Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ubuntu 14.10 a secure boot  (Přečteno 2454 krát)

l.le01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
ubuntu 14.10 a secure boot
« kdy: 16 Února 2015, 21:25:39 »
Ahoj,potřeboval bych poradit.

Kamarád si koupil notebook Lenovo thinkpad edge 540 a chce na něj nainstalovat linux vedle windows 8.1.Já bych ale potřeboval,aby linux byl instalován na flash disk a to tak abych  nemusel nic měnit na nastavení tohoto notebooku(má tam zaplej secure boot).Prostě múj záměr je takový aby si odskoušel linux z flešky a pokud by mu neseděl tak flešku vytáhne a jede dál na widle.Nechtěl bych tou instalací na flešku něco podělat s již nainstalovaným systémem(myšleno se zaváděním widlí+bych nechtěl smazat část disku na system recovery!)

.Jde mi o to  nainstalovat ubuntu 14.10 tak,aby se přidalo při instalaci(jádro)do secure bootu.No a můj problém je že nevím jestli při automatickém rozdělení oddílů na flešce system s tímto nastavením bude počítat nebo to musím nastavit ručně a pokud ano tak jak? Přečetl jsem i tady na foru různé rady a i jinde na netu ale nejsem z toho moudrej,vše se motalo kolem vypnutí secure bootu a přepnutí uefi do jiného modu ale to bych právě tyto zásahy dělat nechtěl,Potřebuji to nechat tak jak to je, někde jsem četl,že ubuntu by s tímto nastavením nemělo mít problém.Tak jak to vlastně je? Díky za každou radu Ahoj.

Jen ještě dodám že odzkoušení ubuntu ve virtualu nebo z live dvd nechci,potřebuji aby si kámoš linux plnohodnotně osahal se všim všudy(a nějakou dobu) takže instalce systému na externí medium v tomto případě na flešku(děllám to tak již několik let a zatím jsem s provozem linuxu na flešce neměl žádný problém,ale ted je tu uefi a secure boot a tam nechci nic dokur...)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VYŘEŠENO
« Poslední změna: 07 Března 2015, 18:53:08 od l.le01 »

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:ubuntu 14.10 a secure boot
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2015, 08:49:52 »
Citace
Přečetl jsem i tady na foru různé rady a i jinde na netu ale nejsem z toho moudrej,vše se motalo kolem vypnutí secure bootu a přepnutí uefi do jiného modu ale to bych právě tyto zásahy dělat nechtěl
Tak prečo to asi bolo v návodoch? Ak chceš aby dualboot fungoval korektne z Grubu, treba Secure Boot vypnúť. Ak Secure Boot necháš zapnutý, budeš musieť vyberať štart OS z Uefi Boot menu, pretože Win z Grubu nenaštartujú. Pomerne prehľadný návod je napr. TU. Je síce pre Mint ale inštalátory sú takmer zhodné.
A tiež bacha kam nainštaluješ zavádzač. Preto je najlepšia voľba "niečo iné" lebo máš všetky kroky pod kontrolou. A Uefi samozrejme necháš zapnuté. Ak to prepneš do Legacy, nenabootujú ti Win vôbec. Čiže v skratke - ak presne nevieš, čo robíš, nerob to. Good luck.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:ubuntu 14.10 a secure boot
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2015, 10:05:58 »
Zdravím, čo sa týka bootovania z flešky, tak tam by nemal byť žiadny problém, pokiaľ vypneš v UEFI/BIOSE voľbu secure boot. Ja tak fungujem bežne. Väčšina moderných distribúcií ako Ubuntu alebo Linux Mint či Manjaro fungujú pod UEFI ak je vypnutý Secure boot. Jedine čo si treba dať pozor, je správne vybrať štart z flešky v UEFI móde. Ja to robím tak, že pri zasunutom fleš disku pri štarte stlačím Esc, počkám, než mi nabehne boot menu a z nej vyberiem UEFI usb disk. Potom to už funguje. Ako sa dá dostať u Teba do bootovacieho menu, to musíš zistiť ty sám. Môže to byť Esc, F11, F10 alebo iná klávesa podľa konkrétneho stroja. Ešte jedna vec, na vytvorenie bootovacej flešky používam buď Win32 disk Imager pod windows alebo Suse studio Image maker pod linuxom. Unetbootin a iné podobné programy s niektorými distribúciami nefunguje.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:ubuntu 14.10 a secure boot
« Odpověď #3 kdy: 17 Února 2015, 10:39:12 »
Citace
Väčšina moderných distribúcií ako Ubuntu alebo Linux Mint či Manjaro fungujú pod UEFI ak je vypnutý Secure boot.
Len na doplnenie, *buntu 14.04/14.10/Mint 17.1 bootojú aj v Secure Boote. Len nefunguje korektne dual boot s Win, ako som písal nižšie.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

l.le01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:ubuntu 14.10 a secure boot
« Odpověď #4 kdy: 17 Února 2015, 11:19:58 »
Díky,tak pokud to chápu dobře tak musím vypnout secure-boot aby mi korektně fungoval dualboot s windows.(při instalaci dát instalovat grub do části disku s uefi-dle vydeonávodu a mělo by to fungovat)

