Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN  (Přečteno 2004 krát)

INCOGNITO

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« kdy: 05 Února 2016, 18:57:43 »
Zdravim vespolek,
donedavna jsem k plne spokojenosti vyuzival na NB (ThikPad-X-220) Xubuntu vedle puvodnich Win7 PRO-64b.
Po nevydarenem pokusu o zmenu prostredi Xfce na KDE, jsem se rozhodl, ze je na case zkusit jine distro..
Jako nahrada me napadl Debian (tesne pred upgrade) a ted nastava jeden pruser za druhym!

Mel jsem drive vypaleny obraz Kubuntu (14.04), na kterem po krachu HDD (NE)funguju dodnes a nic nejde jak ma.
Pro ilustraci se nejprve pokusim vypsat, co v Kubuntu jde, aby byl seznam o poznani kratsi.

+ jde spustit deff.prohlizec Firefox, funguje prostredi s efekty KDE
Nyni k tomu, co v Kubuntu nefunguje (hlasi bugy a cyklise) a co nutne potrebuji!

- nefunguje stahovani programu pres Muon, kde jsem se pokousel jiz druhym dnem dostat do NB program na rozdeleni disku a prohlizec, krery mi plne vyhovuje +jedinou vec od Mozilly, ktera jede napric OS [ -GParted | -Chromium | -Thunderbird ].
- K3b mi pri snaze o vypaleni ISO obrazu noveho distra odepsalo 4x chybu a 4 DVD mam tedy v haji..
- Kubuntu odmita nacitat spravne mechaniku (na Xubuntu nebyl problem ani s prohlizenim filmu na DVD z roku 1-2)
- zavadeni distra pres USB je v softu Kubuntu stejne, neli horsi

Dotaz, podmnozina jinych otazek aj.:
Jak se prosim tedy dostanu k programu GParted, abych s jeho pomoci mohl rozdelit HDD na 3 oddily kam bych nainstaloval Debian?
Jak lze v Muon stahnout Chromium, kde mam diky google-acc veskere patricne kontakty a zalozky prohlizece s hesly??
Jak mam vytvorit funkcni zavadeci ISO Debianu s desktopovym prostredim KDE v nynejsim Kubuntu, aby po restartu fungovalo vse jak ma?!?

Dekuji

« Poslední změna: 05 Února 2016, 20:49:14 od INCOGNITO »
TP-X-220

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #1 kdy: 06 Února 2016, 10:28:28 »
Rozdělit HDD můžeš, až při instalaci Debianu. Chromium zkus nainstalovat přez Terminal, tam Ti to případně napíše kde je problem. A máš system plně aktualizovaný? Na vypalování zkus nainstalovat Xfburn nebo Brasero, asi máš rozbité k3b, protože k3b je bezkonkurenčně nejlepší.

INCOGNITO

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #2 kdy: 06 Února 2016, 18:06:20 »
@tumany:
dekuji.. nenapadlo me, ze pri instalaci je treba vypisovat cely nazev programu ..u me tedy [chromium-browser]. Ciste Chromium nejak nenaslo
Co se tyce toho vypalovani, tak vypisovalo chybove hlasky i v tech dalsich programech, tak zatim tuto proceduru vzdavam :)
TP-X-220

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2016, 20:11:13 »
Debian je distribuce pro zkušené uživatele, rozhodně ho sám nováčkům vůbec nedoporučuji. Jo a největší problémy nastávají, když začne člověk míchat různé desktopové prostředí, to je na průsery přímo zaděláno. Od toho jsou tzv. live obrazy, kdy si člověk vyzkouší, co mu nejvíce vyhovuje a pak si to nainstaluje, ale pokud zvolí např. KDE, pak tam nesmí cpát třeba XFCE nebo GNOME  nebo nativní aplikace z toho kterého desktopu  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #4 kdy: 07 Února 2016, 07:57:03 »
Tak máš asi něco špatně v OS. Po těch věcech co jsi s tím prováděl- není se co divit. A Live USB Ti tedy taky nejde vytvořit? A jak píše Marp Debian není zrovna user friendly. Pokud chceš KDE, tak raději udělej čistou instalaci Kubuntu 14.04. Stažené ISO ulož na flashku, a vypal na jiném PC.

