režie navíc, což sníží celkový výkon systému a naopak zvýší zátěž a sníží účinnost šetřících mechanismů, tedy i zvýší spotřebu. Generické kernely Ubuntu jsou nastaveny na nějaký rozumný kompromis.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #10 kdy: 28 Července 2014, 22:34:21 »
Me to beha fantasticky
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #11 kdy: 28 Července 2014, 22:56:35 »
Me to beha fantasticky

Tak mně taky, jen zatím na mém desktopu nevidím rozdíl oproti tomu generickému  :)

Edit: Tak přeci jen něco - dvakrát tak dlouho to bootuje a mé conky přestává "vidět" jedno jádro CPU. Zajímavé ...
« Poslední změna: 28 Července 2014, 23:14:19 od GdH »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #12 kdy: 29 Července 2014, 18:50:20 »
Ale ja pouzivam defaultni jadro
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #13 kdy: 29 Července 2014, 19:16:28 »
Ale ja pouzivam defaultni jadro

Tak proto :)

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #14 kdy: 29 Července 2014, 19:37:17 »
Ale ja pouzivam defaultni jadro
http://download.opensuse.org/repositories/Kernel:/stable/standard/
jde tam vytáhnout z něčeho config nebo odněkud?

AlesK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #15 kdy: 29 Července 2014, 20:17:57 »
Já na laptopu dell inspiron běžím s defaultem a žádnou prodlevu nemám (tablet používám-wacom)  :) Kdysi se mi zdálo ubuntu nějak zpomalené (rok 2006 možná), ale tam byl problém s ovladači grafické karty

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re:lze nejak zrychlit odezvu GUI a periferii (ubuntu 14.04)
« Odpověď #16 kdy: 29 Července 2014, 20:47:16 »
Já na laptopu dell inspiron běžím s defaultem a žádnou prodlevu nemám (tablet používám-wacom)  :) Kdysi se mi zdálo ubuntu nějak zpomalené (rok 2006 možná), ale tam byl problém s ovladači grafické karty
Mě se zdály dřív všechna distra zpomalená, ale tam byl problém mezi klávesnicí:-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.