Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR  (Přečteno 2138 krát)

georfo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Dobry den,
instaloval jsem Ubuntu na druhy pocitac (notebook v tomto pripade). Diskove oddily (NTFS, swap, ext3) jsem si pripravil dopredu. Patitioner Ubuntu vsak pri intslaci videl na disku 2GB mista, tak jsem je nechal pouzit (rozumej zvetsit oddil s ext3). Pri tom dojde ke zniceni NTFS oddilu a poskozeni MBR. Linux nenabehne a odmitne se nainstalovat (hlasi, ze nema root oddil, i kdyz existuje, Windows se nenainstaluji ani kdyz si naformatuji cely disk - pote opet tvrdi, ze naformatovany neni!).

Resenim bylo rozebrat notebook, disk pripojit jako slave a provest opravu MBR tabulky, coz bylo opravdu super.

Po hledani ve forech jsem nasel cloveka s podobnym problemem. Mozna se jedna o skryty oddil, co byva na noteboocich? Ale nevim, proc by do nej mel instalator sahat, hlavne pokud ma byt Ubuntu linux pro lidi a ne Linux, co vas nase... vic nez Windows. Bylo by dobre, kdyby to nekdo overil a napsal varovani k instalaci nebo taky ze Linux partitioner vam DODRBE disk na noteboku!!!!!!

Diky.

neveceral

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 471
Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR
« Odpověď #1 kdy: 15 Února 2007, 17:50:23 »
Nejdříve jste měl uvést podstatně více podrobností, aby bylo možno zjistit, co se stalo.
Ano, zřejmě se jednalo o skrytý oddíl, kde byla schována image instalace wxp (že by acer noteobook?).
Ale zcela zásadní je, vždy velmi pečlivě vážit změny oddílů disku a pokud jste si již disk rozdělil, tak se toho držet a nikdy nešahat na něco, o čemž nevíte, k čemu slouží.
Ovšem je třeba zároveň uvést, že k vámi popisované situaci by nemělo nikdy dojít.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR
« Odpověď #2 kdy: 15 Února 2007, 19:08:06 »
Citace: georfo
Bylo by dobre, kdyby to nekdo overil a napsal varovani k instalaci nebo taky ze Linux partitioner vam DODRBE disk na noteboku!!!!!!
No vzhledem k tomu, že tento problém vidím poprvé (a že jsem tady toho viděl dost), tak bych problém asi hledal jinde než v linuxu a programu GParted...

A docela dobře možné je, že jste si disk odrovnal již tím prvním dělením...

Pavelp

  • Host
Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR
« Odpověď #3 kdy: 15 Února 2007, 21:30:06 »
Sice Vam to moc nepomuze, ale pridam se ke kolegum. Musi se to delat HOOODNE opatrne. Ja, i kdyz mam rekneme dostatecne zkusenosti si pri deleni disku davam fakt bacha a vzdycky jsem z toho trochu nervni. Neodklepavat vyzvy bezmyslenkovite a podobne. Musim ale rict, ze zadny instalator me zatim neuspokojil zpusobem dotazovani a obsluhy pri deleni disku. Je to takovy nejaky divny. Uz jsem psal, ze Vam to moc nepomuze, tak aspon vite, ze s Vami citime.

Starejbar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
    • Starejbar
Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR
« Odpověď #4 kdy: 15 Února 2007, 23:46:55 »
Muj osvědčený způsob je nevytvářet žádné odíly, pouze zmenšit NTFS patition a nechat na HDD neformátované volné místo. Potom při instalaci zvolit: použít největší spojité prázdné místo a instalátor se už s tím vždy popral sám. Instaloval jsem to takhle jako dualboot už několikrát a nikdy s tím problémy nebyly. Zato když jsem to jednou zkusi do předem připravených oddílů tak jsem co dělat abych Xpa zachránil.
Linux is like a wigwam, NO Windows, NO Gates and Apache inside.

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR
« Odpověď #5 kdy: 16 Února 2007, 13:15:02 »
Kterou verzi Ubuntu jste instaloval? Ubuntu 6.06 pouziva starou verzi gparted, u ktere jsem slysel hlasene problemy...
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR
« Odpověď #6 kdy: 16 Února 2007, 13:21:44 »
Citace: georfo
...Patitioner Ubuntu vsak pri intslaci videl na disku 2GB mista, tak jsem je nechal pouzit (rozumej zvetsit oddil s ext3). Pri tom dojde ke zniceni NTFS oddilu a poskozeni MBR...
To byla zasadni chyba. Vzdycky si oddily pripravte dopredu nebo v prostredi DesktopCD nejakym vhodnym nastrojem (cfdisk, fdisk, gparted). V instalaci zvolte manualni nastaveni rozdeleni disku a jenom nasmerujte instalator tak, aby zvolil prislusny oddil pro "/".

MBR neni zadna tabulka nebo co to pisete, jedna se o sektor na disku, kam se nejcasteji uklada zavadec operacniho systemu. Pokud ani instalator Windows neumi s plnym preformatovanim celeho disku tento zaznam opravit, je velmi pravdepodobne zavada na strane disku.

georfo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Pri instalaci Ubuntu dojde ke zruseni NTFS a poskozeni MBR
« Odpověď #7 kdy: 16 Února 2007, 19:59:12 »
Dobrý den,
vezmu to poporadku:
1) jedna o notebook ASUS M6N
2) instaloval jsem Ubuntu 6.1 Edgy
3) pouhym rozdelenim (Partition Magic) nedoslo k vyse popsanym problemum a Windows bootovaly bez problemu. Disk jsem rozdeloval vecer a dalsi cely den na nej pracoval (rozumej nekolikrat bootoval Windows). K samotne instalaci Ubuntu jsem se dostal az dalsi vecer.
4) pokud Ubuntu instaluju do jiz predem priparvene oddilu, neni zadny program. (Nemam nic proti Ubuntu - prave naopak, videl jsem Linux po druhe a projemne me prekvapil. Ted mam dualboot.)
5) problem nastava pouze pokud necham Ubuntu (qparted nebo jak se to jmenuje) prerozdelit disk. To plati i v pripade, ze mu necham volne misto, at si ho vyuzije sam. Proste dojde k pouziti i tech 2GB a notebook je mrtvy.
6) koupil jsme si redukci z 2.5 na 3.5 disk, takze jsem mel moznost do pote opravit. postup jsem testoval cca 5krat. Chtel jsem to overit.
7) nevim jak se jmenoval program na opravu MBR, nicmene zkousel jsem 2 a oba hlasily poskozeni. Po oprave vzdy OK. (pripadne muzu dohledat, co byly zac)
8) nemam NIC proti Ubuntu, jen bych chtel, zda-li by to nekdo mohl overit. Popripade by se hodilo varovani k instalaci, protoze kdyz musite rozsroubovat notas, je to pro hooodne lide fakt problem a servis neco stoji. Ja to vyresil sam (par kompu uz jsem slozil a notebook jsem rozebral prvni mesic po koupi. Proste jsem musel vedet, co je uvnitr)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.