Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu nerozpozná Windows 7  (Přečteno 8717 krát)

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Ubuntu nerozpozná Windows 7
« kdy: 08 Září 2014, 16:18:56 »
Dobrý den,

vím, že se to tady řešilo, protože na to googluji odpovědi už dva dny. Zkrátka mám nainstalovaný Windows 7 a chtěl bych mít zároveň i Ubuntu (časem Xubuntu, ale to už pak snad nebude problém, když budu vědět jak na to).

Takže podařilo se mi dostat Ubuntu na flash disk, přenastavit BIOS, aby flash disk načetl jako první. Dokážu Ubuntu spustit z flash disku bez instalace, ale je to k ničemu, protože se tam nic neukládá. Takže jsem to chtěl nainstalovat.

Při instalaci mi však Ubuntu napíše, že žádný operační systém nenašlo a nabízí to jen smazat všechno (což v žádném případě nechci, mám ve Windows hodně rozdělané práce a než se s Ubuntu pořádně naučím, chci pracovat tam), no a jako druhá možnost je jakési rozdělení disku "Něco jiného" - k tomu jsem našel návody, ale i varování, že můžu přijít o všechna data a moc z těch návodů nejsem moudrý.

Takže co teď? Myšlenka Linuxu se mi hodně líbí, ale už se nedivím, že není moc populární mezi běžnými uživateli, když je takový problém, aby to rozpoznalo Windows a hodilo tu klasickou hlášku, co je všude na internetu "Nainstalovat Ubuntu vedle Windows 7".

Udělám cokoliv mi řeknete. Ale protože jsem koupil notebook již s nainstalovaným Windows 7 a nedostal k tomu žádné instalační CD, tak bych jej nerad ohrozil...

PS. Zoufale jsem zkoušel i Wubi viz předchozí topic, ale ten tedy už nefunguje nebo co. http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=72483.0

PS. 2: Dokážu ve Windows celkem jednoduchým způsobem rozdělit disk a udělat jakoby virtuální Místní disk A:, kterému přidělím třeba 10 GB, tak mě napadlo to udělat a pak použít první možnost - prostě nainstalovat Ubuntu na tento virtuální disk s tím, že ho může smazat, když nic neobsahuje. Ale trochu se bojím, aby se nesmazal celý fyzický disk.

PS. 3: Úplně nejjednodušší mi přijde popostrčit Ubuntu, aby ten Windows 7 nalezl. Ale netuším jak.
« Poslední změna: 08 Září 2014, 16:30:50 od CityBoyCZ »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #1 kdy: 08 Září 2014, 16:42:49 »
Možná je to celé v tom že máš nainstalovaný W7 v UEFI na GPT, někteří výrobci to posledních pár let provozovali. :-\
Nebo naopak máš nainstalovaný W7 legacy na MSD a flešku bootuješ jako UEFI protože to ntb podporuje a tím pádem nevidí legacy systémy.

Ukaž nám sem screen z windowsovského diskového nástroje prosím.

Potom by mě také zajímalo co máš za notebook? Když tam zastrčíš flešku s Ubuntu a dáš vyskočit bootovací nabídku, většinou to provedeš klávesou F12 nebo ESC tak co vidíš?
Ukázka...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #2 kdy: 08 Září 2014, 16:54:43 »
pevne doufam, ze se nepokousis instalovat to 10.04 .. ono by to totiz odpovidale dle symptomu v popisu
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #3 kdy: 08 Září 2014, 16:57:02 »
Ukaž nám sem screen z windowsovského diskového nástroje prosím.
To je prosím co?

Notebook mám Samsung 300E.

Jinak když jsem při zapínání počítače s vloženou flashkou smáčkl ESC, tak mi vyjel příkazový řádek, ze kterého jsem nemohl utéct, takže jsem musel počítač vypnout natvrdo.

