Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: kopie disku  (Přečteno 8945 krát)

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
kopie disku
« kdy: 03 Února 2016, 22:28:42 »
Ahoj, potřeboval bych naklonovat disk. Což takový problém není, ale jde o to, že potřebuji naklonovat velký disk na menší. Nechce se mi vše znova instalovat znova. Jde o to, že mám 120GB disk, kde je cca 30GB dat a zbytek prázdno. Takže bych potřeboval přesunout jen ty data na 80GB disk. Jde to nějakým způsobem? Zkoušel jsem prozkoumat příkaz dd, ale nevyčetl jsem, jestli umí ořezat prázdné místo a nepočítat s ním.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:kopie disku
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2016, 22:45:25 »
dd by mal tusim kopirovat aj particie. Co tak defragmentovat povodny disk, zmensit velkost particie na velkost noveho disku. Na novom disku vytvorit novu particiu aby bolo kam kopirovat a nakoniec tam tie data presypat. Pripadne pozriet gparted ci kopiruje particie.
Vyskusane to nemam je to len nastrel.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:kopie disku
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2016, 23:46:34 »
Acronis boot CD/Usb
120 GB disk > záloha do image > obnova image > 80 GB disk
image bude mít cca 15 GB

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:kopie disku
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2016, 09:56:28 »
Acronis je za peníze.

Zkoušel jsem via GParted, ale pak se musí laborovat, aby byl oddíl bootovací a nahrát zavaděč.

Taky jsem se doptával na free software, který umí bez práce a jednoduše  přenést systém z disku na disk, bez ohledu na velikost, abych prostě přenesl, zapojil, nabootoval jak bylo. No a nedoptal. Včechny tipy, co jsem obdržel jsou dnes už placené ...
« Poslední změna: 04 Února 2016, 09:58:55 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:kopie disku
« Odpověď #4 kdy: 04 Února 2016, 10:54:32 »
Acronis je sice placený.  Ale ty nepotřebuješ program jako takový, stačí ti boot CD, jak bylo řečeno výše.
http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2016_6027.iso
A kromě toho, existují jeho brandované verze které jsou zdarma. Stačí, aby jeden z disků byl WD nebo Seagate...
http://support.wdc.com/downloads.aspx?p=119&lang=en
http://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/discwizard/
Další možností je http://www.aomeitech.com/ab/standard.html který je rovněž zdarma. Je třeba opět použít boot CD (Linux Bootable CD)!
---------------------------------------------------------------
Postup:   Připojíš oba disky > nabootuješ klonovací SW > vybereš který disk bude zdrojový a cílový > zmáčkneš tlačítko "klonovat"
Myslím, že to není příliš náročné.... ;)
« Poslední změna: 04 Února 2016, 12:11:51 od juwa2 »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:kopie disku
« Odpověď #5 kdy: 04 Února 2016, 12:50:12 »
Na to je jedina odpoved hodna linuxaka - clonezilla, ta umi uplne vsechno a je oss ;)

na nejakej acronis zapomen
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:kopie disku
« Odpověď #6 kdy: 04 Února 2016, 13:06:02 »
Clonezilla: Rozdílná velikost oddílů (byť nepatrná) = big problem.... :-[

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:kopie disku
« Odpověď #7 kdy: 04 Února 2016, 14:26:51 »
Tak to si pockam jeste na vyjadreni k te clonezille. S takovym omezenim by byla prece prakticky nepouzitelna ? ? ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:kopie disku
« Odpověď #8 kdy: 04 Února 2016, 14:38:58 »
A co ti brání si to prostě sám vyzkoušet (a nasbírat přitom nějaké zkušenosti)? Nejsi náhodou Pan Pohodlný?
- ať se hezky snaží druzí, já si pěkně počkám a pak slíznu smetanu!   :-\
« Poslední změna: 04 Února 2016, 14:41:41 od juwa2 »

upirr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:kopie disku
« Odpověď #9 kdy: 04 Února 2016, 18:22:34 »
clonezilla vypadá velmi zajímavě, ale bohužel se mi při zálohování dat (než mě napadlo naklonovat disk) podařilo něco dojebat a nejde mi nic instalovat, rozbalovat a podobně. Takže i když bych to nějak zvládl naklonovat, nemá to momentálně efekt :-( Každopádně se to určitě někdy bude hodit, díky za rady

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:kopie disku
« Odpověď #10 kdy: 04 Února 2016, 18:56:14 »
A co ti brání si to prostě sám vyzkoušet (a nasbírat přitom nějaké zkušenosti)? Nejsi náhodou Pan Pohodlný?
- ať se hezky snaží druzí, já si pěkně počkám a pak slíznu smetanu!   :-\

A nejsi náhodou Pan Rychlosudka Útočňák Demagog ? Nevíš o někom nic, soudíš ho a používáš nesmyslné argumenty?

