Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: instalace lubuntu 16.04  (Přečteno 14758 krát)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #25 kdy: 03 Června 2016, 20:16:01 »
Normálně by tam mělo být pmedia=atahd

Co se týče instalace balíčků, k tomu opravdu slouží Puppy Package Manager v něm se dá klasicky vyhledávat. Netuším, co je v Slacko za Firefox verzi apod. Ale doporučuju fakt nainstalovat tahrpup. Bude ti určitě bližší.

« Poslední změna: 03 Června 2016, 20:21:11 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #26 kdy: 03 Června 2016, 21:37:04 »
Tak už tam běží tahrpup puppy. Přijde mi to graficky příjemnější než původní puppy. I chybu v grubu jsem opravil. Přes manager jsem v poho přidal LibreOffice. Zkoušel jsem přidat Firefox, ale píše to nějaké chyby. Ještě budu bádat.
Ještě bych rád vyzkoušel Wine jako případnou náhradu pro některé win aplikace. Ale to jen z hecu, co to vlastně umí.
Po někalika instalacích mi tu vyskočila hláška, že mám zvětšit místo pro systém. Ale marně hledám kde to mám udělat.
« Poslední změna: 03 Června 2016, 22:57:20 od jkucera70 »

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #27 kdy: 03 Června 2016, 23:49:24 »
Tak už tam běží tahrpup puppy. Přijde mi to graficky příjemnější než původní puppy. I chybu v grubu jsem opravil. Přes manager jsem v poho přidal LibreOffice. Zkoušel jsem přidat Firefox, ale píše to nějaké chyby. Ještě budu bádat.
Ještě bych rád vyzkoušel Wine jako případnou náhradu pro některé win aplikace. Ale to jen z hecu, co to vlastně umí.
Po někalika instalacích mi tu vyskočila hláška, že mám zvětšit místo pro systém. Ale marně hledám kde to mám udělat.

"Nějaké chyby" neznám. Chce to buď přímo napsat co a jak, nebo poslat screenshot.
Kolik místa jsi tomu systém přidělil ? Dá ze zvětšit přes Gparted.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #28 kdy: 04 Června 2016, 00:50:15 »
Jde tam ta wifina?

Jinak tam uz v pohode muzes insalovat jakykoliv ~.deb balicek pouhym kliknutim na nej. Jen nepocitej s automatickymi zavislostmi ...

Bohuzel tam neni apt a nainstalovat ho znamena rucne stahnout snad pres 20 baliku a jeden po druhym instalovat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #29 kdy: 06 Června 2016, 11:28:09 »
Wifi tam normálně běží.
Nerozumím, co myslíš - nepočítej s automatickými závislostmi a taky není tam apt.
Co mě však překvapilo, že vše běží nějak svižněji než pod těma xpéčkama. Je to možné?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #30 kdy: 06 Června 2016, 12:39:23 »
Nejspíš jede na starším jádru nebo to soudruzi z Pupýka doladili s tou wifinou :D

Když nainstaluješ nějaký ~.deb balík a není samonosný = potřebuje-li aplikace ještě další balíky k sobě, tak musíš zjišťovat, které to jsou, stahovat ručně a jeden po druhým instalovat. To jsou závislosti.

Tohle právě řeší aplikace "apt" na kterou jsme tak zvyklí z Ubuntu a v Puppy Tahr není.

"sudo apt-get install ~ "
 
To závislosti vyhledá a po potvrzení je automaticky nainstaluje všechny tak, že můžeš aplikaci rovnou užívat.

No a chce-li někdo tuto výhodu mít v TahrPup, tak právě musí absolvovat výše popsané. A pak by se tam musely nejspíš ještě přidat repozitáře a klíče. A to bych musel taky pracně zjišťovat jak :D

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #31 kdy: 06 Června 2016, 16:40:03 »
Když to instaluješ přes package manager, tak zaškrtni examine dependencies.

Jak vidíš, tak je to možné,  že je rychlejší. Tohle štěně běhá jak o život.  ;)
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #32 kdy: 06 Června 2016, 18:01:43 »
Až budu mít více času, tak bych si nechal poradit, jak na doinstalování apt. Zatím jsem k tomu nic nenašel, ale není to ani důležité.
Rád bych vyzkoušel funkčnost excelu, který je nainstalovaný v původním winxp. Ale ať dělám co dělám, tak přes wine mi to nějak nejde spustit. Ve wine se jednoduše uvádí, že se má v nastavení wine zadat cesta k excelu a pak na terminálu zadat "wine excel.exe" a mělo by to jet. Nicméně vyskočí hláška, že v adresáři ....win../system32/ není excel. On tam není, protože ten excel.exe je někde na e:/ a když zadávám cestu k e:, tak prý taky nemůže najít "drive_e/mnt/home/aplikace/msoffice/office14/excel.exe"
Asi píšu cestu špatně, co?
Nebo je potřeba office nějak instalovat? To by ale bylo tak nějak proti přirozenosti cpát win do linuxu, vždyť ta instalace je na těch xp... Excel potřebuju do práce jen kvůli sešitům s makry, které na Calc nejdou spouštět.
« Poslední změna: 06 Června 2016, 18:03:40 od jkucera70 »

