Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vlastní ISO  (Přečteno 2447 krát)

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Vlastní ISO
« kdy: 05 Března 2016, 12:50:40 »
  Nainstaloval jsem si sbackup a provedu zálohu v něm, ale zajímalo by mě jestli si z čerstvě nainstalovaného systému, kam jsem doinstaloval všechny své potřebné programy mohl vytvořit vlastní obraz disku xxxxxx.iso. Je na to nějaký program?
  A jestli bych mohl ještě poprosit nějak nemůžu dát dohromady odinstalaci progaramů. Když si instaluju program musím si někam napsat jaké balíčky jsou instalační a pak je jen smáznout ve správci balíčků? ( tímto způsobem jsem už jednou odinstaloval víc než jsem chtěl )Nebo existuje nějaká schůdnější cesta.? Ve wiky o tom nemohu nic najít.
Děkuji
Kubuntu 14.04 LTS
 

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #1 kdy: 07 Března 2016, 07:18:07 »
  Nainstaloval jsem si sbackup a provedu zálohu v něm, ale zajímalo by mě jestli si z čerstvě nainstalovaného systému, kam jsem doinstaloval všechny své potřebné programy mohl vytvořit vlastní obraz disku xxxxxx.iso. Je na to nějaký program? 

To zalezi co od toho chces.
1) ISO ktere nabootuje a pres klasicky instalacni dialog nainstaluje upraveny system -> Ubuntu Customization Kit a wiki https://help.ubuntu.com/community/InstallCDCustomization
2) Bitovou kopii, kterou staci (treba i nejakym scriptem) prehrat pres pokazeny system (prikaz dd)

Když si instaluju program musím si někam napsat jaké balíčky jsou instalační a pak je jen smáznout ve správci balíčků? ( tímto způsobem jsem už jednou odinstaloval víc než jsem chtěl )Nebo existuje nějaká schůdnější cesta.? Ve wiky o tom nemohu nic najít.

To je bohuzel vlastnost zavislosti mezi balicky. Protoze nemaji priznak ktery z nich je "korenovy" pro danou aplikaci, tak spravce baliku musi hadat a nekdy se mu jako nejlepsi jevi odinstalace pulky systemu. Na uspokojive reseni jsem taky zatim neprisel. :(
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2016, 09:33:29 »
Děkuji

 Tak to je na mě moooooc složitý. Naštěstí když něco pokakám. Mám linux znovunainstalovaný i s programy za hodku a půl. ( to je cvikem prvních pět instalací mi trvalo mnohem déle :o) Radci tohle než x hodin se prát s terminálem. :o)
 Ta odinstalace programů mě mrzí. Jak se učím někdy nainstaluju program, kterej mi absolutně nevyhovuje a nerad si nechávám v systému zbytečný  program.


 

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2016, 09:38:37 »
Tak varianta 2) určitě tak složitá není ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #4 kdy: 07 Března 2016, 09:59:50 »
1. Vlastní .iso s nainstalovanými programy si můžeš jednoduše vytvořit v  http://www.techrepublic.com/article/create-a-live-system-iso-for-your-ubuntu-based-linux-machines-using-systemback/
Tento program můžeš samozř. použít i na zálohu systému http://www.unixmen.com/systemback-restore-linux-system-previous-state/
Toto jednoduché řešení má ale svou cenu v podobě zvýšených nároků na volné místo při tvorbě záloh, protože zálohy jsou nekomprimované.
2. Můžeš rovněž pro zálohu systému použít jeho klon pomocí Clonezilla. Zálohy komprimuje a spotřeba místa je tak malá.
3. Všechny nainstalované programy si můžeš zálohovat pomocí http://www.teejeetech.in/2014/01/introducing-aptik.html
Potom, po případné reinstalaci je snadno obnovíš zpět. Značně to šetří čas a námahu.
« Poslední změna: 07 Března 2016, 10:03:42 od juwa2 »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #5 kdy: 07 Března 2016, 13:35:00 »
1. Vlastní .iso s nainstalovanými programy si můžeš jednoduše vytvořit v  http://www.techrepublic.com/article/create-a-live-system-iso-for-your-ubuntu-based-linux-machines-using-systemback/

