Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bleachbit, co pročistit?  (Přečteno 3829 krát)

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Bleachbit, co pročistit?
« kdy: 25 Června 2015, 20:39:13 »
Ahoj, chtěl bych jsem se zeptat, jestli je např. potřeba něco pročistit pomocí bleachbitu, co se týče systému tak jsem někde četl, že cache by se čistit neměla a chtěl bych se ještě zeptat, jak odstranit z Firefoxu historii použitých stránek, mám na mysli to, že když něco začnu psát do adresního řádku tak se tam automaticky doplnují adresy, kde jsem už byl, nemůžu přijít na to, jak to odstranit... Předem díky  ;)

jmp

  • Host
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #1 kdy: 25 Června 2015, 21:23:22 »
bleachbit neznám, ale u toho firefoxu je to tuším předvolby -> Soukromí -> Adresní řádek a tam si odškrtat co tam nechcete

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #2 kdy: 26 Června 2015, 19:36:02 »
Ahoj, díky za odpověd,  ;), když jsem u toho, jak by vypadal skript, který by vymazal obsah určité složky? Dřív jsem používal BleachBit, ale najednou mi maže i celou složku a ne její obsah, díky předem  :)

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #3 kdy: 27 Června 2015, 22:33:12 »
Nikdo nevíte?

voltaren

  • Host

Matiseli

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #5 kdy: 02 Července 2015, 09:30:08 »
Ahoj,
chápu, že tvůj systém by asi potřeboval pročistit, ale s tím Bleachbitem bych byl velice opatrný - a nejen já:
Citace
With cleaning applications like Bleachbit, you easily destroy more than you want. You can't trust them, because before you know it, they remove too much and damage the system.
viz. https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/fatalmistakes

Raději bych si na Google našel pár návodů (stačí zadat jen "speed up ubuntu" nebo "clean up ubuntu" - např. https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/clean) a udělal si to sám.
Hodně štěstí a trpělivosti :).
Citace
Trpělivost přináší růže; netrpělivost věnce.

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #6 kdy: 02 Července 2015, 17:16:13 »
A jak by prosím vás vypadal skript, který by vymazal obsah určité složky? Díky moc...

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #7 kdy: 02 Července 2015, 17:57:08 »
Vytvoříš textový soubor s níže uvedeným obsahem, pojmenuj ho třeba script.sh:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
rm -rf /uplna_cesta_k_adresari/*
pak mu nastav práva na spustitelný:
Kód: [Vybrat]
chmod ugo+x script.shPříkaz rm ... v tom skriptu smaže úplně obsah /uplna_cesta_k_adresari/ včetně podadresářů. Adresář však zůstane, ale prázdný.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #8 kdy: 02 Července 2015, 19:41:07 »
Nwm jestli dělám něco špatně, nebo jsem špatně něco pochopil, ale když chci např. smazat obsah složky "deja-dup" tak mi to smaže složku celou, mám to takhle:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
sudo rm -rf /media/sda1/Storage/ASRock-PC_backup/deja-dup
Sudo protože, máme na pc jeden účet a takhle je to jistější aby nikdo nesmázl něco důležitého...

