Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s odinstalací ubuntu  (Přečteno 2017 krát)

paulie.matejka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Problém s odinstalací ubuntu
« kdy: 22 Června 2016, 11:35:45 »
Ahoj! Mám trochu problémy s nově koupeným repasovaným počítačem. Win fungovaly dobře, dokud se nazačaly aktualizovat. Starší počítač, než se aktualizace nainstalovaly, upadl do spánku ze kterého se už neprobral (a tím pádem mi systém ani nenaběhl). Tak jsem se chtěl podívat přes linux do složek, abych ve složce windows smazal aktualizace a pak vypnul režim spánku. Rozdělil jsem disk a nainstaloval Ubuntu 16.04. Nějak jsem si s tím ale nepotykal, tak jsem se rozhodl ubuntu odstranit a jednoduše z flash disku nabootovat znovu celý win 7. Ale problém je, že při startu s flashkou, na které je windows, se mi rovnou nespustí boot systému. Asi kvůli tomu, že ubuntu přepsalo grubem zaváděcí soubor windows. Tak jsem použil flashku s ubuntu a zformátoval jsem části disku, na kterých byl linux (/ a swamp). Ale po restartu s win v usb opět nezačne boot systému, ale objeví se je hláška grub error. Jak to mám nastavit, aby se mi začaly instalovat windows? Pozn. V biosu jsem nastavil, aby boot proběhl v první řadě z flash disku.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Problém s odinstalací ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22 Června 2016, 12:50:55 »
Pardon neber si to osobně, pokud si soudný člověk tak to pobereš, ale udivuje mě co za "..." se pouští do instalací a přitom nemají ani základní znalosti. Tohle následně vede vždy do stejného bodu, kde si nyní ty. Co si všechno podělal asi nemá smysl vypisovat, stejně by tě to nezajímalo, takže co udělat:
a) pokud máš MBR zruš tabulku oddílů a vytvoř novou
b) pokud máš GPT zruš oddíl UEFI, nebo z něj odstraň zavaděč pro ubuntu

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Problém s odinstalací ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22 Června 2016, 15:43:47 »
Já bych takovým lidem PC fakt zakázal... To je neskutečné, když se totální počítačový analfabet začne vrtat v operačních systémech  ::) ::) ::)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jmp

  • Host
Re:Problém s odinstalací ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 22 Června 2016, 17:10:51 »
to že nenabootujete z média s instalací windows opravdu nijak nesouvisí s ubuntu...

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Problém s odinstalací ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 22 Června 2016, 17:25:41 »
V tomhle stavu to je už na jiné fórum (EDIT: jmp byl rychlejší). Ale stejně si rýpnu :D
Win fungovaly dobře, dokud se nazačaly aktualizovat.
Znám.
Starší počítač, než se aktualizace nainstalovaly, upadl do spánku ze kterého se už neprobral (a tím pádem mi systém ani nenaběhl).
To sice neznám, ale OK, v tomhle stavu by bývalo bylo lepší použít safe mode nebo instalačku Windows a nějakou tu jejich "opravu".
Tak jsem se chtěl podívat přes linux do složek, abych ve složce windows smazal aktualizace a pak vypnul režim spánku.
Nevím teda, jestli by smazání aktualizací pomohlo, asi ne (ale ve Windows je možné všechno), ale to vypnutí režimu spánku bych chtěl vidět. Nastavením v Linuxu to nenastavíš ve Windows. Navíc by ti to ani nepomohlo. A Ubuntu jsi nemusel instalovat, stačil by ti Live session.
Nějak jsem si s tím ale nepotykal, tak jsem se rozhodl ubuntu odstranit a jednoduše z flash disku nabootovat znovu celý win 7. Ale problém je, že při startu s flashkou, na které je windows, se mi rovnou nespustí boot systému.
Co je na té flešce? Doufám, že to nejsou jen soubory z disku ale když už tak obraz disku nebo instalačka. S tím obrazem disku by to ale nemuselo fungovat.
Asi kvůli tomu, že ubuntu přepsalo grubem zaváděcí soubor windows.
To nemá s grubem na disku nic společného, buď na flešce je bootovatelná MBR, nebo není.
Tak jsem použil flashku s ubuntu a zformátoval jsem části disku, na kterých byl linux (/ a swamp).
Tím jsi si smazal i data Grubu, proto pak ten error.
Ale po restartu s win v usb opět nezačne boot systému, ale objeví se je hláška grub error.
Jak to mám nastavit, aby se mi začaly instalovat windows? Pozn. V biosu jsem nastavil, aby boot proběhl v první řadě z flash disku.
Viz. výše k flešce.
Nástin řešení: buď reinstaluj Windows pomocí instalačky a nebo pomocí instalačky obnov zavaděč. Detaily sdělí jinde.
« Poslední změna: 22 Června 2016, 17:27:47 od Jakub Vaněk »
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

forward331

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Problém s odinstalací ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 23 Června 2016, 18:34:36 »
Sprav si bootovaciu flahku s gparted live a nabootoj do nej, a preformatuj disk.Akurat zalohovat data :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.