Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu (Vyřešeno)  (Přečteno 9177 krát)

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Pokud chci stáhnout nějakou aplikaci, a kliknu na "instalovat", objeví se po chvilce hlášení "stahování balíku selhalo, zkontrolujte svoje internetové připojení", kliknu tedy na budiž, a objeví se nové hlášení "je požadována instalace neprověřených balíků. Tato akce vyžádá instalaci balíků z neověřených zdrojů". Kliknu znovu na budiž, ale nestane se nic. Tento problém je i v případě pokusu o stažení aktualizací.
Děkuji za radu.
« Poslední změna: 07 Října 2014, 19:42:03 od pe.48 »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2014, 05:03:55 »
Jaký server máš nastavený, nebo ještě lepší ukaž komplet repozitáře.
https://help.ubuntu.com/community/Repositories/Ubuntu

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2014, 06:58:55 »
A také by se hodilo napsat jakou verzi Ubuntu máš:
Kód: [Vybrat]
lsb_release -a
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

jmp

  • Host

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 23 Září 2014, 11:16:34 »
No abych to teda vysvětlil. Jde o to že jak si správnou dedukcí z odkazu zjistil, tak používáš už nepodporovanou verzi systému, takže se nemůžeš divit, že máš potíže se správcem balíků. Máš dvě možnosti jak tohle vyřešit, ta horší je upravit repozitáře ubuntu na old-releases.ubuntu
http://wiki.ubuntu-it.org/Repository/SourcesList/EOL
A ta lepší je povýšit systém na podporovanou verzi, je nejbližších 12.04, nebo pak nejnovější 14.04. Obě jsou LTS takže ti odpadne problém s podporou na několik let.

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 23 Září 2014, 16:44:58 »
Pro editaci systémových souborů a nastavení potřebuješ ve většině případů zvednout svoje oprávnění na správce a to uděláš přidáním 'sudo', u grafických programů 'gksudo' před příkaz. v tvém případě teda 'gksudo gedit /etc/apt/sources.list'

ale určitě bude lepší povýšit. Vůbec nejlepší zálohovat si data a nainstalovat čistý nový systém ve verzi 14.04.

o odnožích ubuntu si můžeš přečíst tady http://www.ubuntu.cz/cojeubuntu/odnoze

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 24 Září 2014, 01:22:17 »
Děkuji za pomoc, udělal jsem to podle té složitější varianty na radu Cuore, už to funguje  :)
Jelikož jsem odkázán na FUB, nemohl jsem si stáhnout nové UBUNTU, ale objednal jsem si CD. Na co si mám dát pozor při nové instalaci, a co mám všechno zazálohovat. Aplikace, které jsem dodatečně instaloval budou ztraceny, nebo je možné je též zálohovat, děkuji za radu.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 24 Září 2014, 04:36:46 »
Potrebuji vypis z terminalu
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
sudo parted -l
vlozit pak sem pod vlozit kod jeto znak (#) nad  :-\

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 24 Září 2014, 23:30:19 »
Vybrat v terminálu kód myší, pravé tlačítko, zvolit Kopírovat. V editaci odpovědi příspěvku pak kód vložit mezi tagy [ code ] [ /code ], které se vytvoří při editaci pomocí tlačítka označeného # v liště nad editorem.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 25 Září 2014, 07:45:03 »
Takhle, aby si nemusel dělat printscreen a bylo to přehlednější.

[příloha smazaná administrátorem]

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 25 Září 2014, 10:34:59 »
Podle obrázku co ti poslal Cuore, najeď myší nad vyznačené tlačítko, klikni na něj. V editační oblasti se ti objeví tagy a mezi ně to vlož. Kurzor už budeš mít připravený na správné pozici.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 25 Září 2014, 12:45:04 »
No tak k problému  :) Disk má 3 primární oddíly a je to MBR. Ubuntu, tam bylo dáno dost nešikovně a bez swap!!! Otázka chceš zachovat ty dva oddíly, nebo jsou ti k ničemu? Jsou to 3.2 GB a 362 MB a jsou tam nějaké Dell recovery data.

