Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 100% plný disk, nezapíná se [vyřešeno]  (Přečteno 1211 krát)

kolda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
100% plný disk, nezapíná se [vyřešeno]
« kdy: 15 Ledna 2016, 09:44:56 »
Mám takový problém, zaplnil jsem si do posledního místečka disk vyhrazený pro ubuntu. Tím pádem nemohu nastartovat ubuntu klasicky v grafickém režimu.

Jestli se nemýlim, je potřeba se dostat na linuxový disk a smazat tam nějaké soubory.

1) Zkoušel jsem se na linuxový disk dostat přes win (s porgamy umožnující mazaní a zapis), avšak soubor se nesmaže.
2) Zkoušel jsem přes recovery mode funkci clean, bezvýsledně. Pak jsem zkoušel přes recovery mode příkazový řádek a přes něj smazat nějaké soubory, avšak mi běží hláška typ: Soubor je pouze pro čtení.

Mám ubuntu 12.04 a win 7 na jednom počítači. A nevím jak mám to ubuntu nakonec spustit. Díky za tipy a rady
« Poslední změna: 15 Ledna 2016, 18:22:47 od kolda »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:100% plný disk, nezapíná se
« Odpověď #1 kdy: 15 Ledna 2016, 09:55:48 »
Pak jsem zkoušel přes recovery mode příkazový řádek a přes něj smazat nějaké soubory, avšak mi běží hláška typ: Soubor je pouze pro čtení.

V recovery bys mel byt root, toto nechapu. Mozna mas cely FS jen pro cteni, takze v recovery mode vyber "fsck" a pak to zkus smazat znova.

Widli ovladace pro extX delaji vic skody nez uzitku.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:100% plný disk, nezapíná se
« Odpověď #2 kdy: 15 Ledna 2016, 10:54:29 »
A v Recovery mode jsi zkoušel připojit disk i pro zápis?
Kód: [Vybrat]
mount -o remount,rw /
Jak psal Martin windowsovské nástroje pro přístup k linuxovému disku raději nepoužívej.
Další možností je provést opravu z Live systému. Dnes je součástí téměř každého instalačního obrazu.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

kolda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:100% plný disk, nezapíná se [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 15 Ledna 2016, 18:27:46 »
Díky za rady, pomohlo to.


přes:
Kód: [Vybrat]
  mount -o remount,rw /   mi to hlásilo stále, že je soubory jsou pouze pro zápis

live/usb cd jsem udělat nemohu, nejsem doma, a nemám nic na čem bych udělal live usb

tak jsem to zkusil přes to fsck, a pak se mi to konečně podařilo. díky

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.