Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux na eMMC s UEFI [vyřešeno]  (Přečteno 10539 krát)

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Linux na eMMC s UEFI [vyřešeno]
« kdy: 26 Února 2015, 12:14:17 »
Dobrý den,
mám nový ntb s úložištěm typu eMMc 32GB a UEFI v BIOSu. Pokouším se instalovat Ubuntu-14.04.1 a je to velký a dlouhý horor.
Problém 1:
Ubuntu musím načíst z usb pod UEFI, jinak nevidí HDD a tudíž není kam nainstalovat. Jenže pokud to spustím pod UEFI a nainstaluji na čistý HDD, ubuntu nenabootuje, pokud nechám původní EFI partition, stále se snaží nabootovat OEM WIN8.1 (již smazané). Takže mám na výběr nenabootovat vůbec nebo bootovat cca 30min.  ???
Problém 2:
Na tom eMMC je jakási pseudopartition RPMB se kterou má Ubuntu psychický problém.
Podrobně popsáno zde:
http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/396263
https://dev-nell.com/rpmb-emmc-errors-under-linux.html
Můj problém je v tom, že uvedená řešení mi vůbec nic neříkají. S Linuxem začínám a prostě netuším, co s tím. Přečetl jsem asi milion stránek s návody a chápu to čím dál méně. Neexistuje někde nějaký jednoduchý až primitivní návod, jak přidat uvedený patch do Ubuntu (nejlépe už nainstalovaného), který bych pochopil i já?  :-\
Předem děkuji za polopatické a prakticky použitelné rady.

« Poslední změna: 02 Března 2015, 15:07:20 od Toustovac »
Toustuji, tedy jsem.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #1 kdy: 26 Února 2015, 12:33:27 »
Citace
Neexistuje někde nějaký jednoduchý až primitivní návod
Ubuntu 14.04 zvláda UEFI aj Secure Boot, nedávno som sa hral s Dualbootom W8 + Mint 17.1 pod UEFI a všetko fungovalo. Ak chceš, pošli mi cez ss e-mailovú adresu a pár poznámok môžem poslať.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #2 kdy: 26 Února 2015, 13:05:59 »
Díky za nabídku, ale problém není, že by ubuntu nezvládl UEFI, ale že se zachováním původního EFI načítá ntb OEM WIN8.1 a se smazáním původního EFI a instalaci na čistý HDD (s novým EFI i bez něj) se vůbec nerozjede.
+ problém číslo 2.
Toustuji, tedy jsem.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #3 kdy: 26 Února 2015, 13:54:16 »
Citace
instalaci na čistý HDD (s novým EFI i bez něj) se vůbec nerozjede
Príčin môže byť viac, nepopisuješ ako si postupoval pri inštalácií. Nechtiac sa dá ľahko urobiť z nového notebooku tehla (dočasná). Materiál som poslal.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #4 kdy: 26 Února 2015, 14:02:54 »
@ vxmery
Citace
Ak chceš, pošli mi cez ss e-mailovú adresu a pár poznámok môžem poslať.

Tohle je docela proti smyslu vzniku fóra. Proč to posílat soukromě, když je tady fórum od toho, aby měl k řešení přístup i kdokoliv jiný. Podělte se o poznámky a zkušenosti veřejně, ulečíte trápení dalším lidem s podobným problémem.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #5 kdy: 26 Února 2015, 14:17:52 »

Máte plnou pravdu, ale zatím ještě žádné řešení není (pouze problém podrobně popsaný v odkazech výše).
Řešení sem rozhodně nezapomenu postnout.
Toustuji, tedy jsem.

Standa99

  • Host
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #6 kdy: 26 Února 2015, 14:39:10 »
U nějakého Asusu jsem v BIOSu viděl viz. obrázek
http://i209.photobucket.com/albums/bb271/younglink51423/2012-05-30_12-19-12_155.jpg
a tipuju, že by to chtělo nadefinovat jiný UEFI zavaděč.

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #7 kdy: 26 Února 2015, 14:54:41 »
Keď som inštaloval Manjaro na PC s UEFI a prípravou na Win8, musel som pred inštaláciou zrušiť na disku všetky partície.

