Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zůstanou při povýšení systému zachované složky zpráv v Thunderbirdu?  (Přečteno 2142 krát)

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Dobrý večer,
pracuji už třetím rokem se systémem 12.04 a už je strašně pomalý, chystám se proto provést povýšení z verze 12.04 na 15.04 – vyzkoušel jsem ho instalovat z live CD vedle na externí USB disk a nový čistý systém běhá krásně rychle.

Chtěl bych při volbě „rozdělení disku“ použít první odrážku – povýšení z 12.04 na 15.04 kde se píše, že zůstanou zachovány dokumenty, ale bude smazáno systémové nastavení.

Mám to chápat tak, že povýšení se nedotkne složek na oddíle „/home“ (a taktéž složek v „Domů“ - Obrázky, Videa…), ale to co je na „/“ kořenovém oddíle, to všechno zmizí? Tedy i adresáře, kde má Thunderbird své místní složky s poštou (Doručené, Send atd.)?  Nebo tyto zůstanou po povýšení zachovány?

Je to ještě složitější v tom, že mám v Thunderbirdu 3 poštovní účty, přičemž u jednoho jsem navolil úložiště složek na jiný oddíl (rozšířený, NTFS). Ten by měl při povýšení zůstat beze změny, že ano? Ale ty zbylé 2 účty mají úůožiště na „/“ a tam asi v bezpečí nejsou co?

Děkuji za odpověď. Karel

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Asi je důležité říci, že mám na mysli povýšení nikoli přes Aplikaci Aktualizace - ale rovnou skokem z live CD 15.04. Protože kvůli nějakým poškozeným balíkům už mi postupné povyšování nejde a není v mých silách ten problém vyřešit a to 12.04 ještě nějak uzdravit. Už se do něj totiž ani nejde přihlásit (heslo zadám správné, objeví se na půl sekundy černá obrazovka s nějakým textem (zkoušel jsem to fotit mobilem, ale je to špatně čitelné - něco jako stopping atd...) a poté naskoči znovu přihlašovací obrazovka).  Ale to tu v tomto vlálně teď nechci řešit, zajímá mě ten thunderbird.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
složky tb, účty, maily i nastavení přenáším už od u8.04 úspěšně
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Měl bys vědět, že veškeré aplikace mají svoje data a konfiguraci v  domovské složce. Pokud tedy máš systém a home zvlášť, vše zůstane zachováno, dokonce i kdybys provedl čistou instalaci (s ponecháním - neformátováním oddílu home).
Umístění konfigurace + mailových účtů (profil) má TB zde: /home/uživatel/.thunderbird
Složka je skrytá (ctrl+H)
Zrovna tak zůstane zachováno nastavení ostatních aplikací, např. prohlížečů. Po jejich instalaci a prvním spuštění budeš mít veškeré svoje nastavení, doplňky a záložky atd. zachovány.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Pokud nemáš, tak si příslušné zazálohuj a pak nahraj do nového systému.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

karel_m

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Děkuji za odpověď.
Ano, vím že ta CESTA je uživatel/.thunderbird – přesto jsem si myslel, že FYZICKY se to úložiště nachází na prvním systémovém oddíle („/“ velikost 20 GB) a ne na druhém oddíle („/home“ velikost 200 GB). Zmátlo mě totiž to, že tento systémový „/“ oddíl je tak plný – z 20 GB je 18 GB zaplněno. Myslel jsem si že je to z větší části právě těmi maily z Thunderbirdu (mají přes 10 GB). Ale ty maily jsou všechny opravdu na druhém oddíle.

Pro mě je tahle filosofie umístění složek i po 8 letech na Ubuntu stále tak nesrozumitelná. Když si na wiki přečtu, že:

/home
Tento adresář obsahuje domovské adresáře všech uživatelů systému, s vyjímkou administrátora. Domovský adresář každého uživatele se značí ~uživatelnebo jen ~. Jde o to, kdo to použije - uživatel sám může použít jen ~, ale chce-li někdo (nejspíše root - tedy administrátor) něco dělat v domovské složce někoho jiného, pak musí použít ~uživatel. (  často bývá na odděleném svazku ).