Diky, to se bude jeste hodit, ikdyz nechapu to omezeni na 4GiB. Mas s tim nejake zkusenosti?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #6 kdy: 07 Března 2016, 17:34:52 »
To omezení na 4GB je dáno kapacitou DVD.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #7 kdy: 07 Března 2016, 18:00:59 »
pouzij clonezillu
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #8 kdy: 08 Března 2016, 06:46:16 »
To omezení na 4GB je dáno kapacitou DVD.

Za mych mladych let se delala i dvouvrstva DVD...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #9 kdy: 12 Března 2016, 13:33:32 »
1. Vlastní .iso s nainstalovanými programy si můžeš jednoduše vytvořit v  http://www.techrepublic.com/article/create-a-live-system-iso-for-your-ubuntu-based-linux-machines-using-systemback/


 Pecka program a dokonce v češtině, již ho mám nainstalovaný, ale ještě jsem nezkoušel tvornu vlastního ISO . nějak nemám čas...... proto ještě vlákno neukončuji.

NZM23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 163
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #10 kdy: 21 Března 2016, 13:32:21 »
 tak záloha mi doku...... j sytém zachránila jen z části.  Věechny programy a uživatelská data se sice obnovila, ale sytém nenalezl žádnou síť, nešla zapnout a vypnout wifi, Zmizela tlačítka pro vypnutí ,restart, a odhlášení. systém nešel ani vypnou krátkým stiskem vypínacího tlačítka. bylo nutné natvrdo podržet osum sekund.
 teď vlastně ani nevim jestli ho do funkčního systému potřebuju, zálohovat budu ručně, A celý systém umím nainstalovat do hodiny, takže tvorba vlastního ISO asi stratila symsl. systém mám teď funkční a nebudu už zkoušet jiné progaramy... .
« Poslední změna: 21 Března 2016, 13:35:13 od NZM23 »

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #11 kdy: 24 Března 2016, 16:21:15 »
tak záloha mi doku...... j sytém zachránila jen z části.  Věechny programy a uživatelská data se sice obnovila, ale sytém nenalezl žádnou síť, nešla zapnout a vypnout wifi, Zmizela tlačítka pro vypnutí ,restart, a odhlášení. systém nešel ani vypnou krátkým stiskem vypínacího tlačítka. bylo nutné natvrdo podržet osum sekund.
 teď vlastně ani nevim jestli ho do funkčního systému potřebuju, zálohovat budu ručně, A celý systém umím nainstalovat do hodiny, takže tvorba vlastního ISO asi stratila symsl. systém mám teď funkční a nebudu už zkoušet jiné progaramy... .
protoze jsi nepouzil clonezillu :)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #12 kdy: 24 Března 2016, 17:59:04 »
 ... to je ale rejpal :D

Ale vážně - ntz má pravdu - je dobré použít něco ověřeného na ostrou zálohu a pak teprve nějaký experimentální SW pro získání zkušeností. A Clonezilla prověřená je dostidost

Osobně jednoduše používám GParted nebo Seagate Disk Wizzard (Acronis True Image) - akorát jsem ještě nezkoušel, jestli umí ext part. ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #13 kdy: 24 Března 2016, 21:05:41 »
Citace
Osobně jednoduše používám GParted nebo Seagate Disk Wizzard (Acronis True Image) - akorát jsem ještě nezkoušel, jestli umí ext part. ...
Umí!
« Poslední změna: 24 Března 2016, 21:07:25 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Vlastní ISO
« Odpověď #14 kdy: 25 Března 2016, 17:23:33 »
Tak to je dobrá zpráva :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.