Skús toto
- v UEFI/Biose zruš zavádzač pre Win8
- nabootuj USB s Ubuntu v UEFI
- zruš pomocou Gparted všetky partície na eMMC aj EFI a daj to odstránenie aj potvrdiť, inak sa nevykoná
- inštaluj Ubuntu s podporou UEFI, to si vytvorí všetky potrebné partície samo

Po inštalácii by to už malo ísť.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #8 kdy: 26 Února 2015, 15:23:50 »
...
a tipuju, že by to chtělo nadefinovat jiný UEFI zavaděč.

To jsem provedl, ale tento BIOS je tak hloupý, že si stejně pořád tahá WIN (mimo použití F12), tak ještě zkusím znovu vše smazat v gparted a znovu načisto. Bohužel předtím mi s tímto postupem ubuntu stejně nenaběhlo (což ale mohlo být způsobeno problémem č.2)
Toustuji, tedy jsem.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #9 kdy: 26 Února 2015, 15:45:12 »
Citace
BIOS je tak hloupý, že si stejně pořád tahá WIN
Bios robí iba to, čo má nastavené. Ak chceš vyhodiť Win a dať na celý disk Ubuntu, choď podľa návodu čo poslal Livan.
Win ti stále nabiehajú? Písal si, že si ich vyhodil. BTW - dá sa urobiť aj dualboot, keď už ich máš kúpené.

@Odra: jedna rovnica s dvoma x. Nechcem spamovať domnienkami
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #10 kdy: 26 Února 2015, 16:16:20 »
Bios robí iba to, čo má nastavené. Ak chceš vyhodiť Win a dať na celý disk Ubuntu, choď podľa návodu čo poslal Livan.
Win ti stále nabiehajú? Písal si, že si ich vyhodil. BTW - dá sa urobiť aj dualboot, keď už ich máš kúpené.

Hloupost toho BIOSu je právě v tom, že stále zkouší tahat WIN i když už jsou smazané a přesně mu řekneš, že má tahat grub2, on má prostě v EFI adresáře WIN, tak to zkouší a hotovo.
Zkusím to ještě jednou po stopadesáté s tím úplným smazáním (jak psal Livan) a pak dám vědět.
Dualboot nechci a kdo přijde na to proč, dostane odměnu.  ;)
Celou situaci ale komplikuje problém č.2.
A pokusím se to napsat polopaticky:
Kvůli problému s tím RPMB trvá jakákoli jednoduchá operace minuty i hodiny. Kdyby mi někdo polopaticky, jednoduše a srozumitelně poradil jak implementovat medicínu z toho druhého odkazu vše by se zjednodušilo a zrychlilo na realizovatelnou úroveň.
Toustuji, tedy jsem.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #11 kdy: 26 Února 2015, 16:34:27 »
Citace
Hloupost toho BIOSu je právě v tom, že stále zkouší tahat WIN i když už jsou smazané a přesně mu řekneš, že má tahat grub2
Ak si počas inštalácie nezapísal Grub2 do partície EFI, tak sa bude stále aktivovať Windows Boot Manager. Počas bootovania (so zasunutým LiveUSB) aktivuj EFI Boot Menu (u mňa F12) a vyber bootovať Ubuntu, nie Grub2. To musí ísť. Tak nabootuješ z USB a mali by sa dať zmazať všetky partície na disku. Ale s tou RPMB som sa zatiaľ nestretol, to by som kecal.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #12 kdy: 26 Února 2015, 16:56:42 »
Ak je ta RPMB partícia viditeľná v Gparted, tak by sa mala dať zrušiť a tým pádom nebude robiť problém. Vyskúšaj to.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #13 kdy: 26 Února 2015, 17:18:02 »
@ vxmery
Potom beru zpět, myslel jsem, že máš konkrétní řešení :)

@ Toustovac
Můžeš ještě uvést konkrétní označení mašiny? Zdá se, že jde o hodně aktuální problém a nejsem si jist, jestli půjde obejít vlastní patchování jádra. Zatím jsem na takový stroj nenarazil, nicméně koukni na diskuzi viz. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/systemd/+bug/1333140 Konkrétně pak komentář #42 , který odkazuje na nově aktualizovaný balík systemd 204-5ubuntu20.11.
Zkusil bych tedy postupovat podle https://wiki.ubuntu.com/Testing/EnableProposed kapitola Installation testing using -proposed.