Nemám příliš času a energie na to něco zdlouhavě zkoušet od začátku. Mimochodem kdyby všichni zkoušeli již vyzkoušené, tak neexistuje pokrok. Ten funguje jen na bázi nadstavbových kroků.

A proč bych měl sáhodlouze zkoušet co program umí, když mi to může někdo říct a já se pak rozhodnu, jestli je to to co potřebuju. Nebo ty zkoušíš všechny existující aplikace co a kolik umí? Jestli jo, tak by tě měl někdo platit.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:kopie disku
« Odpověď #11 kdy: 04 Února 2016, 19:33:11 »
Citace
A proč bych měl sáhodlouze zkoušet co program umí, když mi to může někdo říct
Tomu se právě říká vych...  Ale nikdy není nad vlastní zkušenost, věř mi.
Buď zdráv!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:kopie disku
« Odpověď #12 kdy: 04 Února 2016, 20:59:33 »
Tomu se prave rika demagogie...

Je rozdil nechat neco delat za sebe a zadat o rady a informace zkusenejsi kolegy. To jsi asi nejspi nepostihl. Ptat se a informovat se je nenamyslenost, moudrost a rozvaha nikoliv vychcanost pane kolego.

Kazdopadne dekuji za vyklad a odkazy.

Bud take zdrav a hodne radosti v tvem nekompromisnim zivote.

« Poslední změna: 04 Února 2016, 21:01:52 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Peterx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 403
Re:kopie disku
« Odpověď #13 kdy: 05 Února 2016, 09:17:08 »
Ja som toto vyriešil zmenšením pôvodnej partície s GParted z live CD, následne som na klonovanie použil ghosta (ghost -ia -ib), ale ide to aj s iným...

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:kopie disku
« Odpověď #14 kdy: 05 Února 2016, 10:10:34 »
Clonezilla: Rozdílná velikost oddílů (byť nepatrná) = big problem.... :-[
Meles kraviny ....

A taky te prosim, aby jsi se zacal chovat nejak normalne a vymenil tu svoji sebejistotu a machrovitost za slusnost ... Pokud se to nechystas udelat, tak se nesnaz prispivat na forum, ochotnejch a milejch lidi (kteri jeste navic na rozdil od tebe znaji faktografii) je tu dost ... rikam to s i s ohledem na to, ze moc dobre vime, jak dopadl tvuj prvni ucet zde na foru ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:kopie disku
« Odpověď #15 kdy: 08 Února 2016, 11:37:46 »
Já používám kombinaci FreeDOS+Ghost7.exe z Flash disku. Naprostá spokojenost a umí to zápis na rozdílnou velikost disku, komprimaci, sítě,...

NTZ, CloneZillu jsem právě proto nemohl také použít. I když už je to dlouho, co jsem to zkoušel. Taky si rád počkám, na důkaz, že to umí. :) Byl bych rád!

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:kopie disku
« Odpověď #16 kdy: 09 Února 2016, 14:59:07 »
Já používám kombinaci FreeDOS+Ghost7.exe z Flash disku. Naprostá spokojenost a umí to zápis na rozdílnou velikost disku, komprimaci, sítě,...

NTZ, CloneZillu jsem právě proto nemohl také použít. I když už je to dlouho, co jsem to zkoušel. Taky si rád počkám, na důkaz, že to umí. :) Byl bych rád!
cus milhousi ....