Nad tím řádkem bylo napsáno:
Kód: [Vybrat]
GNU GRUB version 2.02 beta2-9ubuntu1

Minimal BASH-line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command comoletions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.

grub> _

pevne doufam, ze se nepokousis instalovat to 10.04 .. ono by to totiz odpovidale dle symptomu v popisu
Na té flashce mám toto: http://www.ubuntu.com/download/desktop 64-bit
« Poslední změna: 08 Září 2014, 16:59:16 od CityBoyCZ »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #4 kdy: 08 Září 2014, 16:59:36 »
pevne doufam, ze se nepokousis instalovat to 10.04 .. ono by to totiz odpovidale dle symptomu v popisu

Tak předpokládám že to už pochopil v předchozím vláknu :D

Tak pro úplnost, instaluj v tvém případě 14.04.1 64Bit.
Link na stažení zda ho ještě nemáš. ;)
http://releases.ubuntu.com/trusty/ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #5 kdy: 08 Září 2014, 17:04:33 »
Jak jsem psal výše, na flashce mám tu nejnovější verzi 14.04.1
« Poslední změna: 08 Září 2014, 17:06:31 od CityBoyCZ »

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #6 kdy: 08 Září 2014, 17:12:18 »
Ukaž nám sem screen z windowsovského diskového nástroje prosím.
To je prosím co?
http://jnp.zive.cz/sverte-zakladni-spravu-diskovych-oddilu-primo-windows

Jinak když ti hned po biosu bootovala fleška tak jsi viděl který z těchto dvou obrázků?





První fialový značí že jsi nabootoval v Legaci módu a druhý černý že jsi nabootoval v UEFI módu.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #7 kdy: 08 Září 2014, 17:20:23 »
Obrázek ten černý, ve kterém mám možnost spustit Ubuntu bez instalace nebo ho nainstalovat.

Jen bych dodal, že Windows mám nestandardně nainstalovaný na disku C.

[příloha smazaná administrátorem]

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #8 kdy: 08 Září 2014, 17:34:43 »
Jak nestandardně na disku C: ;D U windows 7 se vždy pojmenuje disk C ten na kterém je nainstalovaný OS bez ohledu na tom kde ten disk je ;)

Problém vidím jasně, nainstalovaný W7 je na Legacy a fleška ti bootuje jako UEFI. Potřebuješ docílit toho aby jsi viděl ten první fialový obrázek.
Podívej se do biosu a jde li to tak vypni UEFI úplně ;)
U Samsungu to bude ve dvou krocích asi takhle. Oboje na Disabled.





ps: dále ti už poradí ostatní, já budu zase až zítra.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #9 kdy: 08 Září 2014, 18:29:25 »
Žádný fast BIOS mode jsem ve svém Biosu nenašel. Ale když jsem dal disabled u UEFI Boot Support, tak se mi při zapínání flashka vůbec nenačte a naskočí rovnou Windows (ačkoliv jsem nastavení v boot prioritách neměnil).

PS. Začíná to být fakt porod.

[příloha smazaná administrátorem]

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #10 kdy: 08 Září 2014, 19:01:18 »
Tohle je problém předinstalovaných Windows, nikoliv Ubuntu. Je to dáno tím, že se W7 instalují pod UEFI módem a pak je problém, aby Ubuntu vidělo W7 jako systém - prostě ho nevidí. Já to vždy řešil tak, že jsem udělal komplet zálohu na externí disk, smazal komplet HDD, nainstaloval W7 v Legacy módu a pak dělal dualboot s Linuxem. Jenže ne každý má instalačku W7. U W8 to je ještě větší porod...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #11 kdy: 08 Září 2014, 20:00:38 »
No já jí nemám. A jiný způsob tedy neexistuje? Jde přece nějak rozdělit ten disk.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #12 kdy: 08 Září 2014, 20:49:22 »
1. Seženeš si instalačku W7 (půjčíš nebo stáhneš - aktivovat budeš štítkem co máš vespod), vyčistíš disk, inicializuješ ho jak o MBR a W7 nainstaluješ v LegacyBios módu) Potom už instalace Ubuntu W7 uvidí a instalace dualbootu proběhne normálně. Pozor - fleška s instalací Ubuntu musí být připravena v bios módu.
2. Nebo: Do Google si zadáš "Dulboot Ubuntu on UEFI Windows PC" a budeš studovat.
http://itsfoss.com/install-ubuntu-1404-dual-boot-mode-windows-8-81-uefi/
« Poslední změna: 08 Září 2014, 21:11:54 od juwa2 »

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #13 kdy: 08 Září 2014, 21:09:41 »
1. Seženeš si instalačku W7 (půjčíš nebo stáhneš - aktivovat budeš štítkem co máš vespod).....
Tím bych si nebyl tak jistý. Licenční číslo na štítku na NB je multilicence pro výrobce NB a zdaleka ne každé widle ji vezmou...
Nobody is perfect!