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #9 kdy: 02 Července 2015, 21:18:19 »
Nwm jestli dělám něco špatně, nebo jsem špatně něco pochopil, ale když chci např. smazat obsah složky "deja-dup" tak mi to smaže složku celou, mám to takhle:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
sudo rm -rf /media/sda1/Storage/ASRock-PC_backup/deja-dup
Sudo protože, máme na pc jeden účet a takhle je to jistější aby nikdo nesmázl něco důležitého...
má to být takto:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
sudo rm -rf /media/sda1/Storage/ASRock-PC_backup/deja-dup/*
Ale raději bych to sudo nepoužíval uvnitř skriptu, ale volal tan skript pomocí sudo:
Kód: [Vybrat]
sudo script.sh
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #10 kdy: 03 Července 2015, 06:57:19 »
A jsi si jistý že v adresáři "/media/sda1/Storage/ASRock-PC_backup/deja-dup/*" nemažeš zálohy, které Ti deja-dup udělá?
Pokud to jsou zálohy a ty je nechceš, tak si zruš zálohování (V dashi si napiš Zálohy, spusť aplikaci Zálohy a uprav nastavení tak jak chceš.)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #11 kdy: 03 Července 2015, 07:05:14 »
A jsi si jistý že v adresáři "/media/sda1/Storage/ASRock-PC_backup/deja-dup/*" nemažeš zálohy, které Ti deja-dup udělá?
Pokud to jsou zálohy a ty je nechceš, tak si zruš zálohování (V dashi si napiš Zálohy, spusť aplikaci Zálohy a uprav nastavení tak jak chceš.)
Ano, jsem si jistý  ;), já to tak mám schválně, mám omezené místo a mám ještě Samba server, kde se ukládají zálohy z notebooku s Windows, mám ještě pár složek, které pročištuji od zbytečností jako třeba složka se staženými a dočasnými soubory a ten skript mi tak pomáhá pouštím ho ještě před tím, než se udělají zálohy nové, škoda, že ta aplikace Zálohování nemá funkci, kdy mohu vymazat jen některé zálohy, které chci odstranit...  :)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #12 kdy: 03 Července 2015, 07:30:27 »
OK. Zdá se že víš co děláš. Napsal jsem to jen pro jistotu, kdyby někdo věci neznalý třeba zjistil, že se mu do toho adresáře přidávají jednou za čas samy soubory, zdály se mu zbytečné a chtěl je odstranit :D
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #13 kdy: 04 Července 2015, 14:05:15 »
Mě napadlo, jestli by nešlo třeba, udělat skripty k vymazání jednotlivých obsahů složek a umístit je do nějaké složky a vytvořit další skript, který by dokázal udělat takovou nabídku (samozřejmě v terminálu) a v té nabídce by se dalo třeba čísly zvolit co budu chtít smáznout... . Asi to nebude jednoduché, ale mohli by jste mě třeba jen navést jak to udělat?  :D :)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #14 kdy: 05 Července 2015, 06:58:54 »
Tak se až moje znalosti skriptů nesahají.... To už bych se uchýlil k jinému programovacímu jazyku a prostředí. Ale stejně mi není jasné jak si to představuješ. A z toho co jsem pochopil by to asi byl opruz při každém pročisťování vybírat co vlastně chci smazat a co ne...
Po pravdě mi to pročišťování připadá stále příliš Windowsácké a zbytečné...
Já osobně to pročištění udělám ručně při přeinstalaci systému, kterou dělám přibližně jednou za dva roky při vydání LTS verze, či při nějaké významné změně v HW, kdy je potřeba přeinstalovat systém.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #15 kdy: 10 Července 2015, 22:14:36 »
Jj jasně, byl to jen trhlý nápad, ale tím se člověk i učí...  :D, ještě by mě zajimalo, třeba jde přidat příkaz, kterým bych spouštěl ten skript z terminálu? Např.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get udrzba ? Díky...  :)

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #16 kdy: 10 Července 2015, 22:38:44 »
K poslednímu dotazu: vytvoř si na script alias: http://wiki.ubuntu.cz/lehk%C3%BD_%C3%BAvod_do_taj%C5%AF_p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A9_%C5%99%C3%A1dky?s[]=alias#aliasy

ale tohle čištění moc k žádný pohodě nevede. za chvíli na nedostatek místa narazíš jinde nebo ztratíš přehled co všechno a proč se ti smazalo. vždyť ty gigabyty dnes stojí pár korun.
Mazání starých záloh můžeš udělat třeba takhle (mtime zadáváš ve dnech):
Kód: [Vybrat]
find <složka se zálohama> -mtime +14 -exec rm {} \;

McKay

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 264
Re:Bleachbit, co pročistit?
« Odpověď #17 kdy: 28 Července 2015, 21:28:11 »
Díky, chtěl jsem se ještě zeptat, jestli jde přepsat volné místo na HDD, Bleachbit to umí, ale jen na systémovém HDD. Nastavit mi to nijak nešlo.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.