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 25 Září 2014, 22:33:51 »
Nechám si poradit, pokud jsou k ničemu tak je zachovat nechci. Jak mám postupovat dál.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 26 Září 2014, 09:30:43 »
No k ničemu, záleží zda je používáš. Pravděpodobně je to notebook Dell že? No a pomocí nějakého tlačítka spustíš recovery, kde obnovíš tovární nastavení včetně systému. Což bude asi některé z windows. Testoval si to spustit?

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 26 Září 2014, 09:56:02 »
Vybrat v terminálu kód myší, pravé tlačítko, zvolit Kopírovat. V editaci odpovědi příspěvku pak kód vložit mezi tagy [ code ] [ /code ], které se vytvoří při editaci pomocí tlačítka označeného # v liště nad editorem.
Ono mi to tak nefunguje, vybrat pravým tlačítkem prostě nejde. Musím vybrat levým tlačítkem, ta část změní barvu, pak teprve pravým kopírovat atd...Ono když to napíšete laikovy, tak se nemůže dopátrat co tím chtěl básník říci. Vybrat v terminálu kód myší je také trochu zmatečné, proto byly ty otázky jaký, kde a potom kam.

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 26 Září 2014, 10:04:42 »
No k ničemu, záleží zda je používáš. Pravděpodobně je to notebook Dell že? No a pomocí nějakého tlačítka spustíš recovery, kde obnovíš tovární nastavení včetně systému. Což bude asi některé z windows. Testoval si to spustit?
Mám dell stolní,  zakoupil PC s nahraným software, ale dnes k tomu nedávají recovery CD, jako dříve pro případ pádu, nefunkčnosti, či co. Proto jsem si nahrál recovery na CD  a řekl si, že to vyzkouším, řekneš že jsem udělal blbost, ale stalo se.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 26 Září 2014, 10:10:41 »
Recovery CD právě nahradila recovery oblast na disku. No řekněme teda, že se ty oddíly smažou. Kolik máš RAM v tom PC?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 26 Září 2014, 11:04:23 »
Pokud ty programy nemají linuxovou alternativu, tak je druhá možnost právě tyto aplikace a programy emulovat pomocí wine, nebo playonlinux. Když ti takhle dostatečně fungují, nemá smysl se zatěžovat dualbootem. Spíš bych to řešil virtuaboxem. Takže k instalaci, nabootuj LiveCD a spusti GParted. Tam uvidíš pod diskem, který bude označen /sda o velikosti 500GB tři oddíly. Ty všechny zruš a dej provést změny. Tím se ti vytvoří jedna velká neobsazená disková oblast. Na ní vytvoř nové oddíly a to o velikosti 20GB jako filesystém dej ext4, pak 4GB swap a zbytek disku ext4. Ulož změny a mělo by ti vzniknout na disku /dev/sda oddíly sda1 20GB sda2 4GB a sda3 nějakých 476GB. Ujisti se, že ti v livecd funguje internetové připojení a spusti instalaci. Nezapomeň zaškrtnout použít zdroje třetích stran. Při výběru jak systém nainstalovat, dej něco jiného a na tu oblast sda1 20GB dej přípojný bod /, filesystém vyber ext4 a zafajfkni formátovat. U sda2 co má 4GB vyber přípojný bod swap a na sda3, přípojný bod /home. Opět filesystém ext4 a formátovat. Pro instalaci zavaděče by měl být označen celý disk, takže sda. Jo a počítej s tím že příjdeš o všechna data na disku, takže odzálohuj co potřebuješ a vypiš si názvy programů pro následné doinsgalování, ať to pak nemusíš hledat.
« Poslední změna: 26 Září 2014, 11:07:06 od Cuore »

