Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ddrescue, kopírování poškoz. disku  (Přečteno 2610 krát)

Aresu

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
ddrescue, kopírování poškoz. disku
« kdy: 02 Července 2016, 16:20:27 »
Zdravím, možná tu již byly podobné témata, ale zatím jsem nenašel ten správný postup.
Mám tu poškozený HDD 500 GB s dvěma oddílama, přičemž jeden odd. (dev/sda1) je nepodstatný pro záchranu, starý systémový a druhý odd. (dev/sda2) je ten který bych rád zachránil (nebo aspoň použitelné procento). Druhý disk má stejnou velikost (500) a stejný formát NTFS a je v celku (dev/sdb1). Nechci vytvářet bitové kopie, jen zkopírovat odd. přes ddrescue, usb-ubuntu. Díky předem za odpovědi. Stačí mi jen ty správné příkaz(y) s parametry. (sudo ddrescue -... )

KarelJ

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 92
Re:ddrescue, kopírování poškoz. disku
« Odpověď #1 kdy: 15 Srpna 2016, 21:09:50 »
Zdravím, já bych asi zkusil testdisk/photorec. Dá se tam nastavit, kam se zachráněné soubory ukládají. Můžeš nastavit rovnou na jiný disk. Pomocí tohoto programu jsem zachránil ze zašifrovaného poškozeného disku více jak 90% souborů. Už si nepamatuji kde, ale je někde na foru i skript, který ti pak soubory, co zachráníš uloží do příslušných složek podle koncovek, např. .PDF,GIF, DOC a pod. Pokud toho máš hodně, tak tě lituju. Soubory mají čísla a koncovky. každý jsem musel otevřit a podívat se co tam je. Málem mě šlehlo. Od té doby mám dva disky a a denně zálohuju. 

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:ddrescue, kopírování poškoz. disku
« Odpověď #2 kdy: 16 Srpna 2016, 20:55:04 »
Osobně u takto poškozených hdd uplatňuji buď ntfsclone, nebo zmíněné ddrescue

Jak na ddrescue je popsáno zde: http://wiki.ubuntu.cz/ddrescue
Pokud potřebuješ jen jeden oddíl, pak místo sda v příkladu použij sda2
Předpokládám, že víš, že na sdb přijdeš o data a ten disk máš vymezen pro záchranu. U ddrescue taky neznamená úspěšný transfer čitelná data. Budeš je muset pravděpodobně rozmotat přes chkdsk.

Problém bude asi také ve velikosti těch particií - při ddrescue musí mít identickou velikost (do bajtu), jinak to bude dělat neplechu. Nejjednodušší bude asi přenést i tabulku oddílů a pak kopírovat 1:1

tj.
Kód: [Vybrat]
sudo dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=512 count=1
sudo partprobe
sudo ddrescue -f -n /dev/sda2 /dev/sdb2 sda.log
sudo ddrescue -f -r3 /dev/sda2 /dev/sdb2 sda.log

Druhá možnost - ntfsclone - je poněkud méně striktní a náchylná na správnou velikost oddílu - jediná pomínka je, aby byl stejně velký, nebo větší než zdroj a byl v tabulce oddílů označený jako NTFS.
Kód: [Vybrat]
sudo ntfsclone --overwrite /dev/sdb1 /dev/sda2 --force --rescue --ignore-fs-check
« Poslední změna: 16 Srpna 2016, 21:00:09 od Petr Merlin Vaněček »
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

roman.swe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Re:ddrescue, kopírování poškoz. disku
« Odpověď #3 kdy: 26 Října 2016, 14:41:38 »
Zdravím všechny,

stala se mi nemilá věc a to že mi spadl můj ThinkPad a už nevím z jakého důvodu jsem měl vypnuté HDAPSD (ochrana disku při pádu). To by byla první chyba.

Nástroje jako testdisc, photorec, ddrescue jsem znal, ale protože se mi pro spuštění a odzkoušení disku testdisc-em zdálo vše ok. Našel tabulku disků, i velikosti souhlasily, tak jsem dal zapsat tabulku s vidinou, že nebudu muset klonovat a opravovat disk, že jen na nově koupený zkopíruji či přesunu potřebné adresáře a soubory. Chyba lávky a chyba druhá osudová.

Disk je vidět pouze v gnome-disk-utility jako /dev/sdb, ale lze jen upravit volby připojení, to je tak vše GParted, ani testdisk, prostě nic jej nevidí.

Už to ani jako srandu neberu, že všem kolem radím zálohovat, občas zachráním i nějaká ta data, jako třeba posledně týpkovi, jemuž nějaký sat reciever začal formátovat disk, na němž měl fotky za posledních 10let. I to šlo a on byl za těch svých 13,5tis. fotek rád. Ovšem u sebe jsem narazil.

Pomůže mi někdo, pač 10+ tisíc za recovery nějakou firmou podstupovat nechci.

S pozdravem

Roman
Lenovo R500 / Debian Jessie (testing) + Gnome 3.14.0

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:ddrescue, kopírování poškoz. disku
« Odpověď #4 kdy: 26 Října 2016, 22:59:08 »
Nabootovat utilitu od výrobce disku a prověřit, zda disk vůbec "žije".
Pokud je po HW stránce KO, žádný SW nepomůže. Pouze specializovaná firma zůstává nadějí...
Důležitá data máš mít zálohovaná, protože disk může i náhle odejít, ani ti nemusí spadnout.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:ddrescue, kopírování poškoz. disku
« Odpověď #5 kdy: 27 Října 2016, 09:54:30 »
Důležitá data máš mít zálohovaná, protože disk může i náhle odejít, ani ti nemusí spadnout.

zálohovat by se měla dnes všechna data
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.