Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?  (Přečteno 4122 krát)

elishka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Ahoj, pokusila jsem se nainstalovat Ubuntu z flash disku dle návodu http://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_flash_disku

Vše šlo dobře, pak jsem měla vybrat, kam chci Ubuntu instalovat - vybrala jsem disk D, na něm se měl údajně vytvořit oddíl G právě pro Ubuntu. Přiznávám, že jsem tam neměla 6,5GB volných, ale jenom asi 5GB. Přesto v instalátoru byl požadavek na dostatek volného místa odškrtnutý, jakože splněno (narozdíl od požadavku na připojení k internetu - ten odškrtnutý nebyl, protože počítač skutečně není připojen k internetu). Pokračovala jsem tedy v instalaci, kopírovaly se soubory, až skoro na konci se progress bar zasekl na několik hodin ve fázi kontroly disků (bohužel si přesně nepamatuju znění té hlášky, ale hledala jsem řešení toho problému, na fórech ho popisovalo více lidí). Nebylo možné se z toho záseku dostat jinak, než tvrdým restartem.

Chtěla jsem dále postupovat dle nalezených rad, a sice spustit Ubuntu z flash disku bez instalace, to se mi ale nepodařilo. Vyskočilo upozornění "system runs in low graphis mode" - odenterovala jsem. Další okno - "what would you like to do" s možnostmi "run in low graphics mode for just one session", "reconfigure graphics", "troubleshoot the error", "exit to console login" - už na enter nijak nereaguje (první možnost je předvybraná), nereaguje ani na tab, který by snad měl přepínat možnosti. Jediná možnost, jak se odtud dostat, je opět tvrdý restart.

Vlezla jsem tedy do Windows nainstalovaných na disku C a z nich zformátovala disk D. Nový oddíl G, který měl být vytvořen při instalaci Ubuntu, z Windows vůbec nevidím. Formát disku D však na výše popsaném problému se spuštěním Ubuntu nic nezměnil.

Když se nyní pokusím znovu spustit instalaci Ubuntu z flash disku, objeví se nabíhací logo Ubuntu, pak tam na vteřinu problikne desktop Ubuntu, který zase hned zmizí a objeví se tmavě šedá obrazovka, ze které se nemůžu nikam dostat (nebo nevím jak).

Na úvodním rozcestníku po nabootování jsem dala i "check disk for defects" - vše v pořádku, žádný problém nenalezen.

Vzhledem k tomu, že se Ubuntu ani nespustí do použitelného stavu, nevím, jak se dostat k nějakému logu.

Poradíte mi, prosím, jak se dostat do stavu úplně na začátku, kdy instalace z flash disku šla spustit?

Jedná se o asi 8 let starý notebook (nezabíjejte mě) HP Compaq nx6325. Pokud je problém  zastaralém HW, uvítám doporučení, jakou jinou verzi či distribuci Linuxu tam můžu používat. Nákup nového notebooku není pro mě reálný.

Předem děkuji za Vaši pozornost a čas.
Eliška

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #1 kdy: 14 Ledna 2016, 14:44:58 »
Na takovém stroji bych na Ubuntu (alespoň s Unity) rozhodně zapomněl. Nevím, kolik to má RAM, ale pokud těch původních 512 MB, tak bych rozhodně upgradoval, ty dvě až tři stovky za paměť se vyplatí, když nemám na nový.

Zkusil bych distribuce jako LXLE, Xubuntu apod. Stačí dát do vyhledavače např. lehká linuxová distribuce
Pár si jich stáhnout, hodit třeba do Virtualboxu, osahat si to a vybrat.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

elishka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #2 kdy: 14 Ledna 2016, 16:40:07 »
Díky za radu. RAM mám 704MB, vzpomínám si matně, že jsem ji tam kdysi přidávala.
Zkusím teda nějakou lehčí verzi Linuxu.
Ale co tady s touhle nakopnutou instalací, můžu ji nějak smazat? Aby tam pak nepůsobila problémy...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #3 kdy: 14 Ledna 2016, 16:50:19 »
Fyzicky tam je teda jeden disk ? Smazal bych ten nově vytvořený oddíl pomocí Gparted a začal znovu s něčím lehčím. A hlavně přidělit víc místa, 5 GB je málo i na lehčí distribuce. Když teda pominu puppy Linux apod.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

elishka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #4 kdy: 14 Ledna 2016, 17:40:15 »
Ano, fyzicky jen jeden disk. Jdu na GParted, díky :) A příště mu přidělím rovnou 10GB, když už jsem tam to místo udělala ;)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #5 kdy: 14 Ledna 2016, 17:43:56 »
Tak záleží, co se tam bude všechno instalovat. Nebál bych se tam přidělit víc místa, pokud je k dispozici.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

elishka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #6 kdy: 14 Ledna 2016, 18:53:09 »
Nic extra se tam instalovat nebude - mobilní internet, přehrávání hudby a videa, prohlížení fotek, open office... nic víc asi nebude třeba :)
Spustila jsem si ten Gparted přes unetbootin přes usb, a teď ho tu mám otevřenej. Vidím první část disku, to je ta s windows, na tu nebudu sahat. Pak je tam ta druhá část, určená na data, v současné době ve filesystemu NTFS, a pak šedé nevyužité místo (zřejmě ta nepovedená Ubuntu instalace).
V jakém filesystemu mám nejlépe naformátovat tu část na data (D) a hlavně ten oddíl pro Linux? Je tam tolik možností, že si nějak nemůžu vybrat...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #7 kdy: 14 Ledna 2016, 19:03:55 »
Jestli to má nějaký dvoujádrový turion, tak kvůli CPU zas až tak zlehčovat není třeba. Horší je velikost RAM.  Pokud tedy chceš zůstat u Ubuntu (doporučuji vzhledem ke komunitě):