s clonezillou jsem tedka v prosinci klonoval nejaka bsdcka (pokazdy na jiny disky, nekdy vetsi, nekdy mensi) a pokazdy to slo v pohode
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kopie disku
« Odpověď #17 kdy: 09 Února 2016, 15:05:58 »
Pokud je to extový, tak přece cp -a, pokud je to ntfs, pak ntfsresize + ntfsclone, co tu řešíte? :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:kopie disku
« Odpověď #18 kdy: 09 Února 2016, 15:10:46 »
Pokud je to extový, tak přece cp -a, pokud je to ntfs, pak ntfsresize + ntfsclone, co tu řešíte? :)
jj :) s tim rozdilem, ze ja bych sel rsync -a (mozna jsi myslel to stejne ale napsal jsi cp)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:kopie disku
« Odpověď #19 kdy: 09 Února 2016, 15:39:16 »
Pokud je to extový, tak přece cp -a, pokud je to ntfs, pak ntfsresize + ntfsclone, co tu řešíte? :)
jj :) s tim rozdilem, ze ja bych sel rsync -a (mozna jsi myslel to stejne ale napsal jsi cp)

cp/scp/rsync neudela cilovy disk bootovaci (soucast zadani) ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kopie disku
« Odpověď #20 kdy: 09 Února 2016, 20:41:02 »
Pokud je to extový, tak přece cp -a, pokud je to ntfs, pak ntfsresize + ntfsclone, co tu řešíte? :)
jj :) s tim rozdilem, ze ja bych sel rsync -a (mozna jsi myslel to stejne ale napsal jsi cp)
cp/scp/rsync neudela cilovy disk bootovaci (soucast zadani) ;)

Ale no tak!!!

Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/zdroj of=/dev/cil bs=512 count=1
Tohle mi udela kopii boot sektoru vcetne rozdeleni tabulky disku, kterou si pak upravim jak chci.

A pokud je to systém s (U)EFI, tak stačí prostá kopie.
NTZ: Ne, já fakt myslel cp -a, to je ti super věc :)
« Poslední změna: 09 Února 2016, 20:42:58 od Petr Merlin Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:kopie disku
« Odpověď #21 kdy: 09 Února 2016, 20:44:43 »
EDIT: A ty příkazy cp, rsync patří ke Clonezille či k dd ? Nějak jsem se v tom ztratil ...

JJ. O to bootování právě jde. Kvůli zjednodušení a hlavně času. Není problém přesypat datový otisk z čehokoliv na cokoliv. A asi nejspíš není až takový problém obnovit Grub, ale je docela pruda obnovit boot Windows  - diskpart, bootsect, bootrec a ještě nechat proběhnout automatickou opravu konzistence zavádění. Takhle to dělám pomocí GParted ...

Proto také sháním program, který mi prostě přenese i atributy oddílů včetně MBR/GPT, tak abych prostě přenesl, zapojil a jel, ať je na HDD Linux, Windows, Dualboot či Mac atd.




« Poslední změna: 09 Února 2016, 20:53:58 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kopie disku
« Odpověď #22 kdy: 09 Února 2016, 20:51:19 »
EDIT: A ty příkazy cp, rsync patří ke Clonezille či k dd ? Nějak jsem se v tom ztratil ...

JJ. O to bootování právě jde. Kvůli zjednodušení a hlavně času. Není problém přesypat datový otisk z čehokoliv na cokoliv. A asi nejspíš není až takový problém obnovit Grub, ale je docela pruda obnovit boot Windows  - diskpart, bootsect, bootrec a ještě nechat proběhnout automatickou opravu konzistence zavádění.

Proto také sháním program, který mi prostě přenese i atributy oddílů včetně MBR/GPT, tak abych prostě přenesl, zapojil a jel, ať je na HDD Linux, Windows, Dualboot či Mac atd.


cp, rsync, dd jsou běžné programy obsažené v aktuální instalaci, nemusíš nic instalovat, prostě jsou a fungují. Clonezilla oproti tomu je další software navíc. Neříkám že špatný, ale říkám, že požadované se jednoduše dá udělat i pomocí standardních systémových nástrojů.

V případě MBR stačí uvedené dd, pokud je to GPT, pak není potřeba dd, ale
Kód: [Vybrat]
sgdisk -R /dev/sdY /dev/sdX
sgdisk -G /dev/sdY

U GPT předpokládám UEFI, pak stačí jen kopie.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:kopie disku
« Odpověď #23 kdy: 09 Února 2016, 20:55:40 »
Díky za objasnění. A ještě se zeptám. Ty nástroje fungují i v live-session?

A tou úpravou tabulky jsi myslel co?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:kopie disku
« Odpověď #24 kdy: 09 Února 2016, 21:10:09 »
Ano, uvedené nástroje jsou i na live CD. Obecně bývají součástí i relativně minimalistických instalací a live distribucí.
Úpravou tabulky jsem myslel situaci, kdy z většího disku nakopíruji rozložení na disk menší (logicky se poslední partition nevejde na disk), resp. naopak.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.