Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace ubuntu  (Přečteno 2090 krát)

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Instalace ubuntu
« kdy: 01 Července 2015, 18:08:54 »
Dobry den. Potreboval bych poradit od zkusenych. Musel jsem preinstalovat cely hdd na kterem jsem mel windows7 a ubuntu. Nainstaloval jsem w8.1 a kdyz chci nainstalovat ubuntu, nenabidne mi to pri instalaci rozdeleni disku, je tam jen volba smazat vse a nainstalovat ubuntu.... W8.1 jse na disk preinstalovaval nekolikrat a zkousel pri tom i to ubuntu, jednou mi to nabidlo rozdeleni disku normalne,ale ted uz jen ,,smazat vse"...   Nechci disk rozdelovat rucne. Vedel by si nekdo rady cim by to mohlo byt a poradit?  Dik moc

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Instalace ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 01 Července 2015, 18:40:07 »
Raději bych disk rozdělil ručně. Automat to nedělá vždy optimálně.
Nevím kolik místa máš pro Ubuntu k dispozici.
Celkem rozumné rozdělení záleží na několika záležitostech.

Místo pro Ubuntu se obvykle dělí na tři části.
1. systémová část, ta má připojovací bod / říká se jí root
2. uživatelská část, ta má připojovací bod /home/ říká se jí home
3. odkládací část, nemá přípojný bod a říká se jí swap

1. V root bude nainstalovaný systém a drtivá většina programů. Její velikost je dobré mít cca 15 GB, ale pokud plánuješ např vypalovat DVD je dobré ji mít 20GB či větší. (Vypalovací progamy na tuto část obvykle ukládají obrazy médií která vypalují) Doporučuji formátovat na filesystém ext4
2. V home budeš mít uživatelská data, konfigurace programů a mnoho dalšího. je dobré mít ji co největší. Doporučuji formátovat na filesystém ext4
3. swap mít mnohdy vůbec nemusíš. Velikost swap se nejčastěji stanovuje v závislosti na velikosti RAM a to tak, že swap má velikost 1,25 velikosti RAM. Swap nemusíš zakládat pokud budou splněny následující podmínky. RAM je 4GB a větší a vzdáš se vypínání uspáváním na disk. Formátuje se jako Linuxový odkládací oddíl (swap).
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

kodein

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 48
Re:Instalace ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 01 Července 2015, 18:47:46 »
Dobre. Pokud mi to i nadale nepujde automaticky tak nastavim oddily rucne. Jak bys mi tedy doporucil velikosti oddilu? Pro linux muzu pouzit cca. 80 - 100 gb-   Velikost ram mam 16 gb

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Instalace ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 01 Července 2015, 18:57:39 »
Jak jsem psal, 15 až 20 bych obětoval na root zbytek bych dal na home. Pokud to není notebook nevytvářel bych swap. Pokud je to notebook pak bych swap dělal 16 GB pouze pro uspání na disk používáš-li ho, jinak swap nebudeš s dost vysokou pravděpodobností nikdy potřebovat. (Mě se zatím nepodařilo 16GB paměť zaplnit tak, aby swap byl potřeba.)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Instalace ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 01 Července 2015, 19:13:52 »
Najeď livecd a dej
Kód: [Vybrat]
sudo parted -lbootovat musíš jako UEFI!!!

jmp

  • Host
Re:Instalace ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 01 Července 2015, 19:19:00 »
já si dal na ssdčku vše do jedné partition (/) a ta je na 5/6 disku, swap jsem nedělal

účel volného místa by měl být takový, aby řadič disku měl vždy prostor pro "účinný" wearleveling (jen doufám, že jsem funkcionalitu a limity z ní vyplývající pochopil správně a má to vůbec nějaký smysl... :-))

silenec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Instalace ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 17 Července 2015, 01:45:13 »
Také mám problém s installací (ubuntu 14.04.2 LTS) .. instalační aplikace při instalaci nevidí hdd - je tam prázdno (a tlačítka /nová tabulka oddílů a vrátit zpět/ zašedlé) dole je jen cesta pro zavaděč a to - /dev/sda a přeci tam je win a jiný linux .. je to divné protože fdisk  přez konzoli v ctrl+alt+f1 "sudo fdisk /dev/sda" ten disk vidí přez příkaz p "Disk /dev/sda: 120GB ....." a oddíly jdou přes d smazat a přez w zapsat  a stejně po restartu grafická instalačka ten disk nevidí a pokud tedy kliknu na "Instalovat nyní" tak mi to píše že není určen kořenový souborový systém .. jak tedy tomu domluvit přez konzoli ?
« Poslední změna: 17 Července 2015, 02:16:58 od silenec »
used asus laptop F3sc

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.