Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?  (Přečteno 8656 krát)

petr.jav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« kdy: 24 Srpna 2016, 09:03:02 »
Ahoj, chci se zeptat, jak celý systém nainstalovat na USB Flash disk a jestli je to vůbec možné.

Mám 32gb Flash disk Samsung s podporou USB3 (FAT32).
Já chci celý systém místo na hardisk nainstalovat na tento flash disk.
Očekávám pak od toho následující funkčnost, když vložím flashdisk do portu, tak si z něj můžu celý systém načíst a pracovat na něm stejně, jako kdyby byl na hardisku.


Je to tato varianta možná, nebo s tím budou nějaké komplikace. Jednoduše řečeno, chci mít portable ubuntu na flash disku :-)

Akorát nevím, jestli bude dostatečně systém rychlý i když bude pouze na flashce..

Díky

s.s.rock

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re:Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« Odpověď #1 kdy: 24 Srpna 2016, 09:14:36 »
Uplně možné to není. Na Flash disku je ubuntu nej na zkousku, pokud by se ti ten system libil je urcitě lepší ho dát na HDD. Zkusist to ale můžeš zaleží co od toho očekavaš. Najdi si programek UNetBootin ten naistaluj a přes to jde všechno samo. Zapoj flashku do portu a stahni si přes ten unetbootin obraz ubuntu on ti to rovnou dá flasku. Pak musiš do BIOSu a tom prepnout na bootovní z flash disku a když pak vypneš pc a nechaš flasku v portu nabootuje se tu ubuntu, když ji vyndáš najede windows. ;)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« Odpověď #2 kdy: 24 Srpna 2016, 09:24:36 »
Jde to jen pozor na to co kam instaluješ. Pokud jsi začátečník tak si připrav jedno USB nebo DVD s instalačkou Ubuntu, a jednu flešku na kterou to chceš instalovat. Poté být tebou odpojím z počítače veškeré pevné disky aby tam byly jen připojené ty dva usb nebo jeden usb a cd/dvd. Nabootuj a nainstaluj Ubuntu tak jako by ten tvůj USB byl klasický disk. To odpúojení disků doporučuji ze dvou důvodů, zbytečně by se ti do zavaděče zapsal další os co najde na pevném disku, a druhý důvod je že neopatrným zvolením kam se má zapsat BOOT ti může rozbít tvůj os na počítači, nemluvně o tom že snadno se překlikneš a smažeš si počítač rovnou celý  :D
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

petr.jav

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« Odpověď #3 kdy: 24 Srpna 2016, 09:34:29 »
Díky, rozumím :-)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« Odpověď #4 kdy: 24 Srpna 2016, 11:38:59 »
Ja len upozornim na nevyhody.
Z usb to bude pomalsie, usb nikdy nedosiahne rychlosti HDD/SSD.
Predpokladam ze to chces prenasat medzi pc, nezabudni ze doinstalovanim neslobodnych ovladacov toto znemoznis. Cize budes to moct pouzivat iba s ovladacmi co su uz v ubuntu.
A ako posledne usb flash disky maju obmedzeny pocet zapisov a nepoznaju technologie ako SSD disky na predlzenie zivotnosti. Cize pri intenzivnom zapise ti moze cast flash disku rychlo odist.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« Odpověď #5 kdy: 29 Srpna 2016, 20:50:17 »
A ako posledne usb flash disky maju obmedzeny pocet zapisov a nepoznaju technologie ako SSD disky na predlzenie zivotnosti. Cize pri intenzivnom zapise ti moze cast flash disku rychlo odist.

Mám asi štěstí. Přes rok jsem používal výhradně ubuntu na flešce OCZ ATV 16GB, každý den 8 hodin v kanclu, potom večer doma na jiném stroji a o víkendu někdy na chatě a o dovolené zase jinde... týdenní zálohy jsem dělal, bez problémů...

Pamatujte, chce to kvalitní a drahou flešku...

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Standa99

  • Host
Re:Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« Odpověď #6 kdy: 30 Srpna 2016, 00:23:42 »
Wear leveling dnes USB flešky mají (i SD karty), např. u Sandisku celá řada Extreme (Pro). Dva roky mám flešku viz. obrázek (pardon za rychloměr z Windows), ze které Ubuntu najede tak rychle, jako z SSD.


RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak nainstalovat Ubuntu na USB Flash disk ?
« Odpověď #7 kdy: 30 Srpna 2016, 12:36:02 »
Možná by nebylo od věci úplně zrušit SWAP, Ramka by na tohle mohla stačit a uleví se tím výrazně flešce na její životnosti. Je fakt že tohle neřeším a nepoužívám.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.