Takže ti zbývá to Lubuntu - to má trochu problém s připojením wifi, přes nabídku z panelu a musíš to tam nasekat růčo přes správu sítě, ale na tomhle stroji pojede jako máslo na pánvi

a také Xubuntu- je maličko náročnější (tvůj stroj však z přehledem), osobně mi přijde však trochu ergonomičtější v určitých směrech a nesjpíš se ti bude víc líbit ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #8 kdy: 14 Ledna 2016, 19:05:33 »
Pro Linux se používá ext a co se týče dat, tak aby je Windows viděl, NTFS.

Jinak k tomu, co píše Tracer, taky bych ještě přidal RAM, údajně to podporuje dokonce 4 GB, kdyby to mělo 2 GB, je to OK. Opravdu otázka 200-300 Kč.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

elishka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #9 kdy: 14 Ledna 2016, 19:25:11 »
Děkuji :)
Xubuntu mám vyhlídnuté, že ho vyzkouším.
Uvidíme, jak to půjde, kdyby bylo třeba, tak pár stovek do RAM kdyžtak investuju a nechám si ji tam zapojit. Proberu to zítra s mým hardwarářem :)

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #10 kdy: 14 Ledna 2016, 20:05:34 »
Citace
Xubuntu mám vyhlídnuté, že ho vyzkouším
V Xubuntu nemáš Libre Office (náhrada Open Office) v základnom balíku. Treba odinštalovať AbiWord a Gnumeric a doinštalovať Libre Office.
Len poznámka aby ťa to neprekvapilo  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #11 kdy: 15 Ledna 2016, 07:06:48 »
Obecne nejlip udelas, kdyz si zvolenou distribuci pred instalaci vyzkousis v live rezimu - uvidis jak se to popere s malou RAMkou, a ktere programy jsou uz v zakladni instalaci...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3549
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #12 kdy: 15 Ledna 2016, 07:15:45 »
Jen treba pri te zkousce pocitat s tim, ze v live rezimu se aplikace nacitaji z usb ci optickeho media. A to je znacne pomalejsi.

Lubuntu v klidu operuje s 512. U Xubuntu by to taky mohlo s fousem stacit, tech 768. Prinejmensim bych ale opravdu vyhodil tu jednu 256 a koupil za 50,- jednu 512 na giga. Jinak ty cca 300,- jak psal Martyj
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #13 kdy: 15 Ledna 2016, 10:26:06 »
Kdyžtak se mi jich doma pár válí, můžu poslat za poštovné.

ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

elishka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #14 kdy: 18 Ledna 2016, 19:44:48 »
Ahoj, děkuji všem! Xubuntu mám nainstalované, teď ho budu testovat a učit se v něm fungovat, za pár dní uvidím, jestli ho tam nechám, nebo budu zkoušet něco jiného :)
Děkuju i za nabídku RAM, dám vědět, jak mi to bude pracovat s tím málem, co tam mám. Sama si netroufnu se v notebooku vrtat, abych ji vyměnila, ale když by byla potřeba, tak napíšu a nechám si ji od Tebe poslat a od kamaráda zapojit.
Přeju krásné dny všem :)

kubino120

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #15 kdy: 09 Února 2016, 14:32:46 »
Mám trochu podobný problém. Nainstaloval jsem si z CD do HP 550 Ubuntu. Nezaložil jsem si ovšem další disk. Po restartu se mi automaticky spustil Ubuntu. Z nabídky jsem si vybral verzi k vyzkoušení (bez instalace), načítá se mi tudíž pouze z CD, které není přepalovatelné. Samozřejmě nejde stáhnout GParted.). Jak se mohu zbavit Ubuntu nebo se dostat ke stále nainstalovaným WS Vista. děkuju

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #16 kdy: 09 Února 2016, 14:39:40 »
Nevím, jestli jsem jediný, kdo to nechápe, ale  Ubuntu máš tady na jednom disku společně s Win ? Pak zase píšeš, že ho spouštíš z CD, tak mám v tom trochu zmatek. Nicméně z Ubuntu ten Win systém vidíš ?
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Jak odstranit nepovedenou instalaci, když Ubuntu ani nenaběhne?
« Odpověď #17 kdy: 09 Února 2016, 14:45:09 »
Podle mě Ubuntu nainstalované vůbec nemáš, akorát sis rozhodil Windows zavaděč. Oprav ho např. pomocí inst. DVD win.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.