Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výměna HW komponenty  (Přečteno 3760 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Výměna HW komponenty
« kdy: 11 Ledna 2015, 10:57:48 »
Jak je to v Linuxu - konkrétně v Ubuntu s výměnou HW komponent? Když vyměním GK a naběhnu již nainstalovaný OS, přizpůsobí se ten automaticky s jinými ovladači jako W7 nebo je třeba ruční zásah?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2015, 11:05:41 »
Zalezi ci mas nainstalovane neslobodne ovladace. Ak ano tak ich najprv musis odinstalovat a az potom menit GK. Ak mas slobodne malo by ti po vymene GK zistit novy HW a dat k nemu aj nove slobodne ovladace.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2015, 13:05:01 »
Nesvobodné asi nemám, když jsem žádné neinstaloval. Prostě jsem nainstaloval Lubuntu a jestli si to poradí, když pak vyměním GK - bavím se o starých typech. U nobějších asi bude třeba nějakých dodatečných driverů.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #3 kdy: 11 Ledna 2015, 13:27:30 »
Ubuntu a jeho deriváty obsahují v základní instalaci otevřené ovladače pro většinu grafických karet. A jak už psal Tibor, pokud si ty sám neprováděl nějaké změny, měl by systém GK detekovat a fungovat korektně.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #4 kdy: 11 Ledna 2015, 17:14:08 »
Děkuji. Ještě mě napadá doptat se lépe: Jak poznám, zda - a jaký -  mám ovladač a jak se instalují v ubuntu ručně ovladače. Kde je vůbec můžu sehnat ty ovladače a případně různé varianty. Obraz se mi chová přesně tak, jako když ve Win není instalován ovladač GK a jede to jen na "standardní ovladač VGA". Nevšiml jsem si nějakého Správce HW o kterém se píše ve WIKI (aby mi někdo nenadával, že jsem línej číst) či tak něco.

Edit: A jaště tohle (aby už vůbec mi nikdo nenadával, že jsem línej číst) - Lubuntu 14.04, P4 2GHz, Rage 128 Ultra Pro

Citace
test@Test01:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
bash: /usr/lib/nux/unity_support_test: Adresář nebo soubor neexistuje
test@Test01:~$

Myslím, že mi obraz nevykresluje GK, ale CPU
« Poslední změna: 11 Ledna 2015, 17:41:20 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #5 kdy: 11 Ledna 2015, 17:46:45 »
Myslim ze rage 128 je uz dost stara karta a neslobodne ovladace pre nu uz niesu, ovsem isty si niesom. Negooglil som to.
Neslobodne ovladace mozes ziskat bud na stranke vyrobcu alebo z repozitarov cez nastavenia systemu-softver a aktualizacie-dodatocne ovladace. Ak su dajake pre tvoj hw tak sa ti tu zobrazia.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #6 kdy: 11 Ledna 2015, 19:43:50 »
Máš pravdu - Rage už není podporována. Jenže se to chová, jako by tam nebyly ani ty svobodné. A tak chci vědět, jak zjistit, zdali je ovladač nainstalován. Třeba je to tak, že v základní instalaci takové archeo-drivery už taky nejsou a musí se získat zvlášť. Nemůžu třeba zkusit zadat něco jako "apt-get install ati rage 128" a tak ty svob. ovladače nainstalovat?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #7 kdy: 11 Ledna 2015, 19:47:01 »
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep -i opengl
nám ukáže jak si na tom s grafickým ovladačem

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #8 kdy: 11 Ledna 2015, 20:06:50 »
Tohle je výstup. Děkuji

Kód: [Vybrat]
test@Test01:~$ glxinfo | grep -i opengl
libGL error: dlopen /usr/lib/i386-linux-gnu/dri/r128_dri.so failed (/usr/lib/i386-linux-gnu/dri/r128_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory)
libGL error: dlopen ${ORIGIN}/dri/r128_dri.so failed (${ORIGIN}/dri/r128_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory)
libGL error: dlopen /usr/lib/dri/r128_dri.so failed (/usr/lib/dri/r128_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory)
libGL error: unable to load driver: r128_dri.so
libGL error: failed to load driver: r128
OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.4, 128 bits)
OpenGL version string: 2.1 Mesa 10.1.3
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL extensions:
test@Test01:~$
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #9 kdy: 11 Ledna 2015, 20:13:47 »
to je výstup z virtuálního pc ve VMWare to s tou tvojí grafikou nemá nic společného protože virtuál emuluje nějakou svoji
nevím jak je to u vmware ale u virtualboxu doinstaluješ ovladač na tu virtualboxovou přes přídavky pro hosta

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #10 kdy: 11 Ledna 2015, 20:31:48 »
Můžu tě ujistit, že se o žádný virtualní stroj a emulaci nejedná. Je to čistá instalace na 10 GB HDD na stroji, který nemá ve svých možnostech rozběhat virtual. P4 2GHz, 512MB SDRAM. Sám jsem na to čuměl, jako blázen.