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #14 kdy: 08 Září 2014, 21:12:20 »
Nádhera. Už jsem tomu obětoval 3. den a výsledek je, že musím všechno smazat. :( Linux asi není pro každého, jak se všude propaguje, ale jen pro blázny, co tomu obětují spoustu času. Škoda. Nemám Windows rád a příští počítač si tedy koupím Apple. Tudy asi cesta nevede :(

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #15 kdy: 08 Září 2014, 21:19:26 »
Nádhera. Už jsem tomu obětoval 3. den a výsledek je, že musím všechno smazat. :( Linux asi není pro každého, jak se všude propaguje, ale jen pro blázny, co tomu obětují spoustu času. Škoda. Nemám Windows rád a příští počítač si tedy koupím Apple. Tudy asi cesta nevede :(
Ale je pro každého ;) Neobviňuj Linux! Obviňuj výrobce notebooku, který tam nainstaloval Windows 7 v UEFI módu - tam je totiž chyba!!! Pokud nemáš Windows rád (stejně jako já), nic ti nebrání kompletně zazálohovat dokumenty a vlastní soubory, smazat celý HDD, nastavit v BIOSu Legacy mǒd a nainstalovat jen nějakou linuxovou distribuci. Věř mi, že si velice rychle zvykneš a WIndows nebudeš na nic potřebovat...
PS: nainstalování třeba Ubuntu je i s aktualizacemi otázkou max. jedné hodiny a ne tří dnů jako u W7  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jmp

  • Host
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #16 kdy: 09 Září 2014, 07:54:20 »
CityBoyCZ: za to že nejste schopen dobře posoudit své schopnosti a dovednosti nemůže ani linux, ani windows, ani jiný OS, SW či HW - berte v potaz, že windows jste si patrně také neinstaloval a budoucí apple si také nebudete instalovat, ale vše jen používáte... (myslím, že pokud dostanete příležitost používat linux, tak také nebude problém)

Jinak vám přeji, ať vám apple slouží k vaší spokojenosti (ten když totiž potkám, tak se zase můžu vzteknout já)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #17 kdy: 09 Září 2014, 09:54:40 »
Jenže podle rozdělení jeho disku má nainstalovaný W7 jako Legacy tak nemusí nic měnit. Problém je že Ubuntu fleška mu startuje jako UEFI.

A je fakt že pokud tomu nerozumíš tak není nic jednoduššího než se svěřit někomu kdo to umí a vše udělá za tebe, servisů je mraky a nemusíš se potom trápit tři dny bez jistého výsledku. To že ti pomáháme je naše dobrovolná činnost a nic za to nemáme krom občas dobrého pocitu ale někdy je to s přístupem lidí problém a někdy nemůžu na fórum několik dní ani podívat a raději se věnuji lidem kteří si rádi za mé služby zaplatí.

Jestli máte zájem tak mě můžete kontaktovat a rád vám s tím pomohu osobně.
http://www.ubuntu.cz/podpora/komunitni_placena
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #18 kdy: 09 Září 2014, 14:30:28 »
Nakonec to udělám úplně jinak. Zajedu k tátovi pro jeho starý notebook, který umřel modrou smrtí a pokusím se ho zformátovat a nahraju tam Ubuntu. Možná to nepůjde, ale třeba se něco nového naučím a nebudu riskovat data z mého hlavního notebooku.

Jinak promiňte můj poslední příspěvěk, chci vám moc poděkovat za cenné rady. :)

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #19 kdy: 09 Září 2014, 17:19:43 »
Stáhl jsem na manuál k tomu notebooku Samsung 300E a tam jsem se dočetl, že volba Fast Bios je schovaná v menu Advanced (strana 88):

"If you need to boot to DOS using a USB device, enter the BIOS Setup, select the Advanced menu and set the Fast BIOS Mode item to Disabled."

Možná, že to ještě stojí za vyzkoušení ? :)

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #20 kdy: 10 Září 2014, 07:14:04 »
Jak vypadá můj BIOS a záložka Advanced jsem vyfotil výše. Bohužel, tam nic takového nevidím :(

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #21 kdy: 10 Září 2014, 08:24:34 »
Tak třeba není updatovaný BIOS  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #22 kdy: 10 Září 2014, 09:17:54 »
A to se dělá jakým způsobem? :)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

DrShame

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Re:Ubuntu nerozpozná Windows 7
« Odpověď #24 kdy: 10 Září 2014, 17:16:17 »
ještě existuje jakási možnost změnit pořadí bootovaných zařízení přímo ve win8, viz:

http://img.wonderhowto.com/img/original/72/81/63482535005785/0/634825350057857281.jpg

"advanced startup" dole na tom obrázku

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.