Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]  (Přečteno 3270 krát)

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Zdravím,

na motherboardu se porouchal chip biosu - bios si od jisté doby nepamatuje nastavení, po zapnutí píše, že selhal checksum a natáhlo se default nastavení biosu, občas PC nedokáže nastartovat - neproběhne POST, zacyklí se např. na testování CD mechaniky.

Přehazování jumperu nepomáhá, po kompletním odpojení napájení PC někdy i naběhne.

Jedná se o starší nereklamovatelný kus.

Chip biosu nemá vlastní slot - je asi napájen natvrdo na desce (nedíval jsem se na desku zezadu).

Co byste navrhli? Je to opravitelné v domácích podmínkách (tzn. koupit chip, vypájet a napájet nový)? Případně poradili by si s tím někde v servisu? Desky bych se vzdával nerad ..

Díky
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #1 kdy: 09 Února 2015, 22:22:42 »
v domácívh podmínkách by možná šel ale musíš sehnat kutila s horkovzdušnou stanicí a dalšíma vychytávkama
není problém oddělat ten starý ale trefit se zpět tím novým a neodpájet teplem vše okolo

ale myslím si že horší bude vůbec sehnat ten čip

a nevím jak je to s fw biosu pokud je na tom čipu tak nevím jak dostaneš fw do nového pokud je zvlášť tak by to snad nebyl problém

hodně štěstí

samot65

Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #2 kdy: 10 Února 2015, 06:01:36 »
A baterka je v pořádku? (nepamatuje si nastaveni)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #3 kdy: 10 Února 2015, 07:56:01 »
Také myslím na baterii. Je vyměnitelná? Má správné napětí?
Také už jsem narazil na základní desky, na kterých byl chip s integrovanou baterií, tenkrát byl nesehnatelný, ale podle různých návodů na internetu jsme ho "odvrtali" pro odpojení staré baterky a novou baterku mu dali na "záda".

Nová nebo jiná základní deska je neřešitelný problém?
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Standa99

  • Host
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #4 kdy: 10 Února 2015, 09:01:39 »
Baterka by nevyvolala checksum error. Ideálně mít jiný šváb, naprogramovat, sfouknout starý a napájet nový.
Budu předpokládat, že tam je SPI chip, kde šikovný (český) človíček RayeR stvořil programátor a softík pro paralelní port http://rayer.g6.cz/elektro/spipgm.htm .
Ten čip se dá v nouzi odpájet stylem, že vezmeš tenký smaltovaný drát (nejlépe tak 0,8 mm z nějaké staré cívky), strčíš ho pod ty nožky a jednu po druhé nahřeješ pájkou a tím drátem projedeš mezi nožkou a deskou. Taky se dá použít i horkovzdušná pistole s tím, že zbytek odstíníš alobalem, abys foukal jen na ten chip.

Edit: Kdybys mi poslal nový šváb (např. v obálce), taky ti ho naprogramuju. Mám tu akorát W25Q64FVSIG.
« Poslední změna: 10 Února 2015, 09:13:22 od Standa99 »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #5 kdy: 10 Února 2015, 10:33:22 »
IMHO se ti tam nekde dela studenak (-> na chvili do trouby) nebo se vyblil nejaky kond (-> prepajet odpovidajici). Zdroj je v poradku?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #6 kdy: 10 Února 2015, 10:41:21 »
A nebude si lepší koupit novou MB? Dneska to stojí pár korun... to úsilí, práce, nadávání u toho se vyrovná ceně středně dobré MB.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #7 kdy: 10 Února 2015, 11:20:12 »
... Baterka by nevyvolala checksum error ...

