Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.  (Přečteno 3748 krát)

snazimse

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« kdy: 25 Února 2015, 17:15:50 »
Zdravím,

chci se zeptat prosím , použivám už nějakou dobu derivát Ubuntu to jest Lubuntu.
Většinou ho aktualizují klasicky
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update. Ale říkal jsem ,si že to chci upgrade ,jesli je dostupný, tak jsem o tom nějak nepřemýšlel, prostě jsem dal,
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get upgrade , vše ok.

Akorát mi bylo už na pohled divné, že se stahují balíky s názvem ubuntu něco, zatímco bych čekal, balíky s názvem lubuntu něco.Ale ,tak to člověk nějak neřeší, jako je to přece jenom z větve ubuntu.Pak jsem normálně dál, používal systém několik dní, poté, to sem tam padalo a udělal se mi takový lagnutý čtverec, na obrazovce, zřejmě po nějaké načítání a už se neobnovil, no pár dní, jsem s tím pracoval vždcky jen do spánku jsem to hodil, pak mě to začalo štvát,
jelikož, jsem pak na nic neviděl, jak ten čtverec překrýval vše, tak jsem vše ukončil, říkám, restartnu to aby se znova načetl systém a zmizelo, jelikož, jinak se to  vyřešit nedalo.

Po nabootování k mému překvapení, namísto lubuntu načtění, se objevila klasická výběrová tabulka, ovšem nebylo tam Lubuntu, ale možnost Ubuntu, Ubuntu recovery a memory testy, které jdou mimo hru.

Ani jedna z těch možností systém nespustila, vše skončilo seknutím při načítání asi toho Ubuntu a konec, vše dead.
Chvíli tam proběhla hláška
Kód: [Vybrat]
error: attempt to read or write outside of disk 'hd0'.  ,pak se to načítalo a konec.

Tím to vše skončilo, jediná možnost ,tam je příkazová řádka grub2, ale tam ty příkazy, asi moc nepomůžou.
Nevím, s tím jsem nějak nepracoval.

Má někdo nějaké řešení? Jak je možné, že se to stalo po tom upgrade, snad se to  upgradovalo na ubuntu a ještě špatně, to vše dokáže tento jeden příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get upgrade  , to je síla teda.

Dle google, jsem zkoušel nějaké věci i repairboot, ale bezvýsledně.

Děkuji všem moc předem za odpověďi, reakce a pomoc !
« Poslední změna: 25 Února 2015, 17:17:21 od snazimse »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #1 kdy: 25 Února 2015, 18:49:04 »
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+error%3A+attempt+to+read+or+write+outside+of+disk+%27hd0%27&t=opensuse&ia=qa

rekl bych, ze to reseni ma ... zkus se prosim jeste jednou podivat na ty vysledky
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

snazimse

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #2 kdy: 25 Února 2015, 22:15:43 »
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+error%3A+attempt+to+read+or+write+outside+of+disk+%27hd0%27&t=opensuse&ia=qa

rekl bych, ze to reseni ma ... zkus se prosim jeste jednou podivat na ty vysledky

Děkuji za reakci a tip, projdu to ještě podrobně.
Jak jsem psal, zkoušel jsem spoustu těchto věcí a bez výsledku.

Ale hlavně mě zajímá, proč po příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get upgrade se mi upgradne lubuntu na ubuntu,
proč to správně nenapíše, třeba lubuntu verze není k dispozici, chcete upgradovat na ubuntu?

Proto se chci zeptat Vás zkušených.

Díky!

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #3 kdy: 26 Února 2015, 11:50:49 »
Ale hlavně mě zajímá, proč po příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get upgrade se mi upgradne lubuntu na ubuntu,
proč to správně nenapíše, třeba lubuntu verze není k dispozici, chcete upgradovat na ubuntu?

Ono to funguje trochu jinak, než si představuješ, ten systém balíků je daleko primitivnější.  Lubuntu je jen Ubuntu s jiným desktopovým prostředím, takže sdílí většinu systémových balíků (které mají v názvu ubuntu) a používá stejné zdroje softwaru. Každý balík má určité jméno a verzi, to ho identifikuje. apt-get update nedělá nic jiného, než že aktualizuje lokální seznam balíků momentálně dostupných v aktivních zdrojích. apt-get upgrade pouze s tímto seznamem porovná seznam již nainstalovaných balíků a pokud ve zdrojích nalezne balík stejného jména, ale s vyšší verzí, nabídne ho k povýšení, které spočívá v tom, že se soubory z nově staženého balíku přerazí ty původní. apt-get upgrade ale vynechá balíky, kterým se v nové verzi změnily závislosti a tak by povýšení znamenalo instalaci, či odinstalaci, dalších balíků. Tyto balíky povýší (a závislosti pořeší) příkaz apt-get dist-upgrade. Jediná "vyšší inteligence" nastupuje při řešení případných kolizí různých navzájem nekompatibilních balíků, resp. jejich závislostí, ale na to jsou lepší nástroje, než apt.

snazimse

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #4 kdy: 26 Února 2015, 22:37:26 »
Ale hlavně mě zajímá, proč po příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get upgrade se mi upgradne lubuntu na ubuntu,
proč to správně nenapíše, třeba lubuntu verze není k dispozici, chcete upgradovat na ubuntu?