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #33 kdy: 06 Června 2016, 18:13:45 »
Jestli chceš office používat, budeš ho muset nainstalovat. Záleží, co je to za verzi.

https://appdb.winehq.org/appview.php?appId=31

Ty co jsou označeny jako gold by měli jít bez problémů.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #34 kdy: 07 Června 2016, 10:19:17 »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #35 kdy: 07 Června 2016, 16:32:16 »
Tak jsem opět o krůček dál. Office 2010 prý jde nainstalovat v Playonlinux. Nicméně tento mi spustit nejde - chyba: nemá být spouštěn s oprávněním jako root. Nevím jak ho spustit jinak.
Dále při instalaci gecko a wine se zřejmě stáhnulo dalších x balíků. Jeden z nich Geany mi pokaždém boot vyskočí a ptá se jestli má uložit změny. Taky mi zmizely některé ikony na ploše - je místo nich křížek - některé se objeví když přes ně přejedu myší. Nicméně ikony zmizely uvnitř jednotlivých prográmků (když spustím PPM, který má vlevo nahoře 4 ikony včetně Uninstall, tak jsou tam křížky). Nemám ani ikony vpravo dole na liště - místo na disku, wifi atd. Zkoušel jsem geany najít, ale pod nabídkou uninstall není, takže bude součástí asi jiného balíku. Nebo ne? Zkoušel jsem najít i něco co obsahu "tray" předpokládám analogii s lištou winxp a vykoukl na mě powerapplet_tray-2.6-wary5, že mám rozdílnou verzi. No ale mezi instalovanýma jsem ho neměl. Takže jsem aktualizoval databázi a doinstaloval. No na správnou funkčnost tray ani ikon a ani rostlináře ;-) to vliv nemělo.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #36 kdy: 07 Června 2016, 17:57:43 »
Naprosto nechápu, proč jako jasný začátečník experimentuješ a furt hledáš nějaké řešení a objížďky kolem... Proč si radši nenainstaluješ nějaké distro pro nováčky, k čemuž je třeba Lubuntu naprosto ideální.  Na nějaké Wine a MS Office se vykašli, v Lubuntu nainstaluješ LibreOffice bez problémů.
Na tom stroji, co uvádíš v úvodu ti musí Lubuntu svištět jak po másle. Jen je nutné instalovat s připojením k internetu kabelem a ovladače k Broadcom doinstalovat pak.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jkucera70

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #37 kdy: 08 Června 2016, 08:50:30 »
Mi nevadí experimentovat a učit se něčemu za pochodu  ;) Pokud vím, tak s Lubuntu jsem začínal poté, co jsem si o tom něco přečetl. Z diskuze tady vyšel názor dát tam Puppy ... Vím, že Libre je bez problémů, dokonce je tam už nainstalovaný a používám i na druhém ntb. MS Office mě napadl za pochodu, jelikož používáme v práci Excel s makry, což Calc nenahradí, a můžu si tak brát práci domů. Office byl na tom starém ntb a když jsem ho chtěl přetáhnout na nový ntb a požádal MS o přenos licence, tak si prý mám koupit MS365, tak na to jim s..., nebudu platit 2x.
Nikoho nenutím, aby mi radil co mám dělat, gúglit umím, ale někdy holt potřebuju nakopnout. Tož tak  ;D

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:instalace lubuntu 16.04
« Odpověď #38 kdy: 08 Června 2016, 09:33:03 »
... k čemuž je Lubuntu naprosto ideální ... ... a ovladače k Broadcom doinstalovat pak.

Tuším, že měl právě problém už s instalací a co se týče té wifiny, tak jestli má kartu, která vyžaduje b43-firmware, tak tu prostě od 12.04 nerozjede. Nejsem jediný kdo to zkoušel jako buldok a neuspěl. Prostě ty moduly od určitého jádra nespolupracují a protože jsem vyčerpal úplně všechny možnosti, které jsme spolu s touto komunitou vyhledali, měl toho plný zuby, nechtěl experimentovat s jinými distry a Lubuntu plně vyhovovalo, tak jsem si koupil za 100,- jinou prověřenou wifinu - a bylo :D

A má pravdu, že takhle se člověk něco prakticky naučí :)

Na druhou stranu si myslím, že Puppy není na takovéto věci tak úplně dělán - ta koncepce je o rychlém, lehkém systému na základní věci a nikdy by mě nenapadlo s ním zkoušet takovýhle švejky.

Ale jestli v tom setrvá, tak z něj bude Puppy-geek mister :D a fanouškům bude jednou radit ... 
« Poslední změna: 08 Června 2016, 09:39:00 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.