INCOGNITO

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #5 kdy: 07 Února 2016, 20:19:24 »
Priznavam bez muceni, ze s Linuxem zacinam a libi se mi vic nez Windows.
Komplikace s programy jsem nezaznamenal az ted pred nedavnem na Kubuntu.
Mel jsem Xubuntu s Compizem, kdysi Ubuntu s Gnome vedle Win7. Teprve ted jsem ciste na Kubuntu a KDE mi zatim vyhovuje, i kdyz ne uplne vsechno v tom desktopu jede podle predstav.
O tom prechodu na Debian jsem premyslel vlastne kvuli te logice vyvoje, kdy vim, ze Ubuntu vychazi z Debianu, Mint z Ubuntu atp. :) V budoucnu bych prave KDE s Debianem chtel vyzkouset. Libi se mi. A narocnost prostredi tu sice je, ale to je snad logicke, kdyz jsem fungoval radu let hlavne na Win. Pocitam s tim, ze se toho musim jeste maras hodne naucit, ale nebojim se..
TP-X-220

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #6 kdy: 07 Února 2016, 21:34:11 »
O.K. Takový přístup se mi líbí. Debian má taky české stránky, tak můžeš studovat, hledat a bádat. Ono to zase tak strašný není.

INCOGNITO

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #7 kdy: 08 Února 2016, 00:38:16 »
@Marp: Thunderbird - GParted - a stejne tak prohlizec Chrome mi prijdou jako aplikace, ktere na grafickem prostredi ruznych systemu zadnou zavislost nemaji  ;) samozrejme se muzu plest, ale nemyslilm si, ze by treba tohle byl ten pripad.
Zbyle veci jako resit problemovy K3b na Xubuntu chapu.. ale mi K3b jel presto svizne i na XFCE na Xubuntu uplne v poradku. Ted na Kubuntu nejde delat ISO obrazy a ani vypalit film. Jedine, co dela K3b ted je, ze likviduje ma DVD.

@rumany: Dekuji. Sam momentalne celkem zive studuju prirucku pro Debian a bavi me to. Ono me obecne bavi ucit se novym vecem a tahleta problematika me bavim o to vic, ze sestava sama o sobe z veci svobodnych.

Add muj puvodni problem: Nechtel jsem to puvodne vubec resit, ale po vcerejsim zivem rozhovoru s jednim znamym, co resi prechod stejne jako jsem resil ja sam, to sem napisu bez servitku.
Jak jsem jiz psal, tak jsem mel vedle Win7, ktera jsem si nevybral (byly s ThinkPadem zakoupena) taky ruzne typy Ubuntu a posledni verzi Xubuntu s nastavbou Compiz. Diky tomu, ze jsem predtim mel jednotlive OS na zvlastnich oddilech HDD, tak jsem nemival zadny problem, ktery by nesel nasledovne vyresit opravou kazdeho OS na samotnem oddilu HDD. A dal jsem mel jeste nejvetsi oddil na citliva data \E:  :)
Jeden tedy FAT32 pro Linux, druhy NTFS pro Win7 a treti NTFS s temi daty. Po navratu do prostredi Win7 a 'naslednych sys hlaskach o aktualizacich' jsem se docetl, ze me MS vyzyva k upgradu na Win10 - zdarma a nezavisle na me predchozi vyzve. Toto jsem odNESOUHLASIL klasickym kliknutim na krizek vpravo nahore a peklo se vsim ostatnim nasledovalo az potvrzenim, ze nechci upgradovat OS. Win10 se jednoduse zacal zapisovat na disk a tento cely prepisovat. V polovine teto operace mi vypadla sit a mel jsem na vyber, budto se necham prekvapit a zkusim nabootovat z Xubuntu, abych zachranil aspon nutne minimum na \E:; nebo se pokusim prepsat oddil \C: s Win7 Dabianem. Vybral jsem naNestesti moznost prihlaseni k puvodnim Win7. Nic se nedelo. Data jsem ale ztratil nenavratne a ted jsem nemel moznost ani volby bootu Xubuntu.
Nastesti jsem mel na DVD disku jeste Kubuntu, ktera prepsala cely HDD jako i predchozi Win10 a na tech tedy dnes at chci nebo nechci funguju.
TP-X-220

rumany

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re:Nefunkcni Kubuntu - prechod na DEBIAN
« Odpověď #8 kdy: 08 Února 2016, 06:40:27 »
Mohl jsi pomocí DVD Kubuntu opravit boot Xubuntu, nebo nainstalovat Kubuntu tak, aby oddíl s daty zůstal zachován. Taky jsi mohl Kubuntu spustit jako Live, bez instalace, a Data někam překopírovat.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.