Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: install GRUB pri 4 diskoch v kombinácii s WinXP a SATA [vyřešeno]  (Přečteno 1831 krát)

joka x3m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Ahojte,
mám problém s inštaláciou GRUB na mojom kompe, hľadal som už aj vo fóre, avšak neúspešne.
Popis konfigurácie:
2xIDE (ATA) disky (po jednej partícii NTFS)
2xSATA disky (SATA 1: 2xNTFS| SATA 2: 1xNTFS, 2xEXT3, 1xSWAP)
-
bootovací WinXP SATA 1
Ubuntu nainštalované na SATA 2 (1x/, 1x/home, 1xSWAP)

pri inštalácii som nechal implicitne nastavenú inštaláciu GRUB, myslím na hd0

pri štarte mi to nespustí GRUB a neviem ho dostať na SATA boot disk

a ešte uroním jednu slzu nad inštaláciou "OS pre ľudí":
pri SuSE 10.2 to bolo bezproblémové a všetko si nastavila inštalácia sama, nehovoriac o tom, že som nemusel ručne vytvárať partície ako pri inštalácii Ubuntu, keďže Ubuntu nebolo schopné nájsť súvislé prázdne miesto na diskoch pri mojej kombinácii diskov, na notebooku mám len jeden disk a tam to fungovalo, pripravil som čisté miesto bez partície a inštalácii som povedal, že sa má hodiť na najväčšie voľné miesto a bolo, na mojom domácom kompe som to spravil presne takisto a inštalátor sa zacyklil, stále sa vracal naspäť k výberu disku na inštaláciu a pustil ma ďalej iba v prípade výberu ručného rozdelenia disku a tam ma čakalo ďalšie prekvapenie, keďže som inštaloval na 2x partícia bola naformátovaná a inštalátor hlásil, že nemám žiadny zväzok / aj keď tam bol, to som sa už na fóre, ale dozvedel, že je to chyba inštalátora, tak som to nejako prehrýzol... nuž, nemyslím si, že mám nejakú divokú konfiguráciu PC a hlavne si s ňou iné distro vie normálne poradiť, preto ma to dosť znechutilo, tak tomu dávam poslednú šancu, že niekto z vás mi s tým helpne a podarí sa to rozbehnúť a dúfam, že v ďalšej verzii Ubuntu to už bude odstránené

ďakujem

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
install GRUB pri 4 diskoch v kombinácii s WinXP a SATA [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 21 Února 2007, 10:15:55 »
joka, schválně zkus nainstalovat WinXP na 2. partišnu druhého SATA disku a pak se vrať poreferovat o "systému pro lidi" :)

 Aby nastartoval grub musí být v biosu ten disk překvapivě označen jako ten, ze kterého se bootuje.  To ale asi zase pak nenastartují Windows, jejichž zavaděč neumí startovat z jiného než z prvního disku.  Váš problém se nevyřeší bez dalších informací. Co hlásí grub za chybu? nebo se nespustí nic? nebo Windows? jak vypadá váš /etc/fstab? co máte v souboru /boot/grub/menu.lst?

joka x3m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
install GRUB pri 4 diskoch v kombinácii s WinXP a SATA [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 21 Února 2007, 10:28:36 »
indianek, skús čítať pozorne, GRUB sa nespustí vôbec, štartuje sa iba WinXP

a vysvetli mi prečo mám preinštalovávať WinXP na inú partíciu ? tomu nechápem, tak mi vysvetli prečo to SuSE nevadilo a spravil to OK a tiež používa GRUB,

keď prídem domov, dodám ostatné info, ak sa mi k nemu podarí cez Live dokopať

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
install GRUB pri 4 diskoch v kombinácii s WinXP a SATA [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 21 Února 2007, 10:30:46 »
to byl jenom vtip s těma Windows, jdou totiž nainstalovat jen na první systémový disk.

joka x3m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
install GRUB pri 4 diskoch v kombinácii s WinXP a SATA [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 21 Února 2007, 10:33:13 »
no idú nainštalovať aj na druhý, s tým, že boot majú na prvom a celé XP sú na druhom

joka x3m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
install GRUB pri 4 diskoch v kombinácii s WinXP a SATA [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 21 Února 2007, 20:53:36 »
tak som to už vyriešil, nainštaloval som openSuSE 10.2 a mám po probléme, stálo ma to 30 minút.... a už mi behá všetko ako potrebujem, škoda bol som rozhodnutý pre Ubuntu, asi treba ešte počkať na novšiu verziu do 19.4. tá snáď rozpozná prázdnu časť disku aj na inom ako hdxx....

v podstate som nemal chuť venovať čas niečomu neproduktívnemu, už včera som tomu venoval cca 2h zbytočne

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.