Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: přístup na net jen s právy su a problém se sambou VYŘEŠENO  (Přečteno 1768 krát)

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Zdravím. Prohlížeč i další programy mají přístup na net jen pokudu je spustím jako root. Neví prosím někdo,kde hledat problém? Jde o miniPC na bázi arm s ubuntu 12.04 Systém se tam neinstaluje běžným způsobem,ale vkládá se karta s předinstalovaným obrazem,takže při instalaci nic neovlivním.  Samba mi na tom běží,ale píchnu se na ní jen z mobilu, kde mi funguje se vším všudy. Jakýkoli jiný stroj v síti ji nevidí při procházení a možnost připojit k serveru taky nefunguje. Přitom mobil je schopen přetáhnout soubory i mezi těmi sdílenými složkami na různých strojích. Zatím doufám,že ta samba se vyřeší s prvním problémem. Děkuji za postrčení.
« Poslední změna: 20 Června 2015, 16:10:21 od rejže »
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:přístup na net jen s právy su a problém se sambou
« Odpověď #1 kdy: 07 Června 2015, 19:04:09 »
prosim precti si, jak se spravne ptat ...

minimalne by jsi mel uvest, co to je za verzi ubuntu .... dale pripominam, ze ve slozce /var/log je bezn vypis ze vseho, o co se system snazi vc. samby ....

hint:

- bud se ten soubor s tim logem bude jmenovat nejak podobne jako sambba - eg smbd.log nebo samba.log apod ...
- pokud samba neloguje do samostatnych souboru ale do systemoveho logu, tak proste vyhledej ve /var/log kam pomoci grep:

Kód: [Vybrat]
# egrep -crI smbd\|samba /var/log/|grep -v :0$
/var/log/zypp/history:94
/var/log/YaST2/y2log:24
/var/log/samba/log.smbd:153
/var/log/warn:1988

v grepu (viz dokumentace):

-c vypise jen pocet vyskytu v konkretnim souboru
-I nebude hledat v ne-textovych souborech eg binarnich souborech, socketech apod ...
-r hleda rekurzivne v nejake slozce
-v "otoci" svoji funkci a naopak potlaci ty radky s tim vyskytem
$ znaci konec radku
\| je escapovany znak "|" (tzn. znamena to v regularni vyrazech OR aka NEBO .. tzn: '(foo|bar|baz)' znamena najdi bud "foo", "bar" a nebo "baz" ... pro egrep staci zapsat foo\|bar\|baz nebo 'foo|bar|baz' pokud to pises s uvozovkama ... v shellu je I tzv **pajpa (pipe) ktera posila vystup z jednoho prikazu jako vstup do dalsiho

http://www.poznejlinux.cz/pokrocili/komandlajna/regexp_grep
http://www.poznejlinux.cz/pokrocili/komandlajna/io_roury_filtry

^^ clanky o grep existuji i v cestine
« Poslední změna: 07 Června 2015, 19:09:24 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Re:přístup na net jen s právy su a problém se sambou
« Odpověď #2 kdy: 07 Června 2015, 19:22:05 »
Verzi ubuntu jsem uvedl téměř na začátku a psal jsem také,že samba se pravděpodobně vyřeší s prvním problémem. To jest proč se programy dostanou na net jen pod sudo.  Strýc google o tom nemá ani zmínku a tak jsem se po dvou týdnech hledání rozhodl zeptat ,jestli někdo podobný problém neměl. Z vaší odpovědi soudím,že jste ten dotaz moc nečetl protože verze ubuntu jsou jediný čísla v textu a jsou tam dost nápadný. I tak za tu odpověď děkuji. Jsem postrčen. ;-)
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:přístup na net jen s právy su a problém se sambou
« Odpověď #3 kdy: 07 Června 2015, 19:29:31 »
okay ... necetl jsem to dost pozorne ... verze ubuntu tam sice je uvedena .... ale je to uvedene jako "system na bazi ubuntu 12.04" coz porad nestaci ..

dej vypis z:

cat /etc/issue /etc/lsb-release

... a samozrejme si precti, co jsem ti napsal, a idealne uved nejaky diagnosticky vypis ze systemovych logu
« Poslední změna: 07 Června 2015, 19:32:26 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Re:přístup na net jen s právy su a problém se sambou
« Odpověď #4 kdy: 07 Června 2015, 19:59:47 »
Je tam "miniPC na bazi arm". Ubuntu je normální 12.04 lts, pro arm cpu.  Až se dostanu domu,zkusím poslat výpis který se toho týká,ale jelikož jediný co se toho vzdáleně týkalo byl resolv.conf a to nic neřešilo,vážně zatím netuším co hledat. Protože je systém předinstalovaný obraz,tuším,že je problém s ořístupovými právy k souborům,nebo zařízením,ale nevím k jakým. Sambu zatím nechám být,protože si myslím,že ta se tím vyřeší taky.
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Re:přístup na net jen s právy su a problém se sambou
« Odpověď #5 kdy: 08 Června 2015, 17:39:19 »
Takže jsem zkoušel ping a vypsalo to "socket permision denied" S tím už jsem našel řešení. Pokud by se to někomu hodilo,tak zde http://archlinuxarm.org/forum/viewtopic.php?f=9&t=4611
Teď jdu řešit tu sambu.
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

rejže

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 162
Re:přístup na net jen s právy su a problém se sambou VYŘEŠENP
« Odpověď #6 kdy: 20 Června 2015, 16:08:40 »
Všechny problémy jsem nakonec vyřešil a zařízení je v provozu. Značím jako vyřešené a dále se tomu budu věnovat zde.http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=74231.0
« Poslední změna: 20 Června 2015, 23:02:30 od rejže »
Acer Switch alpha12 core i3,128GB ssd

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.