Každopádně jsem ten výstup pochopil tak, že tam ty drivery nejsou. Zbývá otázka, jak je nainstalovat ? ? ? ???
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #11 kdy: 11 Ledna 2015, 22:21:02 »
Máš pravdu - Rage už není podporována. Jenže se to chová, jako by tam nebyly ani ty svobodné. A tak chci vědět, jak zjistit, zdali je ovladač nainstalován. Třeba je to tak, že v základní instalaci takové archeo-drivery už taky nejsou a musí se získat zvlášť. Nemůžu třeba zkusit zadat něco jako "apt-get install ati rage 128" a tak ty svob. ovladače nainstalovat?

A zkoušel jsi to? Koukni do Synapticu nebo přes konzoli,
Kód: [Vybrat]
dpkg --get-selections | grep xserver-xorg-video-r128 jestli máš nainstalovaný ovladač.

Pokud ne, doinstaluj:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xserver-xorg-video-r128Restartuj PC a dej vědět.
« Poslední změna: 11 Ledna 2015, 22:23:11 od Odra »
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #12 kdy: 12 Ledna 2015, 07:24:59 »
Hm všichni jen předpokládáte, že GK je ta R128, ale je tomu tak skutečně? Podle mě by to chtělo mít i výpis
Kód: [Vybrat]
lspci | grep -i "VGA"Navíc výpis může i upřesnit typ GK a tím usnadnit hledání ovladače.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #13 kdy: 14 Ledna 2015, 19:47:07 »
Zatím díky za rady a hned jak se k tomu dostanu, tak všechny vaše instrukce vyzkouším. To by mohlo být v pátek - mám volno. Ale ta karta by měla být  ATI Rage 128 Pro - je to na ní napsáno - ještě prověřím seriál: Dle nálezů je to ATI Rage 128 Ultra/Pro.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #14 kdy: 16 Ledna 2015, 14:26:44 »
Kód: [Vybrat]
test@Test01:~$ lspci | grep -i "VGA"
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Rage 128 PRO Ultra AGP 4x

Kód: [Vybrat]
test@Test01:~$ dpkg --get-selections | grep xserver-xorg-video-r128
xserver-xorg-video-r128 install

Kód: [Vybrat]
test@Test01:~$ sudo apt-get install xserver-xorg-video-r128
Čtu seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí       
Čtu stavové informace… Hotovo
xserver-xorg-video-r128 je již nejnovější verze.
0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 26 neaktualizováno.

To poslední jen pro jistotu. Ještě se zeptám: Vím teď, že Rage 128 má zkratku r128, ale když budu chtít dát jinou GK - jak to zjistím, nebo kde najdu nějaký seznam karet s přiřazenými zkratkami pro účely, jako zjištění ovl. apod. ?
« Poslední změna: 16 Ledna 2015, 15:01:40 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #15 kdy: 16 Ledna 2015, 18:26:08 »
Podle toho co jsem našel, tak ten problém s touto GK není ojedinělý  :(
Ještě nějaká rada je tady http://askubuntu.com/questions/496072/r128-driver-not-loaded
Víc ti bohužel neumím poradit.

Co se týče otázky na používané ovladače, třeba pomůže http://askubuntu.com/a/28036
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #16 kdy: 16 Ledna 2015, 19:18:19 »
Děkuji. Hned jak zase najedu PC s Lubuntu, tak vyzkouším. A když to nepůjde, tak tam dám jinou starší GK a radši nVidii.
« Poslední změna: 16 Ledna 2015, 21:18:12 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výměna HW komponenty
« Odpověď #17 kdy: 30 Ledna 2015, 10:18:15 »
Takže ten návod nepomohl. Všem děkuji za rady, čas a práci. Rage 128 pro užití v Ubuntu odepisuji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.