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 27 Září 2014, 00:21:40 »
Cuore moc ti děkuji za rady. Jak jsem psal, objednal jsem si instalační CD s Ubuntu 14.4. Jak jsi se ptal, zda to nechci smazat, tak jsem si v Dash našel "diskový nástroj", v něm jsem ty dva oddíly sda 1 a 2 smazal. PC jsem vypnul/zapnul a funguje to. Když budu nahrávat tu 14.4 tam se mi také spustí  GParted, nebo je to bezpředmětné v tuto chvíli. Nebo ten postup bude stejný jak jsi poradil. Nyní to ukazuje toto:

Kód: [Vybrat]
petr@petr-Vostro-270:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for petr:

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 60 801, celkem 976 773 168 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů
Identifikátor disku: 0x8e71f9d2

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda3   *     7024640   976771071   484873216   83  Linux
petr@petr-Vostro-270:~$ sudo parted -l
Model: ATA ST500DM002-1BD14 (scsi)
Disk /dev/sda: 500GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Tabulka oddílů: msdos

Číslo  Začátek  Konec  Velikost  Typ      Systém souborů  Přepínače
 3     3597MB   500GB  497GB     primary  ext4            boot
« Poslední změna: 09 Října 2014, 16:15:21 od pe.48 »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 27 Září 2014, 01:23:52 »
Gparted je vychozi spravce disku stejne jako je Diskovy nastroj. Takze je soucasti i v ubuntu 14.04. Postup instalace bude stejny jen nebudes rusit ty oddily ktere si zrusil ted, ale zlikvidujes jen ten sda3 se soucasnym ubuntu. Zbytek postupu bude uz shodny. 

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 28 Září 2014, 11:24:52 »
Škoda že nejde pořád wiki, takže alespoň takhle
http://web.archive.org/web/20140330221847/http://wiki.ubuntu.cz/
tu si prosím projdi ať si v obraze. Je to sice starší, ale i tak to pomůže. Já to shrnu následovně. Máš dvě možnosti, nyní máš funkční, ale nepodporované vydání, kde si úpravou repozitářů, systém aktualizoval, takže se můžeš pokusit o povýšení, ale je to sázka do loterie. Navic máš FUP, hloupě rozdělený disk, takže lepší varianta je čistá instalace. Proto si odzálohuj veškerá data, někde si poznač oblíbené programy, ať nemusíš pátrat jak se to jmenuje  :) a až ti příjde CD, tak se provede čistá instalace.
1. zavést systém z CD to je tzv. LiveCD
http://web.archive.org/web/20131206021616/http://wiki.ubuntu.cz/instalace/zaveden%C3%AD_syst%C3%A9mu_z_cd
Musíš ho nabootovat přímo z biosu, až se ti zobrazí zdánlivě prázdná, fialová obrazovka pouze se dvěma malými ikonami v dolní části, tak klepni do klávesnice, např, šipka apod. aby si se dostal do další nabídky. Tam si vyber jazyk ČEŠTINA a potvrď možnost vyzkoušet UBUNTU. Tím se ti zavede systém pouze z CD.
2. úprava před instalací
Jakmile ti systém naběhne, tak se nelekni pomalé reakce a tomu, že je systém jen částečně počeštěn, jede to přece jenom z CD. Jako první zprovozni připojení k internetu. Pak klikni do Dash
http://web.archive.org/web/20131202165820/http://wiki.ubuntu.cz/unity/dash
a napiš gparted tím si spustíš tento program. Jak pracovat s GParted?
http://www.root.cz/clanky/gparted-svycarsky-nuz-na-oddily/
http://gparted.sourceforge.net/display-doc.php?name=help-manual&lang=cs
Po načtení by si měl vidět disk /sda s neobsazenou oblastí a jedním oddílem /sda3. Ten zruš a zlož změny, tím ti vznikne disk s jednou neobsazenou oblastí a právě si tímto krokem, přišel o všechna data na disku  ;D Nyní máš dvě možnosti, připravit si nově oddíly v GParted, nebo to udělat během instalace, je to jedno, já to dělám v GParted, ale pro ulehčení to necháme na instalátor. Takže zavři GParted a na ploše je ikona Nainstalovat ubuntu
3. instalace
http://web.archive.org/web/20131204163432/http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1#pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD
Skočíš na Krok 3 v návodu. Tam musíš mít všechno v zeleném a zafajfkni Stáhnout aktualizace a Nainstalovat software třetích stran.
Krok 4 volba Něco jiného a skočíš na Krok 4.3
Tady budeš mít disk /dev/sda úplně prázdný, takže začneš dělit disk podle návodu jen velikosti, co jsem ti psal. To je dev/sda1 20 GB / ext4 formátovat
 dev/sda2 4 GB swap
dev/sda3 /home velikost zbytek disku ext4 formátovat
Zavaděč se určuje ve volbě zařízení pro instalaci zavaděče  Device for boot loader installation a tam musí být celý disk /dev/sda NE sda1 apod.
Dále pokračuj podle návodu až na konec, kde já dávám přihlašovat automaticky a důležitá věc je uživatelské jméno a heslo musí být pro tebe lehce zapamatovatelné, protože bez toho v ubuntu nedáš ani ránu. Pokud máš stále nejasnosti ptej se  ;)

