Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu na 2 v 1  (Přečteno 10805 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Ubuntu na 2 v 1
« kdy: 27 Března 2016, 09:06:59 »
Zdravím komunitu.

Zařízení je Umax VisionBook wi10 plus a vzhledem k tomu, že tam je jen 32GB mmc, tak asi na klasický dualboot s Windows 10 můžu zapomenout, ale napadlo mě, jestli by nešlo nainstalovat třeba Xubuntu na SD a tak mít dualboot.

Šlo by to vůbec? A jak se to popř. dá udělat?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #1 kdy: 27 Března 2016, 10:53:51 »
Nevím jak to na těhle skoro embedded zařízeních funguje, ale mohlo by to jít dvěma způsoby:
1) Bootovat přímo ze SD karty,
2) Nainstalovat zavadeč do interní paměti, který pak natáhne systém ze SD karty.
A SD karta asi není nejlepší řešení pro dlouhodobý provoz systému, lepší by byl externí harddisk.
Našel jsem nějaký zhruba orientační návod, kde ale instalují Ubuntu dovnitř: https://sturmflut.github.io/linux/ubuntu/2015/02/04/installing-ubuntu-on-baytrail-tablets-version-2/
http://askubuntu.com/questions/619872/installing-ubuntu-14-10-64-bit-on-a-windows-8-bay-trail-atom-tablet
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

superbo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 810
  • ???
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #2 kdy: 27 Března 2016, 12:43:41 »
Na tabletu Kiano Slimtab MS Pro to mám tak, že jsem si Windowsy přesunul na SD kartu, protože je nebudu moc používat. Do interní paměti jsem nainstaloval Ubuntu. Ovšem na těchto zařízeních je bootování o něco obtížnější než na normálním počítači. Procesor je 64bitový, zatímco UEFI je jen 32bitové + budete potřebovat USB hub (pro připojení klávesnice, myši a flashdisku).
1) Stáhněte si iso obraz Ubuntu
2) ve správci archivů rozbalte třeba na flashdisk
3) stáhněte si tento soubor: https://github.com/hirotakaster/baytail-bootia32.efi/blob/master/bootia32.efi?raw=true
a vložte ho do složky /EFI/BOOT na flashdisku
4) Zapněte zařízení a vypněte v BIOSu secure boot (většinou se dá nabídka vyvolat mačkáním Esc při startu)
5) V hlavní nabídce zvolte "Boot from file" a zvolte soubor "bootia32.efi"
Pak se třeba 10 minut nebude dít nic, ale nakonec by to mělo naběhnout.
Acer Aspire V3-571G-53234G1TMaii - Intel Core i5 3230M, Grafika Intel HD 4000 + Nvidia GeForce GT 730M, 8GB DDR3, 128GB SATA SSD
Dell Latitude 5480 -  Intel Core i5 7200U, Intel HD Graphics 620, 16GB DDR4-2400MHz, 128GB SSD
Stolní PC - MB ASRock X570 PRO4, AMD Ryzen 5 3600, AMD Radeon RX 5600 XT, 32GB DDR4 3200MHz, 480GB nvme + 480GB SATA SSD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #3 kdy: 27 Března 2016, 13:27:42 »
Děkuji za reakce.

No já jsem ani za půl dne včera nenašel, jestli se na tom stroji dá najet do BIOS/EFI či vyvolat bootovací nabídka a jak. To by mě zajímalo jako základ - nejvíc potřebuju určit odkud bootovat. Bez toho se nejspíš nehnu. Zkusím to ESC

Nebo ještě mě napadlo, a to mě zajímá váš názor, jestli by nebylo nejjednodušší z Windows nainstalovat Grub, potažmo G4D na mmc, picnout do rootu konfigurační skript a pak můžu v menu prostě vybrat odkud bootovat. Nejsem si teď úplně jist, jestli nahráním Grubu rovnou přepíšu windowsovský bootsector, nebo jestli ho budu muset nějak zrušit. Ale myslím, že se jedná o přehrání. Ve skriptu bych měl samozřejmě chainload a dodat bych tam mohl cokoliv ... Ale nevím zas jak s tím EFI. Nebo tam je pořád možnost bootovat po staru (zpětná kompatibilita s MBR) - že bych to překopal komplet? To by bylo nejlepší donutit to zařízení , aby jelo v MBR a pak by vše bylo jednoduché. A zase jsem na tom dostat se do nastavení toho zařízení ...

