Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UEFI mod  (Přečteno 2083 krát)

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
UEFI mod
« kdy: 03 Února 2015, 09:49:57 »
Pánové,

koupil jsem počítač s předinstalovaným Windows 7 a bohužel je nainstalovaný v UEFI modu. Navíc pouze v UEFI modu mi bootuje při zapínání flashka (respektive rovnou se pustí windows, když dám legacy mod).

Takže jsem v UEFI modu ještě přidal Linux (nainstalovat vedle Windows) a je to úplně k ničemu. Údajně mám v PC dva OS, ale zapíná se pouze Windows, nevidím tu obrazovku, kde si můžu vybrat.

Napadlo mě tedy znova nainstalovat Linux a tentokrát dát, at vymaže celý disk. Ovšem bylo by to opět v UEFI modu a mám trochu strach, aby se pak vůbec něco načetlo.

Můžu to tak udělat? Bude to fungovat?

Díky.

majakmp3

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re:UEFI mod
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2015, 10:52:23 »
Pokud by si chtěl mocí mermo bootovat v Legacy BIOS módu, pak by mohlo fungovat:
  • Ve Windows bych vytvořil bootovací flash disk pomocí imageUSB - pozor, příjdeš o všechna data na dotyčném FlashDisku
  • V UEFI nastavit boot v Legacy BIOS modu případně změnit pořadí bootovacích zařízení
  • Předpokládám, že jde o notebook - takže povolit výběr boot zařízení F12
  • Uložit změny
  • Vrazit disk do USBčka - lépe do USB 2.1, s USB 3.0 (uvnitř je vidět modrý plast) mohou být za určitých okolností problémy a restartovat
  • Při najíždění mačkat klávesu F12 (u některých strojů to může být jiná klávesa) a z nabídky zvolit disk s instalačním obrazem
Návod jak na UEFI najdeš tady!
« Poslední změna: 03 Února 2015, 10:55:54 od Milhouse »

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
UEFI mod
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2015, 11:39:35 »
Citace
Takže jsem v UEFI modu ještě přidal Linux
Aký Linux? Aké distro? Aká verzia?
Citace
předinstalovaným Windows 7 a bohužel je nainstalovaný v UEFI modu
UEFI už je modernými distrami podporované. Keď sú W7 v UEFI a chceš si ich nechať, samozrejme treba aj Linux inštalovať v UEFI.
Citace
ale zapíná se pouze Windows, nevidím tu obrazovku, kde si můžu vybrat.
podla akého návodu si postupoval?
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

CityBoyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:UEFI mod
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2015, 13:57:07 »
Stáhnul jsem aktuální verzi Elementary OS přes unetbootin jsem vyrobil bootovací flashku a pak instaloval. Žádnej speciální návod jsem nepoužíval.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:UEFI mod
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2015, 10:46:29 »
Citace
Stáhnul jsem aktuální verzi Elementary OS
Aktuálna verzia je Luna 0.2, ktorá beží na Ubuntu 12.04. Táto verzia zrejme UEFI nepodporuje. Ak chceš UEFI, treba použiť 64 bitovú distribúciu *buntu 14.04 t.j. Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu, Ubuntu Mate atd.
Odzálohuj si W7 (vytvor recovery DVD) a urob si novú inštalačnú flešku stiahnutej 64 bitovej distribúcie.

Citace
Navíc pouze v UEFI modu mi bootuje při zapínání flashka (respektive rovnou se pustí windows, když dám legacy mod).
Z toho som jeleň. Píšeš, že W7 sú nainštalované v UEFI ale bootujú ak máš BIOS v Legacy  ::)

Citace
Žádnej speciální návod jsem nepoužíval
Ano, hovorí sa, že  ako posledná možnosť je prečítať si návod. Ak si ho však prečítaš ako prvý, ušetríš čas sebe aj kolegom na fóre.

Zhrniem. link na UEFI inštaláciu ti poslal majakmp3, link na Legacy inštaláciu v dualboote je napríklad  tu .
Grafické inštalátory zalozené na *buntu 14.04 sú si veľmi podobné. Ak budeš postupovať podľa návodu, budeš vedieť čo robíš  a nemáš sa čoho báť. Good luck.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.