Stáhnout obraz disku . Vypálíš/nahraješ na USB a až nabootuješ, pak na položce Install zmáčkní TAB a dopiš do řádku:
Kód: [Vybrat]
apt-setup/proposed=true Následně dej enter a zkus nainstalovat.
« Poslední změna: 26 Února 2015, 17:30:21 od Odra »
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #14 kdy: 26 Února 2015, 17:27:04 »
@ livan
To právě nende. Je to nějaká proprietální fíčura k "velkému užitku". V gparted se vůbec neobjeví. V těch odkazech je to vše popsáno.

Ak si počas inštalácie nezapísal Grub2 do partície EFI, tak sa bude stále aktivovať Windows Boot Manager...
Vše uděláno jak píšeš a přesto tahá win, v tom je právě ta "hloupost".

@ Odra
Je to asi hodně aktuální problém, týká se asi všech zařízení s 32GB eMMC HDD,
Acer Aspire E11 nebo též Asus T100 (viz původní odkazy nebo ta diskuze na kterou odkazuješ).
Nicméně teď jedu načisto a uvidíme.
« Poslední změna: 26 Února 2015, 18:13:57 od Toustovac »
Toustuji, tedy jsem.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #15 kdy: 26 Února 2015, 22:52:31 »
Toustovači, veškeré věci co se týkají toho problému piš prosím do vlákna. (Důvod proč jsem zastánce takového přístupu už jsem napsal výš.)

Toustovač soukromá zpráva:
Citace
Ahoj, prosímtě ten obraz disku, co jsi mi poslal nefunguje. NTB hlásí no bootable device.

Obraz máš teda stažený a dále si postupoval jak? Vypaloval na CD/DVD nebo nahrával na USB? Tím nahráním na USB není myšleno pouhé překopírování, ale http://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_flash_disku Já to .iso zkoušel ve Virtualboxu a bootovalo i s přidanými parametry.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #16 kdy: 27 Února 2015, 11:08:41 »
The Odyssey Continues

Problém č.1
Vyřešeno: v tomto biosu je nutno smazat záznam EFI, reboot do biosu, nastavit default záznam, reboot, smazat záznam, reboot, vybrat správný záznam na EFI partition, reboot a pak už nabootuje správný OS.

Problém č.2
Trvá: Na eMMC HDD je pseudopartition RPMB kterou Ubuntu nechápe, takže při bootu UEFI načítá z disku stráááášně pomalu, protože pořád zkouší ty rpmb a nejde mu to.
Při bootu legacy vůbec není schopen eMMC HDD najít.

Řešení (provizorní, ale funkční) pro ubuntu je známé a sice tento patch:

From 0f5081c323c52ac842b01fd79df3b3c251f7aca9 Mon Sep 17 00:00:00 2001
From: Nell Hardcastle
Date: Thu, 29 May 2014 22:06:50 -0700
Subject: [PATCH] eMMC: Don't initialize partitions on RPMB flagged areas.

Prevents a lot of pointless hanging at boot on some devices.
---
 drivers/mmc/card/block.c | 2 +-
 1 file changed, 1 insertion(+), 1 deletion(-)

diff --git a/drivers/mmc/card/block.c b/drivers/mmc/card/block.c
index 452782b..dd85dcf 100644
--- a/drivers/mmc/card/block.c
+++ b/drivers/mmc/card/block.c
@@ -2255,7 +2255,7 @@ static int mmc_blk_alloc_parts(struct mmc_card *card, struct mmc_blk_data *md)
       return 0;

    for (idx = 0; idx < card->nr_parts; idx++) {
-       if (card->part[idx].size) {
+       if (card->part[idx].size && !(card->part[idx].area_type & MMC_BLK_DATA_AREA_RPMB)) {
                    ret = mmc_blk_alloc_part(card, md,
                                       card->part[idx].part_cfg,
                                            card->part[idx].size >> 9,
--
1.9.1

Záměrně jsem to zkopíroval celé ve snaze přesně popsat co potřebuji, a to je odpověď na následující otázku:
Jak jednoduše a (i pro mě) pochopitelně dostat tento patch do instalačního iso nebo ještě lépe do již instalovaného ubuntu?
Problémem tedy není neexistence řešení ale neexistence návodu srozumitelného pro začátečníka.