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 28 Září 2014, 12:27:27 »
Děkuji Ti mockrát, jak jsi to napsal, pochopí i blondýny  8), (Blondýnky odpusťte  ;) ).Takže CD již mám jdu studovat a potom tvořit. Windows jsem také nahrával, jen jsem si nedělal starosti s těmi sda, asi tam nebyly potřeba.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 28 Září 2014, 13:39:40 »
Citace
Windows jsem také nahrával, jen jsem si nedělal starosti s těmi sda, asi tam nebyly potřeba.
Ono je to jen o přístupu a chápání disku a jeho oddílů. U windows máš disk dá se říct bez identifikace a a něm buď to oddíl C, nebo více oddílů C,D atd. Takže pak se ti jednotlivé oddíly tváří jako samostatné disky. U linuxu máš identifikaci disku ve tvaru sda, sdb, sdc atd. jednotlivé oddíly pak připadají ke svým diskům sda1, sdc1 apod. Takže je to podle mě přehlednější. U instalace win by si tedy dělal dělení na systém a data, takže instalátor by ti vytvořil skrytou boot 100MB pak disk C na windows a D na data a pokud mu náhodou za chodu dojde místo v RAM, tak začne využívat odkládací místo na disku C. V ubuntu děláš to samé, pro systém označený připojným bodem / (ve win disk C) zvolíš jeden oddíl. Jelikož chceš mít osobní data mimo systém (dá se říct obdoba disku D) dáš je na další oddíl s přípojným bodem /home <-- Tohle NENÍ NUTNÉ. A nakonec pokud ti dojde RAM tak na tohle linux využívá tzv. swap oddíl (odkládací oddíl ve win). Je to rychlejší než ve windows, protože tento oddíl nemá žádný filesystém, takže práce s daty (čtení/zápis) je efektivnější.
« Poslední změna: 28 Září 2014, 13:42:44 od Cuore »

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 29 Září 2014, 16:23:59 »
Jsem připraven, jen musím čekat na zvýšení FUBu. Nevíš náhodou kolik dat to cca sebere (aktualizace, nainstalovat software třetích stran), bude stačit 700 MB, které tam nyní mám nebo musím počkat do 7. října, kdy mi navýší data. Ještě je možnost to instalovat bez aktualizací a třetích stran, nebo to mi nedoporučuješ, a bude lepší to spláchnout při jedné operaci.  :-\

pe.48

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Re:Nejde stahování v centrumu softwaru pro Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 29 Září 2014, 17:08:38 »
Stáhl jsem si před instalací ten GParted, abych byl v obraze. Posílám co je nyní vidět. Vymažu ten sda3, co bude s těmi neobsazenými oddíly 3.35 GB a 1.05 MB.


[příloha smazaná administrátorem]

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.