To bych pak prostě navolil položku a bootnul instalačku ubuntu, a pak vybral instalaci na připojené zařízení. A nebo bych používal z SD jen live-session.

Jinak tohle zařízení má pogo klávesnici s hubem, ale jsou tam jen 2 díry, takže stačí jen myš a flash.
« Poslední změna: 27 Března 2016, 13:58:43 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #4 kdy: 30 Března 2016, 10:40:10 »
Ještě dotaz:

Musím mít 64bit instalačku nebo ten soubor bootia32.efi můžu použít i ve 32bit verzi instalace?

Edit: Tak už vím. Ještě nejspíš budou nějaké dotazy , ale to už vidím na nové vlákno.
« Poslední změna: 30 Března 2016, 20:59:56 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

superbo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 810
  • ???
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #5 kdy: 22 Dubna 2016, 18:49:04 »
V blízké době bych chtěl zkusit do toho tabletu nahrát U16.04. Má nový kernel, takže by to mělo mít lepší podporu pro BayTrail a pár dalších věcí. Pak dám vědět.
Acer Aspire V3-571G-53234G1TMaii - Intel Core i5 3230M, Grafika Intel HD 4000 + Nvidia GeForce GT 730M, 8GB DDR3, 128GB SATA SSD
Dell Latitude 5480 -  Intel Core i5 7200U, Intel HD Graphics 620, 16GB DDR4-2400MHz, 128GB SSD
Stolní PC - MB ASRock X570 PRO4, AMD Ryzen 5 3600, AMD Radeon RX 5600 XT, 32GB DDR4 3200MHz, 480GB nvme + 480GB SATA SSD

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2016, 20:21:32 »
Super. Jsem zvedavy.

Jinak jsem se rozhodl vydat jinudy. Nechat tam W10 jak jsou a z SD nebo USB jet Puppy Tahr. Jen musim prijit na to jak udelat flesku, ktera najede v EFI a bude umet dal spustit cokoliv.

Grub4Dos bohuzel s EFI kompatibilni neni. Tak jsem to zkousel pres EFI bootmgr z Windows retezit na G4D, ale ukazalo se, ze to co v MBR modu slo, tak v EFI ho nevzal.

Nasel jsem ted nejaky navod na EFI, respektive na obojetnu, flesku pro spousteni ISO na bazi Grub2. Myslim, ze kdyz jde tohle, ze bude umet i predat na kernel a initrd do slozky s minidistrem a to se snad spusti. Akorat ten navod je v angline, tak se tim budu kousat.

Nejspis tu brzy na tohle tema zalozim vlakno pro konzultaci ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #7 kdy: 25 Dubna 2016, 17:58:13 »
Takže všechno jinak a když tak prosím o konzultaci:

Předně mě fascinuje, jak dlouho to trvá, než se začne vůbec něco via EFI dít. V tomto světle bych se začal přiklánět k těm, kteří tuto koncepci považují za zbytečnou a postrádající většího smyslu. V některých případech je boot zavedeného systému (HDD) rapidně rychlejší - hlavně u Windows, ale pak stejně všechny ty nabíhací procesy trvají tak dlouho s takovou výtěží HW, že je Windows stejně prvních pár minut nepoužitelný i na dosti silném HW, neboť to brzdí 100% výtěž HDD. A rozhodně to nevyváží tu krkolomnost při managmentu a tu pro mě nepochopitelnou až několikaminutovou latenci v určité mezifázi bootu ... Jak je to v Ubuntu s rychlostí bootu v EFI nevím, ale vím, že na i5-2xxx mi naběhne v MBR Xubuntu 14.04.3 za 1 minutu do plného užití ... - ze spuštěním FF necelé 2 minutky a jsem na netu ...

A teď k věci:

Když se mi povedlo přemluvit mašinku, aby vůbec začala Puppy Tahr bootovat , tak se ukázalo, že při "Loading kernel module" prostě zčernala obrazovka, fleška ještě chvíli vykazovala aktivitu, ale pak už nic. Pravděpodobně se jedná o ovladače, kdy tento systém není pro toto zařízení připraven, nějak se načetl, ale bez funkčních rozhraní ...