/
Tzv. root (v překladu kořen, proto také se mu říká kořenový adresář) je vrcholem adresářové strukturu jak v Linuxu, tak v ostatních Unixech. Z toho také vyplývá, že veškeré soubory dostupné ze systému, ať jsou fyzicky kdekoliv, spadají pod něj.

tak těm pojmům stále dost úplně nerozumím.
1) Když instaluji nový systém, zeptá se mě instalátor na jméno a heslo. Co za uživatele to pak pro systém jsem? Jsem root?
Já vždycky myslel že ano. Že ten první defaultní účet je root, a ostatní už jenom hosté. Při instalování programů apod. se vždy požaduje heslo „správce“ a po zadání tohoto hesla – tedy mého, pro výchozího uživatele zadaného při instalaci – to je OK. Jenže na druhou stranu – moje složka se jmenuje podle jména uživatele, ne root. Takže to mě pořád mate.

Jinak ano – hlavně vše Zálohovat. To se nyní před povýšením snažím udělat. U něčeho úspěšně, u něčeho ne, konkrétně:

- složky interního disku s Ubuntu 12.04, které takto ze systému běžícího na externím HDD (Ubuntu 15.04) vidím a jsou nezamčené, je to OK

- složky, které mají křížek, jsem nakonec otevřel, až jsem nějak lopotně spustil Nautilus jako správce – to jsem si předtím taky užil jak to udělat. Instaloval jsem balík – ale ten už asi instalovaný byl. Pak jsem čekal, že bude nabídka v kontextovém menu složky, tam se ale možnost „Otevřít jako správce“ neukázala. Takže jsem ho pak spustil v Terminálu a již jsem se do zamčených složek dostal.

- a konečně největší průšvih jsou nějak poškozené složky oddílu /home, které vznikly tím, že jsem ho v G-parted zvětšoval a posouval a ta operace se zasekla a přerušila. Od té doby je u oddílu vykřičník, Adresáře jsou neúplné a pomíchané (hlavně videa a fotky), soubory nejdou otevírat. Zkoušel jsem obnovu TestDiskem, tak že jsem adresář Dokumenty nacházející se na oddíle /home (celý oddíl má 200 GB) nechal zkopírovat na 300 GB prázdný oddíl na externím disku – jenže ten se záhadně zaplnil celý už asi po přenesení 400 tisíc souborů a zbylých 200 tis. Už program hlásil jako neúspěšně zálohované. On se při té obnově vytvořil nějaký obrovský 100 GB adresář který nejde smazat a blokuje místo pro další kopírované soubory. Musím to tedy zopakovat a na zálohu vyčlenit oddíl s větší kapaciitou. Ale to by bylo asi na jiné vlákno. 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
1. Ujasni si pojmy: Root, Administrátor a Host. Když instaluješ, používáš svůj administrátorský účet. Pro systém jsi tedy "uživatel - administrator".  Když přidáš dalšího uživatele, vytvoří se mu běžný uživ. účet. Pro systém je to "uživatel" (non administrator). Účet Host je pouze takový "prozatímní" účet pro náhodného návštěvníka - po odhlášení se z něj všechny změny mažou.

2. Oddíl / musíš pravidelně čistit - odstraňovat nepotřebné soubory, jinak se ti brzy zaplní (což je tvůj případ).
Můžeš přísl. složky čistit buďto ručně, nebo si nainstaluj Ubuntu tweak (doporučuji) a dělej to pohodlně z něho. Jedná se zejména o složku /var/cache/apt a stará systémová jádra.

3. Nainstaluj si JDiskReport ať získáš přehled co ti na discích zabírá místo, co a kde vlastně máš.

4. Je zvláštní, že ani po osmi letech! ti nejsou jasné základní věci. K dobrodružství s GParted a změnou oddílů se raději zdržím komentáře...
« Poslední změna: 21 Prosince 2015, 03:48:02 od juwa2 »

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
1. Ujasni si pojmy: Root, Administrátor a Host. Když instaluješ, používáš svůj administrátorský účet. Pro systém jsi tedy "uživatel - administrator".  Když přidáš dalšího uživatele, vytvoří se mu běžný uživ. účet. Pro systém je to "uživatel" (non administrator). Účet Host je pouze takový "prozatímní" účet pro náhodného návštěvníka - po odhlášení se z něj všechny změny mažou.
Ještě doplním: administrátor se může "přihlásit" jako root pomocí příkazů sudo nebo su (nebo i grafické nadstavby jako gksu, ...). Neadministrátorský (běžný) účet toto dělat nemůže a host rovněž ne.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.