Ono to funguje trochu jinak, než si představuješ, ten systém balíků je daleko primitivnější.  Lubuntu je jen Ubuntu s jiným desktopovým prostředím, takže sdílí většinu systémových balíků (které mají v názvu ubuntu) a používá stejné zdroje softwaru. Každý balík má určité jméno a verzi, to ho identifikuje. apt-get update nedělá nic jiného, než že aktualizuje lokální seznam balíků momentálně dostupných v aktivních zdrojích. apt-get upgrade pouze s tímto seznamem porovná seznam již nainstalovaných balíků a pokud ve zdrojích nalezne balík stejného jména, ale s vyšší verzí, nabídne ho k povýšení, které spočívá v tom, že se soubory z nově staženého balíku přerazí ty původní. apt-get upgrade ale vynechá balíky, kterým se v nové verzi změnily závislosti a tak by povýšení znamenalo instalaci, či odinstalaci, dalších balíků. Tyto balíky povýší (a závislosti pořeší) příkaz apt-get dist-upgrade. Jediná "vyšší inteligence" nastupuje při řešení případných kolizí různých navzájem nekompatibilních balíků, resp. jejich závislostí, ale na to jsou lepší nástroje, než apt.

Děkuji za vysvětlení upgradu.Takže je to v pořádku, když to mám jiný derivát a nainstaluje to hl.verzi respective upgraduje. Já se jen ptám, abych věděl, že to je běžný postup, jako jestli má člověk např: Xubuntu, Ubuntu, nebo Lubuntu, je jasné, že je to stejný systém, jen třeba ořezaný, odlehčený v případě Lubuntu.Ale i tak, jsem čekal, alespoň takovou to zprávu.

Mohl by jste mi tedy doporučit nějaké spolehlivé nástroje, budu vám vděčný!

Děkuji!
« Poslední změna: 26 Února 2015, 22:39:10 od snazimse »

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #5 kdy: 27 Února 2015, 00:28:17 »
To je blbost pánové, co píšete. Canonical prostě zmršil update včera, pak ho neúplně opravil, je to chyba canonicalu. Teď si zrovna spravuji kubuntu 14.10.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #6 kdy: 27 Února 2015, 09:52:08 »
Tak jsem snad kubuntu opravil, 2x update a dist-upgrade, pak jsem doinstaloval některé kubuntí balíčky a je to. Po té aktualizaci mi zmizel agent@1000, měl jsem čistou obrazovku, den jsem čekal, až aktualizaci canonical opraví, nakonec se stáhla celá znovu, pak jsem doinstaloval balíčky.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #7 kdy: 27 Února 2015, 11:01:05 »
Já jsem tedy popravdě vůbec neřešil konkrétní problém, jen obecný princip aktualizací.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #8 kdy: 27 Února 2015, 13:18:32 »
Souhlas, já zas řešil konkrétní problém, na který se tazatel ptal.

snazimse

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #9 kdy: 27 Února 2015, 20:49:57 »
Já jsem tedy popravdě vůbec neřešil konkrétní problém, jen obecný princip aktualizací.

Ale stále jste mi neřekl, které nástroje bych měl používat.

Byl bych rád, za to ,když jste to nakousl.

Díky

phplus, díky za reakci, a měl jste tedy totožnou situaci,
se stejným errorem?

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #10 kdy: 28 Února 2015, 13:52:25 »
Ne, psal jsem, že jsem neměl user@1000 a po opravě mi chyběly některé balíčky kubuntu. Obecně ale musím konstatovat, pokud se při updatu lubuntu nainstaluje ubuntu, je to chyba software a měla by být urychleně odstraněna. Neumím si představit jinou reakci autora distra.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #11 kdy: 28 Února 2015, 20:14:27 »
Ale stále jste mi neřekl, které nástroje bych měl používat.
Byl bych rád, za to ,když jste to nakousl.

Když už dojde ke komplikovanějším kolizím mezi balíky, má větší schopnosti než samotný apt program aptitude ( je nutno nainstalovat). Takové problémy ale nejsou běžné, pokud si do systému nepřidáte nějaký problémový repozitář. Pokud se opravdu něco podělá přímo v oficiálních repozitářích, stejně se to touto cestou rozumně nevyřeší, to musí opravit jejich správce a vy si musíte poklidit případné následky v systému ručně. Osobně nic jiného, než apt, nepoužívám.

snazimse

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Po upgradu mám namísto Lubuntu , Ubuntu a systém dead.
« Odpověď #12 kdy: 01 Března 2015, 18:14:47 »
Ale stále jste mi neřekl, které nástroje bych měl používat.
Byl bych rád, za to ,když jste to nakousl.

Když už dojde ke komplikovanějším kolizím mezi balíky, má větší schopnosti než samotný apt program aptitude ( je nutno nainstalovat). Takové problémy ale nejsou běžné, pokud si do systému nepřidáte nějaký problémový repozitář. Pokud se opravdu něco podělá přímo v oficiálních repozitářích, stejně se to touto cestou rozumně nevyřeší, to musí opravit jejich správce a vy si musíte poklidit případné následky v systému ručně. Osobně nic jiného, než apt, nepoužívám.

Nainstaloval jsem si ho, je docela přehledný, chápu to dobře tak, takhle si můžu linuxový repozitář a všechny jeho balíčky spravovat? Díky

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.