Dále jsem se tedy vrátil k původní myšlence a udělal si dle návodu Standy99 flešku s 32bit EFI Lubuntu 14.04.4 To sice, po výše zmíněné latenci, lehce a rychle naběhlo a vyskytly se problémy:

Ještě podotknu, že tento strojek má pouze a výhradně 32bit EFI ...

1. Display je nativně na výšku (což je v tomto případě pro mne jedna z dalších mimóz a nelogičností  konstruktérů) a driver pro polohový senzor nejspíš není obsažen. Nikde se mi tam také nepovedlo zobrazení otočit o 90°. Možná, že jen nevím, jak na to.

2. Nefunguje indikace stavu baterie - ukazuje jen stále 100% discharging,přestože je baterie pod půlkou kapacity ... Ale to je ještě celkem kosmetika. Napájení - nabíjení jsem nezkoušel ...

3. A to je mi největší záhadou - systém nedetekuje spoustu HW zařízení jako wifi,BT,audio atd ...
NE, že nejsou načteny žádné ovladače, ale ve výpisu ta zařízení prostě nejsou, jako kdyby v mašince vůbec nebyly! Žádné zobrazení zařízení na rozhraní a nějaké ID bez určení - prostě NIC. Vyjde 5 zařízení, které jsou používány a těch dalších 5 nebo kolik tam prostě není. Takže si nejsem jist, jak by se tam daly dát drivery pomocí deb balíčku, nebotak, na neviditelné zařízení. No a protože je to zrovna i wifi, coby jediný síťový adaptér Realtek 8něco v enku, tak je to úplně nepoužitelné ...

Lubuntu 16.04, které by mělo být optimalizováno pro zařízení Baytrail se chová úplně stejně ...

Nějaké nápady nebo mám nabídnout k prodeji :-) a sehnat si příp. nějaký klasický netbook? :D
« Poslední změna: 25 Dubna 2016, 18:03:48 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

robertek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #8 kdy: 25 Dubna 2016, 18:34:10 »
Nevím jak je to u této distribuce s podporou dotyku ale přímo určená distribuce pro BT procesory jsem na svuj ntb volil skoro neznámou distribuci GalliumOS, je sice výhradne určena pro lidi co mají chromebooky ale tato distribuce byla jediná na které jsem rozjel zvuk a zbylé mobuly co mi nefungovali na zádné distrubuci linuxu.

galliumiumos.org

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #9 kdy: 25 Dubna 2016, 19:00:10 »
Dotyk kupodivu šel velice slušně ... Ale ten mi je šumák, stejně to používám s klávesnicí a chtěl bych od toho jen správně orientovaný display, wifi a zvuk. Případně bluetooth ...

Můj strojek Atomík BayTrail-T s Windows 10.

Jinak k tomu Puppy Tahr ještě dodám, že jsem samozřejmě zkoušel trojhmat do konzole, ale bez výsledku ...

Zkusím Gallium za chvíli ...
« Poslední změna: 25 Dubna 2016, 19:23:58 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

robertek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #10 kdy: 25 Dubna 2016, 19:17:39 »
zkus tedy ten GalliumOS a uvidíš, v BT,wifi,zvuk fungují sice na jinem stroji ale ma podporu archytektuty bay trail tak bych predpokladal že pojede vše co potřebuješ. Co se týče obrazu v nastavení je jak ho chceš mít otočený. Ale  nezaručím tu funkčnost senzoru na otáčení.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ubuntu na 2 v 1
« Odpověď #11 kdy: 25 Dubna 2016, 19:26:45 »
Hlavně ta wifi - pak už se dá něco dělat. A třeba čekat na inovace v podpoře ...

GalliumOS nepomohl. Display otočit jde, ale touchpad je stále zmaten a nevím, jak by to vypadalo u myši. Bohužel dotyk funguje jen asi minutku po náběhu a po pár použití přestane fungovat. Netbook je pak prakticky neovladatelný a wifi stejně nejde. Zvuk podle ikonky by měl jít, ale ani zvukové ani jiné zařízení opět není v seznamu ...

Takže, jestli nejsou nápady, tak za 3000,- je k mání ...
« Poslední změna: 25 Dubna 2016, 20:07:34 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.