Ale vyvolávala. Právěže je to naprostá klasika.
Tipl bych právě na ni. Takže dle mého do obchodu pro baterku za dvacku a uvidí se ;)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

jmp

  • Host
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #8 kdy: 10 Února 2015, 11:58:49 »
obvzlášť pokud je to hláška "CMOS checksum error"

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #9 kdy: 10 Února 2015, 12:40:48 »
obvzlášť pokud je to hláška "CMOS checksum error"

Co se baterky týče, tu jsem podezíral jako první (už byla za ty roky trochu vybitá), koupil jsem novou, ale s ní to startovalo ještě hůře než se starou, nová měla napětí v pořádku.

V současné době to nejlépe startuje bez baterky.

Checksum error tam byl i s oběma baterkami, proto podezírám čip.
« Poslední změna: 10 Února 2015, 12:46:21 od Šuohob »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #10 kdy: 10 Února 2015, 12:52:52 »
IMHO se ti tam nekde dela studenak (-> na chvili do trouby) nebo se vyblil nejaky kond (-> prepajet odpovidajici). Zdroj je v poradku?


ad studeňák - co jsem hledal, tak tento typ chyby je u moji desky (Asus M2N-SLI Deluxe) poměrně častý - takže studeňák to asi nebude

Je to starší sestava, ale žádný nafouklý kond jsem neviděl, se zdrojem problém není... Ještě to zkontroluju
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #11 kdy: 10 Února 2015, 14:16:09 »
Spíš bych té desce fakt dopřál křemíkové nebe ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #12 kdy: 10 Února 2015, 15:14:38 »
Jak je ta deska stará 3 či 4 roky? Asi by nebylo od věci ji dopřát křemíkové nebe... Né všechny desky vydrží 10 let....
A ještě je tu jedna věc, jak se objeví takováto závada, tak obvykle nezůstává osamocena nebo se opakuje...
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #13 kdy: 10 Února 2015, 21:32:49 »
A ještě je tu jedna věc, jak se objeví takováto závada, tak obvykle nezůstává osamocena nebo se opakuje...

Ano, přesně tak - Teorie balíčků (Packets-theory) platí i zde.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #14 kdy: 11 Února 2015, 10:08:47 »
díky za doporučení.

Desku nechám dožít dokud ještě bude fungovat a až se to úplně rozbije že to nenastartuje, tak zkusím vypájet starý a dát nový chip (rád se vrtám ve věcech..).

Každopádně pokud víte o dobrém servisákovi/servisu, kde by tohle uměl opravit, tak mi můžete dát vědět.

PS.: Deska je to stará, ale nehodlám se smířit s tím, že bych jí vyhodil kvůli jedinému nefunkčnímu bios chipu. To bych zbytečně udělal velkou radost nejakému panu továrníkovi, které vyrábí motherboardy a on by mě znovu mohl odměnit nějakým vědomě odfláklým chipem, který se za pár let provozu podělá...
« Poslední změna: 11 Února 2015, 10:16:02 od Šuohob »
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Standa99

  • Host
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #15 kdy: 11 Února 2015, 11:59:10 »
Pokud to už nenaběhne, tak si ten chip troufni sfouknout  .
A MSI má opět (minule to byly MB+CPU) zajímavou akci http://www.cnews.cz/tip-pokud-si-od-msi-koupite-desku-zaroven-grafiku-vyrobce-vam-vrati-az-1450-kc , takže možná by to byla příležitost k výměně?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #16 kdy: 12 Února 2015, 12:31:22 »
Díky, mrknul jsem se na to a výměna chipu nevypadá tak složitě. Dobře to mají popsané třeba zde: http://www.coreboot.org/Soldering_a_socket_on_your_board

Díky za rady.

Bohužel co se MSI akce týče, moje MB ani grafika neni v seznamu, je to už staré železo :D
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Porouchaný chip biosu [ rady od l33t skilled hardwarářů prosím ]
« Odpověď #17 kdy: 14 Února 2015, 20:20:56 »
Citace
Bohužel co se MSI akce týče, moje MB ani grafika neni v seznamu, je to už staré železo :D

To jsi asi nepochopil - je to pobídka ke zvážení koupě nového železa :-) :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.