Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Práva root na složky v UBUNTU 14.04  (Přečteno 1601 krát)

Vodouch

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Práva root na složky v UBUNTU 14.04
« kdy: 17 Února 2015, 08:36:56 »
Dobrý den, omlouvám se, ale jsem opravdový začátečník v Ubuntu. Ubuntu využívám jako uživatel a jsem velmi spokojený. V zaměstnání jsem nainstaloval 8 PC s UBUNTU 14.04 pro naše klienty, kteří jsou moc spokojení. Systém využívají pro práci i zábavu. Před nedávnem jsem potřeboval do jedné nainstalované hry přidat další předměty (konkrétně Minetest) a narazil jsem na problém, že v UBUNTU už není root, ale správce, který má omezená práva a nelze nastavit přístupová práva na složku. Dočetl jsem se, že je možné použít SUDO, nebo balík nautilus-gksu, ale to je pro mne "španělská vesnice". Potřebuji prostě vložit do složky další data a ani jako správce k tomu nemám přístup. Můžete mne prosím někam nasměrovat, nejsem líný, přečtu si a naučím, nebo mi rovnou nějak polopaticky poradit. Moc děkuji. Vodouch
« Poslední změna: 17 Února 2015, 09:38:36 od Vodouch »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Práva root na složky v UBUNTU 14.04
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2015, 08:56:16 »
Kód: [Vybrat]
sudo nautilusPo tomto sa ti otvori nautilus s pravom root a mozes v nom zapisovat aj do adresarov s pravom root.(systemovych) Pozor samozrejme mozes v nom aj mazat systemove subory a znicit tym system.
Viac na
http://wiki.ubuntu.cz/Root%20sudo?redirect=1
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Patrik Vejrych

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
Re:Práva root na složky v UBUNTU 14.04
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2015, 08:56:49 »
Ahoj Vodouchu,
můžeš zkusit vložit do terminálu 
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gksua potom
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilustím nainstaluješ  podporu  gksu a pak spustíš nautilus jako  root

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Práva root na složky v UBUNTU 14.04
« Odpověď #3 kdy: 17 Února 2015, 08:56:56 »
  • Nepiš tučnými celý text!!!
  • Nauč se používat Wiki.
  • Mrkni sem do Wiki: Root sudo
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

kufrbuntu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Práva root na složky v UBUNTU 14.04
« Odpověď #4 kdy: 17 Února 2015, 08:58:31 »
Pro mě jako pro začátečníka bylo nejednodušší tohle dělat v programu Krusader (Total Comander pro Linux), Kde v nástrojích je volba "spustit Krusader v superuživatelském režimu".  Zadáš jen heslo a pak můžeš se soubory dělat cokoliv jako root. Krusader je normálně dostupný v centru softwaru pro Ubuntu, jen zabere trochu více místa, protože to je program pro KDE prostředí, takže si ještě stáhne spoustu věcí z KDE. Akorát když se poprvé spouští chce to nějaká nastavení, ty stačí jen potvrdit, to samé v superuživatelském režimu.
Linux nutí lidi přemýšlet, proto má menšinový podíl oproti Windows.

Vodouch

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Práva root na složky v UBUNTU 14.04
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2015, 10:50:20 »
Moc děkuji, Krusader je přesně to co potřebuji. Odzkoušel jsem a naprostá spokojenost. Jste IT Bůh. S pozdravem Vodouch

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.