@ Odra
Ten mini.iso pod UEFI nenaběhne (no bootable device) a pod legacy běží, ale vůbec nenajde eMMC HDD, takže není kam instalovat (problem č.2).
Toustuji, tedy jsem.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Toustovac

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #18 kdy: 28 Února 2015, 19:18:37 »
Tak jsem nainstaloval 14.04 na čistý hdd a místo naběhnutí ubuntu mi to skončí v příkazové řádce s (initramfs) _
U 14.10 stejný výsledek a v obou případech jsem to pak bez úspěchu zkoušel napravit Boot-Repairem.
Samozřejmě problém s RPMB na eMMC zůstává.
Už mě to po týdnu přestává bavit...  :(
Toustuji, tedy jsem.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #19 kdy: 28 Února 2015, 20:24:02 »
Podle těch návodů co jsem ti poslal, tak to nebude jen tak jednoduché opravit Boot-Repairem. Vždyť tam je hned několik kroků. Bohužel takhle na dálku už nevím co víc ti poradit.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Amigo

Re:Linux na eMMC s UEFI
« Odpověď #20 kdy: 13 Dubna 2015, 22:11:49 »
Citace
Neexistuje někde nějaký jednoduchý až primitivní návod
Ubuntu 14.04 zvláda UEFI aj Secure Boot, nedávno som sa hral s Dualbootom W8 + Mint 17.1 pod UEFI a všetko fungovalo. Ak chceš, pošli mi cez ss e-mailovú adresu a pár poznámok môžem poslať.
Ahoj, mám asi trochu jiný problém, protože bývalý majitel mého zenbooku ux32vd dal novou instalaci W7, ale asi to zmrvil, protože jediná položka s EFI je "Launch EFI from filesystem device" vyvolá hlášku "Not Found", přičemž boot partition 200MB tam je. gparted ukazuje přípojný bod /boot/efi.
Abych byl přesný mám tam HDD Hitachi HTS545050A7E 500 GB a SanDisk SSD i100 24G. Na tom ssd byly 2 partitiony,
ale ani linux z nich nic nenačetl. Rád bych se dostal k dualbootu, protože widle ještě potřebuji k flashování telefonu.
Jestli jsem úplně mimo vlákno, tak mne někam přesuňte, a díky předem za rady.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Linux na eMMC s UEFI [vyřešeno]
« Odpověď #21 kdy: 14 Dubna 2015, 06:49:16 »
Ahoj,
Citace
protože bývalý majitel mého zenbooku ux32vd dal novou instalaci W7
Bolo by fajn, keby si naštartoval Win a hodil sem snapshot z Disk managera, nech je vidieť ako to vidia Win a potom snapshot z Live Gparted. Aké distro chceš ku dualbootu s Win?
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Amigo

Re:Linux na eMMC s UEFI [vyřešeno]
« Odpověď #22 kdy: 19 Července 2016, 14:25:11 »
A to jsem celý já, opět jsem si nepoznačil vlákno a když se m podařil dualboot - W7+Xubuntu 14.04, ovšem s pomocí boot-repair, tak jsem zapomněl dát avízo že je hotovo, za což si sypu popel  ::). Nicméně pořídil jsem si SSD 240GB, a s pomocí Clonezilly přesunul systémy, vše bylo OK až do doby než jsem, já BFU, nechtěně smáznul oba windows partišny, (jak efi tak ten druhý), a po opětné obnově a instalaci Xubuntu16.06 se teˇdo widlí dostanu jen přes esc atd... a Xubuntu startuje bez jakékoliv nabídky čehokoliv přímo. Jdu teǰeště zkusit boot-repair, ale vypadá to jako by win nebyly najednou v uefi vidět.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Linux na eMMC s UEFI [vyřešeno]
« Odpověď #23 kdy: 19 Července 2016, 15:38:11 »
@amigo
reply po roku  8)  :)
Citace
nechtěně smáznul oba windows partišny
Ved si musel predtym dostat aspon dve vystrahy..
Citace
po opětné obnově a instalaci Xubuntu16.06 se teˇdo widlí dostanu jen přes esc atd...
to je fakt tajomny zapis. ak len konstatujes, ok, ak chces pichnut, bolo by fajn to upresnit  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Linux na eMMC s UEFI [vyřešeno]
« Odpověď #24 kdy: 19 Července 2016, 19:41:03 »
Jestli to dobre chapu, tak by to mela resit editace grubu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.