Díky i za druhou odpověd,že ubuntu by mělo umět bootovat i se zapnutým secure-bootem,ale tam nepůjde korektně dualbbot s windows(ale to by nevadilo,pokud si kamarád  bude chtít najet linux tak si ho zvolí při bootu u něj to je klávesa 12).

Já jen nastavím v secure-bootu pořadí bootování na jako první windows(pokud by se po instalaci ubuntu toto pořadí změnilo.)

Mě šlo hlavně o to jestli se ubuntu  automaticky při instalaci přidá do secure-bootu(pokud rozdělení nechám na instalátoru),nebo jestli to musím nějak udělat sám-a na to jsem odpověd dostal.Takže díky všem.Ahoj


livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:ubuntu 14.10 a secure boot
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2015, 12:11:59 »
Prepáč l.le01 ale mám dojem, že si celkom nepochopil pointu. Pri nabootovaní z flešky sa nikde nič neinštaluje a nezapisuje. Iba sa ti načíta linux z flešky a po ukončení linuxu je všetko tak ako to bolo predtým. Čiže vôbec nedochádza k ovplyvneniu inštalácie na disku.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

l.le01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:ubuntu 14.10 a secure boot
« Odpověď #6 kdy: 17 Února 2015, 13:39:48 »
Prepáč l.le01 ale mám dojem, že si celkom nepochopil pointu. Pri nabootovaní z flešky sa nikde nič neinštaluje a nezapisuje. Iba sa ti načíta linux z flešky a po ukončení linuxu je všetko tak ako to bolo predtým. Čiže vôbec nedochádza k ovplyvneniu inštalácie na disku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
to je dobrý,pointu jsem pochopil akorát tu došlo k nedorozumění -mou vinou špatně jsem to podal.já od začátku tvrdil,že chci ubuntu nainstalovat na flešku(ne vyrobit bootovací iso nějakým programem,i když na vyzkoušení ubuntu by to stačilo ale to jsem nechtěl.prostě chtěl jsem mít celý systém korektně nainstalován místo na hardisku tak na flešce.jak jsem uvedl tak to používám leta pokud někdo z mých známých zatouží po linuxu tak mu to tak udělám a nemám s tím problém. linux takto naistalován na flešce mi zatím vždy jel bez problému,ano vím je to fleška takže není to pravé ořechové ale účel to splní)

takže znovu celej můj problém je(byl),že jsem nevěděl pokud provedu kompletní instalaci ubuntu místo na hardisk tak na flešku, jestli instalátor ubuntu pokud zadám automatické rozdělění oddílů bude počítat s tím,že mám zaplý secure boot.to proto abych tou instalací nepřepsal/nedok.... zavádění windows(je to nový notas a v záruce)to je vše.ale jak jsem již napsal díky za odpovědi to co jsem potřeboval jsem se dozvěděl.  ahoj

zrovna ted dva mí známí takto nainstalován linux  již nějakou dobu provozují    (jeden má kubuntu a druhý linux mint)a vyberou si linux při bootu počítače klávesou f12(grub mam nainstalován na flešce ),pokud si nevyberou nic tak jim najede windows.(nemají  uefi /bios)
já si jen nebyl jistý s tím uefi a securebootem to je vše.

l.le01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:ubuntu 14.10 a secure boot
« Odpověď #7 kdy: 17 Února 2015, 13:51:31 »
ještě doplním,že fleška na toto určena primárně není ale je to jen na plnohodnotné odzkoušení linuxu(ne na pravidelné používání) a pokud se kámoš pro ubuntu rozhodne,tak mu ho nainstaluju za windows (zmenším oddíl s ntsf a vytvořím prázdný oddíl pro linux).
(přesně podle toho videonávodu-s vypnutým secure bootem a grubem nainstalovaným do do části disku s uefi.)

jinak neistaluji to o  čem si nejsem stoprocentně jistej,proto jsem taky dal výše uvedený dotaz.takže ještě jednou děkuji za rady ahoj.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.