Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: acer aspire E1-571G 2HDD dual boot  (Přečteno 1426 krát)

doledo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
acer aspire E1-571G 2HDD dual boot
« kdy: 02 Června 2015, 23:01:12 »
Dobrý den
Do svého NB jsem přidal HDD místo optické mechaniky. Nový HDD nebyl vidět ani ve win 8.1 ani v biosu   
zatím sem to neřešil a doufal že instalátor ubuntu ho uvidí a vyděl :D. Nainstaloval jsem ho tedy. Instalace proběhla v pořádku. Teď ale řeším problém, jak HDD není vidět nemůžu z něj nabutovat.
Neporadili byste mi prosím jak ho v biosu zviditelnit ? Bios je InsydeH20 Sutup Utility Rev. 3.7
Mým cílem je mít win 8.1 na originálním HDD a ubuntu na druhém HDD místo optické mechaniky a při zapnutí NB si z nich vybrat. 
« Poslední změna: 02 Června 2015, 23:51:44 od doledo »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:acer aspire E1-571G 2HDD dual boot
« Odpověď #1 kdy: 03 Června 2015, 06:12:40 »
1. Měl by být vidět ve správě disků ve windows - není důvod aby tomu tak nebylo.
2. Nabootuj live Ubuntu a podívej se na disky nástrojem GParted.
3. Bootování systémů, jejich výběr, zobrazení boot menu atd. si jednoduše nastavíš pomocí utilitky EasyBCD.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:acer aspire E1-571G 2HDD dual boot
« Odpověď #2 kdy: 03 Června 2015, 08:58:02 »
V biosu by měl připojený HDD být vždy vidět - jedině, že by tam bylo nějaké podvojné řízení, kdy se jednou volbou např. zakáže a v druhé volbě pak již není nabízen. Prohledat pořádně bios.

Dokáži si představit, že je k disku nebo oddílu přidán parametr, který ho deaktivuje pro viditelnost a použití v systému - takto se modifikují např. Recovery partition. To by mělo být viditelné a upravitelné právě v GParted
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

doledo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:acer aspire E1-571G 2HDD dual boot
« Odpověď #3 kdy: 03 Června 2015, 09:15:59 »
V správě disků ve win 8.1 vidět je bohužel v biosu ne. Zdá se mi že ten bios je strašně očesaný jen na základní funkce žádné pokročilé nastavení. V EasyBCD jsem přidal noví OS a při restartu se objeví se tabulka s výběrem OS ale jde spustit jen win

doledo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:acer aspire E1-571G 2HDD dual boot
« Odpověď #4 kdy: 03 Června 2015, 09:47:55 »
Nedalo mi to a vyzkoušel jsem HDD ve stolním pc kde ho bios bez problému rozpoznal a ubuntu naběhlo.
Přitom instalace ubuntu proběhla na NB. Může to mít souvislost s win 8.1 a jejich ochranou při butováni?? nebo co to tam je.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:acer aspire E1-571G 2HDD dual boot
« Odpověď #5 kdy: 04 Června 2015, 21:03:38 »
To nemá s W8.1 co dělat. Je to záležitost UEFI biosu , secure bootu a CSM.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.